Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Beica de Jos


PROFESOR: Moldovan Ioana - Maria
DATA: 24 martie 2021
CLASA: a VII- a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Cunoașterea de sine
SUBIECTUL LECŢIEI: Pronumele și adjectivul pronominal posesiv
TIPUL LECŢIEI: Lecție de comunicare/ însușire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Cultivarea unui mod de gândire riguros şi creativ
DURATA: 50 de minute
MOTIVAŢIA: Lecția este importantă, deoarece permite însușirea informațiilor despre pronumele și adjectivul
pronominal posesiv, recunoașterea acestora în texte la prima vedere și aplicarea noilor cunoștințe în exerciții la
prima vedere. De asemenea, elevii își vor putea dezvolta capacitataea de a delimita anumite forme pronominale
posesive de cele ale pronumelor personale.

COMPETENŢE GENERALE:
1.Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare prin receptarea și producerea textului
oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri; 
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE
2.2. Compararea diferitelor puncte de vedere exprimate pe marginea unor texte diverse, discontinue şi
multimodale
3.1. Redactarea unui text complex, având în vedere respectarea etapelor procesului de scriere și selectarea unor
structuri adecvate intenţiei de comunicare
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a fi prezentate în faţa colegilor;
4.2. Exprimarea clară a intenţiei comunicative prin corelarea achiziţiilor lexicale şi semantice cu cele sintactice
şi morfologice din limba română standard;
4.3. Aplicarea conştientă a regulilor şi a convenţiilor ortografice şi ortoepice pentru o comunicare corectă;

COMPETENŢE DERIVATE
a) informative : elevii vor reuşi
- rezolvarea cerinţelor, lucrând individual, însușind și sistematizând astfel noţiunile despre pronumele și
adjectivul pronominal posesiv;
b) formative : - exprimarea coerentă, nuanţată în limba română;
c) educative : - dezvoltarea sentimentului de disciplină a muncii;
- cultivarea creativității elevilor.
e) cognitive: - definirea pronumelul posesiv;
1
- identificarea formelor pronominale posesive și a diferențelor față de adjectivul posesiv;
- clasificarea pronumelor posesive și a formelor sopecifice fiecărei persoane;
- corelarea noțiunilor de posesor și obiect posedat în recunoașterea acestora;
- identificarea în texte suport a pronumelor și adjectivelor posesive;
- crearea unor enunțuri pentru a evidenția deosebirile dintre cele două noțiuni;
- alcătuirea unor enunțuri pe baza unor cerințe date;
- stabilirea diferențelor dintre formele pronumelui posesiv și ale pronumelui personal;
f) afective: - participarea cu interes la actul comunicării;
- aplicarea cu interes a cunoştinţelor dobândite;
- dorinţa de a selecta, explica, motiva;
- trezirea intersului pentru rezolvarea cerințelor;
- exersarea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate.
Condiții prealabile: Elevii sunt deprinşi să lucreze pe baza algoritmului, majoritatea recunoscând
pronumele posesive și acordul dintre substantiv și forma pronominală, care va determina transformarea acestuia
în adjectiv pronominal posesiv, precum și a funcției sintactice de atribut adjectival. Nivelul clasei este mediu,
copiii având deprinderi de muncă independentă şi în echipă.

