Sunteți pe pagina 1din 11

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG.

MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

Proiect de activitate didactică


Data: 16 decembrie 2020
Propunător: prof. înv. primar dr. Sebesi-Sütö Ștefan-Mihai
Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”, Tg-Mureș
Clasa: a III-a A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”
Tipul lecției: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
Discipline integrate:
Limba și literatura română
Educație civică

ACTIVITATE INTERDISCIPLINARĂ
Competențe specifice
Limba și literatura română: 1.2, 1.4, 2.3, 2.5, 4.1
Educație civică: 1.1, 1.2, 3.3
Obiective operaționale: O1 – să identifice sensul cuvintelor date prin raportare la construcția enunțurilor oferite ca suport;
O2 – să recunoască variantele de înlocuire a cuvântului neam cu alte sinonime pentru scrierea corectă a acestuia;
O3 – să utilizeze potrivit scrierea corectă a perechii neam/ne-am în diverse situații de exersare, pe baza explicațiilor
oferite anterior de către cadrul didactic.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

Forme de organizare: sincron, asincron, hibrid


Metode, procedee și tehnici de realizare: Conversația, Explicația, Exercițiul, Brainstorming, Jocul;
Material didactic/site-uri și aplicații: www.youtube.com, www.quizzez.com, www.liveworksheets.com
Bibliografie: Programa școlară pentru disciplinele: Limba și literatura română, Educație civică.
Cerghit, Ioan, Metode de învățământ, Ed. Polirom, Iași, 2006;
Constantin, Cucoș, Pedagogie – ediția a II-a revăzută și adăugită, Ed. Polirom, Iași, 2006.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

Etapele lecţiei Ob. Secvenţe de conţinut Metode şi Evaluare


op Procedee

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Pe tot parcursul
Evocarea orei răspunsurile
Asigurarea cadrului necesar pentru
elevilor vor fi
începerea orei: verificarea conexiunii Elevii se pregătesc pentru începerea monitorizate și
evaluate
de internet, verificarea elevilor activității.
conectați, pregătirea în prealabil a
resurselor digitale necesare
desfășurării optime a activității.
Se vor purta unele discuții referitoare Își pregătesc materialele necesare
Conversația
la starea de spirit a elevilor din desfășurării orei și sunt atenți la
această dimineață pentru a crea o explicațiile oferite de către
atmosferă relaxantă, degajată astfel învățător.
încât elevii să se simtă cât mai în
siguranță în ceea ce privește oferirea
de răspunsuri libere pe parcursul Elevii își prezintă propriile trăiri,
desfășurării orei de limba și noutățile zilei trecute, mesaje de
literatura română. încurajare etc.
Le voi adresa elevilor unele întrebări Elevii răspund la întrebările
Explicația
recapitulative cu privire la adresate:
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

ortogramele deja învățate: - O ortogramă reprezintă un model


- Ce reprezintă o ortogramă? de scriere corectă a unor cuvinte.
- La ce trebuie să fim atenți când - Când folosim o ortogramă trebuie
folosim o ortogramă? să fim atenți la scrierea cratimei.
Conversația
- Ce înțelegem prin cratimă? - Noi știm că o cratimă este o liniuță recapitulativă
- Care sunt ortogramele pe care noi ce unește cuvinte diferite.
le-am învățat până în acest moment? - Ortogramele pe care le-am învățat
- Ce ați putea să-mi spuneți în sunt: s-a, s-au, într-o, într-un, i-a, i-
legătură cu ortograma s-a? Când au etc.
scriem cu cratimă? - Vom scrie s-a când nu se poate
- Dar despre ortograma s-au? Cine face înlocuirea cu „ei” sau „lui”.
îmi poate explica de ce nu s-a folosit - Se scrie „s-au” când nu se poate
cratima pentru scrierea următorului face înlocuirea cu „ori”. În acest
enunț: Unde ți-ar plăcea să fii acum, enunț putem spune: Unde ți-ar
la școală sau acasă?1 plăcea să fii acum, la școală ori
După oferirea de către elevi a acasă?
Conversația
explicațiilor urmărite (la nevoie voi recapitulativă
oferi detalii suplimentare) vom trece Elevii explică pe scurt utilizarea
în revistă și celelalte ortograme cratimei și în celelalte exemple de
învățate: într-o, într-un, dintr-o, ortograme, fiind atenți la alegerea

