Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 14.09.2022

Grupa: Mare A

Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Domeniul experențial: Limbă și comunicare

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema activității: „Căsuța din oală”

Mijloc de realizare: povestire

Tipul activității: transmitere și însușire de cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1Exersarea ascultarii active a unui mesaj pentru intelegerea si receptarea lui;

1.2Demonstrarea intelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideiilor,emotiilor,semnificatiilor;

2.3Exersarea si extinderea a vocabularului.

Obiectiv fundamental:

Formarea deprinderii de a asculta cu atenție o poveste, precum și dezvoltarea vocabularului.


Obiective operaționale:

O1- Să asculte cu mare atentie povestirea, urmarind ordinea evenimentelor;

O2-Să rețină titlul poveștii;

O3-Să reconstituie acțiunea povestirii;

O4-Să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare referitor la conținutul poveștii,

Strategia didactică:

a.Metode și procedee: povestirea, exlicația, conversația, jocul didactic, repovestirea;

b.Mijloace didactice: planșe cu imagini din poveste, săculeț, jetoane

c.Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie: „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , MEN, 2019


Etapele lecției Ob Conținutul activității Metode și Mijloace Forme de Evaluare
. Activitatea Activitatea copiilor procedee didactice organizare
Op educatoarei
.
1. Momentul Sunt îndeplinite -Fiecare copil se Conversația Frontal Observarea
organizatoric condițiile necesare pregătește pentru comportamentului
pentru desfășurarea activitate copiilor
cu succes a
activității:
 aerisirea sălii -Se așează pe
de grupă, scăunel și așteaptă
 pregătirea indicațiile
materialelor educatoarei
didactice
necesare
activității de
limbă și
comunicare,
 așezarea
mobilierului
în semicerc
 crearea unui
mediu propice
desfășurării
activității.
2. Captarea atenției Educatoarea le spune Copiii sunt atenți la Conversația Planșe cu Frontal Observarea
copiilor că în această indicațiile imagini comportamentului
dimineață, în drum educatoarei copiilor
spre grădiniță s-a
întâlnit cu Zâna
Toamnă și a primit
de la aceasta o
surpriză.
„-Copii, vreți să Copiii răspund Individual Descriu ce văd în
vedeți ce am primit afirmativ la imagini
de la Zâna Toamnă?” întrebarea adresată
de educatoare.
Sunt tare curioși să Conversația Observarea
vadă ce le-a trimis Planșe cu comportamentului
Zâna Toamnă. imagini copiilor

Fiecare copil
Educatoarea le închide ochii, iar în
prezintă copiilor momentul în care îi
cadoul de la Zâna deschide observă o
Toamnă, și anume, o imagine.
imagine în care sunt
reprezentate diverse
animale la fermă.

Le adresează Fiecare copil spune


preșcolarilor un set pe rând ce observă
de întrebări cu în imagine.
referire la imagine:
„-Ce observați în
această imagine?”

„-Ce fel de animale „-În imagine sunt


animale domestice.” Frontal
sunt reprezentate în
imagine?”

„-Unde trăiesc „-Animalele


animalele domestice triesc în
domestice?” curtea omului” Planșe cu Observarea
Conversația imagini Frontal
Educatoarea le arată comportamentului
copiilor o altă copiilor
imagine în care se
află o găinușă cu doi
puișori.
„-Copii, câți puișori
„-Găinușa are doi
are găinușa din
puișori galbeni.”
imagine?”
3. Anunțarea temei Educatoarea îi anunță Copii sunt atenți la Conversația Frontal Observarea
și a obiectivelor pe copiii ca astăzi la indicațiile comportamentului
O2 activitate le va spune educatoarei copiilor
povestea „Găinușa
cea moțată” de Călin Copii repetă titlul
Gruia poveștii

Educatoarea prezintă Copiii sunt atenți la Povestirea Observarea


conținutul poveștii . poveste comportamentului
(ANEXA 1) copiilor
Dirijarea învățării cu ajutorul unor Planșe cu Frontal
ilustrații. Pe iamgini
parcursul povestirii,
educatoarea explică
cuvintele
necunoascute pentru Ascultă conținutul
o bună înțelegere a poveștii
Povestirea
conținutului textului
de către preșcolari.

