Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic pentru activitate integrată

Data : 01.02.2022

Profesor pentru învățământul preșcolar: Radu Ioana Veronica

Unitatea de învățământ : G.P.N. Nr.1 Razvani

Nivel :II

Tema anuală de învățare: ”Cum este,a fost și va fi aici pe pământ?”

Tema săptămânii : ”La fermă”

Tema activității : ” Copii isteți,fermieri descurcăreți”

Elementele componente ale activității integrate :

 Activități de dezvoltare personală : ” Animalele de acasă” – Întâlnirea de dimineață :


”Ce știi despre...?”- exerciții de comunicare orală
 Jocuri și activități alese : ” Fermierii pricepuți”

Joc de rol : Medicul veterinar

Știință : Foloasele animalelor – rezolvarea unei fișe cu suport intuitiv

Joc de masă : Descoperă modelul –rezolvare după șablon

 Activități pe domenii experințiale :

Domeniul om și societate - ” Mânuțele hărnicuțe,fac puiuți dar și oițe” – confecționare cu


materiale diverse a două animale

Domeniul știintă – ” Să hrănim animalele” –joc logico-matematic

 Jocuri și activități alese : ” Câinele ciufulit” –joc de mișcare


” Glasul animalelor”- enomatopee

Scopul activității : Verificarea cunoștințelor despre animalele domestice și stimularea imaginației


creatoare a copiilor.

Obiective operaționale :
- Să denumească animalul, răspunzând întrebărilor adresate de colegi ;
- Să interpreteze rolul medicului veterinar,folosind recuzita pusă la dispoziție;
- Să asocieze animalul cu beneficiile lor,lipind piesele pe foaia colorată;
- Să refacă modelul cu ouă colorate,respectând șablonul primit;
- Să confecționeze un animal domestic,folosind materialele adecvate;
- Să asocieze numărul la cantitate,hranind animalul cu tot atâtea elemente cât arată cifra de
pe zar;
- Să execute deprinderea motrică ( alergare) la semnalul dat.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: expunerea, conversatia,demonstrția,exercițiul,metoda interactivă


RAI,problematizarea,munca independentă.
b) Resurse materiale: șabloane pentru animale,fire textile,hârtie glasse,materiale mărunte
(ochi,cioc,picioare),imagini decupate( foloasele animalelor),zaruri,cofraje de ouă,biluțe
textile,pensete,carton colorat,trusă de medic,animale de pluș,șablon-mozaic,jetoane,lipici,
c) Forme de organizare : frontal,individual ,pe grupe.

Regula jocului logico-matematic : Copiii de la grupa mare așezați în perechi de câte doi vor
primi câte un animal domestic confecționat dintr-o cutie,un zar și cutiuțe cu hrana (boabe de
porumb sau hrană pentru pisici) fiecărui animal primit ( porcul sau pisica) . Pe rând copii dau
cu zarul,partenerul de joc trebuie să-și hrănescă propriul animal cu tot atâtea boabe cât indică
zarul.

Regula jocului de mișcare : Un copil va fi ales ” câinele ciufulit” acesta va trebui să ”


doarmă” restul copiilor vor forma un cerc în jurul lui și vor intona cântecul jocului.Apoi
tiptil îl ating ca să se trezească,copii fug,cățelul după ei.Copii vor alerga să se așeze pe
pernuțe,iar cine va fi prins ultimul va fi următorul ” cățel ciufulit”.

Durata : o zi

Bibliografie : Jocuri logico-matematice,Silvia Dima,Daniela Pâclea,Elena Țarcă,”Revista


învățământului preșcolar”,București 1998;

Metode interactive de grup,Silvia Breben,Elena Gongea,Georgeta Ruiu,Mihaela Fulga,


Editura Arives,2002;

Minesterul Educației,Cercetării și Tineretului, ”Curriculum pentru învățîmântul preșcolar (3-


6/7 ani),2008.
Scenariul zilei
Activitatea va debuta cu intrarea copiilor în sala de grupă și efectuarea salutului cu doamna
educatoare.Așezați în semicerc pentru un contact vizual adecvat,copiii au posibilitatea de a
vorbi liber,de a împărtăși cu ceilalți propriile idei.