STRATEGII DIDACTICE
a) METODE ŞI PROCEDEE: descoperirea, conversația euristică, dictarea, expunerea, explicația, rebusul,
acvariul, exercițiul, învățarea prin descoperire, problematizarea.
b) FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală.
c) RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, laptop, manualul, tabla magnetică, pixuri colorate, televizor,
tabletă;
d) EVALUAREA: Elevii vor primi aprecieri verbale. Unii vor fi notaţi cu puncte pentru răspunsurile oferite, iar
cei mai activi cu note.
e)RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: - capacităţi normale de învăţare;
- cunoştinţele dobândite;
- timpul activității: 50 de minute.
f) BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V- a – a VIII – a,
București, 2017 ( aprobată prin O. M. E. N. nr. 3393/ 28.02.2017).
2. Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu - Roman, Horia Corcheș, Limba
și literartura română - Manual pentru clasa a VII-a, Ed. ArtKlett, București, 2019.
3. Mihail Sadoveanu, Povestiri, Ed. Cartea Românească, București, 1981.
4. Sofia Dobra – Cartea mea de gramatică, Ed. Art Educațional, București, 2018.
5. Mina- Maria Rusu, Geanina Cotoi, Irina Hăilă, Mihaela Timingeriu, Exerciții practice de
Limba și literatura română, Ed. Paralela 45, Pitești, 2018.
6. Ilie Emanuela, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2014.
7. Florentina Sânmihăian, Mariana Norel, Didactica Limbii și literaturii române - pentru
pregatirea cadrelor didactice din învățământul preuniversitar, 2011.
8. Ionescu, Miron, Bocoș, Mușata, Tratat de didactică modernă, Ed. Paralela 45, Pitești, 2017.
9. Norel Mariana, Bota Oana Alina, Didactica domeniului experiențial. Limbă și comunicare,
Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2012.

2
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII EVALUA


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVILOR DIDACTICE RE
Voi asigura atmosfera favorabilă
pentru începerea activității didactice: Elevii se pregătesc
intrarea profesorului în clasă, salutul, Conversația
pentru ora de Limba și
pregătirea materialelor didactice Profesorul
literatura română, își
necesare și notarea absenților. apreciază
Voi prezenta elevilor din clasa a VII-a pregătesc materialele verbal
faptul că astăzi avem oaspeți care vor și salută politicos răspunsuril
Evocarea urmări online ora și că sunt convinsă profesorul. e elevilor,
(7 minute) că vor fi activi și atenți pentru a-și Elevii răspund în dar și
însuși cunoștințele. aspectul
mod politicos, Tehnica
Voi adresa următoarele întrebări
arătându-se bucuroși și imersiunii în îngrijit al
pentru a destinde atmosfera și pentru a
emoționați în același subiect caietelor.
le afla starea interioară:
Cum vă simțiți azi? timp. Aceasta este o Se fac
Sunteți pregătiți de această oră? situație mai puțin aprecieri
Înainte de a începe ora, ce spuneți de Explicația
obișnuită pentru ei, iar referitoare
un scurt moment ortografic?
adaptarea se face la modul
ANEXA 1 .
treptat. în care
Textul corectat îl voi proiecta pe
televizor, astfel încât săpoată fi elevii au
vizualizat de către elevi. voi folosi Problematizarea lucrat în
aplicația MirrorShare. verific în mod
același timp corectarea textului de individual.
către elevi.
Verificarea Voi verifica tema și voi solicita
temei pentru elevilor informații despre noțiunile Elevii își vor corecta
acasă studiate. Numesc doi elevi care vor Apreciez
eventualele greșeli și Explicația verbal
(3 minute) citi exercițiile date temă în ziua
vor răspunde la răspunsurile
anterioară (Aceștia trebuiau să
aleagă ortogramele corecte): întrebările mele. oferite de
„ Mi-a plăcut filmul și mi-aș dori să Conversația aceștia.
mai merg o dată. Și lui Mihai i-a
plăcut și l-am rugat să ia bilete pentru
mâine. ”
Realizarea În cele ce urmează, o să rezolvăm un Elevii rezolvă rebusul
sensului scurt rebus, din care se va desprinde o în mod individual. La
( 30 minute) Rebus Elevii vor fi
noțiune nouă pe verticală. ANEXA 2 final vor corecta apreciați
Numesc trei elevi pentru a-mi spune răspunsurile, folosind
Captarea
3
atenției răspunsurile identificate, apoi postez pe televizorul , pe care va verbal.
televizor soluția găsită rebusului. fi proiectat rebusul
Explicația
rezolvat!
Așadar, dragi elevi, vă rog să notați în
Anunțarea
caiete tittlul lecției pe care o vom studia
titlului lecției Expunerea
astăzi: Pronumele și adjectivul Elevii notează în
-1min.
pronominal posesiv caiete titlul lecției Apreciez
scrisă pe tablă. verbal
Discuția răspunsurile
Astăzi, avem în vedere însușirea oferite de
aceștia.
Comunicarea cunoștințelor despre pronumele și
Ascultă cu atenție
competențe- adjectivul pronominal posesiv, competențele urmărite.
lor specifice Explicația
(comunicarea recunoalterea acestora și diferențierea Pornesc de la exemple Observ și
și informarea celor două noțiuni. simple, folosind fac
elevilor cu aprecieri
obiectele vestimentare
privire la ex. Pixul este al meu. referitoare
sau rechizitele.
competențele Bluza ta este albastră. Discuția la modul de
urmărite) Ce persoană au cele două forme lucru al
Elevii notează în
-2 min. acestora.
pronominale? Câte obiecte denumește art. caiete cele două
gen. al? Problematizarea
exemple și explicațiile
- al meu - un singur posesor, persoana acestora.
I, un singur obiect posedat, gen
Expunerea
masculin; nume predicativ;
- ta - un singur posesor, persoana a II-a, Elevii vor fi
gen feminin, atribut adjectival; acordat apreciați
Realizarea Notează în caiete cele verbal.
sensului cu substantivul comun bluza;
două exemple. apoi Discuția
În continuare voi preda lecția conform
notează noțiunile noi,
ANEXEI 3. Fiecare elev are în mapa
folosind carioci sau
primită un tabel decupat cu formele
pixuri colorate.
pronumelui posesiv pe care le vor lipi în
Aceștia lipesc
caiete imediat după definiție și exemple.
individual tabelul cu
Acum, pentru că am terminat de predat
formele acestuia.
noile noțiuni, vă rog să scoateți din mapă
Elevii rezolvă Exercițiul
ANEXA 4, care conține un exercițiu
individual fișa de
referitor la noua lecție pe care fiecare lucru, iar unul dintre ei
eleva o va rezolva, unind cele două va preciza alegerea Problematizarea
făcută.
coloane, pentru a stabili funcția sintactică.

