Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

I. Date de identificare
 Data: 22.10.2021
 Clasa: a XI-a „A”
 Instituția: IPLT „ Alexandru cel Bun”
 Cadrul didactic: Ana Buzila
II. Construcția
 Aria curriculară: Educație socio-umanistică
 Disciplina de învățământ: Istoria românilor și
universală
 Unitatea de învățare: Revoluțiile social-
politice în epoca modernă
 Tema: Războiul de independență al coloniilor engleze. Constituirea SUA.
 Tipul lecției: de dobândire a noilor cunoștințe
 Competențe specifice:
CS 1 Utilizarea limbajului istoric în diverse situaţii de învăţare şi de viaţă, respectând cultura
comunicării;
CS 2 Amplasarea în timp şi spaţiu a evenimentelor, proceselor, fenomenelor, demonstrând
înţelegerea continuităţii şi schimbării în istorie;
CS 4 Determinarea relaţiei de cauzalitate în istorie, dând dovadă de gândire logică şi spirit
critic
Unități de competență:
1.2. Formularea enunţurilor cu caracter istoric utilizând noţiunile specifice epocii moderne;
2.3. Elaborarea concluziilor, în baza informaţiilor oferite de hartă, privind consecinţele
evenimentelor/proceselor/fenomenelor;
4.3. Formarea opiniilor relevante despre impactul evenimentelor/proceselor/ fenomenelor istorice
asupra societăţii, prin prisma multiperspectivităţii şi diversităţii culturale.

Obiective operaționale:
O1 Să descrie situația coloniilor engleze din America de Nord;
O2 Să analizeze cauzele care au dus la conflictul coloniștilor cu metropola;
O3 Să descrie principalele momente ale desfășurării Revoluției americane;
O4 Să determine aspectele comune ale revoluțiilor engleză și americană;
O5 Să aprecieze contribuția personalităților la democratizarea societății americane.

Strategii didactice:
Metode și procedee: Chestionarea orală, vizionare euristică, discuție dirijată, fishbon
map, asalt de idei, argumentare în 5 pași, conversație euristică, lucru cu harta, explozie
stelară, OGL, analiza, diagrama Venn, axa cronologică,etc..
Forme de lucru: frontal, pe grupe.
Mijloace și materiale didactice: caietul elevului, manualul, ecran, videoproiector,
laptop, microfișe adezive, fișe de lucru, hărți istorice.
https://app.creately.com/diagram/D7hiabwCETY/edit
Demersul didactic
Strategia didactică
Resurse

operaționale
Obiective
Evenimentele Conținuturi/tipuri de activități

Temporale
Forme de
lecției Evaluare
Procedurale Materiale organizare

Organizarea Se creează condiții optime pentru desfășurarea lecției: Observarea 1' Frontal Observarea
clasei pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniștii, sistemică
îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.
*Captarea atenției. Ce știm despre SUA? ( Anexa1) Chestionarea 2' Frontal Aprecieri
Se propune spre vizionare secvența video orală verbale
EVOCARE https://www.youtube.com/watch?v=mqF8_Z9k30o Vizionare Secvență
Despre ce eveniment ne relatează secvența video? euristică video Observarea
Care au fost valorile pentru care au luptat coloniștii englezi? 5' sistemică a
În numele cui a fost creată națiunea?- „Trei cuvinte care au Asalt de idei elevilor
schimbat lumea” (We the people)

