Sunteți pe pagina 1din 7

Colegiul Național „Spiru Haret”, Târgu Jiu

Proiect de lecție

Profesor învățământ primar: Giorgi Claudia

Profesor metodist: Dima Luminița

Coordonator practică pedagogică: Crudu Gabriela

Propunător: Birău Andrei


Data: 31.05.2022

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Spiru Haret” , Târgu Jiu

Clasa: a II-a A

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: ,,Copilăria, cea mai frumoasă vârstă”

Titlul lecției: ,,Textul nonliterar/informativ.Afișul”

Tipul lecției: predare-învățare

Scopul lecției: Dezvoltarea capacității de citire și de înțelegere a unui text.

Formarea deprinderilor de redactare a unui text informativ (afișul).

Obiective operaționale:

O1: Să citească clar,corect, fluent, conștient și expresiv textul;;

O2: Să identifice un text informativ;

O3: Să prezinte elementele specifice unui afiș și locul unde este expus acesta;

O4: Să evidențieze transmiterea mesajului prin text, imagini, culoare și dimensiune;

Strategia didactică:

Metode și procedee: conversația, explicația, observația, lectura model, lectura în lanț, exercițiul,
descoperirea

Mijloace didactice: marker, tablă, caiete, manual, bol cu bilețele recapitulative, afișe

Forme de organizare: frontală, individuală

Durata: 45 minute

Loc de desfășurare: sala de clasă

Resurse umane: 25 de elevi

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și
clasa a II-a), aprobată prin ordinal ministrului Nr.3418/19.03.2013;
 Manual de limba și literatura română, editura Ars Libris, realizat în conformitate cu Programa
școlară aprobată prin ordinul ministrului educației nr.5003/02.12.2014;
 Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, Ediția a II-a.
 DEX- ul

Demers didactic
Strategia didactică

Etapele lecției Ob. Op Conținutul învățării Metode și Mijloace de Forme de Evaluarea


procedee învățământ organizare

Asigur condițiile
necesare pentru buna
1. Moment Observarea
desfășurare a lecției.
organizatoric comportamentului
Pregăteșc materialul Conversația Frontală
didactic. Se asigură inițial
ordinea și disciplina.

Le solicit elevilor să
extragă dintr-un bol câte
un bilețel. Pe bilețele
sunt scrise întrebări
2. Reactualizarea Conversația Observarea
recapitulative din lecția
cunoștințelor sistematică a
anterioară (Scrierea Observația Bolul cu Frontală elevilor
funcțională. Biletul): bilețele
Individuală
1. Biletul este un mesaj
…. Adresat doar Analiza
persoanelor …. (scris, răspunsurilor
apropiate) primite

2. Oamenii comunică
prin mesaje. Acestea pot Conversația
fi ….. sau ….. (scrise,
orale)

3. Ce trebuie să scriem
într-un bilet? (data,
formula de adresare,
mesajul și formula de
încheiere)

4. Ce poate exprima
biletul? (scuze,
mulțumiri, informații,
solicitări)

5. Biletul nu se transmite
prin …. (poștă)

3. Captarea O3 Realizez captarea atenției Conversația Afișele Frontală Observarea


atenției astfel: Le prezint copiilor sistematică a
două afișe despre Descoperirea Individuală elevilor
evenimente diferite și
descoperim împreună
conținutul acestora.

Anunț titlul lecției,


,,Textul
nonliterar/informativ. Conversația Tablă Observarea
Afișul” și precizez sistematică a
4. Anunțarea Marker Frontală elevilor
obiectivele (să rețină
temei și a
informațiile transmise
obiectivelor
într-un text informativ
și elementele specifice
unui afiș și locul unde
este expus acesta), într-
o manieră accesibilă
copiilor.

Îi rog pe elevi să deschidă


manualele de comunicare
5. Dirijarea în limba română la Conversația Frontală Observarea
învățării pagina 112. Apoi fac sistematică a
Manual Individuală elevilor
lectura-model a textului-
O1 suport “Întâlnire în lumea Lectura
cărților”. După aceea, model
O2 elevii citesc în lanț câte
un enunț.

După ce toți elevii Lectura în


termină de citit, efectuăm lanț
exercițiul 2:

Citește textul pe Manual


fragmente, apoi notează,
pe scurt, informațiile pe Observarea
care ți le oferă, grupate sistematică a
Frontală elevilor
astfel:
Conversația
Individuală
1) tipul evenimentului
Exercițiul
(deosebit, o piesă de
teatru)
Manual
2) personajele ilustrate
(Scufișa Roșie, Albă ca
Zăpada, Dorothy, Lizuca
și Patrocle, Pinocchio)

3) costume (deosebit de
inspirate)

4) participanți ( elevii
clasei a II-a) Aprecieri
verbale
5) jocul actorilor ( unul
original)

6) muzica (veselă)

Mai departe citim


“mesajul care însoțește
ilustrația”. (exercițiul 3) Frontală
Continuăm cu rezolvarea
Conversația
Individuală
celor două exerciții de la Exercițiul
„Descoperim”:

1. Ce informații oferă Manual


textul? Dar imaginea?

2. Există o legătură între


cele două mesaje?
Argumentează.

Scriu la tablă
informațiile de la
„ȘTIM!”, iar elevii le Aprecieri
notează în caiete. verbale

„Textul care prezintă


informații de interes din
viața reală este un text Explicația
informativ.”

Scriu la tablă informațiile


de la “REȚINEM!” , iar
elevii le transcriu în
Manual
caiete.

“Mesajul prin care se


aduce la cunoștința Tablă
publicului un eveniment,
se numește afiș. Afișul Marker
conține imagini și un
text nonliterar și este
expus în spații publice.”

După ce toți elevii


consemnează în caiete
6. Obținerea O3 informațiile de pe tablă, Conversația Frontală Aprecieri
performanței îi invit pe elevi să verbale
O4 Exercițiul Individuală
realizeze chiar ei un afiș
cu tema 1 Iunie.

Temă: Elevii primesc ca


temă exercițiul de la
7. Încheierea “COLȚUL DE Conversația Frontală Aprecieri
activității CREAȚIE”: verbale
Individuală
„Creează un text
nonliterar, având una
dintre următoarele teme:

a) o personalitate

b) o invenție

c) un eveniment

d) o sărbătoare”

Fac aprecieri globale și


individuale referitoare la
modul cum s-a desfășurat
întreaga activitate.

S-ar putea să vă placă și