Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Brătianu” Pitești
Proiect de lecție
Filosofie
~ 2019 ~
1
Proiect didactic
Competente specifice
1.9. Caracterizarea diferitelor genuri si stiluri de filosofare
1.10. Utilizarea discursului filosofic în elaborarea unui eseu
5.1. Analizarea unor situaȚii de viaȚă, în vederea identificării unor soluȚii, folosind cunostinȚele si metodologia specifice filosofiei
Bibliografie:
o Eugenia Olariu, Filosofie Tip B. Manual pentru clasa a XII-a, Editura CD Press, 2007.
2
Secventele lectiei si Compe- Activitati de invatare Strategii didactice
Conţinuturi tente Evaluare
specifice Metode Mijloace
1. Moment organizatoric - Efectuarea prezenţei elevilor
(2’) -Profesorul anunță tema orei de curs
-Elevii se pregătesc de lectie
2. Reactualizarea
- elevii definesc termenii cheie ai lecției -intrebari frontale -Power point, tablă -observare
continutului predat anterioare ”Determinism”: interactive, sistematica
anterior Determinism fizicalist: Octav -conversaţia videoproiecție
(8’) Onicescu, Determinismul classic; examinatorie si
1.9 Karl Popper, Mizeria istoricismului constatatoare
Determinism 1.10 – ”Starea prezentă a universului ca
Determinism fizicalist: 5.1 efectul stării sale anterioare”
Octav Onicescu, Determinism supranatural: Ioan
Determinismul classic; Damaschin, Dogmatica; Principii ale
Karl Popper, Mizeria naturii și ale grației – ”Liberul
istoricismului arbitru însoțește în chip nemijlocit -explicatia -autoevaluare
Determinism rațiunea” -conversatie
supranatural: Ioan Determinism – indeterminism –
Damaschin, Dogmatica; libertate: Jean Paul Sartre, Ființa și
Principii ale naturii și neantul – ”Omul este condamnat la
ale grației libertate”
Determinism –
indeterminism – -oferă exemple
libertate: Jean Paul
Sartre, Ființa și neantul
-urmaresc discuția recapitulativă
3
Secventele lectiei si Compe- Activitati de invatare Strategii didactice
Conţinuturi tente Evaluare
specifice Metode Mijloace
3. Predare-învatare a -elevii ascultă lecția pe care o expune -conversatie -Power point, tablă -observare
noilor continuturi profesorul și urmăresc ppt ul prezentat interactive, sitematica a elevilor
(38’) -profesorul coordonează dialogul menit -expunere videoproiecție (participare activa,
1.9 să lămurească noțiunile lecției și corectitudinea
Genuri și stiluri de 1.10 adresează întrebări, iar elevii răspund raspunsurilor
filosofare 5.1 -profesorul solicit elevilor exemple -învățarea prin oferite, folosirea
menite să stabilească în ce măsură au descoperire corecta a termenilor
Aristotel,
înțeles noțiunile lecției logici)
Metafizica
Aristotel, Metafizica –
Immanuel Kant,
”Filosofia este ”știința supreme” -activitate -autoevaluare prin
Critica rațiunii pure
care ”se îndeletnicește cu autoevaluativa verificarea
Friedrich Nietzsche,
primele cause și principii”” rezultatului
Dincolo de bine și
Immanuel Kant, Critica rațiunii
de rău
pure – Filosofia, o știință
Auguste Comte,
specială care poate fi numită
Curs de filosofie
”Critica rațiunii pure””
pozitivă
Friedrich Nietzsche, Dincolo de
bine și de rău – ”Filosofia
”creează lumea potrivit imaginii
ei””
Auguste Comte, Curs de
filosofie pozitivă – ”Filosofia
pozitivistă își circumscrie
sforțările în domeniul
observației veritabile”
4
Secventele lectiei si Compe- Activitati de invatare Strategii didactice Evaluare
Conţinuturi tente
Metode Mijloace
specifice
5.Evaluarea activitatii -profesorul face aprecieri asupra -activitate de predare Power point, tablă -observare directa a
elevilor. Tema pt acasa. modului in care elevii au colaborat la prin explicație, interactive, modului de
discuție și lecție expunere, aplicare, videoproiecție implicare activa a
(2’)
1.9 -propune tema pt acasa realizare de feed- fiecarui elev
1.10 back
5.1 -autoevaluare prin
confruntarea cu
opiniile celorlalți
-expunere
-conversatie in
vederea realizarii de
feedback