Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

LICEUL TEORETIC ” PAUL GEORGESCU” ȚĂNDĂREI


CADRU DIDACTIC: Constantin Paula
DISCIPLINA: Matematică
DATA: 26.11.2021
CLASA: a VII-a
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Operații cu numere reale
TEMA: Raționalizarea numitorilor de forma a √ b , b> 0
TIPUL LECȚIEI: Lecție de dobândire de noi cunoștințe
COMPETENȚE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au
fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile
matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a
unei situaţii concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi
a algoritmilor de prelucrare a acestora.
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii – problemă.
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor
din diferite domenii.
VALORI ŞI ATITUDINI:
Curriculumul şcolar pentru matematică are în vedere formarea la elevi a următoarelor valori şi
atitudini:
 Manifestarea curiozității şi a imaginației în crearea şi rezolvarea de probleme;
 Manifestarea tenacității, a perseverenței şi a capacității de concentrare ;
 Dezvoltarea unei gândiri deschise, creative şi a unui spirit de obiectivitate şi imparțialitate;
 Dezvoltarea independenței în gândire şi acțiune;
 Manifestarea inițiativei şi a disponibilității de a aborda sarcini variate;
 Dezvoltarea simțului estetic şi critic, a capacității de a aprecia rigoarea, ordinea şi eleganța
în arhitectura rezolvării unei probleme sau a construirii unei teorii;
 Formarea obişnuinței de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor
situații cotidiene sau pentru rezolvarea unor probleme practice;
 Formarea motivației pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viața socială şi
profesională.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Identificarea numerelor aparținând diferitelor submulțimi ale lui R
2.1. Aplicarea regulilor de calcul pentru estimarea şi aproximarea numerelor reale
3.1. Utilizarea unor algoritmi şi a proprietăţilor operaţiilor în efectuarea unor calcule cu numere
reale
4.1. Folosirea terminologiei aferente noţiunii de număr real (semn, modul, opus, invers)
5.1. Elaborarea de strategii pentru rezolvarea unor probleme cu numere reale
6.1. Modelarea matematică a unor situații practice care implică operații cu numere reale
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Pe parcursul activității și la sfârșitul lecției fiecare elev va fi capabil:
 O.1 să enunțe regulile de raţionalizare a numitorului de forma a √ b , b> 0;
 O.2 să aplice aceste reguli în rezolvarea exercițiilor propuse;
 O.3 să utilizeze raţionalizări sau introducerea/scoaterea factorilor de sub radical pentru a
compara/ordona numere iraţionale
 O.4 să înţeleagă un text matematic, să analizeze datele unei probleme referitoare la expresii
cu radicali şi să le transpună în alt context;
 O.5 să participe activ la lecție, pentru a rezolva exercițiile și problemele din fișa de lucru
propusă.

MOTIVAȚIA :
Lecția este utilă în pregătirea elevului pentru examenul de Evaluare Națională pentru rezolvarea
unor sarcini variate din algebră și geometrie.

CONDIȚII PREALABILE :
Pentru a desfășura această lecție în bune condiții este necesar ca elevii să cunoască regulile de
calcul cu radicali.

