Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Beica de Jos


PROFESOR: Moldovan Ioana - Maria
DATA: 24 martie 2021
CLASA: a V- a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Călătorie și aventură
SUBIECTUL LECŢIEI: Textul multimodal - Banda desenată
TIPUL LECŢIEI: Lecție de comunicare/ însușire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Cultivarea unui mod de gândire creativ
DURATA: .50 de minute
MOTIVAŢIA: Lecția este importantă, deoarece permite însușirea informațiilor referitoare la textul
multimodal, respectiv banda desenată, trăsăturile acestuia și cultivarea receptivității literar-artistice. De
asemenea, elevii își vor putea dezvolta abilitățile literare prin intermediul imaginilor și a percepției vizuale a
unor texte.

COMPETENŢE GENERALE:
1.Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare prin receptarea și producerea textului
oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei, exprimând opinii,
emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare, de interes sau pornind de la textele
ascultate/citite.
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue, discontinue şi multimodale
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse.
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al corectitudinii, al
lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii.
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin raportarea la
normă.

COMPETENŢE DERIVATE
a) informative: elevii vor reuşi
- rezolvarea cerinţelor, lucrând individual, însușind și sistematizând astfel noţiunile referitoare la textul
multimodal, banda desenată;
b) formative: - exprimarea coerentă, nuanţată în limba română;
c) educative: - dezvoltarea sentimentului de disciplină a muncii;
- cultivarea creativității elevilor.
1
e) cognitive: - identificarea trăsăturilor textului multimodal;
- definirea textului multimodal;
- clasificarea textelor multimodale;
- corelarea cuvintelor cu imaginile în textele multimodale;
- organizarea acțiunii în textele multimodale;
- crearea unor benzi desenate;
- alcătuirea unor replici pornind de la imagini date;
f) afective: - participarea cu interes la actul comunicării;
- aplicarea cu interes a cunoştinţelor dobândite;
- dorinţa de a selecta, explica, motiva;
- stârnirea intersului pentru rezolvarea cerințelor;
-exersarea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate.
Condiții prealabile: Elevii sunt deprinşi să lucreze pe baza algoritmului, majoritatea recunoscând
mesajul transmis prin intermediul textelor multimodale și a benzilor desenate. Nivelul clasei este mediu, copiii
având deprinderi de muncă independentă şi în echipă.
STRATEGII DIDACTICE
a) METODE ŞI PROCEDEE: descoperirea, conversația euristică, dictarea, rebusul, eseul de 5 minute,
expunerea, explicația, jurnalul de călătorie, puzzle, învățarea prin descoperire, problematizarea.
b) FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală.
c) RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, laptop, manualul, tabla magnetică, pixuri colorate, televizor,
tabletă;
d) EVALUAREA: Elevii vor primi aprecieri verbale. Unii vor fi notaţi cu puncte pentru răspunsurile oferite, iar
cei mai activi cu note.
e) RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: - capacităţi normale de învăţare;
- cunoştinţele dobândite;
- timpul activității: 50 de minute.
f) BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V- a – a VIII – a,
București, 2017 ( aprobată prin O. M. E. N. nr. 3393/ 28.02.2017).
2. Anca Șerban Roxana Ciobanu, Ana-Maria Barău, Iuliana Băiașu, Limba și literatura română- Manual
pentru clasa a V-a. Ed. CDPRESS, București, 2017.
3. Mihail Sadoveanu, Povestiri, Ed. Cartea Românească, București, 1981.
3. Sofia Dobra – Cartea mea de gramatică, Ed. Art Educațional, București, 2018.
4. Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Limba și literatura
română, clasa a V-a, Editura Art Educațional, 2017 (aprobat prin O.M.E.N. nr. 5267/ 03.10.2017);
5. Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba și
literatura română - caietul elevului, clasa a V – a, Editura Art Educațional, 2018 ( avizat prin O.M.E.N. nr.
3022/ 08.01.2018 și se regăsește la poziția nr. 180 din anexa ordinului.
6. Gramnea Mimi – Dumitrache, Margareta Onofrei, Limba şi literatura română: clasa a V-a, Editura
Booklet, Bucureşti, 2017
7. Ilie Emanuela, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2008.
8. Ionescu, Miron, Bocoș, Mușata, Tratat de didactică modernă, Ed. Paralela 45, Pitești, 2017.
9. Norel Mariana, Bota Oana Alina, Didactica domeniului experiențial. Limbă și comunicare, Editura
ASCR, Cluj-Napoca, 2012.
2
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII EVALUA


