Sunteți pe pagina 1din 34

PROIECT DIDACTIC

Propunător: prof.Claudia Proca


Clasa: a-IV-aD
Şcoala:Nr.13,,Ştefan cel Mare” Galaţi
Data:17ianuarie 2011
Aria curriculară: Om şi societate
Obiectul: Istoria
Subiectul: Popoare de ieri şi de azi (recapitulare-concurs)
Tipul lecţiei: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
Scopul lecţiei:
S1 - înţelegerea importanţei diferitelor personalităţi pentru istoria omenirii;
S2 - descoperirea unor informaţii istorice prin studierea unor izvoare istorice;
S3 - dezvoltarea interesului pentru istorie şi a sentimentelor patriotice;
Obiective cadru:
1.Reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie
2.Cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice
3.Cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici
4.Cunoaşterea şi interpretarea faptelor istorice
5.Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi
Obiective de referinţă:
•Să utilizeze informaţii pentru prezentarea unor evenimente/ personalităţi;
•Să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente /fapte / personalităţi;
•Să folosească termeni istorici în situaţii diverse;
Obiective operaţionale: – Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
▪ OC1-să prezinte date referitoare la origine, înfăţişare,port, organizarea şi cultura civilizaţiilor antichităţii;
▪ OC2- să localizeze pe hartă spaţiul locuit de popoare antice;
▪ OC3- să folosească termeni istorici în prezentările individuale şi ale echipei;
▪ OC4- să identifice şi să enumere asemănări şi deosebiri între aceste popoare;
▪OC5-să ordoneze cronologic evenimente istorice;
▪OC6-să numească diferiţi conducători aiŢărilor Române în diferite perioade.
b) afective:
▪OA1 - să participe cu interes la lecţie;
▪OA2 – să-şi dezvolte dragostea pentru istoria neamului românesc;
▪OA3-să dea dovadă de spirit de cooperare în cadrul echipei.
Strategii didactice:
a. a. metode şi procedee: : conversaţia euristică, explicaţia, brainstorming-ul, problematizarea, jocul
didactic,cvintetul ,cadranele;
b. mijloace de învăţământ: computer,retroproiector , harta istorică în formatppt., fişe, coli albe, marker;
c. forme de activitate: frontală . individuală şi în echipă;
Resurse:
a. bibliografice:
• „Programa şcolară pentru clasa a IV-a. Istorie” MEC, Centrul naţional de formare a personalului din învăţământul primar,
Bucureşti, 2005
• „Descriptori de performanţă pentru învăţământul primar”,Editura ProGnoses
•„Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Istorie, clasele III-IV,MEC şi Consiliul Naţional pentru curriculum,
Bucureşti, 2001
•„Mic dicţionar de istorie pentru elevi”,Marin Lupu, Ed. Spot, Focşani, 1997
b. umane: 30 elevi
c. temporale: durata orei: 50 minute
d. spaţiale: locul desfăşurării activităţii: sala C.R.E.D.
Scenariu didactic

Nr Secvenţele Ob. Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Metode şi Eval.


Crt lecţiei op. procedee
1. Moment Pregătesc condiţii optime desfăşurării orei de Elevii pregătesc cele conversaţia
organizatoric istorie. Asigur o atmosferă de calm şi linişte. necesare pentru lecţie.
2. Verificarea şi OC1 Împart elevii în grupe. Vor scrie un Caută răspunsuri cât mai explicaţia activitate
reactualizarea OC2 cvintet(diamant),utilizând cuvântul cheie variate şi interesante. brainstorming pe grupe
cunoştinţelor OC3 numele grupei: comunicarea
anterioare OC4 1.ROMÂNII
OA1 2.GRECII
OA2 3.SLAVII
OA3 4.GALII
5.TURCII
6.GERMANII
Regulile cvintetului sunt:
- I vers –un substantiv – cuvântul - cheie
-II vers - 2 adjective
-III vers – 3 verbe
-IV vers – o propoziţie de 4 cuvinte (elevul
exprimă propriile sentimente, convingeri)
- V vers – un cuvânt (substantive) constatare,
concluzie
Fiecare grupă va delega un reprezentant care
va localiza pe harta în format ppt., spaţiul locuit
şi va scoate în evidenţă trăsăturile caracteristice
ale unui popor ,numele grupei (obiceiurile,
portul, înfăţişarea, ocupaţiile, religia,
conducătorii).
Se prezintă juriul.

