Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

LECTIE PENTRU RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE

DISCIPLINA: MATEMATICA
CLASA:XII A
PROFESOR:MARCU FLORIN
TEMA:LIMITE DE SIRURI
LOC DE DESFASURARE:
TIMP:100 MINUTE (2 ORE)

COMPETENTE GENERALE (DE EVALUAT):


-exprimarea si redactarea corecta si coerenta in limbaj formal sau cotidian a
rezolvarii sau a strategiilor de rezolvare a unei probleme
-folosirea corecta a terminologiei specifice matematicii in contexte variate de
aplicare
-utilizarea corecta a algoritmilor matematici si a rationamentelor in rezolvarea de
probleme cu grade diferite de dificultate
-analiza unor situatii problematice si determinarea ipotezelor necesare pentru
obtinerea concluziilor

COMPETENTE SPECIFICE:
-caracterizarea unor siruri utilizand reprezentarea geometrica a unor cazuri
particulare
-utilizarea unor siruri de numere rationale pentru aproximarea unor numere reale
-exprimarea termenului general al unui sir printr-o relatie de recurenta
-modelarea unor situatii cu ajutorul sirurilor.
Concret,in cadrul lectiei si pe tot parcursul desfasurarii ei se vor avea in vedere
urmatoarele aspecte:
-reactualizarea notiunilor si proprietatilor de baza de la capitolul “Siruri” ,pentru a
observa apoi in ce masura elevii stapanesc aceste cunostinte ,si mai ales in ce mod pot
folosi elevii informatiile primite pentru a putea raspunde cerintelor ulterioare din
cadrul lectiei
-stimularea gandirii logice si intuitive (prin prezentarea unor desene ,scheme sau
reprezentari grafice ,precum si a numeroase exemple si contraexemple)
-se va avea in vedere in ce masura elevii pot justifica afirmatiile facute in fisele de
lucru (de exemplu la intrebari de tip Adevarat-Fals vor argumenta prin exemple
afirmatia ,de asemenea si la intrebari in care li se cere sa incercuiasca raspunsul
corect ,vor explica tot prin exemple ,de ce restul afirmatiilor sunt false)
-se va urmari si in ce masura stapanesc elevii mijloacele de calcul elementar si
viteza cu care fac aceste calcule
-se va mai urmari si formarea la elevi a unui mod de gandire “gradata” ,prin
folosirea unor informatii pentru a justifica altele (de exemplu punctul a) folosit pentru
punctual b)……..)
-scopul principal al lectiei va fi formarea si pregatirea elevilor in “spiritul”
examenului de bac ,prin familiarizarea lor cu probleme specifice examenului ,prin
prezentarea acestora intr-o forma cat mai asemanatoare(de exemplu folosirea item-
ilor de completare sau a intrebarilor gradate in functie de dificultate)

STRATEGII DIDACTICE:
PRINCIPII DIDACTICE:
-principiul participarii si invatarii active
-principiul asigurarii progresului gradat al performantei
-principiul conexiunii inverse

METODE DE INVATARE:
-conversatia
-explicatia
-exercitiul
-problematizarea

PROCEDEE DE INSTRUIRE:
-conversatia de consolidare
-problematizarea prin crearea situatiilor problema
-exercitii de consolidare

FORME DE ORGANIZARE:
-frontala
-individuala
-pe grupe
FORME DE DIRIJARE A INVATARII:
-dirijata de professor sau prin materiale didactice
-independenta
RESURSE MATERIALE:
-fise de lucru
-seturi de probleme
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-manuale alternative clasa a XI a
-culegeri de probleme ‘Admitere Bac’

METODE DE EVALUARE:
-evaluare sumativa
-evaluare continua pe parcursul lectiei
-evaluare formativa

DESFASURAREA ACTIVITATII:
1.PREGATIREA LECTIEI:
-intocmirea proiectului didactic
-intocmirea fiselor de lucru
-pregatirea setului de probleme
-pregatirea temei acasa

2.ORGANIZAREA SI PREGATIREA CLASEI: (5 MIN)


-verificarea frecventei
-verificarea existentei si operationalitatii resurselor materiale
(creta,burete,carti,caiete)

3.CAPTAREA ATENTIEI: (5 MIN)


-anuntarea subiectului pentru tema lectiei
-anuntarea competentelor
-anuntarea modului de desfasurare a activitatii

4.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR: (30 MIN )


Se va realiza prin intrebari referitoare la siruri si exemple sau observatii
pentru consolidarea cunostintelor teoretice;intrebarile si raspunsurile vor fi scurte si
vor presupune reactualizarea notiunilor si stabilirea unor conexiuni cu alte siruri
(progresii,siruri de matrici,siruri de integrale)
-Cum se defineste un sir de numere reale ?
-Care sunt modalitatile de a defini un sir ?
(se vor prezenta exemple de siruri luate de la algebra sau siruri de integrale de
tipul: (In )n≥1 ,siruri de matrici de forma :
an bn
An= cn dn

siruri de tipsn=x1n+ x2n,unde x1 , x2 sunt solutii ale unei ecuatii de grad 2.


