Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 19.02.2014
CLASA: a XII a C
PROFESOR - Trifan Olivia-Elena
ARIA CURRICULARĂ: Limba și comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE INVATARE: Perioada postbelică: Poezia. Curente culturale
SUBIECTUL LECTIEI: Poema chiuvetei de Mircea Cărtărescu
TIPUL LECȚIEI: de însușire de noi cunoștiințe

VALORI ŞI ATITUDINI
 Cultivarea interesului pentru lectură, a plăcerii de a citi şi a gustului estetic în domeniul
literaturii
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
 Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române
 Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea şi receptarea mesajelor în
diferite situaţii de comunicare
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor
3. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1Aplicarea cunoştinţelor de limbă în receptarea mesajelor orale şi scrise
1.2. Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte
orale sau scrise
2.1.Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de
lectură
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfarşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili :


 O1 – să identifice temele, motivele și viziunea despre lume într-o poezie dată;
 O2 –să identifice particularități ale poeziei cotidianului: parodia, intertextualitatea și
livrescul;
 O3 –să analizeze la nivel stilistic, lexico-semantic, textul poetic dat
 O4 – să formuleze interpretari personale, prin raportări la propria sensibilitate și la
judecăţi de valoare exprimate în critica literară
OBIECTIVE AFECTIVE:
 Să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice
 Să dovedească receptivitate afectiv-intelectuală faţă de poezia cotidianului
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, problematizarea, învăţarea prin
descoperire, metoda cadranelor, exerciţiul, ciorchinele, organizator grafic
2. Metode de evaluare: evaluare formativă (fișe de lucru); observarea curentă;
chestionarea orală.
3. Mijloace de învăţământ: tabla, cretă, fişe cu poezii, fişe de lucru, caiete
4. Resurse educaţionale: capacităţile normale de lucru ale elevilor
5. Timp efectiv de lucru: 50 minute
6. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe,
activitate în perechi

Bibliografie:
1. Mircea Cărtărescu, Traian T. Coșovei, Florin Iaru, Ion Stratan – Aer cu diamante,
București, Editura Humanitas, 2010

2. Mircea Cărtărescu, Postmodernismul românesc, București, Editura Humanitas, 1999

3. Nicolae Manolescu, Poeme de amor, în România literară, nr. 21, 1983


Scenariu didactic

Nr. Strategia didactică


crt Etapele Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace de Forma de Evaluare
lecţiei procedee învăţă organi-
mânt zare
Moment Se asigură condiţiile necesare defăşurării
1 organizatoric optime a activităţii: asigurarea liniştii, notarea Activita- Observa-
Conversaţia
(1 min. ) absenţelor, pregătirea materialului didactic. te frontală rea sistematică
Captarea Elevii sunt solicitați să își citească tema
2 atenţiei pentru acasă: Realizați un text în versuri sau Lectura
Activitate frontală
(5 min.) în proză în care să personificați un obiect din expresivă Caietele de Chestio-
existent voastră cotidiană, încercând să temă narea orală
scoateți în eviden/ă transferal de sentimente. Conversaţia
3 Enunţarea Profesorul anunţă elevilor titlul lecţiei şi Activitate frontală Observa-
temei şi a prezintă succinct competenţele vizate. Expunerea rea sistematică
obiectivelor
(1min.)
4 Dirijarea Profesorul distribuie elevilor fişa-
învăţării suport care conţine textul Poema chiuvetei de
Evaluare
(35 min.) Mircea Cărtărescu, ce urmează a fi supus Activitate frontală
analizei din trei perspective: a lectorului formativă
Învăţarea prin
inocent, a celui eficient şi a celui competent,
descoperire Anexa 1 (fișă- continuă
conform principiului de la simplu la complex.
După lectura expresivă a textului poetic, se suport cu textul Activitate orală
vor rezolva apoi cerinţele de pe fişa de lucru individuală
poetic)
ce vizează: impresia generală lăsată de poezie;
Conversația
identificarea temei şi a motivelor literare,
elemente de structură și de compoziție ale euristică
textului poetic, figuri de stil, instanțele
comunicării. (vezi Anexa 2)
Lectorul inocent Analiza
Anexa 2 (fişe
Activitate în răspunsu-
Ex.1 Ex. 3 Metoda de lucru) perechi rilor
cadranelor