3. Enunţarea temei OA1 În „Copacul aşteptărilor” vom atârna Citesc de pe fiecare conversaţia frontal
şi obiectivelor OA2 ,,fructele” pe care sunt scrise aşteptările „fruct” aninat, obiectivul
(obiectivele) orei de istorie. ce ar trebui să fie atins la
După ce sunt enunţate obiectivele se notează finalul orei de istorie.
titlul pe tablă: Popoare de ieri şi de
azi(recapitulare-concurs)
4. Consolidarea OC1 Fiecare echipă are pregătite ,în mapă, toate În echipe de 5, elevii frontal
cunoştinţelor OC2 probele concursului: lucrează pe fişe . Apoi, explicaţia activitatea
OC3 1.Ordonaţi cronologic următoarele rezultatele sunt raportate conversaţia în echipă
OC4 evenimente istorice ; de câte un membru al exerciţiul
OC5 2. Recunoaşteţi conducătorii , scrieţi numele grupei spre jurizare.
OC6 şi unde a fost conducător ;
OA1 3. Stabileşte valoarea de adevăr a
OA2 propoziţiilor;
OA3 4. CE ŞTIU DESPRE…?(un reprezentant din
fiecare echipă va extrage un subiect din cele
propuse);
5. Observă harta!Numeşte provincia
haşurată,capitala acestei provincii şi
locuitorii teritoriului vecin colorat .(harta
provinciei Dacia romană-Dacia Felix);
6. Alege varianta corectă;
7. Descoperă cuvintele de origine latină,slavă
sau dacă ,din enumerarea…
Fiecare probă începe şi se finalizează la
semnal,cu timp alocat .
Juriul va urmări ,puncta şi clasifica activitatea
echipelor.

5. Asigurarea OC1 Fiecare grupă va rezolva fişa:Cadranele Vor rezolva fişa lucrând în cadranele activitate
retenţiei şi a OC3 ,,Românii” (fişa IX) : echipe şi le vor afişa în pe grupe
transferului OC4 1.Aşezare,strămoşi clasă,pentru ca ora
OA1 2.Popoarele migratoare viitoare,prin metoda turul
OA2 3.Capitala în timp galeriei să aducă
OA3 4.Influenţa convieţuirii cu grupurile etnice eventuale completări.
Fiecare elev va completa fişa:
Completează propoziţiile lacunare(fişa X) individual
Voi strânge fişele după ce elevii le-au terminat
de completat şi le voi folosi anterior.
6. Aprecieri OA1 Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Elevii aplaudă echipele frontal
generale OA2 participării elevilor la desfăşurarea lecţiei- clasificate pe primele individual
OA3 concurs . locuri.
Juriul anunţă rezultatele.
Vor fi apreciaţi cu o diplomă .
COPACUL AŞTEPTĂRILOR

▪ OC1-să ordonăm cronologic evenimente istorice;


▪ OC2- să localizăm spaţiul locuit de popoarele studiate ;
▪ OC3- să ne familiarizăm cu noi termeni istorici;
▪ OC4- să cunoaştem şi să stabilim diferite asemănări şi diferenţe între aceste popoare;
▪OC5-să ordonăm cronologic evenimente istorice;
▪OC6-să recunoaştem diferiţi conducători.

