Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT:
DISCIPLINA DE INVMNT: ISTORIE
CLASA: a VII- a A
UNITATEA DE INVATARE: AL DOILEA RAZBOI MONDIAL SI URMARILE SALE
CONINUT: Operatiuni militare si victoria Natiunilor Unite
TIPUL LECTIEI: Lecie MIXT
PROFESOR :
DURATA: 50 MIN.
DATA:
COMPETENE SPECIFICE:
1.2Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Istoriei contemporane, n diferite situaii de comunicare scris sau oral.
3.5 Localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice.
3.6.Prezentarea unui fapt istoric referitor la sec. XX, utilizand informatii selectate din surse istorice.
3.8. Stabilirea relatiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XX-lea, in surse istorice date.
4.1. Utilizarea surselor istorice pentru sustinerea unui punct de vedere.

COMPETENTE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERATIONALE:


1. S utilizeze termenii nou- invatati in contexte noi.
2. S identifice consecintele unor evenimente din cel de-al doilea razboi date pe baza surselor istorice;
3. S prezinte principalele momente si fronturi din timpul celui de-al doilea razboi mondial pe baza surselor istorice.
4. S stabileasc, prin analizarea hrii, gruprile politico-militare care s-au confruntat n rzboi.
5. S- si exprime opinia legata de afirmatia:,,Cine nu are memoria trecutului risca sa-l repete.
Strategia didactic
a) metode i procedee: - brainstorming, conversaia dirijata/ euristic, nvarea prin descoperire, dezbatere, utilizarea
documentului istoric, problematizarea, comparatia, harta istorica, explicatia
- activitate frontal, individual, pe grupe ;
b)material didactic: - documente, fie de lucru, harta istoric, manual;
- texte istorice, tabla, creta, fise de evaluare, atlas;

Mijloace de nvmnt:
Manualul de istorie universala si moderna al clasei a VII-a , autori:Sorin Oane, Maria Ochescu, Ed. Humanitas
Educatonal,Buc., 2000;
Atlas istoric;
Resurse:: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ
- umane: elevii clasei a VII- a A
Metode de evaluare: - observarea sistematic a comportamentului elevilor;
-continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru;
- completarea fiei de evaluare;
Bibliografie:

Ghid metodologic Aria Curricular Om i societate, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001;
Bogdan Murgescu, Istoria lumii n texte, Editura Teora , 1999
J. De Launay, Mari decizii ale celui de-al doilea razboi mondial, Ed. Stiintifica si Enciclopedica, Buc., 1988.
A. J. P. Taylor, Originile celui de-al doilea rzboi mondial, traducere de Lucian Leutean, Iai, Polirom, 2001

DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE LECTIEI

C
C.S

PROFESORULUI

1. PREGTIREA PENTRU
ACTIVITATEA DE
NVARE

Noteaz absenele;
Pregtete materialele necesare
desfurrii leciei.
Realizeaz un climat afectiv.
Se verifica cunostintele anterioare
lectiei

2. VERIFICAREA TEMEI

2.REACTUALIZAREA
CUNOTINELOR
Reactualizarea cunotinelor

ACTIVITATEA

Formuleaz ntrebri/cerine care


1 fac apel la cunotinele dobndite
pe parcursul leciei anterioare:

1.1

Operatiuni militare si victoria


3 natiunilor unite.

3.8

4 Enun subiectul leciei


3.4 Operatiuni militare si victoria
3 natiunilor unite si a obiectivelor
3.5 urmarite.
Noteaz pe tabl titlul,
monitorizeaz elevii;
Organizeaz nvarea;
3 Se impart fiele de lucru i sursele
istorice elevilor;

Dirijarea nvrii

Organizeaz activitatea elevilor pe

STRATEGII DIDACTICE
ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

Rspund cerinelor profesorului.


si pregtesc materialele.

