Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Colegiul Național „G. Coșbuc”, Cluj – Napoca


Disciplina: Limba și literatura română
Clasa a VIII-a A
Prof. Ioana Melean
Unitatea de învăţare: Structuri narative
Subiectul lecţiei: Două loturi, de I. L. Caragiale
Tipul lecţiei: aprofundarea competenţelor de lectură
Data: 05.04.2019
Competenţe generale:
 Receptarea mesajului scris din textul literar propus;
 Utilizarea lecturii în vederea dezvoltării personale.
Valori şi atitudini:
 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
 Asumarea unui set de valori personale care să confere identitate persoanei.

Competenţe specifice:
3.1 citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea acestora;
3.2 recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic;
2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată;
2.5 captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit;
4.1 exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini.
Obiective
- să recunoască personajele din text, stabilind locul pe care îl ocupă fiecare în acţiune;
- să stabilească trăsăturile fizice şi/sau morale ale personajului principal argumentând cu exemple din text;
- să prezinte imaginea personajului din puncte de vedere diferite
- să stabileaxă conexiuni între textul literar și experiența de viață și de lectură
- să contribuie cu cel puţin o soluţie la rezolvarea sarcinilor de lucru.
- să colaboreze în cadrul grupului, dovedind toleranţă faţă de răspunsurile celorlalţi colegi;
- să manifeste interes faţă de lecţie.
Demersul didactic:
 metode şi procedee: conversația euristică, pălăriile gânditoare (lozuri gânditoare) analiza de text
 forme de organizare a colectivului de elevi: în grup, frontală, individuală;
 resurse: fișe de lucru, textul-suport, lozuri colorate;

Scenariu didactic
Secvențele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
lecției
Moment Va face prezența și va pregăti materialele Își pregătesc manualele și
organizatori pentru lecție. caietele
Verificarea Va verifica tema. Citesc tema, corectează Apreciere orală
temei eventualele erori.
O compunere narativă Între
loterie și destin
Evocare Face aprecieri asupra compunerilor și va Își exprimă opinia despre Problematizarea Observație
conduce o scurtă discuție despre influența banilor asupra Exprimarea opiniei
schimbările pe care le aduc banii în viața oamenilor.
oamenilor. Care credeți că ar fi fost
destinul lui Lefter dacă loturile ar fi fost
câștigătoare? Dar destinul celorlalte
personaje?
Pe măsură ce va discuta va nota pe tablă
numele personajelor, apoi va anunța tema
și obiectivele.
Constituirea Va cere identificarea personajelor și a Enumerarea personajelor și Conversație Fișe de observație
sensului rolului pe care au în text. stabilirea rolului lor.
Lefter Popescu – personaj
principal
Doamna Popescu – personaj
secundar
Căpitanul Pandele- episodic
Comisarul Turtureanu –episodic
Domnul Georgescu – turbatul – Metoda pălăriilor
episodic gânditoare
Bancherul - episodic
Elevii împărți pe grupe vor
Va împărți elevii pe 6 grupe în funcție de rezolva sarcinile de pe fișe.
culoarea lozurilor (variantă adaptată a Apoi, un elev va prezenta
pălăriilor), va împărți fișele și va explica rezultatele grupei.
sarcinile dacă va fi nevoie. Ceilalți elevi vor asculta, vor
Va observa activitățile membrilor completa propria fișa și vor face
echipei, va nota în fișa de observație, va observații, completări etc.
oferi sprijin acolo unde este nevoie.
Reflecție Scrieți un scurt text în care să arătați cel Vor scrie un scurt text arătând Eseul de 5 min Fișa de evaluare
puțin două aspecte pe care le-ați aflat aspectele învățate și unul nou/
astăzi despre personajul Lefter și un inedit
aspect care nu a fost prezentat, dar pe
care l-ați sesizat, observat singuri.
Face aprecieri punctuale și de ansamblu.
Temă Prezentați un alt personaj al textului din Notează tema
punctul de vedere al lozului alb, negru +
a altuia la alegere (roșu, galben, verde)
Muncind în echipă, completează fișa lozului corespunzător
1. Lozul alb (prezentare obiectivă, neutră, fără interpretări)
Alcătuiește portretul – robot al domnului Lefter Popescu, completând fișa personajului referindu-vă numai la informațiile pe care le
spune textul.
Profilul personajului Ceea ce există în text
Rolul personajului (principal/
secundar/ episodic/ figurant)
Numele complet al personajului

