Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Data: 19 martie 2014


Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Novaci – Structura Pociovaliştea
Profesor : Ţicu Alina -Ramona
Clasa: a VI-a A
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Naşterea lumii moderne
Tema :Războiul de 30 de ani ( 1618-1648)
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Durata: 50 min.
Locul de desfăşurare: Sala de clasă

Nivelul clasei: în general, un nivel bun pentru desfăşurarea unor activităţi de predare-învăţare a istoriei. Există un număr
aproximativ de 9 elevi care se pregătesc constant pentru ora de istorie, manifestând interes pentru conţinutul orelor de
istorie.
Scopul: De a transmite elevilor cunoştinţe referitoare la izbucnirea şi desfăşurarea Războiului de 30 de ani.
Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor
istorice
3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii selectate din surse
istorice,cunoscute sau la prima vedere

Obiective operaţionale
- Capacităţi de comunicare
►să definească şi să utilizeze corect termenii : hegemonie,ligă, război civil,conciliere,situaţie politică, etc.
►să utilizeze termenii istorici daţi în contexte noi O1

- Capacităţi de tip cognitiv:


►să identifice corect timpul şi spaţiului istoric la care face referire lecţia O2
►să identifice principalele cauze care au dus la izbucnirea acestui conflict. O3
►să descopere forţelor participante la război O4
►să descrie, pe baza surselor istorice, etapele desfăşurării războiului şi să descopere
motivul acestei clasificări în funcţie de evenimentele care au avut loc O5
►să prezinte urmările Războiului de 30 de ani O6

- Aptitudini
►să marcheze pe harta frontierele confesionale O7
►să localizeze pe harta principalele forţe care au acţionat în Războiului de 30 de ani O8
► să analizeze şi să descrie imaginile prezentate cu ajutorul videoproiectorului O9
►să organizeze materialul informative pus la dispoziţie în vederea susţinerii unui punct de
vedere propriu asupra faptelor şi fenomenelor studiate în lecţie O 10
- Atitudini:
►să condamne intoleranţa religioasă O 11
► să dezaprobe alegerea războiului ca mijloc de soluţionare a conflictelor dintre state O 12
► să evidenţieze importanţa mijloacelor pacifiste în soluţionarea conflictelor O 13

Strategia didactică
a) metode şi procedee: - expunerea sistematică , explicaţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, ciorchine,
lucrul cu documentul istoric, descrierea, rebus
- activitate frontală, individuală
b) material didactic: - mape de lucru (documente, fişe de lucru), videoproiectorul,
- texte istorice, tabla, creta, planşe, film documentar
- Harta Europei în sec. al XVII-lea
- imagini video-PowerPoint, film,fişe de evaluare,
Mijloace de învăţământ:
 Manualul clasei a VI-a , autori:Liviu Burlec, Liviu Lazăr, Bogdan Teodorescu , Ed. All Buc., 2001
 Manualul clasei a VI-a , autori: Andrei Pippidi , Monica Dvorski, Ioan Grosu ,Ed. Corint, Buc., 2007
 Manualul clasei a VI-a , autori: Valentin Băluţoiu, Constantin Vlad, Ed. All, Buc. 2005
 Atlas istoric didactic, autor: prof. Vasile Pascu, Ed. Vox Libris – Ed. Clio Nova ,Buc. 2003,
 Atlas şcolar de istorie universală, autori. Mihai Manea, Vasile Pascu, Ed. Corint, Buc. 2003,

Bibliografie:
 ***Ghid de evaluare, SNEE, Ed. Prognosis, 2001
 ***Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001
 ***Marea istorie ilustrată a lumii , vol. 4 „Începutul epocii moderne”, Ed. Litera Internaţional , Buc. 2008
 Berstein, S., Milza, P., Istoria Europei, vol. 4, Institutul Europrean, Iaşi, 1996
 Graham Darby, Războiul de Treizeci de Ani, Ed. All, 2005
 Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional, Buc., 1999

Resurse: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă


- umane: elevii clasei a VI- a
Evaluare: - continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru
- finală – fişă de evaluare
SCHIŢA LECŢIEI

