Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA 10.XII .2020


CLASA : a III-a B
ÎNVĂȚĂTOR:MOCAN ANA
ARIA CURRICULARĂ : LIMBA SI COMUNICARE
DISCIPLINA : LIMBA ŞI LITERATURA ROMANA
UNITATEA DE ÎNVĂTARE : CAD DIN CER MĂRGĂRITARE PESTE PLAIUL MEU IUBIT....
SUBIECTUL Atitudinea faţă de comportamentul personajelor descrise. Ideea principală,
ideile secundare. Reproducerea orală a textelor citite (succesiunea pe baza unor repere
logice sau a unui plan de idei dat).Exerciţii aplicative. Textul-suport: Colindătorii
după Mihail Sadoveanu.
TIPUL LECTIEI : PREDARE – ÎNVĂŢARE - EVALUARE
DURATA ACTIVITĂŢII : 90 minute

UNITĂȚI DE COMPETENȚE:
3.2 – să desprindă idei principale şi informaţii de detaliu dintr-un text citit;
3.5 – să identifice secvenţele narative, dialogate şi descriptive dintr-un text
3.6 – să redacteze diverse texte de mică intindere adaptându-le destinaţiei şi
scopului comunicării ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să citească expresiv, conştient şi corect textul ;
O2 - să împartă textul în fragmente logice ;
03 – să formuleze întrebări legate de conţinutul textului  ;
O4 – să redacteze corect ideea principală sub formă de propoziţii
dezvoltate  ;
05 – să explice expresiile date  ;
O6 - să colaboreze în cadrul grupului pentru a obţine rezultate optime ;

STRATEGIA DIDACTICĂ :

1.RESURSE PROCEDURALE:
a)Metode şi procedee : conversaţia , explicaţia , exerciţiul, spargerea gheţii,
copacul ideilor , braistorming , lectura explicativă , metoda cadranelor.

b)Forme de organizare : frontal, individual , pe grupe.

2.RESURSE MATERIALE : bileţele pentru stabilirea grupelor, fişe de lucru ,fişe de


evaluare curentă ; coli A4, marker , flip-chart.

3.FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE : observarea sistematică, evaluare de către


colegi ,evaluare curentă prin fise are cuprind itemi cu alegere duală.
BIBLIOGRAFIE :
Tudora Piţilă & Cleopatra Mihăilescu, Limba şi literatura română, manual
pentru clasa a III-a, editura Aramis 2016;
CURICUMUL MODERNIZAT-2018;
MANUAL ȘCOLAR, CLASA 3-2019
DEMERSUL DIDACTIC

Ob.
Op. EVENIMENTE- CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII RESURSE EVALUARE
LE INSTRUIRII Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor
I. Moment -Asigura ambientul optim pentru -îşi pregătesc cele necesare pe Brad
organizatoric desfaşurarea activităţii(material şi parcursul activităţii (cărţi , impodobit ,
psihic); caiete, instrumente de scris) podoabe
- elevii prezintă un moment pentru pom
umoristic
- interpretează colindul
,,Deschide uşa, creştine !,,
II.Evocarea Spargerea gheţii : Observarea
06 -Scrie pe tablă cuvântul “iarna” şi -spun cuvinte sau expresii Braistormig sistematică
solicită elevii să spună orice cuvânt despre iarnă
sau expresie legate de cuvântul dat, pe -citesc tema Evaluare
care le scrie pe tablă fără restricţii; curentă

Copacul ideilor : -răspund solicitării Copacul


-Prezintă planşa pe care este scris ideilor
„Iarna,un anotimp iubit”şi Flipchart
completează cu ideile elevilor . markere
(anexa1)

- recită poezii de iarnă


( anexa 2)
- interpretează două cântece
despre iarnă ( anexa 3 )
III.REALIZAR Astazi vom studia textul cu titlul -scriu titlul textului pe caiete Conversaţia
EA SENSULUI “Colindătorii” ,după Mihail -deschid manualele explicaţia
Sadoveanu
01 Citeşte primul fragment al lecţiei după Ascultă , citesc respectând Citirea Observarea
care va solicita elevilor să citească indicaţiile primite. explicativă sistematică
până la sfârşit. Explică înţelesul cuvintelor noi conversaţia
Propune citirea in lanţ cu predarea şi le scriu în caiete . Exerciţiul
ştafetei ; citirea pe fragmente logice . Alcătuiesc enunţuri cu
cuvintele noi .

