Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ : LICEUL TEHNOLOGIC DRAGOMIR HURMUZESCU


MEDGIDIA
Profesor : Olteanu Mariana Mihaela
Data: 01.11.2017
Clasa: a X-a E
Unitatea de învăţare: Revoluţiile epocii moderne
Lecţia : Revoluţia Americană
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Timp:50 min
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Valori şi atitudini
Respectarea drepturilor fundamentale ale omului;
Dezvoltarea atitudinilor pro-active în viaţa personală şi cea socială.
Obiectivul general al lecţiei : de a analiza condiţiile în care s-au format Statele
Unite ale Americii şi a fost adoptatã Constituţia din 1787.
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O1: Să stabilească corect timpul şi spaţiul istoric la care face referire lecţia;
O2: Să definească şî să utilizeze termenii-cheie : independenţã; boicot; naţiune;
stat federal; Constituţie; republicã.
O3: să identifice statutul coloniilor engleze din America de Nord;
O4: Să indice cauzele şi consecinţele conflictului dintre colonii şi Marea
Britanie;
O5: Să localizeze pe harta istorică principalele bãtãlii din timpul Rãzboiului de
Independenţã;
O6: Sã determine caracterul şi importanţa Declaraţiei de Independenţã
O7: Să determine importanţa şi consecinţele rãzboiului dintre colonişti şi Marea
Britanie,
O8: Să asocieze Constituţia S.U.A cu organizarea naţiunii americane într-un stat
liberal.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: dialogul dirijat,evaluarea , conversaţia euristică,
conversaţia examinatorie , expunerea, explicaţia, lectura , descoperirea , schema
lecţiei, lucrul cu harta istorică / atlasul istoric, lucrul cu manualul.
Mijloace de învăţare : tabla şi creta , manualul, caietul de notiţe, fişe de
evaluare , schema la tablă, harta istorică/ atlasul istoric, dicţionarul explicativ.
Forme de organizare : - activitate frontală, activitate individuală
Forme de evaluare: : predictivă -prin fişe de evaluare
continuă - prin întrebări frontale

1
Bibliografie :
1. Manual de istorie clasa a VI-a, autori- Andrei Pipppidi, Monica Dvorski,
Ioan Grosu, Editura Corint, Bucureşti, 2007
2. Manual de istorie clasa a VI-a, autori- L. Burlec, L. Lazăr, B. Teodorescu
Editura All Educational, Bucureşti, 2001;
3.Manual de istorie clasa a VI-a, autori- Valentin Băluţoiu , Constantin Vlad ,
Ed. All, 2005 ;
4.Atlas Şcolar Istorie Universală , autor- Plopeanu Sorina, Editura Steaua
Nordului Junior, Constanţa 2011 ;
5. Manual de istorie clasa a X a,autori- Mihaela Selevet , Ecaterina Stănescu,
Marilena Bercea, Editura Corint, București 2002.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Activitatea Activitatea Metode şi Forme de
lecţiei profesorului elevilor procedee; evaluare
Mijloace de
învăţământ
1. Momentul Profesorul salută Elevii răspund la Dialogul
organizatoric elevii, notează salut, comunică dirijat
(2 minute ). absenţele, pregăteşte absenţii, se
materialul didactic pregătesc pentru
nesesar lecţiei. lecţiei.
2.Reactualizarea Profesorul Elevii răspund la Conversaţia Evaluare
cunoştinţelor formulează întrebări/ întrebările euristică predictivă
(10 minute ). cerinţe care fac apel profesorului pe Manualul
la cunoştinţele baza Caietul de Activitatea
dobândite pe cunăştinţelor notiţe frontală
parcursul lecţiei dobândite Atlasul
anterioare: anterior. istoric/ Harta
Revoluția glorioasă. istorică

3. Anunţarea Profesorul realizează Elevii noteză în Expunerea Activitate


lecţiei noi (3 trecerea la tema nouă caiete titlul Conversaţia frontală
minute ). scriind titlul la tablă: lecţiei Explicaţia
Revoluţia Tabla şi creta
Americană. Ascultă cu
Comunică obiectivele atenţie
temei sub o formă obiectivele
succesivă şi comunicate.
accesibilă.

