Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Grupa: 21, profil real


Data: 30 noiembrie 2021
Disciplina: Matematica
Profesor: Nacu Eugeniu
Subiectul lecției: Ecuații de gradul I cu modul (extensie)
Tipul lecției: Lecție de formare/dezvoltare a competențelor de achiziționare a cunoștințelor
Timp: 45 min.
Domeniul: Algebră
Standartul de eficiență: 2. Efectuează operații cu numere, utilizează proprietățile operațiilor și a relațiilor dintre operații în context diferite
3. Calculează fluent și utilizează calculele cu numere în situații reale și/sau modelate
Unități de competență: 3.1. Identificarea și utilizarea terminologiei, a notațiilor specifice funcțiilor, ecuațiilor, inecuațiilor, sistemelor studiate în contexte
diverse.
3.7. Rezolvarea tipurilor studiate de ecuații, inecuații, sisteme.
Obiactive operaționale:
La sfârșitul acestei lecții elevii vor fi capabili:
O1 – să definească, într-un enunț, noțiunea de ecuație cu modul
O2 – să rezolve exercițiile propuse pe fișa de lucru, timp de 3 min
O3 – să aplice proprietățile modulului la rezolvarea ecuațiilor
O4 – să aprecieze importanța rezolvării ecuațiilor în viața cotidiană
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontală, în grup, individual, în perechi.
b) Metode: explicația, conversația, pixuri în pahar, exercițiul, activitatea cu fișele de lucru, Cine calculează mai repede?.
c) Mijloace de învățământ: tabla, manualul, fișele de lucru
Evaluare: formativă: orală și în scris
Etapele Timp Obictiv Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Evalu
lecției ele are

Evocarea 2 min Scrieți pe fișele primite, timp de un minut, ce Scriu pe fișe ce cunosc despre ecuații. Fișele Orală
cunoașteți despre ,,ecuații”.
(7 min) Exemplu: ecuația este o expresie algebrică; are de
una sau două necunoscute; poate fi de gr. I, gr. II lucru
etc.

Ce înțelegeți prin noțiunea de modul? Explică noțiunea de modul. Conver Orală


1 min
sația

Cum credeți care rezultat este mai mare: modulul Răspund la întrebare: rezultatele sunt egale Conver Orală
lui 2 sau modulul lui -2? sația
1 min Vă propun un joc: „Volei matematic” Realizează jocul, răspund la întrebări Volei Orală
matema
(profesorul numește 5 elevi care vor lua din coș 5
tic
bulgări (din hârtie). Pe fiecare este scris câte o
ecuație simplă de gradul I, ori o întrebare. Elevul
3 min răspunde la întrebarea primită și aruncă bulgărele
altui coleg)

O1

Realizarea 1 min Tema lecției este: „Ecuații de gradul I cu modul” Notează tema în caiete
sensului
Prin ecuație cu module de nedeterminata x Notează în caiet definiția și exemplele Explica În scris
(30 min) înțelegem o ecuație în care necunoscuta figurează în ția
unul sau mai multe module.
Exemple: |x +2|=3; |x|+|x−2|=0 etc.
2 min
A rezolva o ecuație cu modul înseamnă a determina
mulțimea soluțiilor ei.

Cum credeți ce proprietăți vom folosi la rezolvarea Răspund la întrebare: proprietățile modulului; Conver Orală
ecuațiilor cu modul? ridicarea la pătrat a ambilor membri a ecuației; sația
rezolvarea ecuațiilor ce se reduc la ecuații de
gradul I

Cum credeți, dacă |x|=2, ce valori poate lua x? Răspund la întrebare Explica În scris
3 min O2
ția
Iar dacă |x +2|=2 ?

Activând în perechi, timp de 2 min rezolvați Rezolvă exercițiile Lucrul În scris


exercițiul 1(1), 1(2) propus pe fișa de lucru nr 1. în
1 min perechi

Ce ați observat? Răspund la întrebări: nedeterminata în modul Conver Orală


5 min poate lua valori atât pozitive cât și negative sația

O2
Activând individual, timp de 2 min rezolvați Rezolvă exercițiile Exerciți În scris
exercițiul 1(3), 1(4), 1(5), 1(6) propus pe fișa de ul
Orală
lucru nr 1
1 min
Ce ați observat? Răspund la întrebare: ultima ecuație nu are soluții Exerciți În scris
ul
Fiindcă modulul numărului reprezintă o distanță Orală
6 min
care nu poate fi negativă. Conver
Cum credeți de ce nu are soluții ecuația 1(6)?
sația

Activând în perechi, timp de 2 min, aplicați Rezolvă exercițiul Exerciți În scris


cunoștințele referitor la proprietățile modulului și ul
Orală
rezolvați exercițiul 1(7), 1(8), 1(9) de pe fișa de
2 min lucru nr 1
O3 Doi elevi vor trece la tablă și vor primi o ecuație cu Doi elevi trec la tablă și rezolvă exercițiul propus Cine În scris
modul, cel care o să determine soluțiile mai repede calcule
va fi învingătorul și va fi premiat cu o notă de 10 în ază mai
5 min registru. (Dacă elevilor le-a plăcut jocul vor trece repede
încă 2 elevi la tablă)
4 min

Reflecția 1 min O4 Cum credeți, cum se aplică rezolvarea ecuațiilor în Răspnd la întrebare Conver Orală
viața cotidiană sația

Completați, timp de 2 min, AUTOEVALUARE de Completează AUTOEVALUARE Fișa de În scris


3 min
pe fișa de lucru lucru

Evaluare 2 min Ce am realizat azi la ora de matematică? Am repetat noțiunea de ecuație, proprietățile Orală
modulului și am aplicat proprietățile studiate la
rezolvarea ecuațiilor cu modul

Pentru acasă: ex:1(10), 1(11),1(12fișa de lucru nr 1 Notează tema pentru acasă În scris
Întrebările pentru voleiul matematic:
1. Câte soluții poate avea o ecuație de gradul I?
2. Care soluție este adevărată pentru ecuația 3x-1=0? RS: 0; 1; 1/3; 5.
3. Câte soluții are ecuația 2x=0?
4. Rezolvă ecuația |x|=2.
5. Cum crezi ce reprezintă o ecuație cu modul?
6. Câte soluții poate avea o ecuație cu modul?

AUTOEVALUARE
1. Astăzi la ore am învățat să.......................
2. Am înțeles foarte bine ............................
3. Am înțeles mai puțin...............................
4. Voi încerca acasă să................................
FIȘA DE LUCRU NR 1
FIȘA DE LUCRU NR 1

S-ar putea să vă placă și