- Recită poezii cu tema


colindelor ( anexa 4 )
02 - Interpretează cântecul de
07 stea ,, Steaua ,,

Se solicită după citirea pe fragmente - Povestesc oral pe fragmente


03 să se povestească oral . textul .
04
05 Elevii răspund următoarelor întrebări:
06
Elevii răspund următoarelor întrebări: - conversaţia

- La ce dată sărbătorim Se completează fişa frontal.


Frontal
Crăciunul?
- Ce semnificaţie are această - metoda
,, Ştiu, Vreau
sărbătoare?
să ştiu , am
- Cum petreceţi voi Crăciunul? învăţat ,,
Copiii citesc informaţiile
- Ce înseamnă a colinda?
pregătite acasă ( Portofolii
- Cum se colindă? despre tradiţii şi obiceiuri de Flipchart
Crăciun la români ) markere
- Când se colindă?
-
- Cum petreceau Crăciunul
bunicii voştri?.
Se formează grupe de câte patru elevi,
Analiza
în urma tragerii la sorţi a bileţelelor.
Formează grupele . răspunsurilor
Se vor folosi fişe de lucru sub formă Evaluare de
de cadrane .Fiecare grupa completeaza Rezolvă corect sarcina de către colegi
cadranul cu numarul tras lucru. Fişe de lucru -
la sorti.(anexa 2) cadranele
La terminarea sarcinii de lucru, , se
citesc toate cadranele, se analizează Citesc rezolvările în faţa
corectitudinea şi se completează cu clasei .
toată clasa.

Completează cadranele proprii


02 IV.Reflecţie Distribuie fişele de evaluare curentă şi Rezolvă fişa de evaluare fişe de lucru Observarea
dă indicaţii elevilor referitoare la exerciţiul sistematică
O3 rezolvarea lor (anexa 5)
conversaţia
explicaţia

V.EXTENSIE Distribuie felicitări de iarnă .


Poartă discuţii cu elevii în mod Completează felictarea cu
constructiv , reamintindu-le despre mesaje specifice sărbatorilor
modalitatea de formulare de scurte de iarnă pentru cei dragi .
mesaje .

Recomanda tema pentru acasă. Notează exerciţiile


Face aprecieri generale asupra lecţiei recomandate Elevii prezintă
un moment artistic .
Anexa 1
Anexa 5
Colindătorii
după Mihail Sadoveanu

I . Formulaţi întrebări legate de conţinutul textului (cel puţin 4 II. Alcătuiţi planul de idei al textului sub formă de propoziţii
întrebări) dezvoltate .

III .Explicaţi sensul următoarelor expresii : IV. Explicaţi titlul lecturii .

“...podul de gheaţă ,,

“tăcerea tainică .”

“...lumina cenuşie .”

