Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.10.2022
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea de învăţare: Toamna, doamnă ruginie
Subiectul lecţiei: Adunarea numerelor naturale ȋn concentrul 0-1000, cu şi fără trecere peste ordin. Influenţa negativă a
omului asupra mediului.
Tipul lecţiei: Recapitulare
Durata: 45 minute
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-1000;
1.4 Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000;
1.6 Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, descăzut, scăzător ,<,=,>) în rezolvarea
şi /sau compunerea de probleme;
3.1 Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din
mediul apropiat;
4.2 Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1-să efectueze exerciţii de adunare a numerelor în concentrul 0-1000 cu şi fără trecere peste ordin;
O2-să opereze cu terminologia matematică specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
O3-să compare două numere folosind simbolurile matematice <,=,>;
O4-să afle termenul necunoscut în operaţii date;
O5- să rezolve probleme cu una şi două operaţii.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul matematic, problematizarea, munca independentă, metoda
ciorchinelui, metoda cubului, metoda cadranelor.
Mijloace de învăţământ: planşe, fişe, caiete, proiector, calculator, cub;
Forme de organizare: frontală, individuală;

Locul de desfăşurare: sala de clasă;


Durata: 45 de minute
Bibliografie:
M.E.C.T.S- „Programa pentru disciplina Matematică şi Explorarea Mediului”, Bucureşti, 2013;
Adina Micu, Simona Brie, Culegere matematică clasa a II-a, Editura Sinapsis, Bucureşti, 2013.
Etapele lecţiei Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare Strategii didactice Eva
op. luare
Metode de Mijloace Forme de
învăţământ didactice organizare
1.Moment Pregătirea / verificarea materialelor necesare bunei desfăşurări a activităţii
organizatoric
2. Captarea Se prezintă copiilor o planşă ce ilustrează o apă plină de peturi, discuţia urmărind conversaţia planşa frontal Observarea
atenţiei sistematica
conştientizarea urmărilor negative asupra mediului.
Au loc discuţii despre rolul omului asupra calităţii mediului şi activităţi ce pot
contribui la menţinerea sănătoasă a acestuia.
Copiii sunt anunţaţi că vor rezolva multe exerciţii matematice şi fiecare exerciţiu
rezolvat corect va scoate un pet din apa prezentată pe planşă, contribuind astfel la menţinerea unui mediu
sănătos. Ȋn locul unui pet scos ca urmare a rezolvării corecte a
unui exerciţiu, pe marginea apei “va răsări” o floricică.
3.Enunţarea temei Astăzi vom rezolva exerciţii de adunare a numerelor de la 0 la 1000, cu şi fără conversaţia frontal Observarea
şi a obiectivelor sistematica
trecere peste ordin, vom compara numere, vom afla termenul necunoscut
şi vom rezolva probleme.
Adunarea numerelor naturale de la 0 la 1000, cu şi fără trecere peste ordin.
Recapitulare-elevii scriu titlul pe caiete, iar învăţătorul la tablă.
Consolidarea cunoştinţelor teoretice se realizează cu ajutorul unui ciorchine Observarea
4.Actualizarea (Operaţiile matematice ȋnvăţate - Anexa 1) sistematica
cunoştinţelor O1 Exerciţii de calcul oral
- suma numerelor 12 şi 4
- suma numerelor 25 şi 25 Conversaţia Ciorchine Frontal
O2 - măreşte cu 30 numărul 70 Exerciţiul Aprecieri
- măreşte cu 14 numărul 5 matematic oral verbale
200 + 30= 885 + 15 =
300 + 4= 660 +100=
550 + 6= 285 + 5=

5.Dirijarea învăţării Folosind metoda cubului se va face recapitularea operaţiei de adunare cu şi fără trecere peste
ordin, concentrul 0-1000.
Cubul va fi aşezat ȋn faţa clasei. Se explică modalitatea de lucru. Se numeşte un copil care va
O1 Exerciţiul Observarea
arunca cubul. Exerciţiile vor fi rezolvate la tablă şi copiate de toţi copiii pe caiete. După
matematic Cubul Frontal sistematica
O2 efectuarea cerinţei de pe cub, copilul care a aruncat cubul va numi un alt copil să arunce cubul.
Se reaminteşte copiilor că fiecare exerciţiu rezolvat corect va contribui la salvarea apei
prezentate ȋn imagine, prin scoaterea unui pet, de fiecare dată când exerciţiul rezolvat este corect. Aprecieri
verbale
Se va ȋndepărta imaginea pet-ului, aceasta ȋnlocuindu-se cu o floricică.