4. Prezentarea Profesorul prezintă Elevii notează în Conversaţia Activitate


noului conţinut noile cunoştinţe caiete euristică frontală
(25 minute ). urmărind schema informaţiile Expunerea
lecţiei care se notează oferite de Explicaţia
pe tablă şi se profesor. Descoperirea
completează ulterior: Tabla şi creta
Vezi Anexa I Manualul
Caietul de
notiţe
Dicţionarul
explicativ
5. Realizarea Profesorul distribuie Elevii răspund la Caietul de Evaluare
feedback-ului. elevilor fişe de întrebările notiţe continuă
(5 minute). evaluare ce conţin adresate de către Manualul
întrebări ce fac profesor fixându- Schema de la Activitate
referire la lecţia şi principalele tablă frontală
predată. Vezi Anexa repere ale lecţiei. Conversaţia
II. examinatorie

6. Tema pentru Elevii notează în Caietul de Activitate


acasă caiet tema pentru notiţe frontală
( 2 minute ). acasă şi ascultă Manualul
explicaţiile Explicaţia
oferite pentru
efectuarea
acesteia.
7. Apreciera Se fac aprecieri Conversaţia Activitate
activităţii generale şi frontală
elevilor individuale privind
( 3 minute). implicarea elevilor în
predarea noilor
cunoştinţe. Se
notează elevii care au
participat activ la oră.
Anexa I
SCHEMA LECŢIEI
Revoluţia Americană

I.Situaţia coloniilor engleze din America de Nord


1.Situaţia socialã
 Colonişti(englezi; irlandezi)
 Amerindieni(împinşi spre vest)
 Sclavi negri
2. Situaţia politicã
 13 colonii
 în fruntea coloniilor-guvernator
- Parlament
 nu aveau reprezentanţi în Parlamentul englez
3. Situaţia economicã
 dezvoltarea economiei împiedicatã de Marea Britanie (taxe; interdicţii)

II. Rãzboiul de independenţã


a)Cauze
 Mãsurile engleze care împiedicau dezvoltarea coloniilor
 Dorinţa de independenţã a coloniştilor
b)Etape:
1.Organizarea coloniştilor în organizaţii şi boicotarea mãrfurilor engleze
2. Partida de ceai de la Boston ( decembrie 1773)
3 .Confruntãri între colonişti şi englezi(1775)
-armata englezilor –profesionistã
-armata coloniştilor- formatã din voluntari conduşi de George Washington

4. Declaraţia de Independenţã(4 iulie 1776)


 Redactatã de Thomas Jefferson
 Caracter iluminist
5.Confruntãri militare
 Bãtãlii: Saratoga(1777)
Yorktown(1781)
 Aliaţi : Franţa
Spania
Olanda
6.Tratatul de pace de la Versailles(1783)
- Recunoaşterea independenţei americanilor
- Cedarea teritoriilor din Vest americanilor
III. Constituţia S.U.A
 Adoptatã în 1787
 Prevede:
 S.U.A –stat federal
 Forma de guvernãmânt-Republicã
 Separarea puterilor în stat
 Vot cenzitar
 Garantarea libertãţilor cetãţeneşti

IV. Importanţa revoluţiei americane

 Crearea şi consolidarea naţiunii americane


 Crearea unui nou stat modern
DICŢIONAR:

Independenţă = situaţia unui stat sau popor care se bucură de suveranitate


naţională, stare de neatârnare şi drept de a rezolva singur problemele sale interne
şi externe
Boicot = întreruperea relaţiilor comerciale cu un stat
Naţiune = comunitatea de oameni care vorbesc aceeaşi limbă, ai au conştiinţa
originii comune şi au aceleaşi idealuri.
Stat federal = stat creat prin unirea mai multor state, care îşi păstrează
organizarea proprie, având anumite organe de conducere şi legi comune.
Constituţie = lege fundamentală a unui stat care determină forma de
guvernământ , structura socială, economică şi politică, modul de orgnizare şi
funcţionare a organelor de stat, drepturi, libertăţi şi responsabilităţi.
Republică = formă de guvernământ în care organele supreme ale puterii de stat
sunt alese pe un timp determinant.
Anexa II
Numele şi prenumele :
Clasa a X a E
Data:

FIŞĂ DE EVALUARE

I.Constituţia S.U.A. fost elaborată în anul:


a) 1777 c) 1781
b) 1787 d) 1773
3
p
II.Completaţi spaţiile libere cu răspunsul corect:
În lupta împotriva englezilor, coloniştii au fost ajutaţi de
ţările:................., .................., ....................
Independenţa americanilor a fost recunoscută in urma tratatului de
la............................
Coloniştii au obţinut victorii la ................................. şi ……………………

3p
Definiţi următorii termeni : boicot, stat federal.

3p

Notă: 1p. din oficiu

S-ar putea să vă placă și