Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ,,LEGUME VESELE”

Nivel I ( 4-5 ani / grupa mijlocie ,,Spiridușii”)

Propunătoare – BANEA LAURETA SPERANȚA


Tema anuală : ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii : ,,Toamnă harnică, cu de toate darnică”
Mesajul zilei ,,Vitamine și savoare,
Toamna asta-i încântare!”
Tipul activității: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Forma de realizare : Activitate integrată ADP + ALA 1 + ADE (DS+DOS) + ALA 2 Activități de învățare :
ADP – Întâlnirea de dimineață : ,,Hora legumelor”
Rutine: ,,Sănătate și putere” Tranziții: ,,Toamnă, toamnă harnică”
ALA 1 - Știință: ,,Rețeta pentru supă”Joc de rol: ,,De-a furnica și greierele” Artă: ,,Garderoba de toamna”
ADE – DȘ (Activitate matematică): ,,Rețeta gospodinei”, joc didactic;
DOS (Activitate practică): ,,Personajul preferat”, asamblare
ALA 2 - ,,Puiul “ de Al. Brătescu - Voinești (teatru de păpuși)
Mijloc de realizare: jocuri și activități didactice alese, joc didactic, confecționare-asamblare
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Consolidarea și verificarea număratului în limitele 1-4.
 Consolidarea deprinderii de a lipi și asambla o lucrare practică inspirată din natură.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ALA 1
O1 –să recunoască cifrele 1-4;
O2 – să coloreze numărul de legume indicat de cifră;
O3 – să reproducă evenimentele poeziei ,,Balada unui greier mic” schimbându-și mimica în funcție de acțiunea exprimată de versuri;
O4 – să decoreze suprafața de lucru folosind materialele aflate la dispoziție: mărgele, materiale din natură, decupaje mărunte;
ADE (DS - Activitate matematică)
O5 – să grupeze legumele după culoare;
O6 – să numere în limitele 1-4;
O7 – să raporteze numărul la cantitate și invers;
O8 – să precizeze locul fiecărui obiect în șirul numerelor naturale folosind numeralul ordinal;
ADE (DOS - Activitate practică)
O9 – să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior (lipire, asamblare);
O10 – să aplice indicațiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru în vederea realizării temei;
O11 – să coopereze cu colegii în realizarea lucrării ;
O12 – să creeze personaje originale din legume și alte accesorii; ALA 2
O13 – să transmită idei, opinii personale prin intermediul teatrului de masă.
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: expunerea, demonstrația, explicația, jocul, exercițiul, problematizarea, lucrul pe grupe.
Material didactic: fișe de lucru individualizate, creioane colorate, costume joc de rol, carton ondulat, carton colorat,
material textil, scobitori, mărgele, lipici, perforator, materiale din natură (castane, frunze uscate, crenguțe).
BIBLIOGRAFIE
*** Curriculum pentru educația timpurie a copiilor cu vârsta cuprinsă între naștere și 6/7 ani, 2008, M.E.C.T., București

SCENARIUL ZILEI Întâlnirea de dimineață


Salutul
Prezenta – Copiii sunt solicitați, după ce și-au auzit numele să-și așeze jetonul cu numele pe panoul general. Li se cere să
stabilească absenții (nominal și numeric).
Calendarul naturii – completarea sa este necesară pentru a cultiva spiritul de observație al copiilor în legătură cu
schimbările care au loc în mediul înconjurător și pentru a realiza orientarea în timp. Astăzi este miercuri, 23 octombrie,
suntem în anotimpul toamna. ,,Vă rog să priviți pe fereastră și să-mi spuneți, cum este vremea?” . Se va completa
calendarul naturii precizând a câta zi din săptămână este miercuri, ce zi a fost ieri, ce zi urmează.
Activitatea de grup: ,,Dacă vesel se trăiește...”
Educatoarea prezintă copiilor mesajul zilei: ,,Vitamine și savoare, Toamna asta-i o-ncântare!”
ALA 1
Se face anunțarea temei – bucătăreasa are nevoie de ajutor la prepararea supei de legume. Educatoarea le cere
copiilor să lucreze corect la toate centrele pregătite ( rețeta trebuie respectată colorând doar legumele necesare, garderoba de
toamnă va fi aleasă și decorată cu grijă, iar actorii jocului de rol vor încerca să imite tristețea micului greieraș ce suferă de frig
și foame).
Tranziție : ,,Toamnă, toamnă, harnică”
ADE
Se vor juca apoi cu legumele, le vor sorta și număra, le vor alege pe cele potrivite cu rețeta (stabilită la centrul
,,Știință”), iar educatoarea le va trimite la bucătărie. Până ce supa va fi gata, copiii vor decora legumele rămase
încercând să realizeze personaje cunoscute cu obiectele de îmbrăcăminte realizate la centrul ,,Artă”. Vor prezenta
personajele asamblate, folosind numeralul ordinal: primul cartof este un arici, al doilea cartof este o pasăre, etc.
Tranziție: ,,A venit pe dealuri toamna” ALA 2
Cu o parte din personajele realizate din legume, vor prezenta un mic spectacol inspirat din povestea ,,Puiul “ de Al.
Brătescu - Voinești.
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE (instrumente și
EVENIMENTUL OB. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Resurse Metode și procedee indicatori)
DIDACTIC materiale

