Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 19 martie

Clasa: VII

Disciplina: Linba și literatura română

Subiectul: Nuvela „Delfinul” G Meniuc

Tipul lecției: mixtă

Obiective de referință: Familiarizarea și stimularea elevilor spre lectura nuvelei;

Obiective operaționale:

O1 – să reproducă și să generalizeze operele studiate anterior;


O2 – să argumenteze propria opinie asupra fragmentului propus;
O3 – să estimeze, conform variantelor propuse originea textului dat;
O4 – să indentifice nuvela „Delfinul” de G. Meniuc, și să presupună contextul nuvelei;
O5 – să selecteze idei, enunțuri, impresii lecturînd nuvela și completînd însărcinările
propuse;

Metode și procedee: conversația, explicația, descoperirea, demonstrație, situația de


opțiune morală, lectura expresivă, exercițiul;

Forme de activitate: frontal, individual;

Materiale didactice: imagini cu delfini, planșă „Alege varianta ta”, dicționare


explicative, planșa unui fragment din text
Desfășurarea activității

Secvența Activitatea Activitatea Metode și


lecției profesorului elevului procedee
1. Moment Se stabilește ordinea în clasă. Asigurarea cu cele Elevii își
organizator necesare desfașurării lecției. pregătesc toate
cele necesare
Vreau să vă întreb, acum, spre sfîrșit de an pentru lecție.
2. Reactualizarea (pentrucă aveți doar 2 luni de studii), ce opere ați conversație
cunoștințelor studiat pînă acum? Elevii euristică
precedente. 1. „Limba noastră” A. Mateevici - dragoste de recapitulează
ținutul natal. cunoștințele
2. „Lauda zăpezii” G. Călinescu - anotimpul anterioare
iernii. despre operele
3. „Crăiasa din povești” M. Eminesc - gingășie studiate.
puritate.
4. „Dașa Hassan” G. Coșbuc - trăiri din
trecutul istoric.
5. „Dan, căpitan de ploi” V. Alecsandri -
vitejia haiducilor.
- Cu ce v-au impresionat operele date și ce v-au Își expun
insuflat ele? impresiile.

- Vă propun un fragment spre lectura. Îl ascultați Elevii ascultă cu


3. Etapa cu atenție, ca apoi fiecare va fi pe cîteva clipe în atenție.
introductivă. calitate de critic literar și va trebui să-și expună conversație
propria opinie, propriile impresii sau senzațiile pe analiză
care l-a creat fragmentul dat.
***

- Care din variantele propuse corespund Elevii


mai mult acestui fragment? analizează,
compară, își
Iubirea este: expun opinia. Situația de
- energie acaparatoare Manifestă opțiune
- suferință capacitatea de a morală
- un prilej pentru durere alege soluția și a
- un sentiment efermer o argumenta
- un curcubeu
- argumentul că existăm, că
sîntem
- altă opinie
Argumentați, de ce ați ales varianta dată?

Astăzi vom face cunoștință cu o nouă specie a Familiarizareacu Observația


genului epic – nuvela „Delfinul” de G. Meniuc textul nuvelei
4. Anunțarea temei
noi Se anunță obiectivele lecției.
- Ce vă sugerează acest titlu? Se încadrează
- Ce știți sau ce cunoașteți despre într-o Conversație
delfini? conversație Analiză
- Cum credeți, ce tangențe are preliminară Sinteză
titlul nuvelei cu ceea ce am
discutat noi anterior?
- Ce l-a determinat pe G. Meniuc
să scrie despre delfini?
- Ce așeptați voi de la acest text?
Joc didactic „Reporterii” – informații despre
delfini. Relatează Descoperire
Structura textului: - aspectul exterior al textului; informații prin învățare
- proză sau versuri; pregătite
- fragmentar sau integral; anterior despre
- cu sau fără autor; delfini
- cu sau fără titlu;
- dacă este ilustrat;
- Astăzi noi vom descoperi enigma acestei
nuvele, prin care autorul dorește să ne transmită
niște mesaje. Care sunt ele, le veți identifica
fiecare din voi și în final le veți enunța.

Explicarea cuvintelor noi. Lucrul cu dicționarul.