4
În ultimele minute voi asigura Observ și
Reflecția conexiunea inversă, folosind o serie fac
( 7 minute) Trei elevi vor oferi Explicația aprecieri
de întrebări:
răspunsurile la referitoare
a) Ce este pronumele posesiv? Discuția
Asigurarea aceste întrebări. la modul de
b) Spuneți câteva forme aleatorii?
retenției și a lucru al
c) Când devine un pronume posesiv
transferului acestora.
adjectiv pronominal posesiv?
Înainte de temă, dacă timpul ne
permite , elevii vor primi de Elevii rezolvă
rezolvat fișa de lucru de rezervă îndividual fișa Acvariul
din ANEXA 5, care conține dată, iar primii doi Voi face
metoda Acvariul. Pentru a-i evalua, care termină, vor fi
în două minute vor încercui toate aprecieri
notați , daca vor
cele 10 pronume posesive. cine reuși să le generale şi
reușsște, primește nota maximă. descopere. individuale,
Cine identifică între 7-9 pronume Explicația
pozitive şi
Tema pentru posesive, obține nota 9.
negative,
acasă
Tema de casă va conține atât pe
( 2 minute) rezolvarea exercițiilor 3,5 de la
Aceștia își exprimă Conversația parcursul
pagina 137 din manual. verbal trăirile la orei, cât şi
În ultimele minute, voi aplica metoda finalul orei, iar cei
la sfârşitul
Eseul de 5’ . Elevii vor nota un lucru care au fost activi
Evaluarea
nou învăţat azi, o întrebare şi opinia cu vor fi notați, iar o acesteia.
privire la oră. (ANEXA 6) parte vor primi
1. Scrie un lucru nou învăţat astăzi. puncte pentru
2. Formulează o întrebare pe care o ai activitate.
în legătură cu lecţia de astăzi. Activitate frontală Elevii sunt
3. Exprimǎ-ţi părerea în legătură cu notați și
lecţia de astăzi. apreciați
Completează
4. Încercuiește un emoji ca să exprimi verbal.
individual fișa
cum crezi că te-ai descurcat azi. conținând metoda
Mă bucur că ați fost cuminți și isteți
eseul de 5 minute,
astăzi. Cum vi s-a părut lecția de Activitate
iar la final elevii
astăzi? A fost greu? Unii dintre voi ați individuală
numiți citesc ceea
fost mai activi și veți primi note și
puncte (numesc elevii), dar sunt ce au simțit azi.
sigură că prin muncă și ceilalți veți
reuși aceeași performanță. Vă
mulțumesc pentru că ați muncit frumos
și sunt sigură că și profesorii care v-
au urmărit online apreciază munca

