Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

LIMBA ROMÂNĂ,
CLASA III

SUBIECTUL: TEXTUL CHEIȚA,


după Mircea Sîntimbreanu.

Visternicean Cristina, grupa 31.


Clasa III.
Disciplina: Limba și literatura română.
Unitatea 5. Iarna multe jocuri știe/ Prin zăpada argintie...
Subiectul lecției: Textul Cheița, după Mircea Sîntimbreanu.
Tipul lecției: De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
Unități de competențe:
2.7. Exprimarea opiniei/opiniilor în anumite situații de comunicare cu ajutorul informațiilor cumulate.
3.1. Utilizarea adecvată a tehnicilor de lectură corectă, conştientă şi fluidă.
4.2. Folosirea în contexte cunoscute a regulilor de ortografie şi de punctuaţie învățate.
Obiective operaționale:
O1 – Să comenteze esența timpului.
O2 – Să citească corect, conștient, fluent și expresiv textul dat.
O3- Să explice sensurile unor cuvinte și expresii din text, introducându-le în enunțuri proprii.
O4 - Să analizeze comportamentul personajelor principale.
O5 – Să răspundă oral la întrebările vizând conținutul textului.
O6 – Să participe cu interes la jocuri, exprimându-se în enunțuri corecte din punct de vedere logic și
gramatical.
O7- Să demonstreze abilități de lucru în echipă.
Strategii didactice:
Forme de organizare: frontal, individual
Metode și procedee: coversația, lectura explicativă, demonstrația, jocul didactic, explozia stelară.
Mijloace didactice: manual, imagini, video proiector, laptop, PPT, caietul elevului.
Strategii de evaluare:
P16. Textul* citit la prima vedere
1. Citesc cursiv și fluent textul.
2. Articulez corect toate cuvintele.
3. Respect intonația impusă de conținut și de semnele de punctuație.
Bibliografie: 1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău:
MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa III.
Chișinău: MECC, IȘE, 2017.
4. Manual pentru clasa III.

Elemente de conținut Strategii didactice


Strategii
O T’ de
Activitatea învĂȚĂtoarei Și
a elevilor. Forme Metode Mijloace evaluare
EVOCARE
Asigurarea condițiilor optime pentru
buna desfășurare a lecției. Conversația
SALUTUL. Fișe
Sus frumos v-ați ridicat Frontal
Rândurile ați îndreptat 3
Haideți să rostim în cor, Acrostihul
Cât de bună-I viața
Și să spunem tuturor:
-Bună dimineața!

Ce fel de zi vă doriți să aveți astăzi?


Elevii își spun părerile.
Sunt îndemnați să alcătuiască cuvinte Asalt de idei
care au inițialele cuvântului pe verticală Aprecierea
completând acrostihul.
Creativă. 5
Hotărâtoare
Eficientă. Imagini
Interesantă.
O3
Tainică.
Armonioasă. Frontal
Citiți cuvântul obținut pe verticală
(Cheita).
-Găsiți semnificația cuvântului cheia.
5
Ușii
Mecanicului
Sol
Cheia
Cheia
Succesului Secretului Frontal

Înțelepciunii Cititului

-Care este cheia succesului ?


- Învățătura,munca asiduă,răbdarea.
Astăzi ve-ți obține toți câte o cheiță a
succesului.
Vă doresc success și să fiți
cât mai activi.
După cum va-ți dat seama, tema de azi
este Cheita și anume textul Cheița
după Mircea Sîntimbreanu.

Realizarea sensului
Frontal Demonstrație Date
bibliografice

Conversație
Planșe
2

Mircea Sântimbreanu - 7


ianuarie 1926, Băița, județul
Hunedoara (interbelic) – d. 19 august
 1999, București, a fost un scriitor
român, publicist, scenarist și Imagini
Explicație
producător de film.
Cărți
El a scris următoarele opere:
Recreația mare
Cu și fără ghiozdan
Să stăm de vorbă fără catalog. 7
Frontal
Astăzi veți întâlni cuvinte necunoscute
care trebuie sa le înțelegeți și de aceea
le vom explica împreună.

Nichelate- lucioase
Șerpuitori- o linie ondulată.
A isprăvi- a sfârși, a termina.
Pivniță – beci. 3
Cartier- parte a unui oraș.
Fișe
-Alcătuiți cu aceste cuvinte propoziții.
Lectură
Lectura model a textului de către 5 explicativă Imagini
învățătoare.

Elevii ascultă atenți, ca să poată să


răspundă la întrebări și să determine Conversație
de ce autorul a intitulat textul cheie. Frontal
- Care este titlul textului?
Manual de
- Care este autorul acestui text? Limba
Română.
- Cine sunt personajele din acest
text?
- Unde are loc acțiunea? 2
Am ajuns la momentul când putem să
deschidem manualul.
O2 Elevii sunt îndemnați să citească textul Lectură
în gând, cu creionașul în mână și să
sublinieze cuvintele necunoscute.

