Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:16 mai 2011


Clasa:a V-a
Disciplina: Istorie
Timp:50 min.
Unitatea de învăţare: Lumea romană
Conţinut: Lumea romană
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare
Locul de desfăşurare: cabinetul de istorie
Unitatea şcolară: Școala cu clasele I-VIII nr. 1 ,,Al. I. Cuza” Vaslui
Profesor: Sandu Mariana

Scopul lecţiei: să înţeleagă aspectele sociale, politice şi instituţionale care au caracterizat Roma începând cu perioada regalităţii și
până la căderea acesteia

Competenţe specifice:
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluției grupurilor umane și civilizației omenești
2.2. Manifestarea interesului pentru valorile lumii antice prin realizarea unui proiect istoric
4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaţii referitoare la timp şi spaţiu
4.2. Utilizarea surselor istoriceîn vederea ilustrării unui fapt istoric

Obiective operaţionale:
O1. să identifice cu ajutorul hărții istorice elementele de geografie ale Romei antice;
O2. să plaseze în timp perioada Romei regale, a Republicii romane și a Imperiului Roman;
O.3. să prezinte organizarea şi structura societăţii romane în cele trei peroiade;
O4. să prezinte instituţiile Romei regale, Republicii romane și Imperiului Roman;
O.5. să înţeleagă cauzele trecerii de la o perioadă la alta;
O.6. să înţeleagă funcţionarea instituţiilor Republicii Romane;
O.7. să prezinte argumentat, prin comparație, importanța celor două orașe: Roma și Constantinopol;
O.8. să dovedească respect, atașament și admirație față de trecutul istoric și marile personalități ale istoriei.
Resurse:

A) Bibliografice: 1.oficiale:
 Programe şcolare pentru disciplina ISTORIE, MECI, Bucureşti, 2009;
 S. Oane, M. Liuba Ghiorghiță, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Ed. Teora, Bucureşti, 2004;
 V. Băluțoiu, C. Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Ed. All, București, 2001;

2. ştiinţifice:
 ”Istoria Universală”, vol. I, De la origini până la sfârșitul marilor imperii, Ed. Univers Enciclopedic,
București, 2005;
 O. Drâmba, ”Istoria culturii și civilizației”, vol. III, Ed. Saeculum, București, 2007;
 H. C. Matei, ”Enciclopedia Antichității”, Ed. Meronia, București, 2004.

3. metodico-didactice:
 C. Felezeu, ”Didactica istoriei”, Ed. Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2000;
 I. Nicola, ”tratat de pedagogie școlară”, Ed, Aramis, București, 2003;
 L. Șoitu, R. D. Cherciu, ”Strategii educaționale centrate pe elev”, București, 2006;
 M. Manea, A. Pascu, ,,Atlas şcolar de istorie universală,,, Ed. Corint, Bucureşti, 2007;
 Harta ,,Imperiul Roman în perioaada Principatului” .

B) Metodologice: 1.strategia didactică: mixtă


2. metode şi procedee:
 de comunicare orală\scrisă: conversaţia, explicaţia, aprecierea verbală, conversaţia euristică, învăţarea
prin descoperire, problematizarea, metoda „cubul”, diagrama VENN, organizatorul grafic;
 de acţiune reală: lucrul cu harta istorică şi atlasul istoric, observarea dirijată, munca independentă;
3. mijloace didactice: fişe de lucru, atlasul istoric, harta;
4. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, dirijată de profesor;

C) Temporale: durata lecţiei: 50 minute

D) Umane:colectivul de elevi, cadrul didactic


Mediul de instruire: - organizat în instituţie şcolară
- sala de clasă

Cu două ore înainte elevii primesc planul de recapitulare:


1. Omul și mediul
2. Perioadele statului roman: Roma regală, Republica romană, Imperiul Roman (Principatul, Dominatul) – instituții, personalități,
evenimente importante
Tot acum elevii sunt împărțiți în două grupe ce vor avea de realizat un proiect cu tema ,,Roma și Constantinopol” : elevii vor realiza
un poster și o prezentare referitoare la cele două orașe Roma și Constantinopol. Proiectul va fi realizat după următoarele criterii:
localizare, întemeiere, personalități, edificii.