Se creează condițiile necesare bunei desfășurări


Moment a activității: aerisirea sălii, pregătirea
Organizatoric materialelor necesare.
Întâlnirea de dimineață
Captarea Salutul -panou -conversația -manifestă atenție și interes
atenției Prezența magnetic -
Calendarul naturii jetoane
Activitatea de grup - ,,Dacă vesel se trăiește” -calendarul
Mesajul zilei: ,,Vitamine și savoare, naturii
Toamna asta-i încântare!”
Educatoarea evidențiază bogăția
Anunțarea temei materialelor de la Centrul tematic, mulțumește Observarea comporta-
și a obiectivelor copiilor pentru varietatea de legume mentului nonverbal
aduse la grădiniță, pentru a se bucura
împreună de belșugul toamnei. -manifestă atenție și interes
De aceea, vom realiza propria noastră
rețetă de supă, ne vom juca de-a greierașul
surprins de vremea rea fără provizii, vom realiza
o mini-garderobă de vreme rea cu care să
putem împodobi legumele nefolosite la supă.
Dacă personajele realizate din legume sunt
reușite, poate vom da un mic spectacol cu ele!

Știință
Dirijarea O1 ,,Rețeta pentru supă” (fișe de lucru
învățării individualizate, raportarea numărului la cantitate, - creioane Fișe de lucru - oferă răspunsuri
recunoașterea cifrelor 1 – 4, număratul 1- 4) colorate clare, corecte
 Anexele 1, 2, 3
O2 Joc de rol
,,De-a furnica și greierele”

Artă - chitară - exprimă stări sufletești,


,,Garderoba de toamnă” (confecționare, lipire, - costume mimează sentimente
O3 înșirare mărgele)
- carton
ondulat - îmbină armonios
O4 - mat. textil materiale, culori
- mărgele
- lipici
Obținerea Bucătăreasa grădiniței a auzit că avem o - ecusoane - explicația,
performanței grămadă de legume. După ce ne jucăm cu ele, i - legume - conversația chestionarea - manifestă atenție și
O5 le vom trimite pe cele care pot fi folosite la - coșuri - jocul didactic interes
supă, după rețeta noastră. - frunze din - exercițiul - oferă răspunsuri clare,
O6 Pentru joc, ei vor fi împărțiți în 4 echipe carton pe care sunt concise, logice
(mâna oarbă). consemnate
O7 Pe masa fiecărei echipe se află frunze probele jocului
din carton, în culorile toamnei. Frunzele
conțin sarcinile jocului . Pentru fiecare
O8 răspuns corect, copiii primesc o bilă roșie.
Echipa care adună mai multe bile este
O 11 câștigătoare.
Proba 1
Alege și denumește legume de toamnă de formă
rotundă.
Proba 2
Formează mulțimi cu legumele de culoare verde.
Proba 3
Ordonează crescător roșiile, după mărime.
Proba 4
Alege legumele indicate de rețeta realizată la ALA
(Centrul Știință), și pune-le în coșul bucătăresei.
Toți copiii au răspuns foarte bine, toate cele 4
grupe sunt declarate câștigătoare!
Tranziție - ,,A venit pe dealuri toamna”

Asigurarea În timp ce supa se pregătește, copiii -legume -conversația - -verbalizează ceea ce au realizat
feed-back-ului O9 decorează legumele rămase folosind -materiale din exercițiul -motivează alegerile făcute
garderoba de toamnă realizată natură
O10 la centrul Artă. Ei vor crea personaje -resturi textile -
originale, dar vor ține seama și de scobitori -precizează locul fiecărui obiect
O11 indicațiile educatoarei încercând să -lipici în șirul numerelor naturale,
realizeze figurine necesare la folosind numeralul ordinal
ALA 2.
O12 Vor fi încurajați să descrie ceea au creat,
folosind numeralul ordinal:
- primul cartof este un clovn
- al doilea cartof este o sperietoare
- al treilea cartof este un arici, etc.

Tranziții : ,,Toamnă, toamnă harnică”


Fixarea O13 Cu ajutorul figurinelor ce - figurine - jocul - transmit idei, opinii și
cunoștințelor și simbolizează păsări, se va realiza un scurt create de - conversația impresii personale.
aprecierea teatru de masă , având ca suport de copii
activității inspirație povestea ,,Puiul” de A. Brătescu –
Voinești.
Se apreciază întreaga activitate.

Colorează legumele conform reţetei.

S-ar putea să vă placă și