Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ : COLEGIUL TEHNIC „VASILE PÂRVAN” CONSTANŢA


Profesor : Olteanu Mariana Mihaela
Data: 19 noiembrie 2015
Clasa: a X-a
Unitatea de învăţare: Relațiile internaționale în secolul al XIX-lea
Lecţia : Congresul de la Viena. Concertul European. Sistemul de alianțe
politico-militare .
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Timp: 50 minute
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Obiectivul general al lecţiei : transmiterea de informaţii privind Congresul de la
Viena, Concertul European și Sistemul de alianțe politico-militare .
Competenţe generale:
1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
3.Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XIX-lea, în diferite
situaţii de comunicare scrisă sau orală
3.3. Prezentarea unor asemănări şi a unor deosebiri între aspecte ale civilizaţiei
secolului al XIX-lea, pe baza informaţiilor din surse istorice, cunoscute sau la
prima vedere
3.4. Stabilirea relaţiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XIX-lea,
în surse istorice date
3.5. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor istorice din secolul al
XX-lea, pe baza surselor istorice
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
Cognitive
C1: Definirea termenilor principiul legitimităţii, principiul echilibrului
european , absolutism, restuarație ;
C2: Prezentarea prevederilor congresului;
C3: Identificarea cauzelor eşecului politicii Sf. Alianţe;
Formative:
C4: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic;
C5: Compararea hărţii Europei înainte şi după congres;
Valori şi atitudini vizate:
- Gândire criticã şi flexibilã
-Relaţionare pozitivã cu ceilalţi

1
Strategia didactică:
Metode şi procedee: dialogul dirijat,evaluarea , conversaţia euristică, ,
conversaţia examinatorie , expunerea, explicaţia, descoperirea , lectura, schema
lecţiei, lucrul cu harta istorică / atlasul istoric, lucrul cu manualul ( textul
istoric).
Mijloace de învăţare : manualul, caietul de notiţe, fişe de lucru , schema la
tablă, atlasul istoric/ harta Europei înainte de Congres, harta Europei după
Congres, “Actul final” fragment, dicţionarul explicativ.
Forme de organizare : - activitate frontală, activitate individuală
Forme de evaluare: predictivă - prin întrebări frontale
continuă - prin fişe de lucru
Bibliografie :
1. S. Oane, M. Ochescu, Istorie Universală Modernă şi Contemporană, Manual
pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas Educational
2. F. Constantiniu, N.M. Cojescu, Istorie. Manual pentru clasa a VII-a, Ed.
Corint
3. ***, IstorieUniversală Modernă şi Contemporană. Manual pentru clasa a VII-
a, Ed. Nemira;
4. M. Manea, A. Pascu, Atlasul şcolar de istorie universală, Ed. Corint,
Bucureşti 2003.
5. Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a X-a, Editura
Niculescu , București 2005.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de
lecţiei procedee; evaluare
Mijloace de
învăţământ
1. Momentul Profesorul salută elevii, notează absenţele, Elevii răspund la salut, Dialogul dirijat
organizatoric pregăteşte materialul didactic nesesar lecţiei. comunică absenţii, se
(2 minute ). pregătesc pentru lecţiei.
2. Reactualizarea Pentru a verifica cunoştinţele anterioare ale Elevii răspund la întrebările Conversaţia Evaluare
cunoştinţelor elevilor, şi pentru a vedea dacǎ şi-au însuşit profesorului reactualizând Manualul predictivă
(10 minute ). lecţia pe care au avut-o de pregǎtit, profesorul informaţiile însuşite anterior. Atlasul istoric/
le pune elevilor mai multe întrebǎri. harta istorică Activitatea
frontală

3. Anunţarea Profesorul realizează trecerea la tema nouă Elevii noteză în caiete titlul Expunerea Activitate
lecţiei noi scriind titlul la tablă: Congresul de la Viena. lecţiei Conversaţia frontală
(3 minute ). Concertul European. Sistemul de alianțe Explicaţia
politico-militare. Ascultă cu atenţie obiectivele Tabla şi creta
Comunică obiectivele temei sub o formă comunicate.
succesivă şi accesibilă .

4. Prezentarea Profesorul prezintă noile cunoştinţe după Elevii notează în caiete Explicaţia Activitate
noului conţinut următoarea schemă: vezi Anexa 1 informaţiile oferite de Conversaţia frontală
(25 minute ). profesor. Descoperirea
Expunerea Activitate
Manualul individuală
Caietul de
notiţe

3
5. Realizarea Pentru a verifica dacǎ elevii au înţeles lecţia, Elevii rezolvǎ fişa de lucru. Fişă de lucru Evaluare
feedback-ului. profesorul le dă o scurtǎ fişǎ de lucru . continuă
(5 minute). Activitate
individuală
Verificarea fişei
6. Apreciera Se fac aprecieri generale şi individuale
activităţii elevilor privind implicarea elevilor în predarea noilor
( 5 minute). cunoştinţe. Se notează elevii care au
participat activ la oră.