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVILOR DIDACTICE RE
Evocarea Înainte de începerea orei voi asigura Elevii se pregătesc
( 7 minute) atmosfera favorabilă începerii pentru ora de Limba și
acesteia: intrarea la clasă, salutul, literatura română, își
pregătirea materialelor didactice pregătesc materialele
și salută poltiicos
necesare, notarea absenților.
profesorul.
- Bună ziua, clasa a V-a! Mă bucur
să vă întâlnesc sănătoși și frumoși! Conversația
Aceștia răspund
Știu că sunteți emoționați, dar astăzi cuvincios, arătându-se
este o lecție mai specială, pentru că bucuroși și emoționați
avem oaspeți importanți, care ne vor în același timp, fiind o
Elevii care
Tehnica
urmări online. Sunt sigură că vă veți situație mai puțin imersiunii în vor activa ,
dovedi silitori și cuminți. obișnuită pentru ei, iar subiect vor primi
Cum vă simțiți astăzi? Sunteți adaptarea la ritmul puncte
pregătiți de această lecție? lecției se va face pentru
Înainte de începerea orei, sunteți treptat.
răsunsurile
pregătiți de un scurt moment oferite.
Da, suntem emoțio-
ortografic? Le voi indica elevilor că
nați, dar suntem
pe bancă, fiecare va găsi o mapă cu obișnuiți cu scurtele
fișe de lucru necesare în momente momente ortografice.
diferite ale orei. Astfel, pentru acest Exercițiul
moment, le indic ANEXA 1 care
cuprinde un scurt fragment din opera Elevii completează
individual semnele de
literară „ Dumbrava minunată ” de
punctuație și sublinia-
Mihail Sadoveanu, în care vor avea de
ză ortogramele din fișa
completat semnele de punctuație dată. Voi numi doi Explicația
potrivite și să sublinieze cuvintele elevi care vor
scrise corect. Textul scris corect va fi menționa cum au făcut
postat pe ecranul televizorului din corectarea.
clasă. Voi folosi aplicatia MirrorShare. După afișarea textului
În timpul corectării textului, le voi da corectat pe televizor,
indicații elevilor și observa aceștia se vor corecta
eventualele dificultăți . individual folosind
culoarea roșie.
Verificarea Verific tema pentru acasă. Numesc Elevi numiți de mine
temei pentru doi elevi care vor citi propriul jurnal vor citi aceste scurte
jurnale, respectând
acasă de călătorie cu microbuzul spre casă, trăsăturile acestui tip Conversația
(3 minute) din ziua anterioară, pe una din rutele de text, pe care le vor euristică
acestuia. mențional la sfârșitul
lecturii:

3
Pe parcursul lecturii pe care o vor Relatarea se face la
face elevii numiți, verific efectuarea persoana I;
Verbele sunt la timpul Observare
temei de casă de către ceilalți elevi, perfect compus sau Problematizarea
sistematică
luând în calcul și eventualele imperfect;
dificultăți pe care le-au întâmpinat în Precizarea datei și a
înțelegerea mesajului acestei teme. orei (23/03, 13.00); Expunerea
Exprimarea
Ce vi s-a părut greu? sentimentelor trăite pe
Cât timp v-a luat să faceți acest parcursul călătoriei
Aprecieri
jurnal? ( nerăbdare, bucurie, verbale
siguranță.)

4
Realizarea Pentru a le capta atenția, le voi solicita Elevii refac puzzle-ul
sensului elevilor să refacă un puzzle, alcătuit individual, folosind Conversația
(30 minute) din șase piese și să identifice două idei toate cele 6 piese. euristică Observare
care se desprind din imagini, așa cum sistematică
Aceștia identifică Puzzle
Captarea apare în ANEXA 2.
personajul Nică, din
atenției Ce personaj recunoașteți? opera literară
Recunoașteți opera din care face „Amintiri din
parte? copilărie” de Ion Aprecieri
Creangă. Expunerea verbale

Notează titlul lecției


în caiete, folosind
Așadar, dragi elevi, vă rog să notați
Anunțarea pixuri colorate sau
în caietele voastre titlul lecției de azi:
titlului lecției evidențiatoare pentru
Textul multimodal. Banda desenată sublinierea acestuia.
-1min.
Explicația
Ascultă cu atenție.
În cele ce urmează vom identfica
Comunicarea trăsăturile Textului narativ
competențe- multimodal. Banda desenată.
Elevii numiți de Observare
lor specifice
Voi prezenta elevilor pe TV sistematică
(comunicarea profesor citesc
imaginea cu puzzle-ul construit de ei Problematizarea
și informarea
și voi numi trei elevi să citească replicile din bule.
elevilor cu Aceștia vor menționa
replicile personajelor din bule.
privire la
că cele 9 imagini sunt
competențele Te rog să citești replica mamei Aprecieri
încadrate de viniete. verbale
urmărite) personajului principal și prima replică Învățarea prin
-2 min. a copilului. Ce observați? Din câte Sentimentele mamei
cooperare
chenare este alcătuită imaginea din sunt de indignare, Nică
puzzle? pare plicitisit și uimit Observare
sistematică
Ce v-au atras mai mult, replicile sau când găsește pupăza.
imaginile?Ce vă transmit imaginile? pasărea pare speriată.
Conversația
Ce sentimente credeți că îl încearcă pe
Nică? Ce credeți că simte pupăza?
Aprecieri
Conversația verbale