1. Context - harta politică a Europei în secolul XVII


 lipsa de unitate a Europei :
- monarhii centralizate, absolutiste: Anglia, Franţa, Spania
- state fărâmiţate : Germania, Italia
- Republică burgheză: Provinciile Unite (Olanda)
- divizarea religioasă a continentului
2. Cauzele:
a. - politice
• conflictul dintre Habsburgi (catolici) şi principii protestanţi
• dominaţia habsburgică asupra Cehiei
• opoziţia Franţei faţă de ascensiunea Habsburgilor
b. - religioase
• Biserica catolică urmărea lichidarea protestantismului si recatolicizarea Occidentului
c. – economice
• interesele comerciale în zona Mării Baltice
3. Forţe participante:
- Uniunea protestantă
- Liga catolică
4. Desfăşurarea războiului:
a. FAZA CEHĂ ( 1618-1620)
- 1618 - Praga - revolta nobilimii cehe împotriva împăratului Ferdinand al II-lea de Habsburg.
- 23 mai 1618- Defenestrarea de la Praga
- 1620 – bătălia de la Muntele Alb - cehii sunt înfrânţi
→Cehia ( Boemia) - este recatolicizată
- transformată în provincie habsburgică
b. FAZA DANEZĂ ( 1625-1629)
- coaliţie condusă de regele danez Christian al IV-lea.
- coaliţia - înfrântă de trupele imperiale conduse de Wallenstein,
- a participat şi principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen ( învins în 1626).
c. FAZA SUEDEZĂ ( 1631- 1635)
- Regele Suediei, Gustav-Adolf :
• conduce armata protestanţilor
• 1631 – Lepzig - a obţinut o victorie importantă
•1632- Lützen - a fost ucis în lupta cu trupele imperiale conduse de generalul Wallenstein
d. FAZA FRANCEZĂ ( 1635 - 1648)
- Franţa a intrat în război alături de Suedia.
- Protestanţii obţin victoria
 Bătălia de la Rocroi - 1643
 Bătălia de la Lens - 1648
 Bătălia de la Podul Carol (Cehia) - 1648
5. PACEA DE LA WESTFALIA ( 1648)
- Franţa obţine unele teritorii germane
- Suedia ocupa părţi din litoralul baltic al Germaniei
- Imperiul German rămânea fărâmiţat
- Italia rămânea fărâmiţată
- Olanda devine independentă
- se garantează libertatea cultelor protestant şi catolic
6. CONSECINŢELE RĂZBOIULUI
- Franţa - cea mai mare putere de pe continent
- Germania - ruinată economic şi depopulată
- Suedia - mare putere în nordul Europei
- Spania - decade ca mare putere europeană
- A crescut ponderea armelor de foc
- Graniţele stabilite în 1648 vor rămâne, în linii mari, neschimbate până în 1789
Succesiunea secvenţelor de învăţare:
Momentele lecţiei Detalieri de conţinut Strategia didactică
Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode forme mijloace
op.
I. Momentul - consemnează absenţele; - răspund cerinţelor
organizatoric - organizează materialele; profesorului; Conversaţia frontal
(1 min.) - organizează clasa, - îşi pregătesc
- creează un climat cooperant. materialele necesare
desfăşurării orei;
II. Reactualizarea - verifică însuşirea cunoştiintelor - completează fişa de
cunoştinţelor/ din lecţia anterioara evaluare
evaluarea printr-un test de evaluare - verifică împreună cu Conversaţia
( Reforma religioasă - îi ajută pe elevi să răspundă la profesorul
şi consecinţele sale. itemii din testul de evaluare răspunsurile corecte Exerciţiu frontal Fişa de
Contrareforma) evaluare
(5 min.)
Explicaţia

III. Anunţarea lecţiei - realizează trecerea la noua lecţie - elevii notează titlul
noi, a planului de şi notează titlul lecţiei pe tablă– - elevii sunt atenţi la
predare - învăţare, a Războiul de 30 de ani (1618-1648) argumentele aduse de
obiectivelor pe care - monitorizează elevii; profesor si devin Expunerea frontal
elevii trebuie să le - precizează ce vor afla, ce trebuie interesaţi de noua
cunoască la sfârşitul să facă, la sfârşitul lecţiei, de ce lecţie
lecţiei (5 min.) trebuie; - elevii citesc termenii
- stabileşte reguli/comunică ; noi prezentaţi pe
O1 - organizează învăţarea. videoproiector
- prezintă elevilor termenii noi
IV. Dobândirea noilor - prezintă cu ajutorul - elevii analizează
cunoştinţe (30 min.) videoproiectorului o hartă a harta Europei din Conversaţia
Europei de la începutul secolului prima jumătate a
al XVII - lea şi solicită elevilor: secolului al XVII-lea Fişe de lucru
•să încerce să încadreze în încearca să rezolve
O2 timp şi spaţiu evenimentul la care sarcinile primite : Învăţarea
face referire lecţia • precizează timpul şi prin
• să identifice principalele spaţiul istoric la care descoperire frontal
puteri europene; face referire lecţia;
• să descopere teritoriile • identifică Videoproiect
stăpânite de habsburgi în Europa. principalele puteri Descrierea or
europene;
• descoperă teritoriile Problematiza
stăpânite de habsburgi -rea
în Europa frontal
• evidenţiază raportul
dintre habsburgi şi
celelalte puteri
europene.

