Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Şcoala Gimnazială Lisa


Profesor: Moga Adriana Daniela
Data: 21.10.2022
Clasa: a VI-a
Disciplina: Limba şi literatura română.
Tema lecţiei: Scrisoarea.
Tipul lecţiei: lectie de comunicare şi dobândire de cunoştinţe.

Competenţe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și international.

Competenţe specifice:

1.1. Rezumarea, pe baza informaţiilor explicite şi implicite, a unor pasaje din diverse
tipuri de texte orale narative, monologate şi dialogate;

1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale,
participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate;

1.4. Participarea la interacţiuni verbale simple cu mai mulţi interlocutori, având în vedere
cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise și primate;
3.3. Adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare;
3.4. Analizarea dificultăților de redactare, oferind soluţii, pe baza criteriilor propuse de
profesor şi discutate cu colegii;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării,
prin raportarea la normă.

Competenţe operaţionale:
 Competenţe cognitive:
CC1- să identifice elementele componente ale unei scrisori( localitatea şi data
expedierii, formula de adresare, de încheiere, semnătura etc.)
CC2- să recunoască diferitele tipuri de scrisoare ( familială, de felicitare, de
mulţumire, oficială etc.);
CC3- să utilizeze un limbaj adecvat tipului de scrisoare dat;
CC4- să redacteze diferite tipuri de scrisori;

Competenţe psihomotorii:

1
CPM1: să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;
CPM2: să-şi reprime tendinţa de a manifesta sau de a executa mişcări inutile pe
parcursul lecţiei.
 Competenţe afective:
CA1: îşi vor manifesta interesul pentru rezolvarea corectă a exerciţiilor ;
CA2: vor dovedi deschidere faţă de metodele noi de învăţare propuse.

Resurse:
A. Bibliografice:
A.1. oficiale:
 Programa şcolară pentru clasa a VI-a (revizuită 2017);
 Limba română. Manual pentru clasa a VI-a (autori Mihaela-Daniela
Cîrstea, Viorica Avram), Editura EDP, Bucureşti, 2018;
A.2. metodico – didactice:
 Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Limba şi literatura română. Ghidul
profesorului.Clasa a VI-a, Ed. Art Educaţional, Bucureşti, 2020.
 I. Gherghina, I. Dănilă et alii, Metodica predării limbii şi literaturii
române în şcoala primară, gimnaziu şi liceu, Editura „Didactica nova”,
Craiova, 2005.
 Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Editura POLIROM, Iaşi, 1999.
A.3. ştiinţifice:
 ACADEMIA ROMÂNĂ, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al.
Rosetti”, Gramatica de bază a limbii române, Ediţia a II-a, Editura
Univers Enciclopedic, Bucureşti, 2016.
 F. Sâmihăian, Sofia Dobra et alii, Limba şi literatura română- clasa a VI-
a. Caietul elevului, Ed. Art Grup Editorial, Bucureşti, 2020.
 I. Dănilă, Limba română. Algoritmii analizei gramaticale, Editura „Egal”,
Bacău, 2004.
 Dicţionar explicativ al limbii române (DEX), Editura „Univers
Enciclopedic“, Bucureşti, 2016 .
 Dicţionar ortografic, ortoepic şi de punctuaţie, Ediţia a II-a revăzută şi
adăugită, Editura „Univers Enciclopedic“, Bucureşti, 2010.

B. Metodologice:
B.1. strategia didactică: mixtă.
B.2. metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, argumentarea,
metoda ciorchinelui;
B.3. mijloace de învăţământ: tabla, caietul, manualul, fişe, scrisori, calculator,
proiector etc.
B.4. forme de organizare: frontală, individuală, în perechi.
C. Temporale: 50 minute.
D. Umane: colectivul clasei a VI-a .
E. Psihologice: nivelul mediu de informare şi formare intelectuală.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Strategia didactică Evaluare


Evenimentele O. O. Conţinuturi şi sarcini de învăţare
lecţiei Metode Mijloace Forme de
organizare
0. Moment OA1 - notarea absenţelor;
organizatoric OA2 - pregătirea caietelor şi manualelor, conversaţia Catalog frontală
verificarea temei (cantitativ şi calitativ);
1. Captarea OPM1 „Profesorul va deschide lecţia prin Observarea
atenţiei OPM2 introducerea unor curiozităţi legate de conversaţia frontală comporta-
OA1 istoria scrisorii, importanţa ei in viaţa mentului
OA2 societăţii umane, sub numele ,,Ştiaţi elevilor
că...?”
2. Enunţarea OC1 „Ceea ce ne propunem pentru astăzi este conversaţia
temei şi a OC2 să descoperim împreună ce rol joacă în manuale Observarea
obiectivelor OC3 viaţa de zi cu zi această formă de caiete frontală comporta-
OC4 comunicare scrisă, care sunt elementele explicaţia tablă mentului
după care recunoaştem o scrisoare, dar elevilor
mai ales, cum să o redactăm corect ”.
3. Actualizarea OC1 Elevii vor completa ciorchinele din Anexa conversaţia Ciorchine Analiza
cunoştinţelor OC2 1 cu termeni din câmpul lexical al caiet răspunsuri-
OC3 cuvântului corespondenţă, sub îndrumarea problemati- tablă frontală lor oferite
OC4 profesorului. zarea
4. Prezentarea OC1 Cu ajutorul unui material Power Point, conversaţia Observarea
optimă a OC2 profesorul va prezenta conţinutul lecţiei, manuale comporta-
conţinutului OC3 va realiza o schemă la tablă, oferind explicaţia frontală mentului
OC4 elevilor informaţii cu privire la: caiete elevilor
OPM1 elementele componente ale unei scrisori,
tipuri de scrisori, exemple de formule de problemati- tablă
adresare, de încheiere, locul acestora etc. zarea
5. Dirijarea OC1 Elevii primesc drept sarcină de lucru Analiza
învăţării OC2 exerciţiul cuprins în Anexa 2: sarcina o Exerciţiul fişelor