Voi preda conținutul noii lecții și Aceștia lipesc planșa


Realizarea structura unei benzi desenate, folosind din „ Pânza
Învățarea prin Elevii vor fi
sensului
schema lecției din ANEXA 3. Vă rog Charlottei” în caiete, descoperire apreciați
să notați elementele teoretice ale unei folosind liniare, pixuri verbal , iar
cei mai
benzi desenate, așa cum apar sau culori diferite,
activi
5
proiectate pe televizor și scrise pe carioci, vor nota Expunerea primesc
tablă. folosind săgeți, puncte.
componentele ei: bule,
După ca ați notat trăsăturile unei recitative, sunete, Banda desenată
benzi desenate, vă rog să vă întoarceți semne de punctuație,
la puzzle-ul vostru și cu ajutorul viniete.
acestuia veți rezolva rebusul pe care îl
găsiți în mapă, acesta fiind ANEXA 4. Problematizarea
Profesorul
Pe verticală veți identifica un personaj
face
din text. Pentru a rezolva acest rebus Notarea elementelor
aprecieri
aveți la dispoziție 5 minute. componenete ale unei
verbale ,
benzi desenate o vor
Realizarea Rebusul va fi rezolvat după ce generale și
sensului realiza în caiete,
fiecare elev va găsi soluția indicațiilor individuale
folosind materiale de Conversația
de mai jos: pe tot
scriere diferite, pentru
Rebus parcursul
1. Nică se urcă într-un…. (COPAC) a evidenția aceste
noțiuni. orei.
2. Denumire pe care mama o dă
păsării.(CUC)
3. Sunetul care îl trezea pe Nică Expunerea
Fiecare elev rezolvă
dimineața.(PUP)
individual acest rebus,
4. Primul verb din text.(SCOALĂ)
iar la final, o parte
5. Sinonimul verbului „ a se scula”. dintre elevi vor oferi
(TREZI) Discuția
răspunsurile date.
6. Lui Nică nu-i place acest moment
Soluțiile găsite vor fi
al zilei.(DIMINEAȚA) comunicate individual,
Întrebările adresate de profesor sunt profesorul numește
primul elev, iar apoi
variate și solicită latura critică a
fiecare elev numit va
elevului: numi la rândul său alt
Problematizarea Profesorul
elev pentru a oferi apreciază
Realizarea Sunteți de acord cu soluția identificată soluția corectă, prin verbal și
sensului de colegul vostru? acest mod realizându- prin notare
Ați fi oferit un alt răspuns? se interevaluarea. răspunsul
Dacă timpul ne va permite, voi Rezolvă fișa Exercițiul
elevilor.
transmite elevilor faptul că vom rezolva individual, după
Fișa de lucru de rezervă, având ca text fiecare exercișiu eun
suport banda desenată din opera literară elev va fi numit
„ Amintiri din copilărie ” de Ion Creangă pentreu a oferi

6
(„Pupăza din tei”). - ANEXA 5 răspunsul corect.

Reflecția În ultimele minute, voi aplica metoda Completează indi- Conversația


(8 minute) eseul de 5’ . Elevii vor nota un lucru
vidual această fișă , Notarea
nou învăţat azi, o întrebare şi opinia cu
Asigurarea privire la oră. - ANEXA 6 iar la final câțiva
retenției și a 1. Scrie un lucru nou învăţat astăzi. Voi face
elevi citesc Eseul de 5
transferului 2. Formulează o întrebare pe care o ai minute
eventualele răs- aprecieri
în legătură cu lecţia de astăzi.
3. Exprimǎ-ţi părerea în legătură cu punsuri. generale şi
lecţia de astăzi. Brainstorming individuale,
4. Încercuiește un emoji ca să exprimi pozitive şi
cum crezi că te-ai descurcat azi. Elevii notează
negative,
Tema pentru Voi comunica elevilor că pentru
tema pentru acasă atât pe
acasă ora viitoare trebuie să povestească
în 5-7 rânduri restul evenimentelor și ascultă Explicația parcursul
(2 minute) din fragmentul surprins de banda
aprecierile orei, cât şi
desenată.
profesorului în la sfârşitul
Mă bucur că ați fost cuminți și
isteți astăzi. Unii dintre voi ați fost funcție de care vor acesteia.
Conversația
mai activi și veți primi norte și primi puncte sau
puncte (numesc elevii),dar sunt
vor fi notați.
sigură că prin muncă și ceilalți veți Evaluarea
reuși aceeași performanță. Vă
mulțumesc pentru că ați muncit
frumos și sunt sigură că și
profesorii care v-au urmărit online Activitate frontală
apreciază munca depusă. Vă
doresc o zi placută.