Ex. 4 Ex. 5
Problematizar
Lectorul eficient ( se vor rezolva ea
exercițiile 2, 6-14;) Activitate pe
Exerciţiul grupe
Lectorul competent ( se va rezolva
exercițiul 15)
Anexa 3
Toate informaţiile vor fi sintetizate, de către
elevi și/sau de către profesor, pe tablă. (vezi
Anexa 3)
5 Obținerea Elevii sistematizează împreună cu profesorul Chestionarea
performanței elementele de noutate pe care le-au întâlnit în Activitate
orală
și asigurarea receptarea acestui text poetic. Li se individuală cu
feed-back- menționează că aceste achiziții constituie o Ciorchinele Anexa 4 raportare frontală
ului parte din conceptele definitorii ale noului
current literar pe care urmează să-l studieze
(Postmodernismul).
6 Evaluarea se face ritmic, pe parcursul întregii ore prin Catalogul Evaluare
aprecierea modului în care au rezolvat Activitate frontală
Conversația Carnetul de formativă orală
sarcinile primate.de asemenea, elevii cu o
activitate însemnată vor primi note în catalog. elevi
7 Elevii vor primi ca temă pentru acasă să
realizeze un scurt eseu de 10-15 rânduri
despre limbajulm poeziei cotidianului,
Realizarea pornind de la afirmația lui Nicolae
retenției și a Manolescu: „(…) Mircea Cărtărescu tinde
transferului spre o dublă subversiune: ironizarea Observarea
Explicația Portofoliul
poeticului și valorificarea lirică a prozaicului sistematică a
(…). Invazia banalului, cotidianului, febrei elevilor
trivialității este controlată cu mare atenție și
răspunde unui scop estetic limpede.” (Nicolae
Manolescu, Poeme de amor, în România
literară, nr. 21, 1983)
SCHEMA TABLEI (1)

Poema= implica trimiterea la oda , specie pasoptista


 Semnificația titlului
parodiere→alegerea unui element derizoriu-chiuveta
în detrimentul unui erou mitologic/istoric

 Tema textului Iubirea imposibilă (planuri incompatibile ( universul


ustensilelor casnice și cel stelar / cosmic

Rol-orice obiect/ființă are drepturi


 Figura de stil dominantă e personificarea
egale de a deveni subiect poetic

O nouă convenție poetică care ține


 Abateri de la normele limbii literare
seama de fluxul ideilor și nu de norme

“naratorul” prezintă propria poveste


 Element-surpriză (ultima strofă) neîmplinită→detașarea odată cu
trecerea timpului→spulberarea
convenției romantice a iubirii

 Versul “Într-un târziu chiuveta începu să-și pună întrebări existențiale cu privire la
sensul existenței și la obiectivitatea ei”→ironie (planul reflecției e flancat de cel
pragmatic)
 Tendința spre narativitate (adverbe într-o zi, cândva,dominația verbelor, versuri
ample)

parodie
Tendința spre
Libertate de narativitate
exprimare Eul narator sau
personaj

Un nou mod de a
poetiza
Depoetizarea
limbajului

Obiecte banale
devin poetice intertextualitate
SCHEMA TABLEI (2)

Soarele –simbol Intertextualitate


al cunoașterii Poema chiuvetei-Luceafărul-Riga Crypto și lapona Enigel
absolute

Călătorie
intergalactică (sensul
regresiv al devenirii
DEMIURGUL-
creatorul
Cere moartea
universului LUCEAFĂRUL-simbolul
în numele Lapona-
omului de geniu ipostaza a
iubirii
umanului
Stea mică-punându-ţi
Comunicare Chemări
auriul→idealitate repetate Comunicare
prin vis Chemări
prin vis repetate
Aspirația Vino
spre
idealitate

Confesiune Cătălin, Cătălina- Riga Crypto-simbolul


simbol al omului increatului
Chiuveta comun Nuntire cu măsălarița
mușamaua -iubire posibilă mireasă

Registru parodic
Registru grav
“începu să-şi pună întrebări cu privire la
sensul existenţei şi obiectivitatea ei”

S-ar putea să vă placă și