3
OC3 reprezintă punerea în ordine a elementelor Fişe de luru În perechi
OC4 componente ale unei scrisori. caiet
6. Obţinerea OC1 Profesorul le va cere elevilor să redacteze Analiza
performanţei OC2 o scrisoare imaginară autorului preferat, în exerciţiul Fişe individual răspunsuri-
OC3 care să îşi manifeste entuziasmul şi conversaţia Caiet lor oferite
OC4 admiraţia resimţite în urma citirii operei
sale. Ei vor avea în vedere: formulele de
introducere şi încheiere, scrise într-un
registru stilistic adecvat relaţiei cu
destinatarul; scrisoarea propriu- zisă
(conţinutul); data, locul, semnătura.
7. Feedbackul OC1 - valorificarea rezultatelor de la obţinerea conversaţia
OC2 performanţei; manuale Analiza
OC3 - ameliorarea problemelor; explicaţia caiete frontală răspunsuri-
OC4 tablă lor oferite
exerciţiul fişe
8. Evaluarea OC1 Observarea
OC2 - aprecieri generale şi individuale cu exerciţiul fişe individuală comporta-
OC3 privire la activitatea didactică; caiet mentului
OC4 elevilor
9. Retenţia OPM1 - întrebări generale cu privire la conţinutul conversaţia frontală
OPM2 lecţiei;
10. Transferul OPM1 „Ca în orice situaţie de comunicare este Observarea
OPM2 important să transmitem informaţii. Deşi comporta-
OA1 tehnologia a evoluat şi putem trimite conversaţia mentului
OA2 mesaje în câteva secunde, fie prin telefon, frontală elevilor
fie prin email, o scrisoare păstrează caiete
farmecul ei prin faptul de a aşterne
gânduri, prin a ne exersa talentul artistic
şi, de ce nu, de a face dintr-o scrisoare o
amintire plăcută peste ani”.
Temă: Citiţi scrisorile postate pe
classroom şi imaginaţi-vă un posibil

4
răspuns oferit uneia dintre acestea,
precizând tipul de scrisoare şi respectând
rigorile textului funcţional studiat astăzi.
(Anexa 3)

5
Anexa 1

CORESPONDENŢ
Ă

Anexa 2

Dreptunghiul de mai jos reprezintă o scrisoare pe care Mircea, elev în clasa


a VI-a, vrea să o scrie de la bunici prietenului său. Mircea a lipsit însă de la
lecţia despre scrisoare şi nu ştie unde se pun elementele de mai jos:

Formula de
adresare
Semnătura

Conţinutul

Locul şi data Formula de


încheiere

6
Ajutaţi-l voi, indicând în spaţiul alb locul acestor elemente.

7
Anexa 3
Bucureşti, 25 decemvrie 1878

 
Dragă Creangă,

 
Nu ştiu, dacă ai cauze deosebite de nemulţămire împotriva fiu-tău, dar oricare ar fi
acelea te rog să le treci cu vederea şi să-i trimiţi din când în când parale pentru
trebuinţele lui estraordinare; mai cu samă însă acuma de sărbători. I-ar trebui de pildă o
păreche de încălţăminte mai cuviincioase, căci având acum câteva zile libere şi putând
să fie invitat în familie la d. Maiorescu de pildă sau într-alt loc trebuie să se prezinte în
mod convenabil. Dorindu-ţi sărbători fericite şi mulţi ani cu pace şi cu bine rămân al
tău,

M. Eminescu

Iată o scrisoare de la Liviu Rebreanu către soţia sa, Fanny:

(Iaşi), joi, 1 nov. (1918)

Fănicule drag şi scump,

După o despărţire de câteva zile, în sfârşit pare că iar se face o legătură între
noi. Ce trebuie să fie la Bucurelşti acuma, ce bucurie şi ce entuziasm! Dar şi aici, o
însufleţire fără margini. Visul cel mare s-a înfăptuit…
De acum cred că în câteva zile sunt acasă. Tu să fii liniştită. Eu, cu cea dintâi
ocazie, vin. Dacă se va găsi un prilej deosebit, cu automobilul, de pildă, voi veni şi
aşa. Dacă nu, voi veni cu trenul, cu cel dintâi tren. Deci linişte, răbdare puţină.
Altceva deocamdată nu este.
Sărutări multe, multe şi revedere de foarte curând,

Liviu

S-ar putea să vă placă și