Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Nume evaluatori:

Nume candidat:

PROIECT DE LECȚIE
DATA:
CLASA: a II-a A;
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare;
UNITATEA TEMATICĂ: Copilăria cea veselă și nevinovată;
SUBIECTUL LECȚIEI: Recapitulare – „Un băiat…ordonat”;
TIPUL LECȚIEI: recapitulare – consolidare.

COMPETENȚE SPECIFICE
1.2. identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
2.1. formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
2.3. participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;
3.2. identificarea mesajului unui text în care se realizează întâmplări, fenomene din universul
cunoscut;
4.2. redactarea unor mesaje simple cu respectarea convențiilor de bază.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) OBIECTIVE COGNITIVE:
OC1 – să cunoască definiția biletului, reguli de scriere și să da exemple de tipuri de bilete;
OC2 – să citească fluent, corect, conștient și expresiv textul „Mingea de sub saltea” după
Sanda Faur;
OC3 – să completeze un text lacunar cu informațiile date;
OC4 – să exprime propria părere în legătură cu comportamentul băiețelului;
OC5 – să redacteze un bilet care va conține o informație;
OC6 – să rezolve exerciții de vocabular și ortograme cu cuvinte din text.

b) OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
OP1 – să manevreze corect instrumentele de lucru;
OP2 – să adopte o poziție corectă în timpul scrierii.

c) OBIECTIVE AFECTIVE:
OA1 –vor exprima emoțiile proprii și sentimentele;
OA2 –vor manifesta interes pentru sarcinile de lucru.

RESURSE:
a) Metode și procedee didactice: explicația, conversația, exercițiul, ciorchinele.
b) Materiale didactice: manualul, fișe de lucru.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
d) Timpul: 50 minute
e) Efecte umane: 21 elevi.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curs: „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea
competențelor cheie școlare la clasele I-II”;
2. Programa școlară pentru clasele pregătitoare, I și a II-a aprobată prin OMECTS nr.
3418/19.03. 2013;
3. „Comunicare în limba română”, manual pentru clasa a II-a, editura Arthur la Școală, 2014.
4. „Didactica disciplinelor comunicare în limba română din învățământul primar” – Vasile
Molan, ed. Miniped, București, 2016.
Conținutul informațional al lecției Resurse Evalua
Etapele lecției Competențe Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Metode și Materiale Forme de
procedee didactice organizare
didactice
1.Moment Se asigură un climat
organizatoric favorabil pentru Elevii își pregătesc cele Conversația
desfășurarea în bune necesare.
condiții ale lecției.
2. Captarea atenției Voi scrie la tablă un rebus, Copii vor rezolva pe rând
unde pe verticală va fi rebusul la tablă.
cuvântul COPIL, cuvânt ce
va avea legătură cu textul de
studiat.
3. Anunțarea Se va anunța titlul lecției
subiectului și a „Recapitulare – Un băiat… Elevii vor fi atenți Conversația Manualul Frontală
obiectivelor lecției ordonat” și se va scrie pe
tablă. Se vor anunța și
obiectivele lecției.
4. Reactualizarea Înainte de a se trece la lecția
cunoștințelor OC1 de zi, se va reaminti ce s-a
învățat în orele de
Comunicare în limba
română.
Ce este biletul? Un elev va răspunde: Biletul
este un mesaj scris, adresat Conversația Frontală Observ
doar persoanelor apropiate. sistema
Biletul se transmite prin Un elev va răspunde: Nu.
poștă? Biletul nu se transmite prin
Foarte bine. poștă.
La tablă voi face un
OC1 ciorchine, prin care voi veți Biletul poate fi: de scuze, de Metoda
scrie de câte tipuri poate fi mulțumire, de informație, de ciorchinelui
biletul. solicitare/rugăminte.

Care sunt regulile de scriere


a unui bilet? Regulile de scriere a unui
bilet sunt:
a) data, în colțul din dreapta;
b) formula de adresare
(cui?);
c) conținutul;
d) formula de încheiere;
e) semnătura. Conversația
Elevii vor deschide
5. Dirijarea învățării OC2 manualul la pagina 55 și vor
OP1 Apreci
citi în gând textul. După Explicația Manualul verba
OP2 care un copil va citi cu voce globale
OA2 tare textul. Se vor rezolva individu
exercițiile din manual, ex. 1 Individuală
prin care vor bifa varianta Elevii vor rezolva în caiete Exercițiul
corectă de răspuns, ex. 2 exercițiile din manual.
prin care va completa textul
OC3 lacunar cu informațiile date.
Un elev va scrie:
Ionuț se supără pe sine.
Părinții îi spuseră că un copil
bine crescut este un copil
ordonat.
Aruncă mingea în coș. Manualul
Puse cartea pe raft.
Strânse piesele de șah.
A aranjat hainele în dulap.
23 mai
Se va cere elevilor să scrie Dragi părinți,
un bilet părinților prin care Eu am plecat la scoală. După ore
OC5
le va transmite o informație. voi merge la bibliotecă să împrumut o
carte. Vin repede.
OC4 Ionuț
În continuare, elevii își vor Un elev va răspunde: Eu
6. Activitatea de OA1 exprima părerea în legătură consider că Ionuț este un
completare cu comportamentul băiat conștiincios, deoarece Exercițiul
OP1 băiețelului. până la urmă a făcut curat în
OP2 cameră. Observa
sistema
Elevii vor redacta un bilet 23 mai Manualul
ce va conține o solicitare. Dragă Ionuț, Individuală
Te rog, vino diseară până la
mine. Aș vrea să mă ajuți la tema de
De asemenea, elevii își vor la matematică.
Sorin
reaminti prin exerciții cu
OC6 cuvintele din text să
găsească sensuri Observa
asemănătoare, cuvinte cu Individuală
sistema
sens opus, cuvinte care
conțin grupurile de vocale Fișe de
„ea”, „oa”. lucru
Elevii vor primi fișe de
lucru cu exerciții de Explicația
vocabular și ortograme,
construind enunțuri potrivite Exercițiul
cu acestea.
Se vor face aprecieri
7. Evaluarea generale și individuale
asupra participării elevilor Apreci
la lecție, precum și asupra
verba
comportamentului lor pe
parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și