CONVERSAIA
Dirijat

CATALOG

Elevii raspund intrebarilor adresate


de profesor

CONVERSATIE

CAIET, FISE

Rspund la solicitare, utiliznd


informaiile anterior dobndite.
Studiaz individual materialele
propuse.

Conversaia euristic TABLA


CRETA

Activitatea de nvare este


individual.
La sfritul orei elevii vor fi n
msur s prezinte principalele
tratatele/ aliantele si lupte din
timpul celui de-al doilea razboi
mondial.
Elevii studiaz fiele primite
Elevii deseneaz pe caiet harta
conceptual, care va fi completat
la sfritul orei cu informaiile
dobndite pe parcursul activitii
de nvare.
Se cere elevilor s argumenteze
alegerile fcute.

Metode propuse:
Conversatia,
Decoperirea,
Brainstorming,
Expunerea
Dezbaterea
Problematizarea

HARTA

FISE DE
LUCRU

TEXT
Harta conceptual de ISTORIC
tip pianjen
MANUAL

Scrie pe tabl schema leciei

urmtoarea structur:
3 Activitatea nr.1
Pe tabl se scrie titlul leciei:
Operatiuni militare si victoria
natiunilor unite
1.1 Schema leciei:
1.Cauze si consecinte
2.Tratate incheiate
Activitatea nr.2
3.5 Profesorul prezinta cauzele
izbucnirii celui de-al doilea razboi
1.1 si evenimentele petrecute intre anii
1939-1942.
Profesorul solicita elevilor sa
O2 identifice consecintele unor
evenimente din cel de-al doilea
razboi mondial date pe baza
surselor istorice
3.6 Aduce completari daca e cazul.

Elevii noteaza in caiet titlul si


schema lectiei.

Conversatia euristica DICTIONAR


ISTORIC

Elevii asculta cu atentie si


noteaza in caiet.

Conversatia
Euristica

Elevii cerceteaza si raspund la


cerinta expusa.

Conversatia dirijata
Explicatia
Invatarea prin
descoperire

TABLA

CRETA

HARTA
4.1

O3
3.7
3.6

Activitatea nr.3
Profesorul prezint luptele purtate
in perioada anilor 1939- 1942,
aliantele formate si consecintele
acestora asupra lumii europene.
Profesorul solicita elevilor sa
prezinte principalele momente si
fronturi din timpul celui de-al
doilea razboi mondial pe baza
surselor istorice.
Aduce completari daca este cazul.
Activitatea nr.4

Elevii asculta cu atentie si


noteaza in caiet.

Conversatia
Euristica
FISE DE
LUCRU

Elevii se grupeaza si isi aleg un


lider, cerceteaza si raspund la
cerinta expusa.

Conversatia dirijata
Explicatia
Utilizarea
documentului istoric
PhiIlips 6/6
Dezbaterea

TEXT
ISTORIC

O4
3.5

1.1
O1
4.1
3.6
3.5
O5
1.1
3.8
Feed- back si evaluare
Timp de lucru
3. Apreciere si notare cu privire

la desfurarea activitii

4. TEMA PENTRU ACAS

Profesorul solicita elevilor sa Elevii cerceteaza si raspund la


stabileasc, prin analizarea hrii, cerinta expusa.
gruprile politico-militare care sau confruntat n rzboi create pe
baza textului istoric si cel al lectiei
Aduce completari daca este cazul.

Conversatia dirijat
Explicatia
Dezbatere
Problematizare
Invatarea prin
descoperire

Activitatea Nr. 6
Profesorul solicita elevilor sa
utilizeze termenii nou- invatati in
contexte noi pe baza textului
istoric si cel al lectiei.
Aduce completari daca este cazul.

Conversatia dirijata
Explicatia
Invatarea prin
descoperire

Activitatea nr.7
Profesorul cere elevilor sa- si
exprime opinia legata de
afirmatia:,,Cine nu are memoria
trecutului risca sa-l repete.
Aduce completari daca este cazul.
Activitatea Nr.8
Se cere elevilor s completeze fia
de evaluare.
Apreciaz si noteaza rspunsurile
date de elevi;
Solicit aprecierile elevilor legate
de modalitatea de desfurare a
leciei.