Documente
- prezintă cu ajutorul istorice
O3 videoproiectorului prima fişă de - ajutaţi de profesor,
lucru si solicită elevilor: elevii : Lucrul cu
• să identifice cauzele care au • identifică cauzele documentul
dus la declanşarea războiului; care au dus la istoric
O4 • să stabilească forţele declanşarea războiului
participante la război precum si motivele
care au determinat Învăţarea Videoproiect
O7 Franţa să intre în prin or
O8 război descoperire
• stabilesc forţele Flipchart
participante la război Metoda
(Uniunea protestantă ciorchinelui Videoproiect
şi Liga catolică) cat şi frontal or
aliaţii acestora
- precizează că războiul a avut
patru faze în desfăşurarea sa,
numele acestora precum şi Expunerea
O5 motivele pentru care fazele au fost Videoproiect
denumite astfel şi solicită elevilor: or
• să descrie, pe baza surselor
istorice ( fisa de lucru nr. 2), etapa Fişe de lucru
cehă a desfăşurării războiului - elevii citesc sursa Descrierea
istorică şi, ajutaţi de frontal
profesor, prezintă Lucrul cu Tabla, creta
desfăşurarea fazei textul istoric
cehe a războiului
Învăţarea Documente
• să descrie, pe baza prezentării prin istorice
O10 PPT dar şi a surselor istorice ( fişa - elevii urmăresc descoperire
de lucru nr. 3), faza daneză a prezentarea PPT, şi cu
războiului ajutorul profesorului
şi dispunând şi de Conversatia
surse istorice, Videoproiect
realizează o descriere Descriere or
a fazei daneze a
războiului Lucrul cu Fişe de lucru
textul istoric
• să urmărească cu atenţie
O9 fragmentul din filmul documentar - elevii urmăresc cu Învăţarea
prezentat cu ajutorul atenţie filmul prin
videoproiectorului şi să identifice documentar, identifică descoperire Filmul
a treia faza a războiului ( faza faza a treia a frontal documentar
suedeză) şi folosind şi sursele războiului şi cu Lucrul cu
istorice ( fisa de lucru nr. 4) să ajutorul profesorului textul istoric
realizeze a descriere a acesteia şi dispunând şi de
surse istorice, Descriere
realizează o descriere Conversaţia
a acesteia, explică Videoproiect
motivația Suediei şi or
rolul jucat de regele
acesteia, Gustav Adolf Fişe de lucru
şi identifică pe hartă, Lucrul cu
locurile unde au avut textul istoric Harta
• să descrie, pe baza surselor loc luptele frontal istorica
istorice şi a prezentării PPT, faza Descriere
franceză a desfăşurării războiului.
- elevii descriu, ajutaţi Învăţarea Documente
de profesor, faza prin istorice
franceză a războiului, descoperire
O11 identifică pe hartă
O12 victoriile franceze
O13 precum şi motivele
oficiale ale implicării Expunerea
- precizează că războiul s-a Franței în război Videoproiect
încheiat prin pacea de la Westfalia or
O6 şi solicită elevilor: Conversatia
• să studieze prevederile păcii Fişe de lucru
pe baza surselor istorice şi a - elevii citesc Lucrul cu
manualului prevederile Păcii de la textul istoric Harta
• să identifice urmările Westfalia stabilind ce istorica
războiului s-a menţinut şi ce s-a
schimbat în istoria
Europei după Războiul
de 30 de ani. Videoproiect
- identifică urmările or
războiului
Fişe de lucru

Harta
istorica
III. Fixarea şi Se realizează printr-o fişă de - elevii încearcă să Activitate
sistematizarea evaluare – tip Rebus rezolve cerinţele fişei individuală Fişă de
cunoştinţelor de evaluare Jurnal dublu evaluare
(5. min.) Flipchart
IV. Temă pentru acasă Să precizeze, pe baza surselor Lucrul cu
(2 min.) istorice,Fragment din „Cronica - elevii notează tema textul istoric Fişă de lucru
anonimă germană”(secolul al pentru acasă
XVII-lea), suferinţele îndurate de
populaţia Germaniei în cursul Descrierea
Războiului de 30 de ani.

Sunt notaţi elevii care s-au


Aprecierea activităţii remarcat în timpul lecţiei
elevilor (2 min.)

S-ar putea să vă placă și