STRATEGII DIDACTICE:
 PRINCIPII DIDACTICE:
- Principiul participării și învățării active;
- Principiul asigurării progresului gradat al performanței;
- Principiul conexiunii inverse.
 METODE ŞI PROCEDEE: metoda ciorchinelui, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea, metoda activității în grup pe bază de fișe, algoritmizarea, analiza, sinteza,
reflecția, eseu de cinci minute, observaţia sistematizată.
 FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂȚĂRII: dirijată de profesor sau independentă.
 PROCEDEE DE EVALUARE : analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea
rezultatelor elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării aplicaţiilor (verbală / notarea
activităţii elevilor), aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lecție, tema pentru
acasă, eseu de cinci minute .
RESURSE:
 Materiale didactice: fişe cu probleme, tablă, cretă, prezentare power- point, clip
video,
( laptop și videoproiector).
 Umane: 30 elevi
 Temporale: 45 min
LOCUL: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE: programa şcolară, planificarea materiei a VII-a, culegere probleme clasa a
VII-a, editura ”Art Educațional”, manual de matematică – clasa a VII-a, editura ”Intuitext”,
culegere probleme clasa a VII-a, editura ”Paralela 45”.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Moment organizatoric:
 Pregătirea lecției: - întocmirea proiectului didactic;
 Pregătirea setului de întrebări;
 Pregătirea setului de aplicații;
 Pregătirea temei.
Organizarea și pregătirea clasei:
 Prezența elevilor.
Captarea atenției elevilor:
 Profesorul și elevii vor lipi pe flipchart un post-it-ut cu cuvânt sau un emoticon desenat cu
starea pe care o simte la început de oră.
 Anunțarea subiectului lecției;
 Anunțarea obiectivelor urmărite;
 Anunțarea modului de desfășurare a activității.

- Elevii vor scrie regulile din ciorchine în caiete, apoi se va completa, frontal pe
flipchart ciorchinele cu noțiuni teoretice referitoare la regulile de calcul cu radicali .
- Elevii vor aplica regulile de calcul în R, individual, rezolvând fișa ”Omiduţa rezolvării corecte ”,
apoi se vor discuta frontal rezultatele obținute.

Reguli de calcul în R
Fie a , b , c , d> 0 ; x , y , c ∈ R
a √ b ∙ c √ d=¿
√ a ∙ √b=¿
....................
...................

n
( a √ b ) =¿
√ a
b
=¿ √ a2 ∙ b=¿
...................
................ x √a ± y √ a=… … … … … …
..................

FIȘĂ DE LUCRU ( 7 minute)


” OMIDUŢA REZOLVĂRII CORECTE ”.

Marchează cu (A) acele segmente ale corpului omiduţei pe care sunt rezolvate corect operațiile și cu
(F) acele segmente ale corpului omiduţei pe care sunt rezolvate greșit operațiile:

|2−√ 3|+( )
1 2
2− √3
=0

|2 √ 5−4 √ 2|=4 √ 2−2 √5 √ 0,36 ∈ R−Q

3
=
√2
√ 15 : √3+1=6 √18 2

3√ 2>2 √5

¿6

- Profesorul rulează o prezentare power-point cu materialele folosite în lecție.


7
- Se prezintă elevilor calculul raportului efectuat de doi copii în două moduri
√2
diferite (prin aproximarea radicalului, apoi împărțirea și prin calcul direct cu
radicali) și sunt întrebați care metodă este mai rapidă și care este mai precisă?
Astfel sunt introduse noțiunile noi.
- Noțiunile noi, referitoare la raționalizarea numitorului de forma a √ b , b> 0 sunt
introduse cu ajutorul unui video scurt ( 6 minute) explicate apoi de profesor.
- Profesorul rulează prezentarea power-point cu teoria și exemple. Se scriu pe
tablă: definiția, exemple de raționalizări.
- Elevii vor primi o fișă de lucru. Primul subiect îl vor rezolva în perechi (10
minute).
- Profesorul supraveghează activitatea elevilor și dă indicații acolo unde este
necesar. Soluționează eventual și situațiile în care nu toți elevii se implică în
cadrul activității de pereche .
- Materialele realizate de grupe vor fi expuse în clasă în locuri vizibile.
- Elevii din fiecare grup își vor prezenta modul de realizare a sarcinii și se vor
aduce corecții de către colegi și profesor .
- Al doilea subiect din fișă se va rezolva frontal la tablă după ce au găsit ideea de
rezolvare în cadrul perechii, timpul alocat fiind de 15 minute.
- Se vor face aprecieri .
- Eseu de cinci minute - Care moment al lecției v-a plăcut mai mult ? De ce ?
- Tema pentru acasă: exercițiile 6; 7; 8; 10 - pag 37 din manual
- Aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lecție (elevii vor primi note
și diplome ”Asul zilei”).

S-ar putea să vă placă și