Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data:12.03.2024

Clasa: a VII-a

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Roman Ialomiţeanu, Axintele

Propunător: prof. Mănăilă Marian

Disciplina: Istorie

Unitatea de învăţare: Lumea postbelica

Conţinut: Declaraţia universală a drepturilor omului

Tipul lecţiei: predare-invatare-evaluare

Timp: 50 minute

Scopul lecţiei: Cunoaşterea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului – având la bază Declaraţia Universală a Drepturilor Omului , a

respectului faţă de acestea, armonizarea şi exersarea proporiului sistem de valori în concordanţă cu cel social

COMPETENŢE SPECIFICE :

1.2– utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală

2.2 – rezolvarea in echipă a unor situaţii-problemă, prin negocierea soluţiilor identificate

3.2 - localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor istorice, pe baza surselor istorice
4.2 – stabilirea relaţiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XX-lea, în surse istorice date

5.2 – utilizarea surselor istorice pentru sustinerea unui punct de vedere

COMPETENŢE OPERATIONALE:

CO1 - să utilizeze corespunzător termenii de specialitate;

CO2 - să prezinte un istoric al drepturilor omului;

CO3 -să enumere principalele categorii de drepturi ale omului;

C4 -să explice importanţa ,,Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului’’;

C5 - sa dezvoltarea deprinderilor de lucru cu textele istorice;

STRATEGII SI TEHNICI DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea, explicatia, comparatia, conversatia, descrierea, problematizarea, activitate de grup, lucrul

cu harta şi atlasul istoric, analiza de text;

Bibliografie : Stan Stoica, Dragos Sebastian Becheru, Manual, editura CD Press

MIJLOACE DIDACTICE: manualul, fişe de lucru ;

ORGANIZAREA CLASEI: frontala, individuala ;

EVALUAREA: observarea sistematica; evaluare scrisă, autoevaluare


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Momentul lectiei Ob. Activitatea profersorului Activitatea elevului Metode Mijloace Evaluare

Crt. Op.

1 Momentul Notarea absentelor . Elevii se pregătesc

organizatoric Pregatirea materialului pentru ora.

3 min. didactic pentru ora.

2 Verificarea Profesorul verifica prin Elevii răspund Activitate

cunostintelor urmatoarele intrebari cerinţelor din fişe individuală Evaluare

acumulate din lectiile cunostintele acumulate de individuală

anterioare elevi din lectia anterioara

5 min. prin fişe de evaluare

(Anexa 1-

aritmogrif ,,Razboiul

Rece,,)

După completarea fişelor

se va face verificarea

acetora prin completarea


aritmogrifului la tablă

3 Captarea atentiei 2 min Dupa incheierea celui de-al Elevii au avut de Explicatia Atlasul istoric Observarea

doilea razboi mondial , căutat şi pregătit sistematica

lumea s-a impatit: lumea materiale despre

comunista si lumea libera. drepturilor omului,

Era nevoie de o istoric, documente

reglementare privind oficiale adoptate

drepturile omului dat fiind înainte de 1948

regimul politic instituit in

Europa de Est

4 Anuntarea titlului Profesorul scrie pe tabla Elevii noteaza titlul pe

lectiei noi si a titlul lectiei si anunta caiete

obiectivelor obiectivele lecţiei

operationale

2 min.
5 Predarea noilor CO1 Profesorul notează pe Elevii vor prezenta expunerea Materialul Observarea

cunostinte tablă informaţiile necesare materialele pregătite explicatia informative: sistematica

25 min. CO2 pentru nou lecţie , pe conversatia Declaraţia

măsură ce elevii prezintă comparatia universală a

CO3 materialele pregătite. drepturilor

Prezintă informaţiile din omului

CO4 noua lecţie si este

completată schiţa lecţie pe problematizarea

CO5 măsură ce este parcurs

conţinutul lecţiei.

Antrenează elevii în

discuţii şi opinii proprii Elevii vor citi texte ce Analiza de text

privind drepturile omului cuprind articole din (Anexa 2)

stipulate în Declaraţie Declaraţie şi vor găsi o

serie de drepturi

stipulate in aceste

articole Fise-citat
6 Fixarea cunostintelor Fixarea cunostintelor se Elevii, grupaţi în 2 Activitate pe Fişe de lucru Conversatia

8 min. realizeaza prin intrebari grupe, completeaza fişa grupe examinatoare

din lectia predată prin

Sunt explicate cerinţele metoda ,,ciorchinelui,,

fişei, fiecare grupă vor (ANEXA 3)

trebui să găsească şi să autoevaluare

formeze un ,,ciorchine,,

pornind de la cuvintele de

bază: Drepturile omului

7 Tema 3 min Insusirea cunoştinţelor Elevii noteaza tema

prezentate şi alcătuirea

unei biografii, la alegere:

Stalin, McCarthy,

Marshall, Kennedy,

Castro, Hruşciov

8 Aprecieri, Profesorul
recomandari, notare apreciaza modul de

2 min. participarea elevilor la

lectie evidentiind elevii

activi.

