Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială Nr.1 Blejești


Propunător : prof. Stroie Mugurel-Cătălin
Data :
Clasa : a VII-a
Obiectul: Istoria universală modernă şi contemporană
Unitatea de învăţare: Perioada interbelică:o lume in schimbare
Tema: Comunismul.Nazismul (studiu de caz)
Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: Cabinetul de istorie
Clasa: Omogenă, cu potenţial intelectual mediu

Competențe generale

1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor de timp și spaţiu


2. Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice
4. Folosirea autonomă și responsabilă a instrumentelor necesare învăţării permanente

Competențe specifice
1.1. Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice
1.2. Compararea faptelor/proceselor istorice din perspectivă temporală şi spaţială
2.1. Folosirea surselor istorice în vederea descoperirii elementelor de continuitate şi schimbare în procesele istorice
2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice
4.1. Realizarea unor proiecte individuale sau de grup prin utilizarea resurselor multimedia
4.2. Aplicarea unor tehnici de muncă intelectuală care valorizează cooperarea, disciplina şi perseverenţa

Activităţi de învăţare:
1. Alcătuirea unor axe cronologice pe diverse domenii
2. Realizarea unor texte folosind adecvat termenii istorici
4. Analiza surselor scrise sau vizuale pe baza unor cerințe
5. Alcătuirea unor postere/afișe cu informații selectate din surse de Internet
6. Realizarea unor prezentări pe o temă istorică, utilizând mijloace digitale
7. Realizarea unor dezbateri asupra unor situații-problemă precum drepturile femeilor, democrație versus totalitarism,
consecințele nazismului și comunismului etc
8. Argumentarea unui punct de vedere
Strategii didactice
Metode şi procedee didactice: Asalt de idei,conversaţia euristică, explicaţia, expunerea sistematică a cunoştinţelor, învăţarea prin descoperire,
problematizarea, metoda „Ştiu-Vreau să ştiu-Am învăţat”, lucrul cu atlasul istoric ,demonstrația cu ajutorul surselor istorice,turul galeriei,diagrama Venn;
Mijloace didactice: postere, atlasul şcolar de istorie, harta Europei, documente istorice, calculatorul, videoproiectorul, fişele de lucru, caiet pentru aplicaţii
practice,aplicațiile kahoot,mentimeter,tabla interactivă.
Forme de lucru:activitate frontală, in grup, individuală, lucrul la calculator
Bibliografia:
• Stan Stoica, Dragoș Sebastian Becheru, Istorie, Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas Educational ;
• S. Bergestein; P.Milza Istoria Europei, vol. V , Ed. Institutul European, 1998
• S. P. Bolovan, Didactica istoriei, Ed.Presa Universitară Clujeană 2007
• A. Bălan, O. Ioniţă, Atlasul şcolar de istorie universală, Ed. Didactică şi pedagogică
• Enciclopedie Istoria pentru întreaga familie, Ed. Teora ,2005
• M. Gavrilă, M.Maximescu, Dicţionar şcolar de termeni şi expresii istorice, Ed. Paralela 45, 2009
• M. Stan, C. Vornicu, Istoria de nota 10, caiet de lucru clasele VII-VIII, Ed. CD Press, 2010
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE ACTIVITATEA DIDACTICĂ STRATEGII DIDACTICE


LECȚIEI EVALUARE
Metode Forme Resurse
și procedee de lucru Materiale și
temporale
Profesorul cere elevilor să îşi organizeze pagina în caiet Conversaţia, Activitate 3 min.
EVOCARE sub forma unui tabel cu trei coloane „Ştiu-Vreau să ştiu- Explicația frontală Caiete Observarea
Am învăţat” sistematică a
Solicită elevilor să scrie informaţiile pe care le deţin despre elevilor
tema propusă în coloana ,,Ştiu”, ce vor să afle în
coloana ,,Vreau să ştiu”, iar informaţiile noi în
coloana ,,Am învăţat”

Profesorul solicită elevilor să alcătuiască o axă cronologică Conversaţia Activitate pe 5 min. Aprecierea
privind instaurarea regimurilor totalitare, in Italia, euristică grupe Manual. rezultatelor
Germania, URSS., identificând cauzele care au favorizat Completarea unui Atlas istoric activității elevilor
aceste regimuri. organizator grafic
Distribuie sarcinile fiecărei grupe.
Elevii prezintă rezultatele activității lor.
REALIZAREA Distribuie fişe de lucru pentru fiecare din cele 3 grupe, Activitate pe 5 min.
SENSULUI care reprezintă comunismul, fascismul și nazismul. grupe Calculatorul
Elevii identifică principalele trăsături ale fascismului,
nazismului și comunismului.
Profesorul intervine cu explicații suplimentare.

Prezentarea unor imagini ppt. Conversația Activitate 5 min. Observarea


Profesorul consolidează cunoștințele elevilor despre euristică frontală sistematică a
caracteristicile nazismului și comunismului sovietic, cu elevilor.
accent pe asemănări şi deosebiri între regimurile totalitare Diagrama Venn Videoproiectorul Aprecierea
de stânga şi cele de dreapta, subliniind răspunsurilor
și confirmând descoperirile elevilor. corecte

,,Turul galeriei” Activitate pe 12 min. Autoevaluare


Elevii realizează postere care să prezinte comparativ grupe Manualul
nazismul și comunismul. (textele și
Elemente ce pot fi incluse: imaginile
-simbolurile celor două ideologii lecției),
-o caracteristică a sistemului politic surse on-line
-o trăsătură a conducătorilor
-denumirea unei categorii persecutate
-drepturi ale omului incălcate
-organizarea economiei
-un scop al celor două regimuri politice
Posterele vor fi afișate in clasă și analizate prin rotație.
Sunt notate punctele tari și aspectele care ar putea fi
imbunătățite.
In utimele 5 minute alocate, fiecare grup analizează
creațiile celorlalte grupuri.

REFLECȚIA Profesorul organizează o dezbatere pe tema consecințelor Dezbaterea. Activitate 10 min.


nazismului și comunismului, pornind de la afișele de la Analizarea frontală Afișe totalitare
pag.44, ,,Iubitul Stalin-fericirea națională” și afișelor. propagandistice
pag.45, ,,Partidul Nazist salvează poporul”. Descoperirea.
Elevii sunt solicitați să iși exprime opiniile despre impactul
acestor ideologii asupra vieții oamenilor.
Identifică elemente de propagandă în afişele analizate.

FEED-BACK Solicită elevilor să răspundă la următoarele cerințe: Conversația Individual 8 min. Evaluare
Menţionaţi cauzele care au favorizat totalitarismul; euristică formativă
Precizați două consecinţe ale totalitarismului.
Utilizarea aplicației kahoot pentru fixarea cunoștințelor.

TEMA PENTRU Realizarea de prezentări despre nazism și comunism, Individual 2 min.


ACASĂ subliniind consecințele acestora, utilizând mijloace digitale
și surse on-line.

S-ar putea să vă placă și