Preșcolarii sunt invitați să citească Calendarul naturii,să se salute între ei și apoi se vor
juca cu ” zarul animalelor domestice”prin intermediul metodei interactive Răspunde-Aruncă-
Interoghează.Se prezintă un zar de dimensiuni mai mari,pe laturile căruia sunt reprezentate
diferite animale domestice.Zarul va fi aruncat pe covor între doi copii,cel care primește zarul
va privi,va denumi animalul și va spune tot ce știe despre acesta,iar la final va reproduce
sunetul scos de acel animal.Jocul va fi reluat în funcție de disponibilitatea copiilor.

Pe catedră educatoarea găsește un plic frumos decorat ,pe care stă scris cu litere mari
”pentru grupa mare”.Educatoarea citește cu voce tare scrisoarea lăsată de fermierul Tache
( anexa 1). Tranziția va fi asigurată de cântecelul Cu-cu-bau!

Pentru a putea descoperi jocurile lăsate de fermierul Tache vom apela la ”jobenul
fermecat” pentru a ne împărți pe sectoare.Fiecare copil extrage un simbol (ou,pui,iepure) un
autocolant ce îl va îndruma pe copil către sectorul ales.

Astfel la sectorul Joc de rol se vor regăsi copii cu simbolul unui ou,pentru că pe masă stă
așezată o găină ce așteptă să clocescă ouă.Aici preșcolarii se vor juca de-a medicul
veterinar ,îngrijind animalele bolnave sau care au nevoie de ajutor.

La sectorul Știință puiul galben așezat pe masă își așteptă prietenii,aici copii vor realiza
cu ajutorul materialelor puse la dispoziție o ”floare” a foloaselor obținute de la animale
domestice.Fiecare copil va primi un carton colorat în formă de floare ce va avea în mijloc
imaginea unui animal/pasăre,pe petalele florii aceștia vor lipi imagini sugestive cu foloasele
animalului respectiv.

Iepurașii vor fi atrași la sectorul Joc de masă de morcovii lăsați de fermier pe masă.Aici vor
găsi cofraje de ouă pe care vor trebui să le umple cu ouă colorate așa cum le arată modelul
primit.

După îndeplinirea sarcinilor jocurilor ,copii vor trece pe la fiecare sector unde vor primi
explicații și lămuriri de la colegi.Pentru a-i arăta fermierul că noi știm să și cântăm vom
interpreta cântecul ”Am o pisicuță” (tranziție).

Cum nici fermierul nu are timp de stat așa nici copii nu vor avea prea mult răgaz,astfel ne
vom împărți din nou, de acestă dată pe grupe (grupa 1 si grupa 2) pentru a continua jocurile
lăsate de Tache.
Copii de la grupa 1 vor primi șabloane sub forma unei oi sau a unui pui de găină,lipici,fire
textile și câteva materiale mărunte.Ei vor încerca să realizeze cele două animale domestice
după modelele lăsate de fermier.Pe șablon vor lipi fire textile,reprezentând lâna pentru a
realiza o oaie,iar pe farfuria de carton alb vor lipi hârtie glasse galbenă,ochi,cioc și picioare
pentru a realiza un pui de găină.

Preșcolarii de la grupa 2,vor putea să își pună la încercare cunoștințele matematice.Așezati


câte doi,față în față,aceștia au la dipoziție un animal,respectiv un purcel sau o pisicuță ce vor
trebui hrănite,cu boabele ce se găsesc în pahare.Pe rând unul din copii dă cu zarul ,iar celălalt
trebuie să hrănească animalul cu tot atâtea boabe cât indică zarul,dacă timpul permite putem
complica puțin jocul iar copilul să așeze pe masă și jetonul cu cifra de pe zar.

Grupa 1 își va expune lucrările obținute,în timp ce grupa 2 va explica modul în care ei au
hrănit animalele.Pe tot parcursul zilei educataorea face poze pentru a li trimite
fermierului,drept confirmare că jocurile lui au fost apreciate de preșcolari.