SCHIŢA LECŢIEI

I. DOCUMENTE PREMERGĂTOARE

1. Declaraţia Drepturilor ( Anglia 1689 );

2. Declaraţia de Independenţă ( S.U.A.1776 );

3. Declaraţia Drepturilor Omului şi Cetăţeanului ( Franţa 1789 ).

II. DECLARAŢIA UNIVERSALĂ A DREPTURILOR OMULUI – 1948

- O.N.U. – 24oct. 1945 – 51 state →192 state în 2012

- 10 dec. 1948 – Adunarea Generală a O.N.U. adoptă Declaraţia

- Conţine 30 de articole – sunt stipulate drepturi şi libertăţi cetăţeneşti


III. PRINCIPALELE DREPTURI ALE OMULUI

- Drepturi civile şi politice : dreptul la viaţă , la libertate şi securitate personală , egalitatea în drepturi , libertatea de exprimare , de opinie ,

de credinţă , dreptul de a participa la viaţa politică ( drepturi care asigură unei persoane posibilitatea de a se manifesta liber ) .

- Drepturi economice şi sociale : dreptul la muncă , la educaţie , la o viaţă decentă sau la asistenţă socială .

V. IMPORTANTA DECLARATIEI UNIVERSALE A DREPTURILOR OMULUI

- este cea mai importantă declaraţie oficială internaţională privind drepturile inalienabile şi inviolabile ale tuturor membrilor speţei umane

- cere fiecărei persoane şi fiecărui organism al societăţii să promoveze respectul pentru drepturile omului şi să se lupte pentru recunoaşterea lor

universală şi efectivă
ANEXA 1

Articolul 2

1. Fiecare om se poate prevala de toate drepturile și libertățile proclamate în prezenta Declarație fără nici un fel de deosebire ca, de pildă,

deosebirea de rasă, culoare, sex, limbă, religie, opinie politică sau orice altă opinie, de origine națională sau socială, avere, naștere sau orice alte

împrejurări.

2. În afară de aceasta, nu se va face nici o deosebire după statutul politic, juridic sau internațional al țării sau al teritoriului de care ține o persoană,

fie că această țară sau teritoriu sunt independente, sub tutelă, neautonome sau supuse vreunei alte limitări a suveranității.

Articolul 21

1. Orice persoană are dreptul de a lua parte la conducerea treburilor publice ale țării sale, fie direct, fie prin reprezentanți liber aleși.

2. Orice persoană are dreptul de acces egal la funcțiile publice din țara sa.

3. Voința poporului trebuie să constituie baza puterii de stat; această voință trebuie să fie exprimată prin alegeri nefalsificate, care să aibă loc în

mod periodic prin sufragiu universal, egal și exprimat prin vot secret sau urmând o procedură echivalentă care să asigure libertatea votului.

Articolul 25

1. Orice om are dreptul la un nivel de trai care să-i asigure sănătatea și bunăstarea lui și familiei sale, cuprinzând hrana, îmbrăcămintea,

locuința, îngrijirea medicală, precum și serviciile sociale necesare; el are dreptul la asigurare în caz de șomaj, boală, invaliditate, văduvie,
bătrânețe sau în celelalte cazuri de pierdere a mijloacelor de subzistență, în urma unor împrejurări independente de voința sa.

2. Mama și copilul au dreptul la ajutor și ocrotire deosebite. Toți copiii, fie că sunt născuți în cadrul căsătorii sau în afara acesteia, se

bucură de aceeași protecție socială.

ANEXA 2

Fișa de lucru - Categorii de drepturi ale omului

Instrucțiuni:

Citiți cu atenție lista de mai jos, care cuprinde drepturi ale omului. Încadrați pe rând, în una dintre coloanele date, drepturile de care oamenii se

bucură.

-dreptul la viaţă; - dreptul la identitate;

- dreptul la asistență medicală; - dreptul de exprimare;

- dreptul de a-ți păstra etnia; - dreptul de a avea propria religie;

- dreptul de asociere; - dreptul de a citi cărți și de a te informa;

- dreptul la libertate; - dreptul de a nu fi exploatat economic, sexualsau mediatic;


- dreptul la educație; - dreptul de viziona un film sau un spectacolde teatru;

- dreptul de a nu fi agresat fizic sau psihic; - dreptul la muncă;- dreptul la securitate;

- dreptul de a nu fi discriminat în nici un fel; - dreptul de a depune plângere atunci când undrept al tău a fost încălcat;

- dreptul de a alege și de a fi ales; - dreptul la cultură;- dreptul la proprietate;

- dreptul de vizita un muzeu; - dreptul de avea un trai decent;

- dreptul de a participa la întruniri politice; - dreptul la odihnă;- dreptul la liberă circulație;

- dreptul la informație; - dreptul la egalitate în fața legii.

Grupa A Grupa B Grupa C

Drepturi civile si politice Drepturi sociale si economice Drepturi culturale

S-ar putea să vă placă și