Se anunță subiectul lecției: Aprecieri


„ Războiul de independență a coloniilor engleze. Constituirea verbale
SUA” și obiectivele operaționale. Harta
REALIZAREA La tablă este afișată harta ( Anexa 2).
SENSULUI Profesorul adresează câteva întrebări: 5' Observarea
O1 Care era situația Angliei la începutul sec. XVII? Conversație Manual În echipe sistemică a
Reamintesc ce înseamnă termenii istorici: colonie- cetate-oraș euristică Caiet elevilor
O2 întemeiată de o altă cetate sau de un alt stat pe teritoriul unei
țări străine, cu scopuri comerciale; metropolă- stat, patrie-
Aprecieri
O3 mamă, considerat în raport cu coloniile pe care le-a întemeiat.
Concretizez faptul că criza social-politică şi religioasă din Poster A4 verbale
O4 Anglia a favorizat emigrarea masivă spre Lumea Nouă. Astfel, În echipe
pe parcursul sec. XVII-XVIII, englezii vor înfiinţa 13 colonii Discuție Markere
O5 în America de Nord (prima aşezare: Jamestown în Virginia). dirijată
2
Coloniştii proveneau din rândurile:
 Celor persecutaţi politic
 Religios
 Celor care doreau o viaţă mai bună în Lumea Nouă
În continuare, propun elevilor să realizeze sarcinile conform Lucru în Manual 5'
cerințelor indicate în fișele de lucru. echipe Aprecieri
Grupul I Descrie situația coloniilor engleze din America de 3' verbale
Nord cu ajutorul ghidului de studiu și a textului din manual p.
44. ( Anexa 3) Asociere
Grupul II Analizează sursele. În baza lecturii fragmentului din 3' Observarea
manual „Războiul de independență”, pag. 44, asociază, Linia timpului Caiet sistemică a
înscriind pe axa timpului litera corespunzătoare evenimentului. Discurs elevilor
Formulează un discurs cu ajutorul axei. (Anexa 4)
Grupul III Determină aspectele comune ale revoluției Diagrama 3'
engleze și americane. Evidențiază 2 principii iluministe Venn
prezente în revoluțiile moderne. ( Anexa 5)
Grupul IV Studiază schema alăturată și fragmentul din Argumentare Postere A4 3'
Declarația de independență. Găsește cât mai multe argumente în 5 pași
ca să demonstrezi că americanii au meritat să câștige războiul.
( Anexa 6) 3'
Grupul V Analizează fișele biografice. Apreciază contribuția Fișa
personalităților la democratizarea societății americane. personalității Markere
Ierarhizează valorile/ calitățile unui conducător democratic de OGL
succes. ( Anexa 7)
*Elevii sintetizează cauzele, etapele, consecințele războiului de Explozie Frontal Orală
independență a coloniștilor englezi, precum și rolul stelară Poster A3
REFLECȚIA personalităților în procesul de formare a SUA. ( Anexa 8) Fishbone map 10' Frontal Orală
*Se fac aprecieri generale şi individuale privind implicarea Notarea
elevilor în predarea noilor cunoştinţe.

Anunță și explică tema pentru acasă: Explicația 2'


EXTINDERE  Să lectureze preambulul Constituției SUA și să
determine principiile democrației SUA.
3
Anexa 1

4
Anexa 2

5
6
Anexa 3
Citește cu atenție textul următor și descrie situația coloniilor din America de Nord din sec. XVII-XVIII cu ajutorul ghidului de studiu.
În decursul sec. al XVII-lea și în prima jumătate a sec. al XVIII-lea,pe teritoriul Americii de nord s-au așezat mulți coloniști europeni: englezi, francezi,
irlandezi, olandezi, suedezi. Englezii, încă din anul 1607, au creat aici prima lor colonie,Virginia, pe timpul reginei Elisabeta I (1558-1603) și apoi încă 12
colonii (deci în total 13 colonii), așezate între coasta oceanului Atlantic și munții Alegani (Appalachi), așa zisa „Noua Anglie”. În aceste colonii și în special în
sud s-a dezvoltat agricultura. Se cultiva mai ales tutunul, trestia de zahăr și bumbacul pe mari proprietăți, stăpânite, în majoritate, de familii nobile engleze. În
coloniile americane nordice s-a dezvoltat industria, mai ales cea metalurgică, bazată pe bogatele zăcăminte miniere de acolo (mai ales fier). Locuitorii celor 13
colonii americane, (în 1770 trăiau aici 2, 2 milioane de oameni), făceau un comerț activ cu metropola lor – Anglia.
Viața culturală și religioasă a coloniilor se remarcă prin apariția a numeroase școli, universități (Yale, Harvard), editarea a numeroase ziare și cărți,
toleranță religioasă. Coloniile erau conduse de guvernatori - reprezentanți ai regelui Angliei, și de adunările legislative, alese prin vot dintre coloniș ti.
Principalele măsuri referitoare la viața coloniilor erau luate la Londra.

