Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

la istoria românilor și universală

Clasa: a IX-a
Data:
Unitatea de învățare: Statele lumii în perioada interbelică
Tema: Statele Europei de Vest în perioada interbelică : Marea Britanie și Franța
Tipul lecţiei: mixtă
Profesorul: Balacan Olesea
Unitatea de învățămănt:
Timp: 45 min

Subcompetențe:
 Explicarea semnificației termenilor istorici caracteristici epocii contemporane
 Prezentarea evenimentelor istoriei contemporane în ordinea lor cronologică
 Identificarea legăturii cauză-efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


1. Să definească termenii: cordon sanitar, sufragetă, utilizînd dicționarul
2. Să identifice caracteristicile viații economice și politice a Marei Britanie și Franța în perioada interbelică, studiind tema din manual
3. Să evidențieze etapele de dezvoltare a Marei Britanie și Franța în perioada interbelică, completînd tabelul.
4. Să compare activitatea partidelor politice din Franța și Marea Britanie din perioada interbelică, completînd tabelul Graficul T

Tehnologii didactice:
Forme: lucru individual, lucru in grup, lucrul cu manualul, lucru cu harta
Metode: discuție dirijată, graficul T, problematizarea, explicaţia, demonstraţia, comparaţia, conversație
Mijloace de învățămînt: manual, tablă, fișe de lucru, harta

Secvențele Activitatea de predare/învățare Strategii Mijloace Evaluarea


lecției didactice didactice
- Moment organizatoric
- Notarea absenţelor în catalog Catalogul
- Pregătirea mijloacelor de învățămînt
Evocarea Reactualizarea cunoștințelor necesare predării-învățării temei noi,
formularea temei noi. Harta, manual,
Profesorul va solicita elevilor să comenteze spusele lui F.Roosevelt: Națiunea Discuție dirijată caiet
care ăși distruge patria se distruge pe sine. Profesorul va solicita la cîțiva Evaluare
elevi să completeze fișa de lucru nr.1 frontală
Profesorul va iniția o discuție în baza întrebărilor: Fisa 1
- Numiți factorii ce au contribuit la dezvoltarea economiei SUA după
razboi.
- Numiți caracteristicile democrației americane? Problematizarea
- Caracterizați situația SUA în perioada Marei Crize?
- Determinați ce măsuri au fost luate de SUA pentru a depăși Marea
Criză
Se ascultă informația completată de pe fișele de lucru
- Care au fost consecințele primului razboi mondial pentru statele din
Europa
Realizarea Prezentarea temei și a obiectvelor.
sensului Tema: Statele Europei de Vest în perioada interbelică. Marea Britanie și
Franța Harta Europa
Lucru cu harta interbelică Identificarea
Se identifică Marea Britanie și Franța pe hartă de termeni
Descoperirea Dicționarul noi
Profesorul va solicita elevilor să definiască, cu ajutorul dicționarului,
noțiunile: cordon sanitar, sufragetă

Profesorul va distribui elevii în grupuri și le va propune următoarea sarcină:


Identificați, în textul lecției, cîte trei caracteristici ale fenomenelor/proceselor Problematizarea
istorice, utilizînd tema și toate sursele din manual.
I gr. – Economia Franței în perioada interbelică
II gr. – Economia M.Britaniei în perioada interbelică
III gr. – Viața politică în M.Britanie Prezentări orale
IV gr. – Viața politică în Franța Exercițiu de
determinarea a
După prezentări profesorul le va propune elevilor să completeze Friza Lucru în echipă cauzalității
cronologică cu evenimentele desfășurate în Franța și Marea Britanie evenimentelor
Fișa 2
Anii 1918- 1921 1922-1928 1928 – 1941
Evenimentele
Cauzele
Consecințele Fișa 3
Lectura
Profesorul va solicita elevilor să citească sursa istorică de pe fișa de lucru 3 și Discuție dirijată
să realizeze sarcina propusă pe fișă Expunerea

Reflecție Comparați activitatea partidelor politice din Franța și Marea Britanie din Completarea
perioada interbelică în baza cunoștințelor anterioare și a temei învățate. Grafic T Fișa 3 graficlului T
Franța M.Britanie
Aprecierea
Asemănări
răspunsurilor
Deosebiri

Tema pentru Elaborați în baza informației un microeseu despre primejdia instaurarii Notițe Caietul
acasă fascismului în Europa de Vest”. agenda

Notarea elevilor Agenda elevi


Fişa de lucru 1

Completează tabelul, indicînd cite o prevedere a planului New Deal, conform domeniilor propuse:

Domeniul Prevederile ale New Deal


Industrial

Financiar-
bancar
Agroalimentar

Social
Fişa de lucru 2

Anii 1918 – 1921 1922 – 1928 1928 – 1941


Evenimentele
Cauzele
Consecințele

Fița de lucru 3
În timp ce aliniaza coloane de cifre și expertii sai cauta ce impozite s-ar mai putea mari, dl Poincare ar fi putut simți, dacă și-ar fi plecat urechea , cum
palpită viața reală a țării pe care el o zdrobește... . El n-a văzut nici comercianții fără clienți , nici salariații fără muncă, el n-a văzut mezeria, nici
șomajul..... O dată în plus , Republica noastră, politic democratică, nu este echitabilă din punct de vedere economic.....Trebuie deci reluat programul
care va realiza, în fine, chiar și în domeniul economic, adevărata republică egală și socială.
P.MENDES-FRANCE, Opera financiară a guvernului Poincare

Alcătuiește 2 enunțuri cu sens istoric, în care vei argumenta cauza schimbărilor intervenite în viața Angliei în per. Interbelică, pornind de la
conținutul sursei
1._______________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
2._______________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________

Fișă de lucru 4

Franța Marea Britanie


Asemănări

Deosebiri

S-ar putea să vă placă și