A înhama=a pune Exlicația


hamurile
Hangiu=cârciumar Copiii răspund la
După ce educatoarea întrebările adresate
termină de prezentat de educatoare
povestirea, le
adresează copiilor o
serie de întrebări
pentru a vedea cât de
bine și-au însușit Frontal Observarea
aceștia conținutul comportamentului
„-Daaa!” copiilor
textului: Conversația
„-V-a plăcut povestea
Răspund la
copii?” „-Titlul poveștii este Individual întrebările
găinușa cea moțată” Planșe cu adresate de
„-Care este titlul iamgini
poveștii?” educatoare

1. Fixarea și
consolidarea Educatoarea le cere Conversația
cunoștințelor copiilor să aranjeze
imaginile din poveste
în ordinea Explicația
întâmmplării
evenimentelor pentru
a vedea cât de atenți
au fost aceștia și știu
ce s-a întâmplat în
Pe rând, fiecare
poveste.
copil va veni și va
Educatoarea le alege câte o
adresează copiilor imagine.
întrebări ajutătoare Conversația
despre ordinea „-Prima dată Individual
evenimentele din cocoșelul a invitat-o
poveste: pe găinușă la o
„-Cum a început plimbare în pădure
povestea? pentru a căuta
nuci.” Explicația
Ia imaginea și o
așează prima pe Observarea
panou. sistematică a
Repovestirea Frontal comportamentului
„-Găinușa nu mai copiilor
voia să meargă pe Planșe cu
„-În timp ce se jos și îi ceruse iamgini
plimbau ei ce s-a cocoșelului să
întâmplat?” construiască o
trăsură. Între timp
„-Cu cine s-au trecuse p borscuță
întâlnit cei trei pe țestoasă care i-au
drum?” ajutat pe cei doi să
Individual
tragă trăsura.
Pune imaginea
„-După ce s-au lângp cealaltă pe
întâlnit cu acul, ce s-a panou.
întâmplat?”
„-Cei trei s-au
întâlnit cu acul” Frontal
Caută imaginea
reprezentativă și o
așează pe panou.
„-Ce au făcut pe „-Împreună s-au
urmă aceștia?” oprit la un han unde
s-au întâlnit cu un
vulpoi.
„-Ce s-a întâmplat Copilul caută
mai departe? imaginea potrivită și Planșe cu imagini
o așează lângă din poveste
celelalte. Individual
„Aceția s-au hotărât
să doarmă la hanul
„-Cum s-a sfârșit
vulpoiului.”
povestea?”
„-Cei trei l-au
păcălit pe vulpoi ca
să poată fugi din
han.”
Alege imaginea
potrivită
„-Cei trei au plecat.
Iar cocoșiul și
găiunșa i-au
mulțumit acului,
deoarece i-a ajutat.”

6.Obținerea performanței
Conversația
Fiecare copil va
Educatoarea le
veni în față, va Explicația Observarea
propune copiilor un
extrage din săculeț sistematică a
joculeț cu jetoane.
un jeton, vor spune comportamentului
Le exlică copiilor ce
ce se află în copiilor
au de făcut. imaginea respectivă Jocul didactic
și vor despărți în
silabe cuvântul. Pe
Educatoarea urmă vor alcătui
desemnează primul câte o propoziție cu
copil care să vină în acel cuvânt.
față.
Se vor face arecieri Preșcolarul extrage
colective și din săculeț un jeton
individuale asupra și spune ce se află
participării copiilor la în imaginea
respectivă, desparte
Încheierea cuvântul din Conversația
activității imagine și pe urmă
alcătuiește o
propoziție.