Sat de indieni americani

Pelerini americani sărbătorind Ziua recunoștinței

Formarea
coloniilor engleze
Viața economică în
colonii
Viața culturală și
religioasă
Organizarea
coloniilor

7
Anexa 4 Analizează sursele. În baza lecturii fragmentului din manual „Războiul de independență”, asociază, înscriind pe axa timpului litera
corespunzătoare evenimentului. Formulează un discurs cu ajutorul axei.

A. Semnarea Declarației de independență B. Semnarea Constituției SUA

1773 1777 1781 1783 1787

C. Semnarea Tratatului de la Versailles D. Bătălia de la Saratoga E. Partida de ceai de la Boston F. Capitularea de la Yorktown

Anexa 5
1. Reamintiţi-vă cauzele revoluţiei engleze (1642-1648). Citiţi cu atenţie documentul de mai jos şi rezolvaţi următoarele sarcini:
8
a. Identificaţi cauzele războiului de eliberare a coloniilor nord-americane.
b. Stabiliţi asemănări şi deosebiri între cauzele celor două evenimente.
c. Precizaţi două principii iluministe prezente în cadrul revoluţiilor moderne.

,,Supuşii Majestăţii Sale în aceste colonii sunt îndreptăţiţi la toate drepturile şi libertăţile proprii supuşilor săi naturali, născuţi în regatul Marii Britanii. Ţine de
esenţa indivizibilă a libertăţii poporului şi a dreptului de netăgăduit al englezilor de a nu fi impuse asupra lor taxe fără propriul lor consimţământ, exprimat
personal sau prin reprezentanţi. Poporul din aceste colonii nu este şi, din cauza circumstanţelor locale, nu poate fi reprezentat în Camera Comunelor din Marea
Britanie.”

2 principii iluministe:

R e v o lu ția e n g le z ă R e v o lu ția a m e r ic a n ă

9
_____________________________________________________________________

2
________________________________________________________________________________________________________________
_______________________

Anexa 6 Studiază schema alăturată și fragmentul din Declarația de independență. Găsește cât mai multe argumente ca să demonstrezi
că americanii au meritat să câștige războiul.
„Noi considerăm evident de la sine că toți oamenii au fost creați egali, că sunt înzestrați de Creator cu anumite drepturi inalienabile, că printre acestea se
numără viața, libertatea și căutarea fericirii. Că, pentru a garanta aceste drepturi, oamenii au instituit guverne, a căror justă autoritate derivă din consimțământul
celor guvernați. Ori de câte ori o formă de guvernare devine o primejdie pentru aceste scopuri, este dreptul poporului să o schimbe sau să o abroge, instituind un
nou guvern, bazat pe acele principii și organizat în acele forme care-i vor părea mai potrivite.....” (Declarația de Independență a SUA, 4 iulie 1776)

10
Argumente:

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Anexa 7 Analizează fișele biografice. Apreciază contribuția personalităților la democratizarea


societății americane.
Ierarhizează valorile/ calitățile unui conducător democratic de succes.

11
ORIGINE : american
PERIOADA VIEȚII: 1706-1790
FAMILIE : 17 frați, el fiind al 15-lea
EDUCAȚIE : la 13 ani merge la școală și lucrează ca tipograf, împreună cu fratele său, James;
preocupat de știință, mai ales de fizică;
CALITĂȚI : arta diplomatică, înţelepciunea, bunul simţ, tact, toleranţa, orator dar şi bun
ascultător.
ACTIVITATEA:
 Editor, are propria tipografie.
 Scriitor: a scris numeroase zicale În Poor Richard’s Almanack ( Almanahului bietului
Richard); lucrarea „Autobiografie”.
 înființează o academie, astăzi Universitatea Pennsylvania.
 Om de știință și inventator: a demonstrat existența electricității în cer (fulger);
a inventat paratrăsnetul); alte invenții: cuptorul economic, ochelarii bifocali, armonica.
 Om politic: membru al comitetelor care elaborează cele mai importante documente
Benjamin Franklin americane (Declarația de independență și Constituția); ambasador la curtea Franței pentru
obținerea recunoașterii tânărului stat; interesat de desființarea sclaviei.

