Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învãţãmânt: Scoala Gimnaziala “A.M.G.” Zabrani


Profesor: Ardelean Ramona
Clasa: a VII-a
Unitatea de învãţare: Democraţie şi totalitarism (1922-1939)
Lecţia: State democratice şi state totalitare
Tipul lecţiei: mixtã
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
3.3. Prezentarea unor asemănări şi a unor deosebiri între aspecte ale civilizaţiei secolului al XIX-lea, pe baza informaţiilor din surse istorice, cunoscute
sau la prima vedere
3.4. Stabilirea relaţiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XIX-lea, în surse istorice date
3.5. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice

Metode de lucru: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică, invatarea prin descoperire, demonstraţia.
Strategii didactice: activităţi frontale, activități individuale;
Resurse: materiale - manual, imagini, fise de lucru, Power Point, hartă istorică;
Umane - elevii clasei a VII-a
Bibliografie:
1. Bernstein, Serge; Milza Pierre, Istoria Europei, vol. V, editura Institutul European, Bucureşti, 1998.
2. Perovici, Minodora, Istorie universală. Atlas școlar ilustrat, editura Corint, București, 2009.
3. Oane, Sorin, Ochescu, Maria, Manual pentru clasa a VII-a, editura Humanitas, Bucureşti, 2001
DESFĂȘURAREA OREI
MOMENTELE LECȚIEI ACTIVITATE PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI METODE
- elevii de servici, comunică METODE
I. MOMENTUL - notează în catalog elevii absenţi; profesorului absenţii;
ORGANIZATORIC - organizează clasa şi materialele; - îşi pregătesc materialele necesare
2 min. - creează un climat cooperant; lecţiei;
- îndeplinesc sarcinile trasate de
profesor;
II. REACTUALIZAREA - formulează întrebări;
CUNOȘTIINȚELOR -face aprecieri - elaborează răspunsuri la întrebări; conversaţia
10 min. - adresează propriile lor întrebări; euristică;
(Reorganizarea lumii - explicaţia;
postbelice)

III. DISCUȚII - realizează trecerea la noul subiect, făcând apel la - notează în caiete titlul lecţiei;
PREMĂRGĂTOARE cunoștințele anterioare ale elevilor si prezentand -comentează imaginile
NOILOR CUNOȘTIINȚE cateva imagini Power Point sugestive pentru - sunt atenţi la explicaţiile - conversaţia
2 min. democratie si totalitarism; profesorului; euristică;
-notează pe tablă titlul lecţiei noi; - răspund întrebărilor profesorului
- precizează ce vor afla elevii la sfârşitul lecţiei noi; - adresează întrebări;
IV. DOBÂNDIREA DE
NOI CUNOȘTIINȚE - elevii sunt împărţiţi în trei grupe - prima grupă prezintă definiţia
25 min. -elevii mprimesc indicaţii de rezolvarea a fiselor de regimului democratic si a
lucru (Anexa 1) totalitarismului
-profesorul cere elvilor sa identifice pe harta statele - notează definiția în caiete;
democratice si cele totalitare - notează în caiete principalele
caracteristici ale democratiei expunerea,
-profesorul ajută elevii la realizarea sarcinilor de -identifica pe harta statele explicaţia,
lucru democratice si cele totalitare; conversaţia
- sunt atenți la explicațiile euristică,
profesorului; invatarea prin
-a doua grupa prezinta caracteristicile descoperire,
-explică elevilor noile informaţii dobândite fascismului si a nazismului, pe baza demonstraţia.
- -aduce informaţii în plus textelor istorice, iar a treia grupa
-dirijeaza activitatea elevilor prezinta principalele caracteristici ale
-prezinta imagini in Power Point cu liderii comunismului
regimurilor totalitare -privesc imaginile
-noteaza in caiete

- prezintă elevilor un text si le cere sa identifice - răspund întrebărilor profesorului;


V. Fixarea cunoștințelor principalele deosebiri dintre democratie si - completeaza tabelul; explicaţia,
5 min totalitarism, intr-un tabel (Anexa 2); - exprimă propriile păreri conversaţia
- ajută elevii la rezolvarea sarcinii de lucru; euristică
-ofera explicatii

VI. INDUCAȚII - notează pe tablă pagina la care se află lecţia în - notează pagina în caiete;
PENTRU STUDIUL manual;
INDIVIDUAL - indică ale posibile surse de informare
3 min.

- face bilanţul lecţiei şi evidenţiază elevii care au


- pot să exprime propriile păreri
VII. APRECIERI participat activ la oră.
3 min.
Anexa 1

FIŞA DE LUCRU NR.1

“Democraţiile [...] sunt, în primul rând instituţii prevăzute să ne apere împotriva dictaturii. Ele nu
îngăduie o conducere de tip dictatorial, o acumulare de putere, ci caută să limiteze puterea statului.
Este vital, în acest sens, ca o democraţie să rămână deschisă posibiltăţii de a destitui guvernul fără
vărsare de sânge atunci când acesta ne violează drepturile şi îndatoririle, dar şi atunci când politica
ni se pare nedreaptă şi nepotrivită. Democratia este, asadar, un regim politic in care cetatenii
guverneaza tara in mod direct sau prin intermediul reprezentantilor alesi. Principalele caracteristici
ale unui stat democratic sunt plralismul politic, separarea puterilor in stat, libertatea oamenilor, etc ”
(K.R.Popper, Lecţia acestui secol)