a) afective:
▪OA1 - să participăm cu interes la lecţie;
▪OA2 – să ne dezvoltăm dragostea pentru istorie.
▪OA3-să dăm dovadă de spirit de cooperare în cadrul echipei.
Scrieţi un cvintet(diamant),utilizând cuvântul cheie numele grupei:
1.ROMÂNII
2.GRECII
3.SLAVII
4.GALII
5.TURCII
6.GERMANII
I:Ordonaţi cronologic următoarele evenimente istorice:
- a)cucerirea Daciei de către romani;
- b)aşezarea grecilor în Elada;
- c)Alexandru Macedon pune bazele unui vast imperiu cu
capitala Babilon;
- d) naşterea lui Iisus Hristos în timpul împăratului roman
Octavian Augustus;
- e)retragerea aureliană;
- f)formarea poporului român şi a limbii române.
II:Recunoaşteţi conducătorii , scrieţi numele şi unde a fost
conducător :
III. Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor:
1.Dacii şi romanii sunt strămoşii poporului român . ………..
2.Centrul puterii romanilor se afla în cetatea Atenei . ………..
3.Alexandru cel Mare a contribuit la răspândirea culturii greceşti în
Orient………….
4. Cocoşul galic simbolizează mândria specifică francezilor……….
5.Turcii otomani îşi au originile în Asia . ……….
6.Ungurii sau maghiarii sunt locuitorii de astăzi ai Rusiei . ……….
7. Carol cel Mare este socotit primul împărat european pentru că a dorit
unirea Europei într-un singur stat………
8.Germania este un puternic stat central - european cu capitala Paris…….
9.Limba română este o limbă de origine slavă……
10.Răspândirea creştinismului pe pământurile noastre s-a făcut odată cu
formarea poporului român…….
IV. CE ŞTIU DESPRE…?
SARMIZEGETUSA:
-
-
-
-
IV.CE ŞTIU DESPRE…?
GALAŢI:
-
-
-
-
IV.CE ŞTIU DESPRE…?
COLUMNA LUI TRAIAN:
-
-
-
-
IV.CE ŞTIU DESPRE…?
ALEXANDRU MACEDON:
-
-
-
-
IV.CE ŞTIU DESPRE…?
DECEBAL:
-
-
-
-
IV.CE ŞTIU DESPRE…?
TEZAURUL DE LA PIETROASA:
-
-
-
-
IV.CE ŞTIU DESPRE…?
TRAIAN:
-
-
-
-
IV.CE ŞTIU DESPRE…?
CAROL CEL MARE:
-
-
-
-
V.Observă harta!Numeşte provincia haşurată,capitala acestei
provincii şi locuitorii teritoriului vecin, colorat.
VI. Alege varianta corectă:
1. Sârbii ,bulgarii, slovacii ,cehii,polonezii,ucrainenii şi ruşii sunt popoare de origine:
a) slavă; b) greacă; c) turcă;
2. Forma de organizare socială şi politică creată de vechii greci se numeşte:
a) regat; b) democraţie; c) republică;
3. Religia românilor este în majoritate:
a) catolică;b) creştin-ortodoxă; c) islamică;
4. Capitala Rusiei este:
a) Bucureşti; b) Berlin; c) Moscova;
5. Limba pe care o vorbesc ungurii este limba:
a) maghiară; b) polonă; c) turcă;
6. Geto-dacii făceau parte din neamul:
a) grecilor; b) romanilor; c) tracilor;
7. Singurul teritoriu românesc aflat sub stăpânire turcească a fost:
a) Moldova; b) Dobrogea; c) Banat;
8. Capitala Germaniei este:
a) Londra; b) Bonn; c) Berlin;
9. Bulgaria este renumită în toată lumea pentru culturile de:
a) lalele; b) narcise; c) trandafiri;
10. Ţara noastră este străbătută de fluviul:
a) Nil; b) Dunăre; c) Amazon;
VII. Descoperă cuvintele de origine latină,slavă sau dacă ,din
enumerarea:
om,Napoca,sapă,frate,Drobeta,steag,pâine,brad,Radu,patrie,varză,
rai,înger,hamburger,moş,şampanie,iad,Gelem,gelem.
VIII:UN REGE SI UN IMPARAT (fişa de rezervă) ÎNSUŞIRI-DECEBAL-

DECEBAL şi TRAIAN

ÎNSUŞIRI TRAIAN-

Decebal Traian
( 87- 106 ) ( 98- 117 )

