Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Limba și literatura română


Data:
Casa: a VI-a
Profesor:

Subiectul lecției: Când bunicul era nepot de Aureliu Busuioc. Explorarea textului

COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare;
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să lectureze expresiv textul dat;
- să răspundă la întrebări în baza textului;
- să explice sensul cuvintelor necunoscute, aplicându-le în enunțuri.

Scenariul lecției:

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Tehnologii de


evaluare/ Forme
de lucru
I.Evocare Astăzi pășim încet și încrezut spre o nouă Comentează mottoul Discuție ghidată
Implică-te! unitate. Observăm că această unitate este
caracterizată de un motto: Toți oamenii
10 min maturi au fost mai întâi copii. Cum
comentați voi acest motto?

-Verificarea temei de acasă. Răspund 3 elevi


-Prezintă obiectivele lecției.

II. Realizarea - Propune întrebarea: Ce profesii au avut/au - Răspund în lanț la Discuția ghidată
sensului membrii familiei tale: bunica, bunicul, întrebare. Câte un
Informează-te! unchiul, mătușa? elev despre câte un
Procesează! - Ce pasiuni ai tu? Ce profesie ai vrea să ai? membru al familiei.
- Ce vă spune titlul romanului? - Reflectă o amintire,
- Prezentarea filmulețului cu Aureliu ceva din trecut care se Lectura în lanț
Busuioc povestește
- Lectura model al textului.
- Lectura în lanț. Lecturează
15 min - Explozia stelară. 5 elevi alcătuiesc
întrebări asupra textului pornind de la: 5 elevi alcătuiesc
Cine? și le adresează colegului, numele întrebări asupra
căruia îl va extrage din coșuleț. textului pentru alți 5 Explozia stelară
Explicați cuvintele de la ex. 4, pag. 168. colegi, numele cărora
Alcătuiți enunțuri cu 3 dintre ele. îl vor extrage.
Budincă – Preparat culinar dulce, făcut din
lapte, ouă, orez și servit ca desert. Găsesc și explică
Timonă – Roată de lemn sau de metal cu lexemele (cuvintele)
ajutorul căreia se manevrează cârma unei noi. Alcătuiesc
nave. enunțuri cu 3 dintre Răspunsuri
Cliper – Navă rapidă cu pânze, de mari cuvinte. frontale
dimensiuni, cu cel puțin trei catarge. (Fac
trimitere la Titanic) Lucru individual
Bric – Navă cu două catarge, cu pânze
pătrate, uneori cu motor, folosită în trecut în
scopuri militare.
Joncă – Mică ambarcațiune din lemn, cu
mai multe catarge și cu pânze, folosită la
transportul de mărfuri și la pescuit.
Veioză – Lampă (mică) de noapte.
Merinde – Hrană (rece) pe care o ia cineva
când pleacă la drum sau la lucru.
Tăbăcit – Ars de soare și de vânt, bătătorit
de muncă.
Jenă – Sentiment de rușine de care este
cuprins cineva când se află într-o situație
incomodă.
A garnisi – A completa un lucru cu accesorii
sau podoabe.
Nod – Loc în care se leagă două fire, două
sfori, două fâșii de pânză ca să se țină strâns
împreună.
Zefir – Țesătură ușoară de bumbac, de o
singură culoare sau cu dungi colorate, din
care se confecționează obiecte de lenjerie.

La ce persoană e scris textul?

De obicei, ce texte se scriu la peroana I?


Avem ceva de Ion Creangă, ce anume? Textul e scris la
persoana I.
Jurnalul, Memoriile, Deducția
Amintiri din Răspunsuri
copilărie. frontale
III. Reflecție Scrieți o pagină de jurnal care să cuprindă 9- Lucru individual
Comunică și 10 enunțuri în care să relatați despre ziua de
decide! duminică.
Apreciază!

10 min
IV. Extindere Haideți să pornim într-o aventură cu un Continuă povestirea. Activitate în
Acționează! personaj pe care l-am studiat acum o grup
săptămână și valoarea lui reprezentativă era
10 min BUNĂTATEA. Ce personaj este? Eu voi - Domnul Trandafir
începe aventura și pe rând continuăm: Asalt de idei
Domnului Trandafir îi plăcea foarte mult să Conversația
discute cu elevii lui, dar într-o zi...
Completați enunțurile: Mi-a plăcut să...
Astăzi la lecție, mi-a plăcut să... Am știut să...
Am știut să... Mă gândesc să...
Mă gândesc să...

Tema pentru acasă:


Realizează un colaj de poze sau video care
să ilustreze momente importante sau teme
principale din povestire. Poți folosi reviste,
fotografii, desene sau orice alt material
disponibil pentru a transpune vizual scenele,
personajele sau sentimentele pe care le-ai
resimțit în timpul lecturii. Alături de colaj,
adaugă scurte explicații sau citate din
povestire pentru a evidenția legătura cu
textul original. Maxim 10 slide/cadre.

S-ar putea să vă placă și