Ziua continuă cu jocul și joaca așa cum ne-a îndrumat fermierul Tache și vom juca jocul
”Câinele ciufulit” : Un copil va fi ales ” câinele ciufulit” acesta va trebui să ” doarmă” restul
copiilor vor forma un cerc în jurul lui și vor intona cântecul jocului.Apoi tiptil îl ating ca să
se trezească,copii fug,cățelul după ei.Copii vor alerga să se așeze pe pernuțe,iar cine va fi
prins ultimul va fi următorul ” cățel ciufulit”.
ANEXA 1

” Dragii mei copilași,eu sunt fermierul Tache cel care vă aduce la grădiniță lapte,unt și
brânză pentru micul dejun ,și pentru că știu că în acestă săptămână voi a-ți vorbit despre
animale și păsări domestice,sectorul de care eu mă ocup cu atât de mult drag,m-am gândit
ca prin intermediul jocurilor lăsate la voi în grupă să vă ajut să vă pregătiți să deveniți și voi
ajutoare de bază în gospodărie și cine știe poate într-o zi să ajungeți fermieri la fel ca și
mine. Mult succes! ”

Cu drag ,fermierul Tache


DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Eveniment Conținut știițific Strategii didactice Evaluare/


crt didactic Metode și Mijloace Forme de Tehnici și
procedee de organizare Indicatori
învățământ
1. Captarea Orientarea și concentrarea activității Convobirea Scrisoarea Frontal Acuitatea
atenției psihice cognitive asupra elementului Explicația vizuală și
surpriză-scrisoarea , prin întâlnirea Exercițiul auditivă
de grup, copiii fiind antrenați,
motivați psiho-afectiv prin situații
concrete create.
2. Anunțarea Tema și obiectivele sunt prezentate Expunerea
temei și de educatoare prin intermediul
obiectivelor scrisorii-pretext exprimat de fermier.
3. Tranziție –cântecul Cu-cu bau! Explicația Zarul cu Frontal Asocierea
Copiii se împart la centrele de Metoda simboluri simbolului
interes în funcție de simbolul ales. interactivă Calendarul cu centrul
Prezentarea succesivă a centrelor RAI naturii Individual de interes
special amenajate astfel încât oferta Conversa- Trusa de Frontal
de jocuri şi activităţi să fie atractivă ția medic,ani- Pe grupe
pentru copii,. Se va pune accent pe Explicația male de
învăţarea activă şi pe libertatea Demonstra- pluș,carton
Dirijarea copiilor de a se juca, de a investiga. ția colorat,li-
învățării Tranziție- Am o pisicuță. pici,cofraje
Grupa 1 va confecționa după Conversa- de Deprinde-
model,o oaie și un pui de ția ouă,șablon, rea de a
găină,folosind materialele adecvate Explicația fire lipi
în vederea obținerii produsului finit. Demonstra- textile,mate
Explicarea și demonstrarea jocului ția -rial
va cuprinde specificarea laturilor mărunt,zar- Recunoaș-
constitutive ale jocului logico- ul,boabe de terea cifrei
matematic -sarcina didactică,regula porumb/so- de pe zar
și elementele de joc, cu funcții ia
reglatoare asupra acțiunilor,
succesiunii acestora, repartizarea
rolurilor,comportamentul copiilor,
materializate în jocul de probă, toate Explicația
constituind stimulente pentru Demonstra-
dezvoltarea psihofizică a copiilor. ția Pe grupe
Se vor prezenta regulile jocului, Individual
apelându-se la capacitatea de
înțelegere și de atenție a copiilor sub
forma unor cerințe ferme care vor
reglementa întreaga desfășurare a
jocului.

4. Evaluarea Expunerea lucrărilor și explicarea Conversa- Frontal Reconoaș-


activității modului de realizare precum și ția terea
dezbaterea regulilor jocului. Explicația propriei
Educatoarea face aprecieri generale lucrări
si individuale asupra modului de
lucru şi a comportamentului copiilor
pe tot parcursul activităţii.

Jocul ”Câinele ciufulit” Explicația Frontal


Demontra-
ția

S-ar putea să vă placă și