Elevii cerceteaza si raspund la


cerinta.

MANUAL

ATLAS
ISTORIC

HARTA
FISE DE
LUCRU

Elevii isi exprima opinia legata de Conversatia dirijat


afirmatia:,,Cine nu are memoria
Explicatia
trecutului risca sa-l repete.
Dezbatere
Invatarea prin
descoperire
Elevii completeaz fia de
evaluare.
Apreciaz modul n care au
rspuns i n care s-a realizat
lecia

Solicit informaii legate de


Propune elevilor tema pentru acas rezolvarea temei.
exercitiile pagina 102-103 si

Conversatia dirijata
Explicatia
Conversatia dirijata

Conversatia

FISA DE
EVALUARE
NOTARE
CATALOG

referatul din portofoliul elevului.


AL DOILEA RZBOI MONDIAL ( 1939 1945 )
ntre cele dou rzboaie mondiale relaiile internaionale au urmat o linie sinuoas, perioadele de tensiune diplomatic alternnd cu cele de
destindere.
Se pot distinge 2 faze : - 1919-1932 -- climat de pace, de securitate i dezarmare.
- 1933-1939 -- tensiune diplomatic deterteminat de aciunile agresive ale
Japoniei, Germaniei i Italiei.
Germania-afirma c are nevoie de un spaiu vital de lrgire a teritoriului ei n Europa i n colonii.
Aceleai pretenii le manifesta Italia n zona Mediteranei i n Africa, iar Japonia n Extremul Orient.
nceputul rzboiului
- 23aug.1939
- Pactul de neagresiune
- 1sept.1939 - armata german a invadat Polonia ( dup 3-4 sptmni teritoriul su a fost
mprit ntre Germania i U.R.S.S.
Agresiunea german n vest
- aprilie 1940 - armata german a invadat Danemarca si Norvegia
- mai 1940 - Germania a dezlnuit ofensiva de-a lungul ntregii frontiere cu Belgia, Olanda,
Luxemburg i Frana, Germania este oprit de Anglia la Dunkerque.
Frana atacat i de Italia capituleaz la 22 iunie 1940 .
Sud- Est
- 26 iunie1940 - n urma unui ultimatum adresat Romniei, Basarabia i Bucovina de Nord au fost
anexate Uniunii Sovietice.
-aprilie 1941 - Grecia este nfrnt
- Iugoslavia-este invadat
- 22iunie1941 - atacul mpotriva U.R.S.S. ( Germania atac Uniunea Sovietic).
- dec.1941 - ofensiva german este oprit n faa Moscovei
Manevra executat spre sud cu scopul de a ocupa regiunile cerealiere, de a lua petrolul sovietic i de a tia artera fluvial Volga a fost
nfrnt n marea btlie de la Stalingrad, 4 sept. 1942 2 feb. 1943
Prelund ofensiva armata sovietic a obinut mari victorii la KURSK, OREAL, BELOROD.
Luptele din Africa
Debarcarea anglo-american n Maroc i Algeria (nov.1942) au ncercuit i nimicit forele germano italice i a pus capt rzboiului din
Africa mai 1943.

Atacul aerian asupra bazei militare a S.U.A. de la PEARL HARBOR ( HAWAII 7 dec.1941) a marcat extinderea agresiunii.
Japonia a cucerit : Indochina, Tailanda, Singapore, Indonezia, Birmania, Filipine, Hong Kong,
China de sud.
Aceast ofensiv a fost oprit de americani n mai iunie 1942 ,prin victoriile din
insulele Midway.
Popoarele ameninate de agresiunea Germaniei, Italiei, Japoniei, i-au concentrat forele ntr-o coaliie n care s-au impus : U.R.S.S.,
Anglia, S.U.A.