5
ANEXA 1 - Momentul ortografic

„ Viorica îl privea cu interes cum își desfășoară sforile cum pune nada Crezu că și ea
trebuie să arate ce preferă
Eu nu vreau să prind raci vorbi ea cu vocea-i/ voceai dulce
Bine duduie Viorică mata să nu prinzi raci
Deodată domnișoara Nunuța strigă ascuțit
Uite-o cloșcă cu rățuște ”

( Mihail Sadoveanu, „ Dimineți de iulie ”)

Momentul ortografic - corectat!


„ Viorica îl privea cu interes cum își desfășoară
sforile, cum pune nada. Crezu că și ea trebuie să
arate ce preferă:
- Eu nu vreau sa prind raci, vorbi ea cu vocea-i
dulce.
- Bine, dudie Viorică, mata să nu prinzi raci!
- Deodată domnișoara Nunuța strigă ascuțit:
- Uite-o cloșcă cu rățuște! ”

( Mihail Sadoveanu, „Dimineți de iulie ”)


ANEXA 2 - REBUS

Rezolvați rebusul! Pe verticală veți găsi tipul de pronume pe care îl vom studia astăzi!

1. Primul pronume studiat.


2. Persoana I, plural.
3. Formă neaccentuată (clitică) a pronumelui reflexiv.
4. Persoana a III-a, masculin, singular.
5. Sugerează un singur obiect.
6. Formele neaccentuate ale pronumelui reflexiv se numesc ….
7. Doar persoana a II-a are acest caz.

ANEXA 2- SOLUȚIA REBUSULUI

P E R S O N A L

N O I

S E

E L

S I N G U L A R

C L I T I C E

V O C A T I V

Soluția găsită pe verticală este POSESIV!


ANEXA 3 - SCHEMA TABLEI
PRONUMELE ŞI ADJECTIVUL PRONOMINAL POSESIV

1. Definiţie: Pronumele posesiv înlocuieşte un obiect posedat şi oferă indicaţii despre posesor.
Al tău nu scrie.
- al tău - un singur posesor, persoana a II-a, un singur obiect posedat, gen masculin; f.s.
subiect;
Obs: În structura pronumelui posesiv intră obligatoriu ARTICOLUL POSESIV (AL, A, AI, ALE,
ALOR): al meu, ai mei;
2. Categorii gramaticale: pronumele posesiv îşi schimbă forma după: persoana posesorului;
numărul posesorului; numărul obiectului posedat; genul obiectului posedat; cazul obiectului
posedat.

Obs. Formele lui, ei, lor sunt mereu PRONUME PERSONALE!!


3. Funcţiile sintactice ale pronumelui posesiv ( posibilități combinatorii ):
a) Ai mei sosesc mâine. - S
b) Pălăriile sunt ale vostre. - N.p.
c) Îi caut pe ai noștri. - c.d.
d) Le-am cerut alor săi un sfat.- c.i.
e) M-am întâlnit ieri cu ale sale. - c. prep.
f) Am mers la ai săi. - circ de loc

Obs. Atunci când determină un substantiv, cu care se acordă în gen, număr și caz, pronumele
posesiv devine adjectiv pronominal posesiv cu funcția sintactică de ATRIBIT ADJECTIVAL!
Geaca mea este albastră.
- mea - atribut adjectival expr. prin adj. pron. posesiv, acordat cu subst. com. geaca, gen f., nr.
sg., caz nominativ, un posesor, persoana I;
Obs. Adj. pron. posesiv poate fi așezat după obiectul posedat sau înaintea acestuia.
ex. penarul său / al său penar