7
ANEXA 1 - MOMENT ORTOGRAFIC
Corectează enunțurile următoare, subliniind ortogramele corecte și punând în căsuțe
semnele de punctuație potrivite:
„ Lizuca începu iar / i-ar a vorbi încet

Patrocle eu cred că nu trebuie să ne temem de muma pădurii Știi/ Ști de ce mă tem eu

De ce te temi

De bursuc Am auzit că bursucu-i foarte rău

N-are / Nare decât să vie am eu ac de cojocul lui

Iată bursucul Patrocle ”


(„ Dumbrava minunată ” de Mihail Sadoveanu)

TEXTUL CORECTAT
„ Lizuca începu iar a vorbi încet :

- Patrocle, eu cred că nu trebuie să ne temem de muma

pădurii. Știi de ce mă tem eu ?

- De ce te temi?

- De bursuc. Am auzit că bursucu-i foarte rău.

- N-are decât să vie, am eu ac de cojocul lui!

- Iată, bursucul, Patrocle! ”


ANEXA 2 - PUZZLE „ Amintiri din copilărie ” de Ion Creangă ( „Pupăza din tei” )

BANDA DESENATĂ

Puzzle desfășurat ( 6 piese)


ANEXA 3 - STRUCTURA BENZII DESENATE. SCHIȚA TABLEI
GROH!

RECITATIVE BULĂ SUNETE/ SEMNE DE PUNCTUAȚIE

VINIETE (CASETE)

Def. Banda desenată este un text multimodal în care


întâmplările sunt povestite cu ajutorul imaginilor, cuvintelor
și al sunetelor.
Părțile unei benzi desenate sunt:
a) VINIETELE (casetele) - imagini delimitate de un cadru;
b) BULELE - spațiile care conțin replicile personajelor;
c) RECITATIVE - comentariile naratorului scrise într-un chenar;

ANEXA 4 - REBUS
1. Nică se urcă într-un….
2. Denumire pe care mama o dă păsării.
3. Sunetul care îl trezea pe Nică dimineața.
4. Primul verb din text.
5. Sinonimul verbului „a se scula”.
6. Lui Nică nu-i place acest moment al zilei.

SOLUȚIA REBUSULUI

C O P A C
C U C
P U P
S C O A L Ă
T R E Z I
D I M I N E A Ț A

ANEXA 5 - FIȘĂ DE LUCRU DE REZERVĂ - „Pupăza din tei”

1. Câte viniete are această bandă desenată?


.....................................................................................................................................................................
2. Notează câte un termen care să indice timpul şi spaţiul în care se desfăşoară întâmplările.
......................................................................................................................................................................
3. Precizează genul și numărul substantivului pupăză.
.....................................................................................................................................................................
4. Menţionează cui aparţin replicile:
a. „O voi ascunde printre putinile acestea.”..............................................................................................
b. „Scoală, duglișule! ”.............................................................................................................................

5. Notează trei trăsături morale ale lui Nică, aşa cum reies din banda desenată.
.....................................................................................................................................................................
6. Precizează starea mamei, ghidându-te după mimica, gesturile, postura acesteia, aşa cum sunt ele
reprezentate în banda desenată.
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
7. Voi cere elevilor să identifice ideea corespunzătoare din vinieta 1.
....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

8. Ordonează imaginile de mai jos în funcție de evenimentele prezentate:

ANEXA 6 - FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

ESEUL DE 5 MINUTE

1. SCRIE UN LUCRU NOU ÎNVĂŢAT ASTĂZI.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. FORMULEAZĂ O ÎNTREBARE PE CARE O AI ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. EXPRIMǍ-ŢI PĂREREA ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. ÎNCERCUIEȘTE UN EMOJI CA SĂ EXPRIMI CUM CREZI CĂ TE-AI DESCURCAT AZI.

BINE SATISFĂCĂTOR FOARTE BINE

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ANEXA 6 - FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

ESEUL DE 5 MINUTE
1. SCRIE UN LUCRU NOU ÎNVĂŢAT ASTĂZI.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. FORMULEAZĂ O ÎNTREBARE PE CARE O AI ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. EXPRIMǍ-ŢI PĂREREA ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. ÎNCERCUIEȘTE UN EMOJI CA SĂ EXPRIMI CUM CREZI CĂ TE-AI DESCURCAT AZI.

BINE SATISFĂCĂTOR FOARTE BINE

S-ar putea să vă placă și