-Educatoarea face
Ascultă cu atenție
aprecieri verbale
indicațiile
individuale și globale
educatoarei
asupra modului în
care au participat
copiii la activitate

Anexa 1

„Era o zi frumoasă. Cocoșelul cel pintenat îi propuse găinușei moțate să meargă în pădure să mănânce nuci, căci dacă n-o să meargă acum o să le
strângă veverița cea roșcată.
Găinușa se bucură fiindcă era tare dornică de o plimbare. Au plecat ei voioși, nevoie mare, au trecut prin câmpie, au urcat un deal și au ajuns în
pădure, unde au găsit nucile și le-au mâncat pe săturate.

Au stat ei ce au stat și s-a făcut seară, când la plecare găinușa i-a spus cocoșului că ea nu o să meargă pe joc acasă doar într-o trăsură.

Supărat nevoie mare cocoșul i-a spus că nu are de unde să facă o trăsură, dar văzând că nu are încotro, cocoșelul s-a apucat să facă o trăsură, iar
după ce a terminat-o găinușa i-a spus cocoșului pe un ton răstit să o înhame și să o ducă acasă. Fiindcă nu s-au înțeles, au început să se certe până
a trecut o broscuță testoasă și le-a propus să tragă ea trăsura și așa au plecat la drum.

„Au mers ei cât au mers și pe drum s-au întâlnit cu un ac de cusut, care i-a rugat să-l ia cu ei fiindcă era tare obosit. Găinușa nu a vurt să-l ia în
trăsură, dar cocoșelul ia permis să urce fiindcă era slab și nu ocupa foarte mult loc.

Au plecat toți trei la drum, dar findcă se întunecase de-a binelea au hotărât să oprească la un han, căci noaptea nu e bine să mergi pe jos. Broasca
nu a rămas cu ei, dar i-a sfătuit să nu se bage în seamă cu hangiul. La intrarea în han ia întâmpinat hangiul îmbrăcat cu un șorț și cu ohcelari pe
nas. Drumeții nu ș-au recunoscut pe jupânul vulpoi care i-au poftit înăuntru, unde mai erau și alți oaspeți. Drumeții își doreau tare mult să
înopteze la han, dar l-au anunțat pe jupânul vulpoi că nu pot plăti găzduirea, dar în schimb îi vor oferi un ou dimineață de la găinușă. Așadar cei
trei au fost duși într-o încăpere unde găinușa și cocoșelul au dormit în pat, iar acul a dormit pe jos, dar acul nu a reușit să adoarmă, iar vulpoiul a
intrat în cameră unde s-a prefăcut că are ceva de căutat, dar de fapt el se uita cu poftă la cei doi, la cocoșel și la găinușă. După ce a plecat din
odaie, acul l-a trezit pe cocoșel și i-a povestiti totul și așa s-au hotărât toți să fugă. Cei trei îl păcălesc pe hangiu și scapă de acesta. Cu ajutorul
oului găinușei a fost pus în vatră și a fost acoperit de cenușă fierbinte. Crezând că acesta este un cărbune, vulpoiul l-a luat și a vrut să-l
folosească pentru cocoșel și găinușă, dar în momentul când a luat oul, acesta a crăpat pentru că era foarte fierbinte, iar toată cenușa a sărit de pe
el și a venit pe fața hangiului și acesta nu a mai văzut nimic, iar cei trei au reușit să fugă. Cocoșelul și găinușa i-au mulțumit acului de cusut că l-
au scăpat de vulpoi, fără caleașcă și așa s-a dezvățat moțata să mai meargă cu trăsura.”

întunecase de-a binelea au hotărât să oprească la un han, căci noaptea nu e bine să mergi pe jos. Broasca nu a rămas cu ei, dar i-a sfătuit să nu se
bage în seamă cu hangiul.” Broasca nu a rămas cu ei, dar i-a sfătuit să nu se bage în seamă cu hangiul.” întunecase de-a binelea au hotărât să
oprească la un han, căci noaptea nu e bine să mergi pe jos

S-ar putea să vă placă și