FI DE LUCRU :AL DOILEARZBOI MONDIAL


Cine nu are memoria trecutului risc s l repete.
G. Santayana
1.Compar cauzele Primul Rzboi Mondial cu cele ale celui de Al Doilea Rzboi Mondial.
2.Completeaz tabelul de mai jos:
Puterile Axei

Aliaii

3.Verific:
Ce este blitzkrieg?
Ce este rzboiul ciudat?
Btliile decisive din 1942.

4.Prezint evenimentele care constituie nceputul celui de-Al Doilea Rzboi Mondial.
5.Compar armata german cu cea polonez i ncerc s explici nfrngerea Poloniei.

Armata polonez

Armata german

6.Cnd consideri c s-a transformat rzboiul-fulger ntr-un rzboi de durat?


7.Rzboiul fulger utilizat cu succes mpotriva Poloniei i Franei a euat n Anglia i URSS.Care ar fi motivele acestui eec?
8. Ce este soluia final n cazul everilor?Unde s-a aplicat ea? A fost un succes?

FISA DE LUCRU
NUME:___________________________________
PRENUME:_______________________________
TEST DE AUTOEVALUARE
I. Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect:
1. Pe 22 iunie 1941 Hitler a lansat planul Barbarossa, ce dorea invadarea:
a) S.U.A.
b) Marea Britanie
c) U.R.S.S.
2. In ianuare 1942 nazistii decid aplicarea ,, solutiei finale ce dorea exterminarea:
a) germanilor
b) evreilor
c) austriecilor
3. Pe 7 decembrie 1941 Japonia ataca baza flotei americane de la:
a) Pearl Harbour
b) Hawai
c) Malaysia
15 puncte
II. Completati spatiile libere cu informatia istorica corecta:
1 In Pacific, Japonia vroia sa creeze o sfera de............................................................................... .
2 Ca si in 1914-1918, razboiul din 1939-1945 a avut un caracter................................................... .
3 Prin Acordul de la Munchen Germania dorea anexarea............................................................... .
4 Europa hitlerista, protejata de zidul Atlanticului, cuprindea........................................................ .
5 La 13 aprilie 1941, ministrii Japoniei si U.R.S.S. semneaza ....................................................... .
20 puncte
III. Enumerati cate trei ce au participat in cel de-al doilea razboi mondial in blocul Aliatilor si cel al
Puterilor Axei:
ALIATI/ ANTANTA

PUTERILE AXEI

15 puncte

FISA DE LUCRU
Citii cu atenie textul i identificai etapele crerii Axei i a Pactului Anticomintern:
Sprijinul acordat de Germania agresiunii militare svrite de Italia n Abisinia i sprijinul comun acordat de aceste dou state
rebeliunii fasciste din Spania, le vor apropia una de cealalt. Ele vor pecetlui aceste bune relaii prin semnarea n octombrie 1936 a
unui protocol cunoscut sub numele de Axa Berlin-Roma. O lun mai trziu, n noiembrie 1936, Germania i Japonia vor ncheia o
nelegere ndreptat mpotriva comunismului, cunoscut sub numele de Pactul Anticomintern. La 6 noiembrie 1937 va adera la acest
pact i italia fascist. Se realiza astfel aliana statelor fasciste, care va duce lumea cu pai repezi spre rzboi.

FISA DE LUCRU
Citii cu atenie textul i identificai cauzele imediate ale izbucnirii rzboiului:
Dup numai dou decenii de pace, s-a dezlnuit un nou rzboi mondial. Germania pretindea c frontierele i condiiile ce-i
fuseser impuse prin Tratatul de la Versailles i sufoc dezvoltarea i c are nevoie de un spaiu vital, de lrgirea ei n Europa i de
colonii. Aceleai pretenii de expansiune le manifesta Italia n zona Mediteranei i n Africa, iar Japonia n Extremul Orient, mai cu
seam n dauna Chinei, dar rvnind i la acapararea resurselor economice ale ntregii Asii de sud-est i ale Pacificului de Vest.

S-ar putea să vă placă și