Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala:
Profesor:
Clasa : a VII-a
Data:
Obiectul: Cultură civică
Unitatea de învăţare: Viaţa în societate
Lecţia: Comunitatea internaţională
Timp: 50 minute
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Mijloace de învăţământ:
Harta Uniunii Europene, planşă, fişa de lucru, manualul editura Univers
Mod de lucru: frontal şi individual
Metode şi procedee didactice:
conversaţia euristică, expunerea sistematică a cunoştinţelor, demonstraţia cu ajutorul hărţii
lumii / Europei, explicaţia, comparaţia, redescoperirea;
Bibliografie:
o Adrian Paul Iliescu, Emanuel-Mihail Socaciu, "Fundamentele gândirii politice
moderne. Antologie comentată", Ed. Polirom, Iaşi, 1999
o Jakub Karpinski, "ABC-ul democraţiei", Ed. Humanitas, Bucureşti, 1993
o Pierre Manent, "Originile politicii moderne", Ed. Nemira, Bucureşti, 2000
Condiţii prealabile: Elevii au dobândit cunoştinţe esenţiale despre comunităţile locale şi
naţionale putând utiliza adecvat noţiuni specifice ca: stat, naţiune, cetățean, cetăţenie,
naţionalitate, etnie.
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte
4.4. Manifestarea iniţiativei în rezolvarea unor probleme ale grupurilor de apartenenţă şi ale
comunităţii locale.
5.2. Adecvarea conduitei la diferite contexte situaţionale.
Competenţe derivate (obiectivele lecţiei):
La sfârşitul activităţii didactice elevii vor fi capabili să:
CD1.explice termenii specifici din lecţie: „comunitatea internaţională”, „ONU”, „NATO”, „ UE”
CD2. precizează când şi unde s-au constituit ONU, NATO şi UE
CD3. prezintă succint informaţii despre ONU, NATO şi UE
CD4.formulează o opinie referitoare la apartenența României la cele 3 organisme
Desfăşurătorul lecţiei
Moment organizatoric (1 min.): Notarea absenţelor, pregătirea mijloacelor de învăţământ.
Actualizarea cunoştinţelor (10 min.): Elevii sunt solicitaţi să numească organisme
internaţionale cunoscute din medii informale; să motiveze rolul lor
Anunţarea lecţiei noi, prezentarea obiectivelor lecţiei - ce trebuie să ştie şi să facă elevii
la sfârşitul lecţiei. (3 min.)
Desfăşurarea lecţiei – predarea-învăţarea noilor conţinuturi (30 min.)
MOMENTELE TIMP/ ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECŢIEI C.D. ELEVILOR
metode mijloace
Verificarea 10 ' Solicită elevilor: Conversaţia Evaluare orală
cunoştinţelor - să explice noţiunile comunitate locală”, - explică noţiunile euristică şi
dobândite anterior „comunitate naţională”, „cetăţean”, menţionate constatatorie
„cetăţenie”, „naţiune”, „naţionalitate”.. - formulează opinii Activitate
- să formuleze opinii referitoare la individuală
emigrarea cetăţenilor Explicaţia
Expunerea
Anunţarea lecţiei 2' Enumeră obiectivele lecţiei -iau notiţe Expunerea
noi
Predarea lecţiei noi 18' - identifică şi enumeră Expunerea Manual, editura Observarea
C.D.1 - explică termenii cheie ai lecţiei problemele globale ale Explicaţia Univers, p. 38 - sistematică
C.D.2 - arată unde şi când s-au format comunităţii internaţionale Problematizarea 41
principalele organisme internaţionale (şomaj, foamete,
C.D.3 - realizează schema lecţiei la tablă şi analfabetism, criză Demonstraţia
expune informaţii esenţiale despre sediu, economică, poluare, boli,
scop şi obiectele celor 3 organisme / violenţă) Conversaţia
comunităţi internaţionale: ONU, NATO, - completează lista cu cele euristică
UE 28 de state membre ale UE Activitate
C.D.4 - încurajează elevii să formuleze opinii (opţional şi capitalele) individuală şi
faţă de aderarea României la cele 3 - formulează întrebări frontală
comunităţi internaţionale - iau notiţe
Fixarea noilor 5' Reia coordonatele esenţiale ale lecţiei -formulează întrebări Conversaţia Evaluare orală
cunoştinţe C.D.1 pentru depistarea unor eventuale erori de euristică şi
C.D.2 însuşire ale noilor conţinuturi. constatatorie
C.D.3
C.D.4
Notarea elevilor 2' Elevii primesc aprecieri / note.

Tema pentru acasă (1')- de citit lecţia din manual (p. 38-41 ) şi de învăţat schema din caietul de notiţe
SCHEMA LECŢIEI

Comunitatea internaţională

1. Definiţie – reprezintă organizarea oamenilor prin cooperare la nivel internaţional


2. Forme de organizare

a. Organizaţia Naţiunilor Unite – ONU (1945)


- alcătuită din 193 de ţări
- scop: menţinerea păcii
- sediu New York
- organisme: Adunarea Generală
UNICEF (..copii)
OMS (Organizaţia Mondială a Sănătăţii)
FAO (Organizația pentru Alimentaţie şi Agricultură)
UNESCO (..cultură, patrimoniu universal)
ECOSOC (Consiliul Economic şi Social)
- România este membru din 1955

b. Organizaţia Tratatului Atlanticului de Nord – NATO (1949)


- alcătuită din 28 de state (25 de state europene + SUA+Canada+Turcia)
- sediu: Bruxelles – Belgia
- scop: asigură libertatea şi cooperare militară a tuturor membrilor săi
- România este membru din 2004

c. Uniunea Europeană – U.E. (1951)


- Alcătuită din 28 de state europene
- Scop: cooperarea economică şi politică a statelor europene
- Sedii: Bruxelles (Belgia), Strasbourg (Franţa), Luxemburg
- Simboluri:
o moneda euro
o Imnul „Odă bucuriei”
o Drapelul albastru cu 12 stele galbene
o Ziua Europei 9 mai
- Organisme:
o Consiliul European – alcătuit din reprezentanţii guvernelor
europene, adoptă legislația europeană și coordonează politicile UE
o Comisia europeană – iniţiază legi pe care le trimite la Parlamentul
european pentru aprobare
o Parlamentul european – „vocea” Europei; adoptă legislația UE,
împreună cu Consiliul UE, pe baza propunerilor Comisiei
Europene.
- România este membru din 2007

3. Problemele comunităţii internaţionale:


- şomaj, foamete, analfabetism, criză economică, poluare, boli, violenţă

S-ar putea să vă placă și