Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.02.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Step By Step
CLASA: I B, Inventatorii

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Minodora Panaite

TEMA PROIECTULUI: Valorile Școlii „ Step By Step”


TEMA SĂPTĂMÂNII: Responsabilitatea
SUBTEMA SĂPTĂMÂNII: Suntem responsabili față de natură
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
CENTRUL DE ACTIVITATE: Matematică

SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea numerelor naturale a căror sumă este 100


TIPUL LECȚIEI: Fixare și sistematizare de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română

COMPETENŢE SPECIFICE:
 MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
1.1. Scrierea citirea și formarea numerelor până la 100 ;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100;
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen,sumă, total, diferență,>,<,=,+,-) în rezolvarea și/ sau compunerea
de probleme.
 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la finalul activității fiecare elev va fi capabil:
O1 – să utilizeze corect terminologia matematică pentru adunare ; obiectivul se consideră realizat dacă elevii utilizează corect
terminologia matematică, identificând operația corectă adunare/scădere atunci când întâlnesc termenii suma/total,
rest/diferență, mai mare/mai mic, mai mult/mai puțin;
O2- să aleagă valoarea de adevăr a unor afirmații; obiectivul se consieră atins dacă toți elevii pică de comun acord asupra
răspunsului potrivit;
O3 - să calculeze oral sau în scris operațiile matematice; obiectivul se consideră realizat dacă elevii reușesc să calculeze
corect 4 operații de adunare ;
O4 - să rezolve problema cu două operații; obiectivul se consideră realizat dacă elevii rezolvă corect una dintre operațiile
problemei;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă.
 MIJLOACE DIDACTICE: Planșe cu afirmații matematice, folii de plastic cu scrierea unui număr format din SZU , fișe
de lucru diferențiate , jocul „Newmero ” .
 FORME DE ORGANIZARE: Elevii vor lucra , individual, în grupe de câte cel mult 6, în centrul de matematică.
DURATA: 35 de minute

BIBLIOGRAFIE:
 Roșu, M. (2006). Didactica matematicii pentru învățământ primar. MEN: Proiectul pentru Învățământul Rural.
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
DESIGNUL ACTIVĂȚII DE ÎNVĂȚARE DIN CENTRUL DE MATEMATICĂ

Strategii didactice
Secvenţele
Nr. Timp Conținutul activității de învățare Forme de Evaluare
activității Ob. op. Metode şi Mijloace de
crt. organizare
procedee învăţământ
(în centru)
Copiii își vor reactualiza cunoștințele Observarea
Reactualizarea O1 printr-un joc adevărat/fals; Planșă cu sistematică
1. 5 min Conversația Frontal
cunoștințelor O2 afirmații A/F
Orală
Captarea atenției se va realiza printr-un
joc ”Newmero” .
Fiecare copil va trebui să realizeze
combinații de două sau trei jetoane cu
numere formate doar din zeci care Frontal
Orală
2. Captarea atenției 8 min adunate să aibă suma egală cu 100 (30 + Conversația Cuburi
Scrisă
70 , 50 + 50 , 40 + 60 , 20 + 80 , 10 + Individual
90).
O3
Jocul se poate complica adăugându-le
numerelor formate doar din zeci , unități
(23 + 77 , 81 + 19).
Li se prezintă sarcinile din centrul de
Anunțarea matematică și condiția prin intermediul
Sarcini de
3. subiectului și a 2 min căreia se va uda planta noastră. Fiecare Conversația Frontal Orală
lucru
obiectivelor copil va trebui să rezolve minim 4
exerciții.
4. Dirijarea O1 15 Se explică copiilor cele trei modalități Scrisă
învăţării min de efectuare a adunărilor . Conversația
O2 Fiecare elev va rezolva la tablă câte o
adunare prin procedeul care îi place cel
O3 mai mult . Fișe de lucru Observarea
În cadrul centrului de matematică copiii Explicația sistematică a
vor lucra independent o fișă de lucru.
O4
Individual activității
Exercițiul
copiilor
O5 Fisa de lucru 1 (cu grad mediu de Instrumente
O6 dificultate)Anexa 1 de scris
Fișa de lucru 2 (cu grad ridicat de
dificultate) Anexa 2
Verificarea fișelor de lucru . Observarea
Corectarea greșelilor. sistematică a
Încheierea 5-10
5. Strângerea fișelor de lucru și a Conversația activității
activității min
materialelor folosite în centrul de copiilor
matematică.

S-ar putea să vă placă și