-De ce era amărât Costel?


- De câte zile era amărât Costel? 4
-Cum erau patinele lui Costel?
-Pe unde a căutat el cheița?

Lectura pe fragmente: Individual


Citiți în primul fragmentul propoziția
Imagini
în care se spune : Ce fel de patinator
este Costel?

Citim al doilea fragment în lanț.


Pe unde a căutat el cheița?
Găsiți și citiți propozițiile interogative.
O5 Citește al III fragment (1 copil)
Conversație
Care este replica mamei?
Cine dorește să ne povestească acest
fragment?
O4
Fragmentul IV. Citiți de la ultima
propoziție spre prima în lanț.

-Din ce cauză erau nemulțumiți ai Frontal


casei? Planul de
-Ce îl îndemnau ei pe Costel să facă? Idei
-Ce sfat i-ați da voi tânărului patinator?
-Ați pierdut vreodată ceva,vreun lucru?
-Cum la-ți găsit? Manual de
Limba română
Ordonați ideile principale ale textului.
1) Costel a pierdut cheița de la patine. Frontal Analiza
2)În prima zi cheița n-a fost găsită.
3)Cercetările au continuat și în ziua
următoare.
Povestirea
4)Băiatul nu și-a găsit astâmpăr nici
în a treia zi.
Povestirea textului conform planului
de idei,prin jocul - mingea călătoare.
(Mingea călătorește de la un elev la Caietul
altul,unul începe altul termină). elevului
O3
Lucrul cu manualul.
Ex. 1, pag.114 Individual
Găsiți explicațiile următoatelor expresii
“sarea in sus’’ tresarea.
“zbura ca o naluca’’ foarte repede
“n-avea habar’’ nu avea ideie
“a luat la rind’’ unul dupa altul.

Lucru în caiețele. Ex. 2,pag.115.


Găsiți sinonimele și antonimele
cuvintelor:
Amărât, repede, zarvă, castravete,
pivniță, amețită, a certa, vorbesc.

REFLECTIE
Joc Apreciere
Jocul “ Semaforul’’. Didactic verbală
Învățătorul spune cuvinte / îmbinări de Cercuri
Frontal Colorate
cuvinte, iar elevii arată cercul
O6 corespunzător regulii :
Cercul roșu – substantive.
Cercul galben – adjective.
Cercul verde – verbe.
( amărât, și-a pierdut cheița, tăia,
patinoar, lucioase, dulapuri, caută,
băiat, se așeză, cratiță, ușoare ).

Găsiți în text adjective pentru


următoarele substantive: Explicații
Colțișor, pat, bunica, Costel, tata,
patine.

Alcătuiţi un cuvânt din silabele de mai Manual


jos.
TI – PA – TOR- NA Individual
Conversație
(patinator).
Găsiţi în text alte trei cuvinte care fac
parte din aceeaşi familie.
( patinoar, patine, patină).
Acătuiți propoziții cu aceste cuvinte.
Fișe
Lucru în caiețele.
Ex. 7 pag,115
Transcrieţi dialogul pe caiete, punând Demonstare
semnele de punctuaţie necesare.
Să ne amintim……

Explicație
Frontal

Imagini

Bunico n-ai văzut cheiţa de la


patinele mele a întrebat
Costel N-am văzut-o
Scumpule răspunse bătrâna

EXTINDERE
Se împarte clasa în 6 echipe. Fișe
O7 Se divizează fiecăruia sarcinile.
In grupuri
Sarcinile se extrag la sorţ. Explicație

Echipa I: Selectează din text


substantivele.
Echipa II: Scrie o propoziţie în care
cuvîntul “cheiţă”să aibă alt sens decît
în text.
Echipa III: Selectează cuvintele –
însuşiri care I se potrivesc
personajului principal.
Echipa IV_: Ordonează cuvintele ce
arată locurile pe unde a căutat Costel
Conversație
cheiţa
Echipa V: Scrie un alt titlu care
s-ar potrivi acestui text.
Echipa VI:Continuă gîndul. Frontal
Ce benefiicii îți aduce personal
studierea acestui text?
O1
Nimic nu este mai frumos pentru un
copil decât să fie ordonat, harnic, Manual.
sincer.Timpul organizat și folosit
rațional este o mare bogăție pentru
elev. De aceea, gândiți-vă bine cum îl
folosiți în fiecare zi.

Voi cum vă petreceți timpul liber?


Ce activități faceți în afara școlii?
Frontal
Aprecierea elevilor. Astăzi ați muncit Demonstratie
și ați obținut cheița succesului.

Tema pentru acasă:

Ex . 6 pag.115.
Lectura și povestirea textului Cheița
după Mircea Sîntimbreanu.

S-ar putea să vă placă și