Sucesiunea secvențelor lecției:

Momentele lecţiei Ob Detalieri de conţinut Strategia didactică


Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode forme mijloace

I. Momentul Reamintește planul de recapitulare - îşi pregătesc materialele necesare Conversația frontal Planul de
organizatoric și prezintă succint obiectivele desfăşurării orei recapitulare
(3 min.) operaționale.

II. Desfășurarea Conversația Individual Post-it-uri


recapitulării Solicită elevilor să noteze pe câte Elevii notează câte o noțiune referitoare Copacul
(35 min.) O8 un post-it câte o idee referitoare la la lumea romană. ideilor
A.Copacul tema recapitulată astăzi. Post-it-urile sunt apoi lipite pe un copac
ideilor realizat anterior de către profesor.
(5 min) Profesorul adresează întrebări Elevii răspund întrebărilor pofesorului. Conversația Frontal Harta
elevilor: Localizează pe harta istorică Explicația Atlasul
1. Ce formă are Italia? coordonatele geografice ale Peninsulei Demonstrația
O1 2. Care sunt mările care o italice.
B.Omul și înconjoară? Compară, găsind asemănări și
mediul 3.Ce cursuri de apă stăbat Italia? deosebiri, cadrul geografic al
(10 min) 4. Care sunt munții întâlniți în Peninsulei italice cu cel al Greciei
Italia? antice.
5.Care sunt munții Italiei?
6. Ce câmpii întâlnim în Peninsula
italică?
7. Comparați cadrul geografic al
Peninsulei italice cu cel al Greciei
antice? Ce observați?
8. Cum se numesc primii locuitori
ai Peninsulei italice?
9.Ce alte populații mai locuiau în
Peninsula italică?

Pentru această secvență de lecție Elevii lucrează în echipă. Conversația Frontal Coli A2
profesorul împarte clasa în 4 Fiecare grupă va prezenta materialul Explicația
O2 grupe. Fiecare grupă va extrage un realizat: foile vor fi expuse în fața clasei Turul galeriei Markere
bilet pe care va găsi scris numele (Turul galeriei). Elevii din celelalte Diagrama
O3 unei perioade din istoria Romei. grupe pot face completări sau corecturi Venn
C. Perioadele Fiecare grupă va avea de prezentat la lucrările colegilor.
statului roman perioada pe care o va extrage; După prezentarea fiecărei perioade În echipă
(20 min) O4 prezentarea va fi făcută după sunt identificate asemănările și
următoarea structură: instituții, deosebirile i iar acestea sunt notate pe
două personalități, un eveniment diagrama VENN.
O5 istoric al perioadei. Fiecare grupă Flipchart
va avea la dispoziție o coală A3 și Fișe de
un marker. Liderul fiecărei echipe lucru
O6 va prezenta materialul realizat. Fiecare elev rezolvă fișa primită.
(Turul galeriei). Pentru a identifica Fiecare elev își autoevaluează fișa.
asemănările și deosebirile se va
folosi Diagrama VENN ce va fi
O8 realizată pe flipchart.
Organizatorul grafic
Pentru a fixa elementele de
cronologie fiecare elev primește Individual
câte o fișă pe care sunt trecute 7 Sarcini de
evenimente. Elevii le vor așeza în lucru
ordine cronologică. diferențiate
D. Prezentarea O7 Profesorul solicită elevilor să Liderul fiecărei echipe va prezenta și Conversația Frontal Afișele
proiectului ,,Rom prezinte cele două proiecte. explica posterul realizat aducând Explicația realizate de
a și O8 argumente care să evidențieze Turul galeriei elevi
Constantinopol” importanța orașului pe care l-a avut de Demonstrația
(10 min.) prezentat.
III. Tema pentru - de recapitulat tema ”Lumea Conversația Frontal
acasă. romană” pentru susținerea testului
Aprecierea de evaluare
activităţii elevilor - se fac aprecieri generale şi
(2min) individuale privind implicarea lor
în activitatea de astăzi
- se notează elevii care au
participat activ la oră

S-ar putea să vă placă și