ANEXA 4 - FIȘĂ DE LUCRU


1. Stabiliți funcția sintactică a pronumelor și adjectivelor pronominale posesive, unind
cele două coloane:

a. Colega noastră lipsește. 1. subiect, caz N


b. Ai noștri vor sosi mâine. 2. atribut pronominal, caz Ac
c. I-au plăcut cadourile de la ai săi. 3. atribut adjectival, caz N
d. Vorbea cu plăcere despre ale sale. 4. complement indirect, caz D
e. Le-a dat alor tăi bagajele. 5. complement prepozițional, caz Ac
6. circumstanțial de loc, Ac

2. Precizați numărul posesorilor, al obiectelor posedate și persoana pronumelor posesive


date:
Exemplu: al meu - un posesor, persoana I, un obiect posedat;

ale tale_________________________________________________________________________
ai noștri________________________________________________________________________
a voastră________________________________________________________________________
al său__________________________________________________________________________

3. Transformaţi propoziţiile următoare conform modelului:


a) Voi aveţi caiete noi. Ex. Caietele voastre sunt noi.
b) Eu am un ceas. a)………………………………………………………………..
c) Noi avem creioane colorate. b)…………………………………………...…………………….
d) Tu ai o bicicletă. c)…………………………………………………………………

4. Subliniaţi cu o linie PRONUMELE POSESIVE şi cu două linii ADJECTIVELE


PRONOMINALE POSESIVE din textul de mai jos:
Prietena mea a început să spună povestirea Sărăcuţul cu rapiditatea sa caracteristică, şi cu toate că

mi-am dat silinţa să povestesc mai bine decât ea, n-am reuşit.

Apoi, curcanul se întoarse şi alergă lângă ai săi, ţanţoş şi stăpân peste curtea sa.

ANEXA 5 - ACVARIUL - Fișă de lucru de REZERVĂ


Încercuiți în acvariul dat cele 10 pronume posesive, având la dispoziție
3 minute! Cel care va reuși, va obține nota maximă! Succes!

ELE AL NOSTRU SINE DUMNEAVOASTRĂ

LUI A MEA DUMNEALUI A VOASTRĂ

TU AL SĂU AI NOȘTRI DUMISALE LE-

MINE AI TĂI SE ALOR NOASTRE TINE

EU A SA LOR S- A NOASTRĂ ALE MELE

ANEXA 5 - ACVARIUL - Fișă de lucru de REZERVĂ

Încercuiți în acvariul dat cele 10 pronume posesive, având la dispoziție


3 minute! Cel care va reuși, va obține nota maximă! Succes!

ELE AL NOSTRU SINE DUMNEAVOASTRĂ

LUI A MEA DUMNEALUI A VOASTRĂ

TU AL SĂU AI NOȘTRI DUMISALE LE-

MINE AI TĂI SE ALOR NOASTRE TINE

EU A SA LOR S- A NOASTRĂ ALE MELE

ANEXA 6 - FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

ESEUL DE 5 MINUTE
1. SCRIE UN LUCRU NOU ÎNVĂŢAT ASTĂZI.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. FORMULEAZĂ O ÎNTREBARE PE CARE O AI ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. EXPRIMǍ-ŢI PĂREREA ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. ÎNCERCUIEȘTE UN EMOJI CA SĂ EXPRIMI CUM CREZI CĂ TE-AI DESCURCAT AZI.

BINE SATISFĂCĂTOR FOARTE BINE

ANEXA 6 - FIȘĂ DE AUTOEVALUARE

ESEUL DE 5 MINUTE
1. SCRIE UN LUCRU NOU ÎNVĂŢAT ASTĂZI.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. FORMULEAZĂ O ÎNTREBARE PE CARE O AI ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. EXPRIMǍ-ŢI PĂREREA ÎN LEGĂTURĂ CU LECŢIA DE ASTĂZI.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. ÎNCERCUIEȘTE UN EMOJI CA SĂ EXPRIMI CUM CREZI CĂ TE-AI DESCURCAT AZI.

BINE SATISFĂCĂTOR FOARTE BINE

S-ar putea să vă placă și