ORIGINE : american
PERIOADA VIEȚII: 1732-1799
FAMILIE : aristocrați englezi emigranți; fiul cel mic; doi frați mult mai mari
EDUCAȚIE : educat acasă, de tata și de fratele cel mare, Lawrence
CALITĂȚI : luptător înflăcărat pentru independența patriei sale, neînfricat și incoruptibil.
ACTIVITATEA :
 Topograf în Virginia;
 Unul dintre cei mai mari latifundiari americani ai epocii sale;
 Cariera militara: participa, cu armata engleza, la războiul de 7 ani cu francezii și indienii
(1756-1763); comandant suprem al armatei americane în 1775;
 Om politic: reprezintă statul Virginia în Congres, alături de Jefferson; veghează
elaborarea Constituției în 1787; primul președinte american;
Discursul lui Washington de rămas bun reprezintă testamentul său politic a îndemnat
George Washington americanii să de-a întregii lumi un exemplu, fiind călăuziți în mod consecvent de noțiunea
de dreptate.

12
ORIGINE : american
PERIOADA VIEȚII: 1743-1826
FAMILIE : aristocrați englezi emigranți;
EDUCAȚIE : a învățat greaca, latina, franceza, apoi studiile de juridică
CALITĂȚI : patriot, consecvent, intransigent, incoruptibil.
ACTIVITATEA:
 agricultor, arheolog, horticultor, arhitect, plantator, etimolog, paleontolog, cripto-analist,
autor de studii, scriitor, statistician, avocat, inventator, violonist și fondator
al Universităţii din Virginia.
  Om politic: reprezentant al Virginiei în Congres, alături de Washington; a redactat prima
schiță a Declarației de independență, prelucrată și definitivată împreună cu Franklin,
Washington etc.; guvernator al Viriginiei; fondează și conduce Partidul Democrat-
Republican; prim-secretar de stat; vice-președinte (al doilea); președinte al SUA între
1801-1809 (al treilea); veghează elaborarea Constituției în 1787; primul președinte
american; conduce SUA în perioada 1789-1797; opera sa juridică și politică stă la baza
Thomas Jefferson amendamentelor aduse Constituției;
ORIGINE : american
PERIOADA VIEȚII: 1735-1826
FAMILIE : emigranți englezi; proprietari funciari
EDUCAȚIE: educat acasă; a urmat și o școală de latină; studii universitare
CALITĂȚI: văzut de apropiați și colaboratori tiran, cu un temperament exploziv, niciodată
mulțumit, niciodată satisfăcut cu ce i se oferea deși nici el nu știa exact ce vrea, avea o minte
bine organizată, logică și era în același timp un visător, un dornic de joacă, dar foarte
inteligent om.
ACTIVITATEA:
 Profesor de religie
 Activitate juridică, apără soldații britanici acuzați în masacrul de la Boston
  Om politic: fruntaș al comunității sale, formulează protestul față de taxa timbrului;
devine reprezentant al Bostonului în adunarea legislativă, consiliul guvernatorului și
delegat în primul Congres al statelor; l-a susținut pe Washington în funcția de comandant
suprem; a participat la redactarea Declarației; a fost primul vice-președinte și al doilea
John Adams președinte american (1797-1801)

13
Ierarhizează valorile/ calitățile unui conducător democratic de succes.

1
_______

2 3
________ ________

4 5 6 7
________ ________ ________ ________

14
Anexa 8

Anexa 9
15
„Am luat stelele de pe cer şi roşul de la ţara-mamă, apoi le-am separat cu dungi albe
pentru a arăta că ne-am separat de ea, iar dungile reprezintă libertatea”.
(George Washington)

16

S-ar putea să vă placă și