4
ANEXA 1
Schema lecţiei
Congresul de la Viena.
Concertul European și Sistemul de alianțe politico-militare.

După înfrăngerea lui Napoleon reprezentanţii marilor puteri ( Anglia, Austria ,


Rusia , Prusia) organizează Congresul de la Viena (sept. 1814 – iunie 1815) cu
scopul reorganizării Europei.
Se iau hotărâri cu privire la menţinerea păcii şi echilibrului în Europa.
Negocierile s-au desfăşurat în jurul a două principii :
=> principiul legitimității care viza restabilirea monarhiei de drept divin.
=> principiul echilibrului european care consta în stabilirea unui asemenea
raport de forţe între statele europene, încât să nu se permită instalarea
hegemoniei unei puteri, în defavoarea celorlalte.
=> Forma definitivă a negocierilor s-a concretizat în « Actul final » adoptat la 9
iunie 1815.
State semnatare: Anglia, Austria, Prusia, Rusia, Franţa, Portugalia şi Suedia.

Prevederi:
 Franţa era redusă la graniţele din 1792, plăteşte despăgubiri iar
Bourbonii revin pe tron.
 Austria a recăpătat teritoriile din nordul Italiei ( Lombardia, Veneţia),
Dalmaţia şi o parte din Polonia
 Prusia a anexat Saxonia , Renania ( malul stâng al Rhinului ) şi
Westfalia.
 Imperiul Romano-German format din 360 de state a fost înlocuit cu
Conferderaţia Germană formată din 34 de state pusă sub protecţia
Austriei.
 Lua fiinţă Regatul Ţărilor de Jos, prin unirea provinciilor olandeze şi
belgiene.
 Anglia îşi extindea posesiunile coloniale şi lua în stăpânire Malta şi
Insulele Ionice confirmându-i-se stăpânirea mărilor.
 Rusia primeşte Finlanda şi o mare parte a Poloniei, şi recunoaşterea
stăpânirii sale în Basarabia.
 Norvegia a fost luată de la Danemarca şi alipită Suediei ca o compensaţie
pentru pierderea Finlande.
 Elveţia capătă statut de neutralitate veşnică
 Statul papal a fost restituit Papei.
 Italia păstrează fărâmiţarea statală. Regatul lombardo-veneţian din N şi
NE intră sub stăpânirea Austriei.
În multe state a fost reintrodus absolutismul iar noul regim social şi
politic creat s-a numit restauraţie .

5
Absolutismul = formă de guvernare în care monarhul dispune integral de
puterea în stat, poporul fiind lipsit de drepturi
Restauraţie = restabilirea unei realităţi, ordini anterioare

La 26 septembrie 1815 monarhii Frederic Wilhelm III, regele Prusiei, Alexandru


I , ţarul Rusiei şi Francisc I de Habsburg împăratul Austriei pun bazele Sfintei
Alianţe.

Scopul creării Sfintei Alianţei


- era acela de a-şi uni forţele pentru a menţine echilibrul instituit la Viena ,
statuquo-ul şi regimurile absolutiste pe care le reprezentau.
- Sfânta Alianţă a avut o atitudine conservatoare intervenind împotriva afirmării
ideilor liberale şi naţionale în cadrul mişcărilor revoluţionare din prima jumătate
a secolului 19.
Statuquo = starea actuală ( în latină ) , a păstra Statuquo-ul = a menţine
situaţia din prezent ; se foloseşte atunci când este vorba despre păstrarea
frontierelor existente la un moment dat .

Cauzele destrămării:
- Rivalitate între Rusia şi Austria pentru peninsula Balcanică
- Popoarele luptă pentru eliberare-forţele Sf. Alianţe nu fac faţă
 În Franţa restauraţia a fost înlăturată şi s-a instaurat monarhia
constituţională (1830).
 Belgia s-a desprins din Regatul Ţărilor de Jos în 1830 şi a format un stat
naţional.
 Popoarele din America Latină s-au eliberat de sub stăpânirea spaniolă
devenind republici.
 Grecii şi-au câştigat independenţa recunoscută de turci în 1829. Grecia a
avut ajutorul Rusiei, Angliei şi Franţei în lupta împotriva Imperiului
Otoman.
 Sfănta Alianţă se destramă.

6
Anexe:
“Actul final al Congresului semnat la 9 iunie 1815 împărţea problemele în două
categorii: trasarea graniţelor între statele europene şi pactul federativ al
Germaniei. Astfel, Polonia dispărea de pe hartă rămânând liber doar oraşul
Cracovia cu o constituţie proprie dar sub protectoratul austro- pruso -rus.
Saxonia pierdea o serie de teritorii în favoarea Prusiei dar îşi păstra
independenţa. Prusia mai obţinea Renania şi Westfalia însă ceda Hanovra în
favoarea Casei regale engleze care renunţa la titlul de prinţ elector al Sfântului
Imperiu în favoarea celui de rege de Hanovra. Anglia reuşea totodată să îşi
mărească Imperiul colonial cu Malta, Capul Bunei Speranţe, Antilele franceze şi
porturile franceze din India. Rusia obţinea Marele Ducat al Varşoviei şi i se
recunoştea încorporarea Finlandei şi a Basarabiei. Austria reintra în stăpânirea
nordului Italiei cu Lombardia şi Veneţia, la care se adăugau Istria şi Dalmaţia.

