Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:1.08.2023
Clasa: a XI-a B
Tema:UNIUNEA EUROPEANĂ - REPUBLICA MOLDOVA. ÎMPREUNĂ MAI PUTERNICI
Cuvinte cheie: unire (uniune, unitate), pace, încredere, stabilitate, prosperitate
Competențe specifice:
C1 - Valorificarea identității personale în relaționarea armonioasă cu familia și comunitatea, prin autoevaluarea
critică și selectivă a sinelui și a resurselor sociale;
C2 - Manifestarea unui comportament pro-activ, axat pe integritate și gestionare eficientă a resurselor, orientat
spre sporirea calității vieții;
C5 - Manifestarea comportamentului constructiv și responsabil în acțiuni de protecție personală și protecție a
celor din jur, axat pe cunoștințe acumulate și atitudini social pozitive.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
01: Să definească noțiunea de unitate a diversității;
02: Să relateze informații esențiale de definire a conceptului de constituire a UE, bazându-se atât pe cunoștințele
anterioare, cât și pe informațiile noi, cunoscute în cadrul lecției;
03: Să-și exprime atitudinea proprie în raport cu orientarea europeană a cursului de dezvoltare al Republicii
Moldova;
04: Să contribuie la formarea unei schițe a Statutului Școlii Fericite în Republica Moldova, în contextul
integrării în UE.
Produsul:
Elaborarea unei schițe a Statutului Școlii Prietenoase în Republica Moldova, în contextul integrării în UE.
Strategii didactice:
Forme de organizare; frontal, individual, în perechi, în grup.
Metode si procedee: asaltul de idei, schematizarea, problematizarea, conversația, jocul didactic, audiție,
prezentare video, filmul documentar ș.a.
Mijloace didactice: atribute tematice obligatorii( drapelele UE si RM, imnul), calculator, televizor, support
informational, PPT, fișe de lucru, imagini sugestive, citate, marchere, coală
de hârtie A1 (albastră întunecat), stele galbene (decupate), drapelele statelor membre
(imagini) ș.a.
Strategii de evaluare: evaluare interactiva - activități axate pe diversitatea/ tipologia de
feedback: aprecierea verbală, aprecierea spiritului de observație, aprecierea valorificării cunoștințelor de la alte
discipline (istorie, educație pentru societate s.a.) si a experientei propria, autoevaluarea, evaluarea reciproca.
Referințe bibliografice
1. CURRICULUM NAȚIONAL ARIA CURRICULARÀ CONSILIERE ȘCOLARĂ ȘI
DEZVOLTARE PERSONALA DISCIPLINA DEZVOLTARE PERSONALÀ CLASELE IX,
XII, Curriculumul disciplinar, Ghidul de implementare a curriculumului disciplinar, Chisinau,
2018,
https://mecc.gov.md/sites/default/files/dp_liceu_2018-08-18_curriculum_ghid_0.pdf
2. ACORD DE ASOCIERE ÎNTRE REPUBLICA MOLDOVA, PE DE O PARTE, ȘI
UNIUNEA EUROPEANĂ ȘI COMUNITATEA EUROPEANĂ A ENERGIEI ATOMICE ȘI
STATELE MEMBRE ALE ACESTORA, PE DE ALTĂ PARTE,
https://mecc.gov.md/sites/default/files/acordul-de-asociere-rm-ue.pdf
3. Wikipedia, Enciclopedia liberă,
https://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_Europeana%C4%83
Etapele Obiect Conținutul lecției Strategii didactice Evaluare
lecţiei ive
Timp Sarcini didactice Metode, Mijloace Forme de
procedee si organizare
tehnici

Evocare 8 min Răsună Imnul UE „ Odă bucuriei", pe fiecare bancà a fost repartizatà câte o Interogare Activitate
foaie cu versurile imnului, pentru copiii care vor să intoneze concomitent frontal. frontală
ascultării.
https://www.youtube.com/watch?v=GN5EEnSTy01 Asaltul de Autoevalu
Prin metoda asaltului de idei, profesorul solicită elevilor să enunțe idei. Mottoul are
cuvinte/sintagme asociate conceptului de UE. Profesorul propune elevilor UE la
sa definească separat lexemul „uniune". Explicația. tablă Manifestar
ea deschisă
(articolul lexicografic explică „Organizație constituită prin asocierea mai Comentariul. și liberă a
multor unitàti economice, fundatii, sindicate, partide politice etc. Articolul părerii
● diferențiere Legătura între douà sau mai multe persoane, grupuri, societăți, clase etc. Conversația. lexicografi
pentru apărarea unor interese, pentru revendicarea unor drepturi comune, pentru c pe
realizarea unor scopuri comune etc. Schimb de ecranul
sinonime: alianță asociație confederație unire opinii televizorul
● diferențiere Forma de organizare a unui stat, rezultată din asocierea mai multor state ui
care se bucurà fiecare in parte de o anumità autonomie, find însă toate subordonate Joc
organului Schimb de superior de conducere.") didactic.. Evaluarea
Elevii vor dezvolta/explica motto-ul Uniunii Europene, „Uniti in diversitate" interactivă
Elevii vor formula răspunsuri la întrebarea:, În ce constă esența UE?"
(Care sunt beneficiile acestui imperiu creat de o comunitate?")

UE a dezvoltat o piață unică internă printr-un sistem standardizat de legi care se aplica în toate
statele membre. Politicile UE vizează asigurarea liberei circulații a persoanelor, bunurilor, Activitate
serviciilor și capitalurilor în cadrul pieței interne, adoptarea legislației în domeniul justiției și individuala
afacerilor interne st menținerea unor politici comune privind comerțul, agricultura, pescuitul și
dezvoltarea regionalà. Pentru călătorie în spațiul Schengen, controlul pașapoartelor a fost
eliminat.
Interesele comune de pace, prosperitate, cultura, educatie... sunt coagulantul pentru a simți
libertatea si democratia dept idealuri promovate de toate structurile de guvernare și legislative
ale UE.

