Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28.10.2020
DURATA: 15 minute
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
STUDENT PROPUNĂTOR:
GRUPA: Mică
TEMA DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
PROIECT TEMATIC: Zâmbete de toamnă
SUBTEMA: Fructe de toamnă
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Științe, activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: Cu fructe ne jucăm, numărul 3 îl învățăm
MIJLOC DE REALIZARE: Exercițiu cu material individual
TIPUL ACTIVITĂȚII: Comunicare de noi cunoștințe
SCOPUL: Dezvoltarea bazei senzoriale de cunoaștere și de familiarizare cu număr natural,
prin activitatea concretă a copilului.

DOMENIUL DE DEZVOLTARE: E. Dezvoltare cognitivă și cunoașterea lumii.


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: 2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice
pentru rezolvare de probleme.
COMPORTAMENTE VIZATE: 2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și
cu numerația.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 Să formeze mulțimi cu un element respectiv cu 2 elemente, asociind cifrele
corespunzătoare;
O2 Să asocieze numărul 3 la cantitate și cifra 3 la numărul de obiecte pentru mulțimile nou
formate;
O3 Să recunoască grupe de 3 elemente în contexte variate, asociindu-le cu cifra
corespunzătoare;
O4 Să aranjeze materialul individual de la stânga la dreapta și de jos în sus, încadrându-
se în spațiul oferit.

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația observația, demonstrația.
b. Mijloace didactice: coșulețe cu material individual: 1- gutuie, 2- nuci, 2- prune, 3-
mere, 3- pere, jetoane cu cifrele 1, 2, 3, tabla magnetică, coșulețe cu jetoane cu
imagini cu fructe, lipici, fișă cu Zâna Toamna.
c. Forme de realizare: frontal și individual.
DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUTUL EVALUARE –
OB.OP. TIMP METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
ACTIVITĂȚII ESENȚIAL metode și indicatori
PROCEDEE DE REALIZARE
ÎNVĂȚĂMÂNT

1. Moment 0,5 Aerisesc foarte


organizatoric min. bine sala de
grupă. Aranjez
măsuțele în
semicerc.

Rog preșcolarii
să se așeze pe
scăunele la
măsuțe.

Folosesc
elementul
surpriză - Zâna
Toamna care ne-
a adus tuturor
câte un coșuleț
2. Captarea 0,5
cu fructe. Așez Păpușă- Frontal
atenției min
pe fiecare Zâna
măsuță coșulețul Conversația Toamna,
cu fructe și rog
copiii să-l
observe și să Coșulețe
identifice cu fructe
fructele.

Zâna Toamna
are rochița
împodobită cu
fructe de
toamnă.

Se recunosc, se
precizează
fructele de pe
rochiță și se
asociază cifra
corespunzătoare
3.
fiecărui număr
Reactualizare
de fructe. Conversația
a
cunoștințelor 2min (1 gutuie, 2 Frontal
prune, 1 măr, 2
boabe de
strugure).
O1
Copiii sunt
rugați să așeze
pe măsuță, de Păpușa,
jos în sus, în rochița
Frontal
partea stângă o
mulțime cu un Raportarea
element (o Jetoane cu corectă a
gutuie) și cifre numărului la
jetonul cu cifra
Individual cantitate și a
corespunzătoare. cifrei la numărul
În partea dreaptă de obiecte.
așezăm în
pereche cu
gutuia o prună. Individual

Adăugăm, apoi
o prună în
mulțimea
prunelor și cifra
Jetoane cu
corespunzătoare
cifre
(două prune-
cifra 2).

O1 Discutăm despre Coșulețul


algoritmul de cu material
formare a individual Frontal
numerelor
Exercițiul
O4 învățate.

Comparăm cele Cunoașterea


două mulțimi de algoritmului de
pe măsuțe formare a
(mulțimea numerelor
prunelor are mai precedente.
multe elemente,
mulțimea
Frontal
gutuilor are mai
puține elemente)

O4
Verbalizarea
Azi ne vom juca acțiunilor
cu fructele din efectuate prin
coșulețele de pe folosirea unui
măsuțe. limbaj matematic
Conversația
adecvat.

Explicația Individual
Copiii sunt
O1
rugați să
introducă
fructele și
jetoanele cu
cifre în coșuleț.

Formăm o
mulțime din
două elemente Individual
(prune) așezate
de jos în sus.

Formăm, în
partea dreaptă a
mulțimii de pe
măsuță o altă Conversația
mulțime care să
conțină cu un
element mai
mult decât
prima (mere).

Se constată prin Exercițiul


așezare în
perechi că noua Frontal
mulțime are cu
un element mai
mult.

Această
mulțime are 3
elemente.
4. Anunțarea 0.5min
Numărăm și
temei
încadrăm Conversația
numărul în șirul
numeric. Frontal

Numărăm și alte
elemente din
Observarea
coșuleț (pere).
sistematică a
Se introduce comportamentului
5. Dirijarea
semnul scris al
învățării copiilor.
numărului 3-
5min cifra 3. Coșuleț cu Individual
material
Vorbim despre individual
forma cifrei 3.
1-gutuie
Ne ridicăm în Frontal
picioare și 2-prune
facem 3 pași 2-pere
înapoi
numărând. 3-mere

Batem de 3 ori 3-pere


O1 din palme apoi
de 3 ori din
picior. Frontal
Jetoane cu
cifrele 1, 2,
3

O4 Conversația

Prezint copiilor
un coș cu
jetoane sub
formă de măr, Orientarea
pară, gutuie, bob corectă în spațiu
de strugure. în funcție de
Exercițiul reperele spațiale
Fiecare comunicate (jos,
preșcolar sus, stânga,
primește o fișă dreapta)
cu Zâna Toamna
care nu are
nimic pe
rochiță. Zâna ar
dori ca fiecare
copil să-i
împodobească Demonstrația
rochița cu fructe
de toamnă (câte
3 din fiecare Capacitatea de a
fel). număra în limitele
1-3.

O2

Tabla și
Cer creta
preșcolarilor să
formeze mulțimi
Imaginație în a
a câte 3
asocia forma
elemente.
cifrei cu diferite
Indicăm jetonul
obiecte.
cu cifra3.
Verificăm
corectitudinea
mulțimilor Exercițiul
numărând
împreună
O3 elementele din
fiecare mulțime.

Laud copiii
pentru felul în
care s-au
descurcat la
activitate și îi
răsplătesc cu o
salată de fructe. Conversația

O2

Rezolvarea
corectă a
sarcinilor de lucru

Exercițiul

Coș cu
jetoane

Fișă de
6. Obținerea lucru cu
performanței Zâna
Toamna
O3

Explicația

Conversația

1min

Capacitatea de
grupare a
elementelor în
Exercițiul
funcție de cerință.

7. Evaluarea Jetoane cu
cifra 3

Conversația

Exercițiul

0,5
min

Salata de
fructe

S-ar putea să vă placă și