“… foarte priceput la planurile “…Traian era un om cu totul


de razboi si iscusit in deosebit, mai ales prin
infaptuirea lor, stiind sa aleaga simplitatea moravurilor sale…
prilejul de a ataca pe dusmani si infrunta toate greutatile cot la cot
sa se retraga la timp. Dibaci in cu ceilalti iar cu sufletul era la
a intinde curse, se pricepea sa inaltine,… Nu invidia, nici nu
foloseasca victoria, dar si sa nedreptatea pe nimeni, ci
iasa bine dintr-o infrangere” dimpotrtiva, ii onora pe toti cei
buni…, de aceea nici nu se temea
Cassius Dio, despre Decebal si nici nu ura pe nimeni”.
Cassius Dio, despre Traian
IX:Cadranele ,,Românii” :
1.Aşezare,strămoşi;
2.Popoarele migratoare;
3.Capitala în timp;
4.Influenţa convieţuirii cu grupurile etnice.
X. Completează propoziţiile lacunare:
Românii trăiesc în spaţiul european marcat de Munţii……………,Dunăre şi
Marea………În România trăiesc aproape……………..de locuitori. Majoritatea sunt de
naţionalitate română, dar există şi diverse grupuri etnice:maghiari, …...
germani,……………..ucraineni…………….,evrei,……………..Îndelungata convieţuire a
românilor cu grupurile……………a influenţat reciproc cultura, obiceiurile şi
……………acestora.
În prezent, milioane de români trăiesc în afara……….ţării.
Ocupaţiile tradiţionale ale românilor sunt:cultivarea pământului şi……………
mineritul şi ………………….,pescuitul, comerţul.
Majoritatea românilor sunt……………..Alţii sunt:romano-catolici,…………….,
protestanţi,etc.
Cele mai multe obiceiuri şi tradiţii româneşti se leagă de marile sărbători ………..
În unele…………..,mai ales în cele de munte, oamenii mai poartă şi astăzi……….
………………………..româneşti.(Carpaţi,Neagră, 22milioane, rromi, sârbi, ruşi,
turci,etnice, tradiţiile,graniţelor,creşterea animalelor, meşteşugurile, creştini-ortodocşi,
greco-catolici, religioase, zone, costumele tradiţionale)
Punctaj acordat de juriu pentru fiecare item din fişa de lucru a echipei

Subiectu Întrebarea Punctaj Punctaj Punctaj Punctaj Punctaj Punctaj Punctaj


l întrebare acordat acordat acordat acordat acordat acordat
GR:…… Gr……… GR:…… GR:…… GR:…… GR:……
…………. ………… …………. …………. …………. …………
.
I. a (4) 1pc.
b(1) 1pc.
c(2) 1pc.
d(3) 1pc.
e (5) 1p.
f(6) 1pc.
Total 6 pc. 6
II. 1.Şt.cel Mare-Moldova 2 pc.
2Decebal-Dacia 2 pc.
3Alexandru cel Mare- 2 pc.
Macedonia
4Mircea cel Bătrân-Ţ. R. 2 pc.
5Iancu de Hunedoara- 2 pc.
Trans.
6Traian-Imp.roman. 2 pc.
7Vlad Ţepeş-Ţ.R. 2 pc.
Total 14pc. 14pc.
III. 1(A) 1 pc.
2 (F) 1 pc.
3(A) 1 pc.
4(A) 1pc.
5(A) 1pc.
6(F) 1pc.
7(A) 1pc.
8(F) 1pc.
9(F) 1pc.
10(A) 1pc.
Total 10pc. 10pc.
IV. Comentariu 10pc.
Total 10pc. 10pc.
V. provincia Dacia romană- 2pc.
Dacia Felix
CapitalaUlpia Traiana 2pc.
Augusta Dacica
Locuitorii-dacii liberi 2pc.
Total 6pc. 6pc.
VI. 1(a) 1pc.
2(b) 1pc.
3(b) 1pc.
4(c) 1pc.
5(a) 1pc.
6(c) 1pc.
7(b) 1pc.
8(c) 1pc.
9(c) 1pc.
10(c) 1pc.
Total 10pc 10pc.
VII. Latine:om 1pc.
frate 1pc.
pâine 1pc.
patrie 1pc.
înger 1pc.
Slave:sapă 1pc
steag 1pc.
Radu 1pc.
rai 1pc.
iad 1pc.
Dace:Napoca 1pc.
Drobeta 1pc.
brad 1pc.
varză 1pc.
moş 1pc.
Total:15pc. 15pc.
Activita în cadrul echipei 29pc.
tea
Total 100puncte 100pc.

Clasam
ent
GALII
SLAVII
TURCII
GRECII
GERMANII
ROMÂNII

S-ar putea să vă placă și