“ Totalitarismul desemnează regimuri de extremă stânga (comunismul) sau de extremă dreapta


(fascismul/nazismul) care în perioada intrebelică s-au bazat pe: nerespectarea principiului separării
puterilor în stat, încălcarea drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti, existenţa unui partid unic, care
deţine puterea politică, promovarea cultului personalităţii, aplicarea cenzurii, interesele individului
sunt subordonate intereselor statului, regimul este menţinut prin teroare şi violenţă cu ajutorul
poliţiei politice, statul se implică în toate domeniile de activitate (inclusiv în viaţa privată a
cetăţenilor săi), oponenţii regimului sunt exterminaţi sau trimişi în închisori (epurare politică).
(Ramona Ionescu, Despre
regimurile totalitare)

Sarcini de lucru:

1. Precizaţi, pe baza textului, ce este democratia.


2. Stabiliţi care sunt caracteristicile democratiei.
3. Pe baza textului, stabiliţi ce este regimul totalitar.
FIŞA DE LUCRU NR.2

Citiţi cu atenţie următorul text:

“ Ca o reacţie la ofensiva stângii, a apărut mişcarea fascistă condusă de Benito Mussolini in


Italia. Mussolini a instaurat, progresiv, un regim de dictatură cu ajutorul partidului fascist şi al unei
poliţii a partidului. Partidele şi sindicatele au fost interzise. Presa, radioul şi cinematograful au fost
cenzurate. Votul universal a fost suprimat, deputaţii fiind aleşi de către guvern. Tinerii au fost
înregimentaţi în organizaţii paramilitare. Au fost create corporaţiile care reuneau patronii şi
sindicatele fasciste. Stăpânit de ideea restaurării măreţiei Romei antice, Mussolini a implicat ţara sa
în cel de-al Doilea Război Mondial cu urmări catastrofale pentru Italia.”
(Florin Constantiniu, Despre fascismul italian)

Sarcini de lucru:

1. In ce tara si sub a cui conducere a aparut regimul fascist?


2. Stabiliţi caracteristicile regimului fascist.

“In Germania, după preluarea puterii, Hitler a instituit un regim totalitar, nazismul, bazat pe
partidul unic şi pe reprimarea tuturor oponenţilor (comunişti, social-democraţi). El a proclamat
superioritatea rasei “ariene”, germanice, a dezlănţuit prigoana împotriva evreilor (antisemitismul) şi
a desfăşurat o politică de expansiune, cu scopul de a obţine aşa-numitul <spaţiu vital> pentru
germani, declanşând, astfel, cel de-al Doilea Război Mondial.”
(Florin Constantiniu, despre nazismul german)

Sarcini de lucru:
1. In ce stat a aparut nazismul si sub conducerea cui?
2. Prezentaţi caracteristicile regimului nazist din Germania.
FIŞA DE LUCRU NR.3

Citiţi cu atenţie următorul text:

“Regimul communist a aparut pentru prima data in URSS, sub conducerea lui Stalin. Politica
economică a lui Stalin avea ca scop modernizarea URSS prin două metode de bază: colectivizarea
şi industrializarea. În domeniul industrial a pus accent pe dezvoltarea industriei grele. Pentru aceste
uriaşe transformări economice şi sociale entuziasmul nu era deajuns. Stalin a recurs la teroare cu
ajutorul poliţiei politice (NKVD). Noua Constituţie votată în 1936 era în aparenţă cea mai
democratică din lume. În realitate, URSS a cunoscut un regim totalitar. Puterea aparţinea partidului
unic, şi de fapt lui Stalin, care controla toate asociaţiile (sindicatele, mişcările de tineret), cât şi
mijloacele de informaţie (presa, radioul).Libertăţile de expresie, de asociere sau de cult nu existau.”
( S. Oane, M.Ochescu, Despre
comunismul în URSS)
Vocabular:
Euprare= acţiune de înlăturare a unor membri dintr-o instituţie, întreprindere sau colectiv de lucru,
consideraţi a fi necorespunzători din motive politice, rasiale, etnice, politice, sociale.
Colectivizare=suprimarea proprietăţii private, transformată în proprietate colectivă.

Sarcini de lucru:

1. Unde a aparut comunismul si sub conducerea cui?.


2. Extrageti din text cateva trasaturi ale regimului comunist.
Anexa 2

Citiţi cu atenţie următorul text:

“Înfruntarea dintre democraţie şi totalitarism este una din caracteristicile secolului al XX-lea.
Democraţia presupune votul universal, separarea puterilor în stat, pluralismul politic şi ideologic,
libertăţi individuale garantate. Statele totalitare au fost produse ale ideologiilor extremiste: de
stânga – comunism sau de dreapta –fascism. Spre deosebire de statele democratice, în care partidele
acced la putere în urma alegerilor şi îşi exercită mandatul pe un termen limitat, în statele totalitare,
un sigur partid – şi, adesea , un singur om –deţine întrega putere, îşi exercită autoritatea, fără limită
în timp, asupra tuturor cetăţenilor şi a tuturor sectoarelor vieţii publice şi chiar a celei personale,
impune o ideologie unică şi foloseşte teroarea împotriva oricărei forme de opoziţie. “
(Florin Constantiniu, Statele
democratice şi statele totalitare)

Sarcină de lucru:

1. Identificaţi caracteristicile regimului democratic şi ale regimurilor totalitare.

REGIMURI DEMOCRATICE REGIMURI TOTALITARE (fascism,


nazism, comunism)

S-ar putea să vă placă și