“pustiu de zăpadă ,,

,, văzură izvorând din întuneric ,,

,, stele ale satului ,,


Anexa 2

Iarna pe uliţă Iarna


George Coşbuc Vasile Alecsandri
A-nceput de ieri să cadă Din vazduh cumplita iarna cerne norii de zapada
Câte-un fulg, acum a stat, Lungi troiene calatoare adunate-n cer gramada
Norii s-au mai răzbunat fulgii zbor, plutesc in aer ca un roi de fluturi albi
Raspandind fiori de gheata pe ai tarii umeri dalbi.
Spre apus, dar stau grămadă
Peste sat.
Ziua ninge Noaptea ninge Dimineata ninge iara!
Ca o zale argintie se imbraca mandra tara.
Nu e soare, dar e bine, Soarele rotund si palid se prevede printre nori
Şi pe râu e numai fum. Ca un vis de tinerete pintre anii trecatori.
Vântu-i liniştit acum,
Dar năvalnic vuiet vine Tot e alb, pe camp, pe dealuri, imprejur in departare
De pe drum. Ca fantasme albe, plopii insirati se perd in zare
Si pe-ntinderea pustie, fara urme fara drum
Sunt copii. Cu multe sănii, Se vad satele perdute sub clabuci albii de fum.
De pe coastă vin ţipând
Dar ninsoarea inceteaza norii fug doritul soare
Şi se-mping şi sar râzând; Straluceste si dizmiarda oceanul de ninsoare
Prin zăpadă fac mătănii; Iat-o sanie usoara care trece printre vai...
Vrând-nevrând. In vazduh voios rasuna, clinchete de zurgalai...

Gură fac ca roata morii;


Şi de-a valma se pornesc, Iarna
Cum prin gard se gâlcevesc
Vrăbii gureşe, când norii
Nicolae Labiş

Totu-i alb în jur cât vezi


Noi podoabe pomii-ncarcă
Şi vibrează sub zăpezi
Satele-adormite parcă.
Doamna Iarna-n goană trece
În caleşti de vijelii -
Se turtesc de gemul rece
Nasuri cârne şi hazlii.
Prin odăi miroase-a pâine,
A fum cald şi amărui
Zgreapţănă la uşă-un câine
Să-şi primească partea lui …
Tata iese să mai pună
Apă şi nutreţ la vacă;
Vine nins c-un fel de brumă
Şi-n mustăţi cu promoroacă
Anexa 3
Cântece de iarnă

Iarna e vecina noastra De Sărbători


grup vocal Rogvaiv grup vocal Rogvaiv

Ce sa fie, ce sa fie?! Ninge iar, ninge iar


S-a-ntamplat de curand Din cer cad fulgi de nea
Picii toti au iesit Ninge iar , ninge iar ,
Pe alee razand A venit iarna !
Nu le pasa de frig, Ninge iar , ninge iar
Cu fular si cu fes, Copiii-s fericiţi !
Tropaie bucurosi Ninge iar , ninge iar
Fiindc-au inteles . Sărbătorile au venit !

Iarna e vecina noastra, De sărbători ,


S-a mutat in cartier Moşul va veni
Sta c-un ren, c-un urs polar Cu jucării
Si cu nazdravanul ger Pentru copii !
Si cand iese la plimbare,
In paltonul alb de plus,
Stim prea bine fiecare Ninge iar, ninge iar
Ca e rost de sanius Din cer cad fulgi de nea
Ninge iar , ninge iar ,
Ies parinti pe la geamuri A venit iarna !
Si bunici curiosi, Ninge iar , ninge iar
Se intreaba de ce-s picii Copiii-s fericiţi !
Toti bucurosi Ninge iar , ninge iar
Pana-n seara e ales Sărbătorile au venit
Cartieru-ntr-atat
Incat de la mic la mare
Au cam priceput

Iarna e vecina noastra


S-a mutat in cartier
Sta c-un ren, c-un urs polar
Si cu nazdravanul ger
Si cand iese la plimbare,
In paltonul alb de plus,
Stim prea bine fiecare
Ca e rost de sanius.
Anexa 4

Colinde, colinde
de Mihai Eminescu Colindătorii
de George Coşbuc

Cad fulgii încet yburând ,


Colinde, colinde, Şi- casă arde focul
E vremea colindelor, Iar noi pe lângă mama stând
Caci gheata se-ntinde De mult uitarăm jocul .
Asemeni oglindelor.
Si tremura brazii De mult şi patul ne- aştepta ,
Miscand ramurelele, Dar cine să se culce ?
Caci noaptea de azi-i Rugată , mama repeta
Cand scanteie stelele. Cu glasul rar şi dulce .
Se bucur copiii
Copiii si fetele,
De dragul Mariei
Isi piaptana pletele ...
De dragul Mariei
Si-al Mantuitorului
Luceste pe ceruri
O stea calatorului.

S-ar putea să vă placă și