Investigația Descoperirea
5.Lectură cognitivă Se lecturează textul nuvelei „Delfinul” de George
Meniuc. Elevii urmăresc Lectură
6. Tema pentru - Veți avea posibilitatea pe cîteva clipe să fiți în și ascultă textul expresivă
acasă calitate de critici literari. Pentru aceasta veți fi nuvelei.
nevoiți să completați o fișă, doar după ce veți citi
cu atenție încă o dată nuvela. Fișa se întitulează
„Părerea mea contează...”
Caracterizarea lui Dikomes
Delfinul este o făptură, care se străduia mereu să înţeleagă omenirea. Un drept-exemplu este şi
protagonistul acestei nuvele-Dikomes. Era un delfin cu adevărat curajos, care eraşi un optimist.
Speranţa mereu moare ultima, iar el ne-a demonstrat-o. Lupta cu valurileapelor pînă în ultimele
clipe, în care totuşi reuşeşte să prindă undele sonore disperate aleUrsulei. Apare ca un personaj
pozitiv în acest text. Era un individ destul de zburdalnic,care iubea peripeţiile: „trimitea semnale
disperate în Marea Roşie, Marea Albă şi Marea Neagră”, ceea ce rezultă că le cutreiera pe toate,
iar acolo puteau fi o mulţime de pericole! Delfinul este prezentat nedumerit în dialogul cu
Nardus, căci nu-şi putea daseama de ce totuşi oamenii trebuie să lupte în războaie, să prindă
delfinii şi să-i pună încircuri, iar apoi să experimenteze asupra lor. Păcat însă, că pînă la urmă
acesta estecapturat de către pescari şi marinari, la care urmează să privească la ei în ochi,
încercîndsă-i înţeleagă.
Caracterizarea Ursulei
Ursula avea şi ea un caracter asemănător lui Zbrog „şiretă” după spusele bătrânului Nardus. Era
însă şi ea grijulie, căci se temea ca nu cumva să nimerească precum Zbrog, şi Dik în mrejele
pescarilor. Îm
preună, preferau ambii să facă ghiduşii. O dată cu citireanuvelei, se simte dorul acesteia de
logodnicul său. Avea o stare mîhnită, şi eradestul de îngrijorată la orice pas, din cauza unei frici
menţionate mai sus. TînăraAvea cîte ceva în comun cu Dik, deoarece ambii se adresează după un
sfat bătrînului delfin Nardus.

Printre operele lui George Meniuc, se numera nuvela Delfinul, in care se abordeaza teme precum
dragostea, binele si rau, omul si natura. Protagonistul operei este delfinul Dikomes. Numele sau
semnifica puritate, curaj, grija fata de aproapele sau, putere si iubire. El este un personaj plenar,
aparind pe parcursul intregii opere. Din text aflam ca el s-a nascut in Marea Neagra. Chiar de la
inceputul operei Dikomes da dovada de insistenta, prin faptul ca o cauta pe Ursula- iubita lui,
neincetat, timp de 5 zile, pretutindeni. Este increzut in sine si in decizia sa: cu toate ca Zrog
presupuse ca Ursula ar fi prisa de oameni, el ramine la convingerea ca intr-o zi o va auzi pe
Ursula. El o iubeste pe Ursula si il framinta amintirile, provocindui suferinta. Dikomes este
caracterizat si de catre alte personaje. In discutie cu Nardus acesta ii spune: „pacatosule”, „bun
mire ce si-a pierdut mireasa”. Pe cind Ursula il caracterizeaza astfel: „Eram sigura ca Dik e un
delfin destept, nu face prostii si se intoarce cu bine la cirdul sau”. Dupa discutia cu Nardus,
observam ca Dikomes este meditativ, cugetind asupra oamenilor. El ramine nedumerit de
incercarea oamenilor de a se implica in viata delfinilor, pe cind ei singuri nu o pot controla pe a
lor. De catre autor el este caracterizat astfel: „Inota cu o energie intreita”, „ca o namila ce trecea
in miscare vertiginoasa”, evidentiind faptul ca Dikomes era un defin tinar si sprinten. Dikomes
fiind un personaj optimist ne demonstraza ca speranta moare ultima, reusind la final sa prinda
undele sonore ale Ursulei. Eu cred ca prin intermediul acestui personaj, autorul ne indeamna sa
fim indulgenti fata de natura, sa iubim neconditionat pe cei alaturi de noi si sa luptam pentru
ceea ce ne dorim pina la ultima clipa.

S-ar putea să vă placă și