Situația socială

Date despre portretul fizic

Date despre portretul moral

Vestimentație

Obiceiuri

Preocupări

Relația cu alte personaje

Mediul în care trăiește

2. Lozul galben (gândire pozitivă)


Imaginaţi-vă ca sunteţi avocatul care trebuie să îl apere pe Lefter Popescu în procesul intentat de bancher. Scrieți o pledoarie de 15-20 de
rânduri în care să justificați comportamentul clientului dumneavoastră (Sugestii: identificați alți vinovați pentru felul de a fi al
personajului: căptianul Pandele, „turbatul”etc; explicați numele personajului, influența pe care o are asupra personajului etc.
3. Lozul negru (critic)
Prezintă defectele personajului având în vedere fragmentele extrase din textul „Două loturi”
Fragmente din textul-suport Defectele personajului

Biletele le-a fost cumpărat cu bani împrumutaţi de la d. căpitan Pandele, fiindcă-i spuseseră mulţi, când se tot
plângea că n-are noroc la joc, să-ncerce a juca cu bani de-mprumut....
–Ţi-ai găsit! Eu şi noroc!
–Hahaha! Îmi cunosc eu norocul! Să ştii, nene Turturene, că le găsim tocmai a doua zi după termen.

…strigă crunt d. Lefter


…porunceşte straşnic d. Lefter
– Cui ai dat-o, nenorocito?
– Te omor, mă-nţelegi? Te omor!
…îşi şterge sudoarea frunţii şi se aşază grav pe scaun, apoi, cu tonul sever, dar calm, al judecătorului
neînduplecat cătră criminalul…
Şi pac! trânteşte una jos…ţăndări! Şi pe urmă, paf! alta asemenea.

– Să-mi scoţi biletele!...; să-mi scoţi biletele, hoaţo! că te-omor, mă-nţelegi? te o-mor!
Ţâca: Iar ai venit, nebunule! Să pui să ne omoare, nevinovate, la poliţie, ai? oţule!

Comisarul: De mare belea mi se pare că m-ai dat, nene Popescule, cu ipohondriile dumitale!

Lefter: Am fost bolnav, domnule şef.


Şeful: Dumneata ne tragi pe sfoară… Statul nu plăteşte impiegaţii ca să facă beţii noaptea şi ziua să zacă –
uite ce prăpădit eşti! – în loc să vie la datorie.

Aşterne cu mâna sigură…o compoziţie care… ascunde o bogată ironie: demisia.


Şi mai iată, domnule Georgescu, vă rog foarte mult, şi demisia mea. Îşi semnează cererea de demisie cu numele
adevărat, Eleutheriu Poppescu.
…simte o sfârşeală şi cade, alb, ca porţălanul…ascultă stupid…
…se face vânăt ca ficatul şi se ridică izbucnind cu o volubilitate supremă
Se jelește, se bate cu palmele peste ochi şi cu pumnii în cap, tropăie din picioare, încât a trebuit bancherul să
ceară ajutorul forței publice ca să scape de d. Lefter…
4. Lozul roșu ()
a. Prezentați emoțiile, sentimenentele pe care le-a trăit personajul asociindu-le cu secvențele narative corespunzătoare
b. Care credeți că sunt sentimentele celorlalte personaje față de Lefter Popescu?
c. Care au fost sentimentele voastre față de personaj?

5. Lozul verde
a. Ajutași-l pe Lefter să treacă peste dezamăgirea că loturile nu au fost câștigătoare! Evidențiază cel puțin 2 oportunități, avantaje ale
faptului că loturile au fost viceversa.
b. Scrie un scenariu narativ în care să evidențiezi schimbarea pozitivă a relației personajului principal cu celelalte personaje. Poți avea în
vedere și semnificația numelui adevărat al personajului. Eleutherios-din greacă –liber

6. Lozul albastru.
A. Formulează câte o întrebare pentru celelalte grupe! Dacă nu au prezentat convingător, cere informații suplimentare!
B. Evaluează activitatea grupelor, completând o grilă de evaluare.

Temă: Prezentați un alt personaj al textului din punctul de vedere al lozului alb, negru + a altuia la alegere (roșu, galben, verde)
Fișă de observație
Grupa numele Implicare Conținut Informații pertinente, Prezentare clară originalitate
adecvate
FB B S I FB B S I FB B S I FB B S I

S-ar putea să vă placă și