Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaţiei și Culturii al Republicii Moldova

Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, or. Fălești

Proiect didactic
la ora de dirigenţie

Subiectul: Lecția de independență

Clasa: a VII-a ,,D”

Diriginte: Fuior Ana

Anul de studii: 2021 – 2022


Proiect didactic:
Instituţia de învăţământ: Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”
Data: 01.09.2021
Clasa: a VII-a ,,D”
Diriginte: Fuior Ana
Subiectul lecţiei: Lecția de independență
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul lecţiei: 45 minute

Obiective operaţionale:
O1 – Să comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova;
O2 – Să formuleze propriul punct de vedere;
O3 – Să comunice despre personalităţile marcante din istoria Statului Moldovenesc;
O4 – Să interpreteze cântece cu tematică patriotică;
O5 – Să manifeste interes faţă de lecţie, participînd activ şi exprimîndu-şi politicos opiniile;

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee Suport didactic orientativ Forme de Surse bibliografice
didactice evaluare
Comunicarea, Calculator notebook, stic, Oral, scris, Educaţia familială. Ghid pentru
descrierea, planşe, tricolorul RM, frontal, în grup diriginte, 2005.
povestirea, harta RM, portrete ale Curriculum la dirigenţie, clasele
exemplul, domnitorilor, fişe, fise cu gimnaziale. Ghidul cadrului
interpretare, asaltul simbolurile de stat,. didactic, www.google.md
de idei, explicare.
Etapele Ob. Activitatea profesorului și a elevilor Strategii Timp
lecției didactice
Evocare -Profesorul salută elevii și îi felicită cu primul Comunicare 10
sunet. min
Fie ca acest prim sunet să reprezinte pentru
voi o nouă posibilitate, pentru a ne demonstra
tuturor de ce suntem în stare. După o vară
frumoasă, bine ați venit pe tarâmul
cunoștințelor, vă dorec tuturor multă
înțelepciune și sete de cunoaștere.
(sunetul clopoţelului)

-Propune elevilor spre audiere cântecul de Iurie Interpretare


Sadovnic si L. Chiriac - Cât trăim pe-acest Audierea
pământ
- Elevii vor audia cântecul și vor formula într-un
enunț care este emoția pe care au simțit-o la
audiere.
-Profesorul va anunța subiectul orei

-Elevii vor completa oral un clustering despre Clustering


noțiunea de independență după care profesorul vă
face completări. (Slide 5,6)
Realizarea - Profesorul va prezenta elevilor cine au fost Comunicare 25
ghidată
sensului promotori ai independenței Republicii Moldova
(Slide 7)

-Propune elevilor să-și amintească tot ce știu Lucru în grup


despre simbolurile de stat ale Republucii
Moldova, după care vor lucra pe variante. Elevii
vor prezenta informația de pe fișe. (Anexa 1)

-Profesorul va prezenta informația din slide 10, Explicația


11, 12
Reflecție -Profesorul propune eleviilor să realizeze o Felicitarea 10 min
felicitare pentru cetățenii Republicii Moldova cu
prilejul celor 30 de ani de independență.(Slide 13)

-Se propune realizarea piramidei de idei. (Slide


Piramida de idei
14)
Anexa 1
Grupul 1
Stema de Stat a Republicii Moldova este un simbol oficial major al suveranităţii şi
independenţei, al unităţii şi indivizibilităţii Republicii Moldova. Stema de Stat reprezintă un
scut tăiat pe orizontală având în partea superioară cromatică roşie, în cea inferioară – albastră,
încărcat cu capul de bour având între coarne o stea cu opt raze. Capul de bour este flancat în
dreapta de o roză cu cinci petale, iar în stânga de o semilună conturnată. Toate elementele
reprezentate în scut sunt de aur (galbene). Scutul este plasat pe pieptul unei acvile naturale
purtând în cioc o cruce de aur (acvila cruciată) şi ţinând în gheara dreaptă o ramură verde de
măslin, iar în cea stângă un sceptru de aur.
 Lege Nr.32 din 07.03.2013 privind Stema de Stat a Republicii Moldova

Grupul II
Drapelul de Stat al Republicii Moldova este un simbol oficial major al suveranităţii şi
independenţei Republicii Moldova. Drapelul de Stat reprezintă o pânză dreptunghiulară, cu
proporţia dintre înălţimea şi lungimea pânzei de 1:2, tripartită vertical egal, începând de la lance
în culorile albastru, galben şi roşu, şi având în mijlocul câmpului galben imaginea Stemei de
Stat a Republicii Moldova, a cărei lăţime constituie 1/5 din lungimea drapelului.
Cetăţenii Republicii Moldova şi străinii aflaţi în Republica Moldova sunt datori să manifeste
respect faţă de Drapelul de Stat şi să nu comită acte prin care s-ar aduce ofensă acestuia.
La ceremoniile de arborare a Drapelului de Stat cu prilejul solemnităţilor, asistenţa va sta în
picioare, bărbaţii îl vor onora cu capul descoperit, iar militarii de toate gradele vor da onorul
conform regulamentelor militare.
Utilizarea Drapelului de Stat cu încălcarea prevederilor prezentei legi, precum şi profanarea
Drapelului de Stat prin murdărire, pătare, inscripţionare, desenare, aplicare a unor obiecte,
ardere, călcare în picioare, utilizare în calitate de faţă de masă, husă de scaun, draperie etc. atrag
răspunderea contravenţională sau penală stabilită de legislaţie.
Ziua Drapelului de Stat este 27 aprilie.
LEGE Nr. 217 din 17.09.2010 privind Drapelul de Stat al Republicii Moldova

Grupul III
Legea cu privire la Imnul de Stat al Republicii Moldova
(Monitorul Oficial al R.Moldova nr. 45-46/555 din 17.08.1995)
Parlamentul adoptă prezenta lege.
Art. 1. - Se aprobă în calitate de Imn de Stat al Republicii Moldova cîntecul "Limba noastră",
versuri de Alexei MATEEVICI (strofele 1, 2, 5, 8, 12), muzica de Alexandru CRISTEA,
aranjament de Valentin DÎNGA, cuprins în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezenta
lege.
Art. 2. - Se aprobă Regulamentul privind intonarea Imnului de Stat al Republicii Moldova,
cuprins în anexa nr. 2 care face parte integrantă din prezenta lege.
Art. 3. - Prezenta lege intră în vigoare la data publicării.
Presedintele Parlamentului
Petru LUCINSCHI
Chişinău, 22 iulie 1995.
Nr. 571-XIII.
 
Anexa nr. 1 la Legea cu privire la Imnul de Stat al Republicii Moldova
Textul şi notele Imnului de Stat al Republicii Moldova 

S-ar putea să vă placă și