Sunteți pe pagina 1din 9

Ministerul Educaţiei şi Cercetării al Republicii Moldova Colegiul Pedagogic „Ion

Creangă” din cadrul Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți

Liceul Teoretic ,, Lucian Blaga”

Proiect didactic
la istoria românilor și universală

Elevă stagiară: Igumnov Sabrina


Învățătoare: Țurcan Valeria Nota______
Clasa: a IV-a
Disciplina: istoria românilor și universală
Modulul: Valori și tradiții în istorie
Subiectul lecției: Oamenii de știință. Operele de artă: muzicale, literare, picturale etc. Descrierea celor mai importante fapte realizate de
Dimitrie Cantemir. Formularea concluziilor despre contribuţia culturală şi politică a lui Dimitrie Cantemir.
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de analiză-sinteză a cunoștințelor
Unități de competență:
3.1. Descrierea domeniilor de activitate umană în evoluție istorică, utilizând termenii de specialitate;
3.3. Adoptarea comportamentelor respectuoase față de contribuția predecesorilor în perpetuarea valorilor culturale.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil să:
O1- Să descrie personalităţi istorice studiate la temă.
O2- Să explice noțiunile de știință, cultură și patrimoniu.
O3- Să coopereze în diverse forme de activitate.
O4- Să manifeste interes și curiozitate în cadrul orei.
Strategii didactice:
Forme de organizare a activității: frontal, individual, în grup.
Metode și procedee: explicație, povestire, exercițiul, joc didactic.
Mijloace didactice: calculator/TV, proiector, prezentare PPT, manual, caietul elevului, fișe de lucru în grup, foi A4, puzzle.
Strategii de evaluare: orală.

Produsul evaluat: Criterii de succes:


P1. Comunicarea informației 1. Expun succint informația cu caracter istoric.
istorice 2. Respect succesiunea ideilor expuse.
3. Ordonez cronologic şi logic informaţia selectată.
4. Utilizez adecvat termenii istorici în formularea
enunţurilor.
Bibliografie:

1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.

2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.

3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău: MECC, IȘE, 2017.

4. Cerbuşca P., Istoria românilor şi universală. Manual pentru clasa a 4-a, Ştiinţa;
5. Cerbuşca P., Caiet pentru învăţarea istoriei clasa a 4-a, Cartdidact;

SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

O Elemente de conținut t’ Strategii didactice

Srategi
Activitatea învățătorului Activitatea elevului i de
evaluar
e
Forme Metode Mijloace
Evocare
Asigur un climat educațional favorabil. 1 min.
- Bună ziua, dragi elevi! - Bună ziua, doamnă învățătoare!
- Astăzi ne întâlnim la o nouă lecție de Elevii sunt atenți și răspund la
istoria românilor și universală. Vom învăța întrebările primite.
multe lucruri utile și înteresante, dar până
atunci să verificăm tema pentru acasă.
Zâna primăverii va transmis câteva flori
cu provocări. Voi merge printre bănci și
voi da câte o floare la unii dintre elevi.
Elevul selectat va citi întrebarea și va da
răspuns. (ANEXA 1).
- Cine a fost Dimitrie Cantemir? - Dimitrie Cantemir a fost om de 5 min. Frontal Povestirii Fișe cu Orală
ştiință, scriitor, domnitor al Țării întrebări
- În ce ani a domnit Dimitrie Cantemir? Moldovei.
- Dimitrie Cantemir a domnit în anii
- Din care lucrare a lui Dimitrie Cantemir, 1710-1711.
cititorii au putut afla despre munții, râurile - Din lucrarea „Descrierea Moldovei”
și câmpiile Moldovei, despre istoria, limba a lui Dimitrie Cantemir, cititorii au
și obiceiurile țării. putut afla despre munții, râurile și
câmpiile Moldovei, despre istoria,
limba și obiceiurile țării.
- Cum dorea să-și vadă țara domnitorul? - Domnitorul dorea să-și vadă țara
liberă de dependența otomană.
- În care bătălie au fost înfrânte oștile ruse - Oștile ruse și cele moldovenești sunt
și cele moldovenești? înfrânte în bătălia de la Stănileşti (anul
1711).
- Minunat, dragi elevi!
- După ce ni-am amintit cele mai Elevii doritori povesctesc tema 4 min. Frontal Povestirii Orală b
importante lucruri, aș vrea ca 1-2 elevi să „Dimitrie Cantemir”.
povestească tema integral.
Realizarea sensului
- Vă propun acum să trecem la tema nouă, Elevii sunt atenți la cele spuse de
care se numește „Educația, știința și cadrul didactic.
cultura”. Tema în manual este la pagina
50. (prezentare PPT)
- Pentru început, observăm la ecran - Educația ne-a făcut ceea ce suntem. 1 min Frontal Joc Prezentare
cuvinte încâlcite. Uniți cuvintele astfel didactic PPT
încât să obțineți un citat.
- Bravo! Cum înțelegeți acest citat? Elevii doritori își expun părerea. 2 min Frontal Explicației Prezentare
- În continuare vom face cunoștință cu 3 min. PPT
dicționarul istoric. Notăm următoarele
noțiuni:
Știință – domeniu de activitate care
identifică fenomene înconjurătoare şi
încearcă să explice forțele ce le cauzează.
Cultură – totalitatea realizărilor ma-
teriale şi spirituale create de un popor
într-o anumită perioadă de timp.
Patrimoniu – totalitatea bunurilor care
aparțin întregului popor.
- Educația a apărut odată cu societatea Elevii sunt atenți la informația din 2 min. Frontal Povestirii Prezentare
umană. La început, educația se făcea în prezentarea PPT. exercițiulu PPT
familie, apoi în școli. Pe parcursul i
secolelor, educația a cunoscut multe
schimbări. Astăzi toți copiii au șanse egale
de a învăța să știe, să facă și să acționeze
pentru o mai bună pregătire de viață.
1. Răspundeți la următoarele întrebări:
- Când a apărut educația? - Educația a apărut odată cu societatea
umană.
- Unde se făcea la început educația? - Educația se făcea la început în
- Ce șanse de educație au copiii din ziua familie.
de azi? - Astăzi toți copiii au șanse egale de a
învăța să știe, să facă și să acționeze
- Oamenii de ştiință cercetează tainele pentru o mai bună pregătire de viață. 2 min. Frontal Povestirii Prezentare
lumii și pe baza cunoștințelor vechi exercițiulu PPT
descoperă altele noi. Prin descoperirile lor i
au devenit vestiți Eugeniu Coşeriu,
supranumit „lingvistul secolului XXI”
pentru meritele sale în cercetarea
limbajului uman; Henri Coandă, inginer
de aviație, inventatorul motorului cu
reacție; frații gemeni Vsevolod și
Sveatoslav Moscalenco, fizicieni cu
renume în fizica modernă, și mulți alții.
2. Adevărat sau fals?
- Pe baza cunoștințelor noi, oamenii de
știință descoperă cunoștințe vechi. - Fals.
- Prin descoperirile oamenilor de știință
au devenit vestiți Eugeniu Coșeriu și - Adevărat.
Henri Coandă.
- Vestitul Eugeniu Coșeriu a fost inginer
de aviație și inventatorul motorului cu - Fals.
reacție.
3 min. Frontal Povestirii Prezentare
- Cultura reprezintă o moștenire prețioasă exercițiulu PPT
ce se transmite de la o generație la alta. i
Operele de artă (muzicale, literare,
picturale etc.), creațiile folclorice, diverse
obiecte (instrumente, bijuterii, mobilă,
clădiri etc.), obiceiuri și tradiții oglindesc
sufletul omului și formează patrimoniul
universal al omenirii. Poemele lui Mihai
Eminescu și Grigore Vieru, rapsodiile lui
George Enescu și valsurile lui Eugen
Doga, sculpturile lui Constantin Brâncuşi
fac parte din patrimoniul național și cel
universal.
3. Continuă enunțurile: Povestirii Prezentare
- Cultura reprezintă o moștenire prețioasă - Cultura reprezintă o moștenire Exercițiul PPT
ce se transmite... prețioasă ce se transmite de la o ui
generație la alta.
- Operele de artă, creațiile folclorice, - Operele de artă, creațiile folclorice,
diverse obiecte, obiceiuri și tradiții diverse obiecte, obiceiuri și tradiții
oglindesc sufletul omului și formează... oglindesc sufletul omului și formează
patrimoniul universal al omenirii.
- Poemele lui ... fac parte din patrimoniul - Poemele lui Mihai Eminescu și
național și cel universal. Grigore Vieru, fac parte din
patrimoniul național și cel universal. 2 min. Frontal Povestirii Prezentare
- Oraşul Iaşi a fost capitala Țării Moldovei PPT
timp de 3 secole. Iașiul este numit și
capitala culturii românești. Aici a fost
tipărită prima carte și deschisă prima
universitate din Moldova. Pe străzile
Iaşiului şi-au purtat paşii Alexandru cel
Bun, Ştefan cel Mare, Alexandru Ioan
Cuza şi alți străluciți voievozi ai Țării
Moldovei. La Iași au trăit şi au creat marii
cronicari. Orașul istoric păstrează cu
sfințenie memoria lui Gheorghe Asachi,
Vasile Alecsandri, Mihai Eminescu, Ion
Creangă, Ciprian Porumbescu, George
Enescu, Nicolae Iorga ș.a. La Iaşi, „fiecare
piatră vorbeşte de trecut”. Frontal Prezentare
4. Spune colegilor ce ai reținut despre Elevii doritori, povestesc pe scurt PPT
orașul Iași. informația aflată.
- Bravo, dragi elevi! În continuare vă
propun lucru în grup.
Să stabilim niște pași după care ne vom
conduce în lucrul în grup:
1. Mă implic activ.
2. Sunt receptiv(ă) la ideile colegilor.
3. Argumentez cu calmitate propriile idei. 3 min. În grup Joc Puzzle
Fiecare grup va primi câte un puzzle cu o Fiecare grup unește piesele din puzzle didactic
personalitate istorică de care am învățat pentru a primi portretul personalității.
astăzi la lecție. (ANEXA 2) 7 min. În grup Exercițiul Fișă de
- Observați că fiecare grup a primit ui grup
portretul unei personalități istorice, iar
pentru a afla care anume personalitate
istorică este prezentată în puzzle, grupurile
trebuie să răspundă în scris la întrebările
de pe fișele primite. (ANEXA 3)
- Minunat, dragi elevi! 5 min. În grup Exercițiul Foi A4
- Acum fiecare grup va scri pe foaia Elevii formează o concluzie în echipă. ui
primită câte o concluzie privitor la
importanța personalității istorice.
Reflecție

- În continuare, o să lucrăm cu caietul Elevii efectuează exercițiile 3 și 5 5 min Individual Exercițiul Caietul Orală
elevului. Deschideți caietele la pagina 38. individual. ui elevului
O să lucrați individual, efectuând
exercițiul 3 pag. 38 și exercițiul 5 pag. 39
Extensie

- Pentru acasă aveți de studiat tema


„Educația, știința și cultura” pag 50-51 și
exercițiul 6 din caietul elevului pag 39

S-ar putea să vă placă și