1. DESCRIE
Descompune numerele date în sute, zeci şi unităţi: 843, 213,104,119,777.

Metoda
cubului Frontal
Descrie
O1
Conversaţia
Explicaţia

2. COMPARĂ Cubul

Rezolvă şi compară rezultatele obţinute:


Frontal
247+ 8 362 + 443 Individual
O3 789 +12 4 + 765 Compară
505+222 23 + 814 Metoda
cubului Caiete

3.ASOCIAZĂ
Asociază corespunzător:

621+ 165 393


217 +121 786
256 + 32 338
54 + 532 586
407+ 200 607 Asociază
359 +34 288 Metoda
O1 cubului

Exerciţiul Frontal
4.ANALIZEAZĂ Analizează matematic Cubul Individual
Rezolvă problema cu ajutorul unui plan Caiete
Într-un centru de colectare erau 354 Kg plastic şi hartie cu 119 Kg mai mult. Câte kg de
deşeuri erau?
Problemati
zarea

O5
Metoda
cubului Frontal
5.APLICĂ Individual
Află termenul necunoscut:
A - 253 = 168 b - 543 =321 X – 125=183

Exerciţiul
matematic Cubul
O4 Caiete
Aplică

6. ARGUMENTEAZĂ

Calculaţi, apoi schimbaţi locul termenilor. Argumentaţi rezultatele obţinute.

O4 165 + 42 =
Exerciţiul
896 + 103 =
matematic Frontal
530 + 348 = Cubul Individual
Argumentează
Caiete
456 + 222 =
Conversaţia

Obţinerea O5 Obţinerea performanţei se realizează prin rezolvarea unei probleme (Anexa2) Conversaţia Calculator Individual
performanţei De pe malul unui lac, fetele clasei a II-a au adunat 134 de pet-uri, iar băieţii Explicaţia Proiector Frontal
au adunat cu 32 mai multe. Problemati
Câte pet-uri au adunat copiii ȋn total? zarea
Problema se proiectează pe videoproiector şi se rezolvă la tablă şi pe caiete.
Se revine la planşa didactică şi se observă că ȋn locul pet-urilor au răsărit flori
datorită muncii lor.
Asigurarea O1 Se realizează prin rezolvarea unei fişe de evaluare. (Anexa3) Conversaţia Fişe de Individual
retenţiei şi a O5 Explicaţia lucru
transferului
Ȋncheierea Se fac aprecieri şi recomandări privind activitatea copiilor. Conversaţia Aprecieri
activităţii Se notează tema pentru acasă. verbale

ANEXA 2
METODA CADRANELOR
De pe malul unui lac, fetele clasei a II-a au adunat 134 de pet-uri, iar băieţii au adunat cu 32 mai multe.
Câte pet-uri au adunat copiii ȋn total?
1.Ce cunoaştem? 2. Ce nu cunoaştem?

.............................................................................................................................................. ..............................................................................................................................................

............................................................................................................................................. ..............................................................................................................................................

............................................................................................................................................. ..................................................................................................................................................

............................................................................................................................................... .................................................................................................................................................

................................................................................................................................................ ....................................................................................................................................................

3. Rezolvare 4.Răspuns

................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................

................................................................................................................................................. ..................................................................................................................................................

................................................................................................................................................. .....................................................................................................................................................

............................................................................................................................................... .................................................................................................................................................
ANEXA 1

ADUNAREA

TERMEN 1 TERMEN 2

SUMĂ SAU
TOTAL
OPERAŢII
matematice
SCĂDEREA

DESCĂZUT SCĂZĂTOR

DIFERENȚĂ
SAU REST

ANEXA 3

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Calculează:

249 + 429 =

296 + 312 =

343+ 67=

2. Află termenul necunoscut:

a-523=41 b-790=111

3. Andrei a adunat 121 kg de maculatură, iar sora sa cu 12 Kg mai multe.


Câte Kg de maculatură au adunat cei doi fraţi?

S-ar putea să vă placă și