-Ce este un sir monoton ?Exemple
-Ce este un sir marginit ? Dar nemarginit ?
(Se vor da exemple de siruri monotone nemarginite an=n,sau marginite, dar
nemonotone bn=(-1)n ,n>=1
-Cand spunem ca un sir (an) are limita +∞ sau -∞?
(exemple prin reprezentari grafice)
-Cand spunem ca un sir (an) are limita finita a ?
(exemple ,eventual prin reprezentari grafice )
-Cum se pot clasifica sirurile ? –CONVERGENTE (cu limita finite)
-DIVERGENTE(cu limita +∞ ,-∞ sau fara limita )
(exemple )
-Reactualizarea unor teoreme de convergenta fundamentale
(Se pot da exemple de siruri convergente dar nemonotone an=(-1)n /n )
-Studiul convergentei unor siruri elementare: (an)nN, (nr)nN, (p(n))nN,
(p(n)/q(n))nN,progresii aritmetice sau geometrice.
-Ce se intelege prin subsir al unui sir ? (Exemple,Teoreme de convergenta a
subsirurilor)
-Care sunt principalele proprietati ale sirurilor convergente si ce operatii se pot
efectua cu ele ? (Criterii de majorare ,criteriul clestelui)
-Care sunt cazurile exceptate? Exemple de eliminare a nedeterminarii.
-Care este sirul lui EULER si ce nedeterminare inlatura el ?

In continuare se va lucra folosind fisa de lucru 1,care foloseste itemi cu alegere


duala si itemi cu alegere multipla,pentru fixarea cunostintelor teoretice precum si
itemi de completare pentru calculul unor limite mai simple in scopul acomodarii
elevului cu cerintele examenului de bac.Elevii vor lucra independent cate 2 sau 3 in
banca iar dupa 10 minute vor argumenta rezultatele precizate in fisa eventual prin
exemple.

FISA DE LUCRU 1 (25 MIN)

Precizati daca urmatoarele afirmatii sunt adevarate sau false:

1.Orice sir marginit este convergent.


2.Orice sir nemarginit este divergent.
3.Daca a n +∞ atunci (a n) este nemarginit.
4.Orice sir convergent este monoton.
5.Daca a n ≤b n si (b n) monoton atunci ( a n) monoton.
6.Daca (a n) convergent atunci ( a n)2 convergent.

Incercuiti afirmatia corecta :

7. A.Daca ( a n) divergent atunci (a n ) divergent


B. Daca (a n ) convergent atunci ( a n) convergent
C.Daca (a n)convergent atunci (a n ) convergent
D. Daca (an2 )monoton atunci (a n) monoton

8. Reciproca teoremei :”Orice sir monoton si marginit este convergent “este:


A.Orice sir convergent este sir monoton
B.Orice sir convergent este sir marginit
C.Orice sir convergent este monoton si marginit
D.Orice sir convergent este monoton sau nemarginit

9. A.( an+bn)convergent  ( an)si(bn)convergente


B.( an+bn) si ( anbn)convergente  ( an) si (bn) convergente
C. ( an+bn) , ( anbn) si ( an/bn)convergente  ( an) si (bn) convergente
D. a n a, b n b,b0  an/bn a/b

10. Fie( an) si (bn)siruri convergente .


A. an<bn  lim an<lim bn
B. an<bn  lim an≤lim bn
C. lim an<lim bn an<bn
D. lim an≤lim bn an≤bn

11. A: (an ) nemarginit 1/an0


B: (an) crescator si nemarginit, an>0 1/an 0
C: 1/an 0,an>0 (an ) crescator si nemarginit
D: daca an0, an 0 nu rezulta ca (1/an ) nemarginit

12: A: an b n 0 an 0 sau b n 0


B: an b n 0 , ( an)si(bn)convergente  an 0 sau b n 0
C: ( an/bn)convergent  ( an)si(bn)convergente
D: ( an/bn)convergent  ( an) sau (bn)convergente

Completati raspunsurile:

1.Limitele sirurilor an =sin n ,respectiv bn=n+sin n sunt a=….,b=…..

