Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL PEDAGOGIC VASILE LUPU IAȘI


CLASA: a XII-a
DATA: 29 NOIEMBRIE 2016
DISCIPLINA: Psihopedagogie specială
PROFESOR: Țepeș Ana-Maria, Nedeljkovic Bianka
SUBIECTUL LECȚIEI: verificare – Deficiențele/ dizabilitățile mintale
predare – Deficiențele/ dizabilitățile de vedere
SCOPUL LECȚIEI (Obiectivul fundamental): Familiarizarea cu conceptele psihopedagogice
ce derivă din noţiunea de deficiență/ dizabilitate de văz și conştientizarea acţiunii factorilor
etiologici, a influenței nocive a acestora asupra dezvoltării biopsihice a copilului.
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
OBIECTIVELE LECȚIEI: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

 O1- Să știe să definească în context psihopedagogic termenii de: deficiență,


dizabilitate/handicap ,deficiențe senzoriale, deficiență/ dizabilitate de văz, cecitate,
ambliopie, procesul istructiv-educativ la ambliopi, sistemul de scriere Braille.

 O2- Să poată enumera principalii indicatori funcționali ai vederii, pe baza informațiilor


dobândite.

 O3- Să recunoască cel puțin 3 cauze ale apariției deficienței de vedere.

 O4- Să poată enumera cel puțin 3 caracteristici fizice ale mersului nevăzătorului

 O5- Sa poata enumera 3 mijloace de compensare a nevăzatorilor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1) METODE ȘI PROCEDEE: conversația catehetică, conversația euristică, explicația,


instructajul, problematizarea, exercițiul, lucru in echipe
2) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe in echipă, esarfă, tablă, caiete.
3) MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal, individual.

1
Page5
BIBLIOGRAFIE:

Suport de curs: Deficiența de vedere, Luciana Frumos

Alois Gherguț, Sinteze de psihopedagogie specială, Editura Polirom, Iasi 2013

2
Page5
Ob- Strategia didacticã
Secvenţele lecției Timp Conţinutul instructiv- educative Evaluarea
Metode și procedee Mijloace Moduri de
didactice
didactice didactice organizare
1. Moment 2 Asigurarea condiţiilor optime de Fișe
organizatoric min învãţare: Caiete
-aranjarea sălii de clasă; Conversația Instrumente de Frontal
- asigurarea prezenței la clasă a scris
elevilor;
-pregătirea materialelor didactice.
2.Reactualizarea Se va realiza cu ajutorul fișelor de Evaluare formativă
cunoștințelor 5 lucru pe echipe. realizată prin :
anterioare min Echipele vor completa împreună Fișe pe echipe Pe grupe  aprecieri verbale
fișele împărțite de către cadrele Instructajul eterogene/  ascultare orală
didactice pe baza informațiilor în perechi  interapreciere/
dobândite în cursul anterior, respectiv Caiete interevaluare
pe subiectul deficiență /dizabilitate Exercițiul Instrumente Frontal
mintală. ( Anexa 1) de scris
Cadrele didactice vor prezenta fișa și Explicația
vor da explicații necesare pe parcursul
completării acesteia, doar în cazul în
care elevii prezintă dificultăți în
rezolvare.

3
Page5
2. Introducerea în Se va realiza cu ajutorul unui joc, Observarea
lecție 3 familiarizarea elevilor cu conceptul Explicația, comportamentului și
min. lecției. Jocul, Eșarfă Frontal a atitudinii elevilor
Observația, Aprecieri verbale
Exercitiul.
3. Anunțarea temei Se anunță titlul lecției: Deficiențele/
și a obiectivelor dizabilitățile de vedere Power-Point Observarea
Se va face trecerea de la deficiențe Explicația Frontal comportamentului și
mintale, la cele senzoriale, mai precis Tablă atitudinii elevilor.
la cele de vedere. Conversația Cretă
3 În cadrul deficiențelor senzoriale
min vorbim și despre deficiențele/ Caiete
dizabilitățile de vedere, iar studierea Instrumente
acestor deficiențe ne ajută să
de scris
cunoaștem cauzele să prevenim
acțiunea factorilor de risc.
Cadrul didactic va cere elevilor să
noteze titlul lecției.
Se vor prezenta/ analiza/ dezbate
4. Prezentarea, următoarele conținuturi, urmărind Conversația euristică Evaluare formativă
explicarea și aspectele: Explicația Caiete Frontal realizată prin :
Instrumente de
valorificarea 10  aprecieri verbale
scris
noilor Min  ascultare orală
Se analizează concepte precum:, Laptop
conținuturi deficiență/ dizabilitate de vedere, Power -Point
cecitate, ambliopie, precum si Video Capacitatea de a realiza
clasificarea deficieței vizuale dupa proiector deducții plecând de la
acuitatea vizuală informațiile dobândite.
Se va realiza dictarea informatiilor de
bază de către cadrul didactic

4
Page5
Se va dicta principalii indicatori Observarea
funcționali utilizați în aprecierea Caiete comportamentului și
15 deficientelor vizuale. Explicația Instrumente de atitudinii elevilor
Se va prezenta mersul la persoanele scris
min Conversația
cu deficient vizuală, cum se Laptop
realizează compensarea la deficientul Power -Point
de vedere si organizarea procesului Video
instructiv-educativ la ambliopi si proiector
nevăzatori
5. Evaluarea
5 Evaluarea se va realiza cu ajutorul Conversația euristică Tablă Frontal
min unei flori desenate pe tabla. Cadrul Cretă
didactic va cere elevilor să-și expună Exercițiul
toate informațiile dobândite pe
parcursul orei pe fiecare petală.
Aceste idei se vor scrie pe tablă in
interiorul petalei de către elevi.

Aprecieri verbale ale


elevilor
3 Conversația
min Profesorul va solicita un feed-back
privind informațiile prezentate pentru
optimizarea învățării ulterioare.
Se formulează concluziile finale.

5
Page5
6. Încheierea lecției 2 Se fac aprecieri verbale, colective și Evaluare formativă
min individuale cu privire la modul de Conversația Frontal realizată prin:
lucru al alevilor pe parcursul lecției.  Aprecieri verbale

6
Page5
Anexa 1

Fișă de reactualizare a cunoștințelor


-Deficiența mintală-

1. Ce este deficiența mintală?


....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
2. Cum se clasifică deficiența mintală?
- ................................................................................................................................................
- ................................................................................................................................................
- ................................................................................................................................................
- ................................................................................................................................................
- ................................................................................................................................................

3. Identificați cel puțin 3 sindroame cauzate de deficienta mintală.


.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
4. Identificați cel puțin 2 factori prenatali și cate o cauză pentru fiecare ai deficienței mintale.
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
5. Ce reprezintă anamneza?
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Page5

S-ar putea să vă placă și