Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Bejan Ștefan


Clasa: a-VIII-a
Data: 24.05.2014
Unitatea de învăţare: România postbelică.
Lecţia: Instaurarea regimului comunist în România(1944-1947)
Tipul lecţiei: mixtã
Timp: 50’
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate
2. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
3. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.
Obiective operaţionale:
O1 : să identifice cel puțin 3 cauze care au favorizat impunerea comuniștilor la conducerea tarii
O2 : să prezinte rolul guvernului Groza la instalarea regimului comunist in Romania
O3 : să determine mijloacele specifice de preluare a puterii politice de catre comunisti
O4 : să identifice curentele existente in cadrul P.C.R.
Valori şi atitudini vizate:
- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi

Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã

Metode didactice:
- descoperirea
- conversaţia
- expunerea
- demonstraţia
- problematizarea
- comparaţia
Evaluare: orală

Material didactic:
- manualul
- atlasul
- Imagini

Demers didactic
Secvenţele Conţinuturi științific Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Metode Evaluare
didactice tive mat Didactice
operaţ
ionale
Moment - absenţe - rãspund cerinţelor
organizatoric - organizeazã materialele şi - pregãtesc materialele
(2 min) clasa solicitate
- creeazã un climat cooperant
Verificarea Prezentaţi pierderile teritoriale - Profesorul pune întrebări. - elaboreazã rãspunsuri Manual Conversația
cunoștințelor suferite de Romania in vara anului
(8 min) 1940. O1 - elevii formulează
Analizati motivele intrarii Romaniei răspunsuri coerente și
frontalã
in cel de-al doilea razboi mondial corecte
Prezentati evolutia Romaniei in obs. sistematicã
razboi

Anunţarea Evoluţii specifice ale regimului -scrie petablă titlul şi - notează în caiet Tabla, Expunerea
noii teme comunist (1944-1947) obiectivele lecției Manual
(3 min)

Dobândirea Dupa lovitura de stat de la 23 -solicitã elevilor descrierea unei - citesc caracteristicile crizei
noilor august 1944, comunistii romani au imaginii
cunoștințe sprijinit politica guvernelor de -noteazã în caiete titlul
(28 min) coalitie (Constantin Sanatescu si -noteazã pe tablã titlul lecţiei lecţiei Manual
Nicolae Radescu), in care si-au marit
treptat influenta.
Cu sprijinul direct al sovieticilor, -precizeazã ce vor afla, ce vor
P.C.R. va actiona pentru preluarea şti sã facã la sfârşitul orei,
puterii politice si pentru sovietizarea O 1 -notează în caiete expunere
Romaniei -pune întrebări Tabla

Sub presiunea reprezentantului


U.R.S.S. A.I. Visinski, regele Mihai
O2
este obligat sa accepte la 6 martie demonstraţie
1945 guvernul condus de Petru
Groza, aflat total sub controlul P.C.R.
Masurile luate de guvernul Groza -îndrumă dezbaterea -interpretează documente
au contribuit direct la instaurarea
regimului comunist: -notează Manual
- reforma agrara ( martie 1945) – descoperirea Exerciții
limitarea proprietatii funciare la 50
ha., improprietarirea taranimii -sunt atenţi
- infintarea de lagare pentru detinutii -organizeazã învãţarea
politici
- epurarea institutiilor de opozantii problematizare
regimului -analizează harta
- suprimarea presei libere
Incercarea regelui Mihai de a se Harta
opune politicii guvernului (greva
regala), sa dovedit ineficienta datorita -discută pe baza textelor
lipsei de sprijin pe plan extern.
comparaţie
Pentru a demonstra legitimitatea
puterii, in noiembrie 1946 se O3
organizeaza alegeri parlamentare,
castigate de partidele de opozitie, insa expunere
rezultatul a fost falsificat de -pune întrebări -Răspund la întrebări
comunisti, acestia preluand controlul
Guvernului si Parlamentului
In 1947 partidele politice
democratice (P.N.L., P.N.T.) au fost
desfintate, liderii lor arestati -scrie pe tablă -notează în caiet
La 30 decembrie 1947, Mihai I, a
fost obligat sa abdice, Romania
devenea republica (R.P.R.),
Se incheia astfel procesul preluarii
puterii politice de catre comunisti,
Romania intrand definitiv in orbita problematizare
dominatiei sovietice

In aceasta perioada in conducerea


P.C.R. s-au manifestat doua grupuri: O 4
- grupul „national”, care activase
inainte de 1944 in tara(Gh. Gherghiu
Dej, Lucretiu Patrascanu)
- grupul „moscovit”, format din cei
care activasera in U.R.S.S.(Ana
Pauker, Vasile Luca)

Fixarea -Reluarea ideilor principale -cere rezolvarea exercitiilor din -rezolva exercitiile Manual Conversația
cunoştinţelo Pe baza schemei de la tablă carte
r (7 min) - Recomandã: aprofundarea -notează
cunoştinţelor asimilate prin citirea
lecţiei acasã
Evaluarea -Notarea şi aprecierea elevilor -Analizeazã, critică, laudã, -se raporteazã la aprecieri
(2 min) ierarhizeazã, decide/noteazã

S-ar putea să vă placă și