Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DATA: 28.09.2021
GRUPA: Mijlocie C
UNITATEA DE APLICATIE: Grădinița cu program prelungit "Nord 2"
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: C. N. I. "Matei Basarab"
PROPUNĂTOR: Antonie Marina-Silvia (clasa a XI-a A)
PROFESOR INVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Vasile Mari
PROFESOR METODIST: Cristiana Văcăreanu
PROFESOR COORDONATOR DE PROIECT: Andrei Simona
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: "Cine sunt/suntem?"
TEMA PROIECTULUI: "Eu și lumea mea"
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Dezvoltarea limbajului și a comunicării
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: Familia mea
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic- "Ce face mama/tata?"
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderii copiilor de a se exprima corect din
punct de vedere gramatical, de a se exprima in mod cursiv prin activizarea
vocabularului
OBIECTIVE CADRU:
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă
a semnificaţiilor structurilor verbale orale;
 Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical, sintactic;
 Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;
 Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi transmite intenţii, gânduri,
semnificaţii mijlocite de limbajul scris.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în
calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor.
 Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple; să reacţioneze la acestea.
 Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, a
activităţii personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi, simultan, să utilizeze un
limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să recunoască membrii familiei
 Să identifice diferite activități reprezentate cu ajutorul imaginilor.
 Să descrie, folosind cuvinte proprii, acțiunile sugerate de imagini.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee didactice: conversația, problematizarea, exercitiul,
explicația
2. Mijloace și materiale didactice: jetoane și planșe cu imagini sugerând
diferite activități cotidiane realizate de membrii familiei
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 30 de minute
Strategii didactice
Secvențele
Conținut instructiv-educativ Evaluare
instruirii Metode si Materiale
procedee didactice

Se așează scăunelele în semicerc,


Observarea
1.Momentul se pregătesc materialele necesare,
- - comportamentului
organizatoric se aduc copiii în sala de clasă și se
copiilor
așează la locurile lor.

joc: Copiii sunt rugați să își pună Asiguratea


2.Captarea mâinile pe umeri, urmând să le distanțării copiilor,
Conversația -
atenției ridice, să le ducă la glezne și astfel incât să nu se
ulterior să le așeze pe genunchi lovească

Copiii sunt întrebați care sunt Recunoașterea


3.Reactualizarea
membrii familei și le este amintită Conversația - elementelor
cunoștințelor
importanța familiei specifice familiei

Imagini cu
Se informează preșcolarii că vor
activități
construi propoziții despre familie, Observăm
4.Anunțarea realizate
ajutându-se de imagini ("Astăzi receptivitatea
temei și a Explicația de mama/
vom încerca să facem propoziții, copiilor față de
obiectivelor tata în
spunând ce face mama sau tata în idee
viața de
fiecare imagine.")
zi-cu-zi
VARIANA 1: Copiii se împart în
două echipe, apoi fac cunoștință
cu jetoanele, denumind
elementele ilustrate pe acestea și
discutând despre ele. Un copil
dintr-o echipă alege un jeton de
pe măsuță și denumește membrul
familiei de pe jeton. De asemenea,
cere echipei celelalte să precizeze
acțiunea pe care o face acesta.
(exemplu: "Ce face mama?"- Conversația
5.Dirijarea Jetoane
Mama calcă/ spală vase/ aspiră/ Problematizarea Aprecieri verbale
învățării cu imagini
este la serviciu/ etc.). Apoi, exercițiul
jetoanele vor fi grupate, pe un
panou, fiecare în dreptul
membrului din familie.
VARIANTA 2: Un copil mimează o
anumită acțiune (- spală,
croșetează, taie lemne, aduce
cumpărături, etc.). Cel care
recunoaște acțiunea mimată
alcătuiește o propoziție, apoi
mimează si el la rândul său.
Sunt întrebați copiii dacă au
discutat despre toți membrii Se observă
familiei. După ce aceștia constată coerența exprimării
6.Obținerea
că nu s-a vorbit despre bunici, Problematizarea și cât de bine au
performanței și
spune fiecare câte o propoziție cu Conversația - înțeles copiii
asigurarea
o acțiune îndeplinită de bunica/ exercițiul exercițiile
feedback-ului
bunicul (exemplu: Bunica citește/ desfășurate
plantează flori./ Bunicul se joacă Aprecieri verbale
cu nepoții/ spune o poveste.)

7.Evaluarea Aprecieri individuale pentru


- Stickere Aprecieri verbale
activității participare și implicare

8.Încheierea joc: Se așează copiii în coloană - - Aprecieri verbale


activității formând un trenuleț în spatele
educatorului, mergând unul în
spatele celuilalt, schimbând
traiectoria (virând la
stânga/dreapta).

S-ar putea să vă placă și