Realizare 25 Profesorul anunță subiectul, obiectivele lecției și propune elevilor să Discuții Prezen Apreci
a sensului min concentreze atenția asupra spectrului educație și cultura din următorul citat: „Mândră de civilizația dirijate. tarea erea
si cultura sa, Europa parcă ar vrea să se fereascã de restul lumii. Și-ar datora originalitatea PPT verbala
patrimoniului ei cultural comun: antichitatea greacă, Imperiul roman și creștinismul. Unitatea Activitate ( subiectul
europeană se vrea modelul unei aristocrații culturale cu aspirații universale și ecumenice. Este individuală lectiei,obi
Europa învățătorilor care predică lecția de istorie, mândri de Epoca Luminilor. „Teritoriul comun și în grupuri ectivele) Activitate
al europenilor este cultura.", scria Paul Valery. Europa, în dorința ei de unitate se dorește un loc de Foile cu individuală
integrare, favorizând conștientizarea unui destin comun". Gânduri/ citatul și în grupuri
Elise Maillard, Ariane Molkhou, Europa argumente propus
pe cartele. Produse
multimedi
a, filme
Profesorul aduce la cunoștința elevilor/actualizează informația despre învățământul de bază ce este (secvențe), Clasa va fi
un domeniu în care rolul UE se limitează la sprijinirea guvernelor naționale. Pentru învățământul înregistrari împărțită în
superior, politică a fost dezvoltată în ani 1980 cu programe care susțin schimburile și mobilitatea. ale grupuri a
Cel mai vizibil dintre acestea a fost Programul Erasmus, un program de schimburi universitare personalită câte cinci
care a început în 1987. In primii 20 de ani, a susținut oportunități de schimb internațional pentru ților… elevi,
peste 1,5 milioane de studenți universitari și colegi și a devenit un simbol al vieții studențești fiecărui Prezentare
europene. Deci programele în învățământul primar și general sunt in competenta fiecarui stat. Stele elev îi va a
În Acordul de Asociere între Republica Moldova, pe de o parte, și Uniunea European și Jocul de rol. decupate, reveni o propuneril
Comunitatea Europeană a Energiei Atomice și statele membre ale acestora, pe de alta parte, care a clei, anumită or
fost semnat la data de 27 iunie 2014 in Bruxelles, Belgia accentele sunt puse pe prioritățile de marchere, arie
justitie, economie, energie, infrastructura... și mai puțin sau deloc este atins aspectul educației. Foaia A1 curriculară
Elevii sunt împărțiți în grupuri a câte cinci, le este oferit timp (5 minute), pentru a elabora trei
propuneri concrete care ar îmbunătăți procesul instructiv-educativ în Republica Moldova, pentru
ca școala să devină locul prietenos elevului, profesorului, părintelui. Totodată, elevilor le este Observare
deschisă oportunitatea de schimbare a perspectivelor țării pe o cale mai lungă, dar mai sigura. Apoi dirijată.
fiecare grup prezintă și argumentează propunerile sale, înscrise pe stelele galbene repartizare
grupurilor.

Reflecție 7 min Consolidându-și cunoștințele cu referire la cele expuse mai devreme împreună cu colegii vor lipi Posterul Carioci, Lucru în Organizare
stelele-idei pe coala A1, vor avea grija să evite repetările sau ideile similare, vor propune și înscrie obtinut va fi marchere grup a etapei de
un titlu potrivit posterului obținut. expus în evaluare
Toate ideile vor fi încurajate, totusi, acestea vor ghida spre o scoalã a viitorului inteligent, bazat pe holul scolii interactivă/
valorile fundamentale ale școlii europene. autoevalua
re

Extindere 5 min Propuneți elevilor să-și imagineze școala pentru care Republica Moldova Arta Lucru Aprecierea
va fi considerat unul dintre cele mai progresive state europene, școala pe care ar vrea s-o povestirii individual/î efortului
frecventeze, școala la care și-ar aduce cu încredere proprii săi copii, la timpul său. n grup. intelectual
Elevilor le este adresată o ultima întrebare: Exprimare a depus de
- Cât de necesară este școala într-o societate actualã? opiniei Activitate către elevi.
„Uniti in diversitate" acesta aratà cà europeni s-au unit pentru a promova pace si prosperitatea, Proprie individuală Autoevalu
acceptând totodatà sã-si deschidă spiritul către culturile, tradițiile și limbile atât de diverse ale deschis și area
continentului nostru, iar scoala este calea de acces spre aceste aspirații. liber
Anexa 1

Imnul UE „Odă bucuriei" - https://www.youtube.com/watch?v=GN5EFnSTyOI

Anexa 2

Versuri Odă bucuriei (Imnul Europei) - Friedrich Schiller

Slavă ţie, stea curată


Voie bună pe pământ
Astăzi te simţim aproape
Sol din Rai cu soare sfânt.

Vraja ta aduce iară


Pe popor lângă popor
Toţi pe lume fraţi noi suntem
Când apari uşor în zbor.

Cine a avut norocul


De prieteni buni să dea
Cine ştie ce-i iubirea
Lângă noi cântând să stea

Fericit un suflet drag


Te poate face pe pământ
Cine n-a simţit iubirea
Plece dintre noi plângând.

Milioane strângeţi rânduri


Tot mai sus urcând spre cer, urcând spre cer!

S-ar putea să vă placă și