2.Limita sirului cn = [1-2(1/3+1/32+…+1/3n)] este c=…

3.Valorile reale ale numerelor a,b astfel incat: lim( (n2+1)/n – an-b)=2
n+∞
sunt a=…. , b=……
4.Limita sirului dn =( 1 / n2+1 + 1/ n2+2 + … +1/ n2+n ) este d=……

5.Limita sirului n+3 n


este l=….
ln=
n2+1

Observatie:problemele presupun si reactualizarea unor cunostinte anterioare legate de


functia sin,de calcul al sumei termenilor unei progresii geometrice precum si folosirea
criteriului clestelui sau al sirului lui Euler .

In fisa de lucru 2 vor fi prezentate probleme de sinteza , folosind eventual itemi


semiobiectivi(intrebari structurate). Problemele sunt prezentate gradat,si se va urmari
in ce stadiu de pregatire se afla elevii .Vor fi folosite si cunostinte din clasele IX,X
dar si din clasa XII. Dupa 15 minute de gandire elevii vor fi scosi la tabla pentru a
prezenta solutiile fiind ajutati eventual si de profesor.
FISA DE LUCRU 2 (35 MIN)

1.Se da sirul: an=1/12+1/23+…+1/n(n+1)

a)Aratati ca an=1-1/(n+1)
b)Aflati lim an
n+∞

2.Se considera f:RR , f(x)=(2x+1)/((x2+1)(x2+2x+2))


a) Sa se verifice ca f(x)=1/(x2+1)-1/((x+1)2+1), ()xR
b)Sa se arate ca f(1)+f(2)+….+f(n)=1/2-1/((n2+1)+1), ()nN*
c)Sa se calculeze lim(f(1)+f(2)+….+f(n))
n+∞
d)Sa se calculeze lim n2(f(1)+f(2)+….+f(n)-1/2)
n+∞

3.Se considera sirurile ( an)si(bn),n>=1,definite prin:

an=1+1/1!+1/2!+…+1/n! ; bn= an+1/(n!n)

a)Sa se stabileasca monotonia sirurilor ( an)si(bn).


b)Stiind ca lim an=e, calculati lim bn
n+∞ n+∞
c)Sa se ordoneze crescator elementele e, an+1, bn.

4.Fie f:RR .f(x)=xex


a)Sa se calculeze .f ’(x).
b)Sa se afle intervalele de monotonie ale lui f.
c) Fie an=f (n)(0), n>=1.Calculati a 2005

d)Aflati lim ((a1 +a2+…+ an )/ n2)


n+∞

5.Se defineste (In)n>=0 astfel:

I0 = 01 1/(x2+6x+10) dx , In= 01 xn/(x2+6x+10) dx ,n>=1


a)Sa se calculeze I0 si I1;
b)Sa se demonstreze ca:
In+2 +6In+1 +10In =1/(n+1)
In+1≤ In
1/17(n+1) ≤ In≤1/17(n-1), ()n>=1
c)Calculati:
lim n In.
n+∞

CONCLUZII:(5 MIN)
Notarea elevilor,anuntarea temei pentru acasa,anuntarea subiectului pentru urmatoarea
lectie.(Se vor face aprecieri individuale si colective asupra activitatii desfasurate)
Observatie:problemele 4 si 5 pot constitui tema acasa ,in cazul in care timpul de rezolvare
a fost insuficient.Daca s-a reusit rezolvarea tuturor activitatilor se poate propune ca tema
problema IV de la subiectele de bac din sesiunea iunie-iulie 2004,punctele a,d,e,f.

TEMA ACASA

Se considera functia f: (0,+∞) R,f(x)= (4x+4)/(x2(x+2)2 ) si sirul (an )nN* ,


an=f(1)+f(3)+…+f(2n-1), () n  N*
a)Sa se verifice ca f(x)=1/ x2 - 1/ (x+2)2 , () x (0,+∞)
b)Utilizand metoda inductiei matematice , sa se arate ca :
an=1-1/(2n+1)2 , () n  N*
c)Sa se calculeze lim an
n+∞

d) Sa se calculeze lim n2(an-1)


n+∞

S-ar putea să vă placă și