De asemenea, domina restul peninsulei prin Maria Luiza care poseda Parma,
Piacenţa şi Guastalla, şi prin arhiducele de Habsburg care primea Toscana. Pe
tronul Neapolelui era restabilit Ferdinand I ca rege al Celor două Sicilii. Acest
fapt i-a prilejuit lui Metternich să afirme că „problemele italiene nu există”.
Suedia, care renunţa la Finlanda primea Norvegia ce aparţinuse regatului danez.
Datorită disputelor dintre Spania şi Portugalia asupra Olivenţei, prima a refuzat
să semneze tratatul iar delegatul său,Pedro G. Labrador a părăsit Congresul. Pe
tronul Franţei era confirmat suveranul legitim în persoana lui Ludovic al XVIII-
lea trebuind să plătească o despăgubire de război de 700 milioane de franci şi
800 de milioane pentru întreţinerea trupelor de ocupaţie.

Pe teritoriul vechiului Imperiu romano-german a luat naştere Confederaţia


germană. Formată din 38 (ulterior 39) de state, avea scopul „de a păstra
securitatea internă şi externă a statelor sale” şi trebuia să împiedice o eventuală
unificare a Germaniei. Avea un Bundestag comun la Frankfurt care era în fapt o
adunare permanentă a reprezentanţilor trimişi de guvernele statelor
Confederaţiei însă aceasta era prezidat de Austria. Prusia era exclusă iar unele
state ca Baden, Hessa, Mecklenburg sau oraşele libere Hamburg şi Bremen nu
au recunoscut hotărârile Congresului vienez. A fost restabilită Confederaţia
helvetică, mărită cu trei cantoane (Valais, Geneva şi Neuchâtel) şi se hotăra
neutralitatea sa în orice conflict european. De asemenea, a fost creat şi statul
Provinciile Unite ale Ţărilor de Jos, puse sub autoritatea regelui Olandei din
dinastia de Orania-Nassau. Actul final al Congresului de la Viena a fost
completat de câteva documente anexă care stabileau: a. desfiinţarea comerţului
cu sclavi; b. reglementarea unui comitet al navigaţiei pe fluviile Europei şi c.
reglementarea statutului juridic al agenţilor diplomatici.”

Actul final fragment- http://ro.scribd.com/doc/49421355/Curs-9-Congresul-de-


La-Viena

7
Fişă de lucru
I. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect:
1. Statul care în urma Congresului de la Viena şi-a mărit imperiul colonial a
fost:
a ) Franţa b) Italia c) Anglia d) Austria
2. Un principiu exprimat la Congresul de la Viena în 1815 a fost:
a) echilibrul european b) libertatea popoarelor c) egalitatea cetăţenilor
d) desfiinţarea sclaviei negrilor
3. Din Sfânta Alianţă nu făcea parte:
a) Rusia b) Italia c) Prusia d) Austria
4. Congresul de Pace de la Viena a avut loc între anii:
a) 1814-1815 b) 1815-1816 c) 1816-1817

II. Răspundeţi la următoarele întrebări / cerinţe:


1. În ce perioadă are loc Congresul de pace de la Viena?
2. Menţionaţi scopul Congresul de pace de la Viena.
3. Menţionaţi principiile care au stat la baza reorganizării Europei.
4.Când a fost semnat Actul final care cuprindea hotărârile Congresul de pace de
la Viena?

8
Fişă de lucru
I. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect:
1. Statul care în urma Congresului de la Viena şi-a mărit imperiul colonial a
fost:
a ) Franţa b) Italia c) Anglia d) Austria
2. Un principiu exprimat la Congresul de la Viena în 1815 a fost:
a) echilibrul european b) libertatea popoarelor c) egalitatea cetăţenilor
d) desfiinţarea sclaviei negrilor
3. Din Sfânta Alianţă nu făcea parte:
a) Rusia b) Italia c) Prusia d) Austria
4. Congresul de Pace de la Viena a avut loc între anii:
a) 1814-1815 b) 1815-1816 c) 1816-1817

II. Răspundeţi la următoarele întrebări / cerinţe:


1. În ce perioadă are loc Congresul de pace de la Viena?
1814-1815
2. Menţionaţi scopul Congresul de pace de la Viena.
Reorganizarea Europei după căderea Imperiului Napoleonian.
3. Menţionaţi principiile care au stat la baza reorganizării Europei.
Principiul echilibrului european şi al legitimităţii dinastice.
4.Când a fost semnat Actul final care cuprindea hotărârile Congresul de pace de
la Viena? 9 iunie 1815

S-ar putea să vă placă și