1
Enunțul va fi notat pe o anexă și oferită copiilor sub forma partajării ecranului.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

dintr-un, printr-o, printr-un, i-a, i- răspunsurilor corecte.


au.
Odată ce exercițiul recapitulativ
propus ia sfârșit le transmit elevilor
să își pregătească proiectele dedicate Copiii își aduc proiectele realizate Observarea unui
produs realizat
Zilei Naționale a României pentru în săptămânile trecute, entuziasmați
prezentarea unor elemente cuprinse de creațiile obținute.
în acesta.
Realizarea
sensului Discuția se va încheia printr-un
enunț precum: Românii formează un
neam de oameni bravi.
- Copii, știți care e sensul cuvântului
„neam”?
- Acum că ați aflat ce înțeles are
acest termen, care sunt primele
O1 Conversația
cuvinte la care vă gândiți când auziți
explicativă
această expresie folosită pentru a ne - Cuvântul neam înseamnă popor.
mândru cu neamul românesc?
În timp ce elevii oferă răspunsurile,
eu le voi nota fe rând, pe fiecare, Elevii își exprimă propriile gânduri
astfel încât să realizăm o imagine în legătură cu întrebarea adresată de
folosind site-ul wordart.com, precum învățător: România, patrie, drapel,
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

în exemplul alăturat: imn, popor, domnitor, țară, curaj,


luptă, român ș.a.m.d.
Brainstorming

Explicația

În următoarele momente voi anunța


elevii despre subiectul lecției de
limba și literatura română de astăzi,
anunțând titlul și obiectivele: Elevii ascultă cu atenție, apoi își
Scrierea corectă a cuvintelor notează în caiete titlul lecției:
neam și ne-am Scrierea corectă a cuvintelor
La finalul orei vom fi capabili să neam și ne-am
identificăm corect sensul cuvintelor
Explicația
date prin raportare la construcția
enunțului, să recunoaștem Sunt ascultători la cele prezentate
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

posibilitățile de înlocuire a de către cadrul didactic.


cuvântului neam cu alte sinonime
pentru scrierea corectă a acestuia, să
utilizeze potrivit scrierea corectă a
perechii neam/ne-am în diverse
situații de exersare, pe baza
explicațiilor oferite anterior de către Sunt atenți la explicațiile primite.
cadrul didactic.
Vom nota titlul lecției folosind
partajarea ecranului și editarea unui
fișier word, apoi voi oferi mai multe
exemple din care să rezulte, printr-un Își notează în caiete exemplele pe
Conversația
procedeu deductiv, modelele de baza cărora vor descoperi utilizarea
scriere corectă a cuvintelor neam și corectă a cuvântului neam și a
ne-am, notând mai întâi exemplul ortogramei ne-am.
oferit în partea introductivă a lecției
Explicația
împreună cu sensul ce permite
înlocuirea cu termenul
popor/popoare, familie, rudă/rude:
 Românii formează un neam  Românii formează un neam
de oameni bravi. de oameni bravi. Exercițiul
 neam = popor  neam = popor
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

Neamurile lumii s-au Neamurile s-au Strategii


lumii
O1 deductive
împărțit pe tot întinsul globului împărțit pe tot întinsul globului
pământesc. pământesc.
neam = popoarele neam = popoarele
Exercițiul
 Sora mea e din același neam  Sora mea e din același neam
cu mine. cu mine.
 neam = familie  neam = familie
O2
o De sărbători vom fi o De sărbători vom fi
Exercițiul
înconjurați de neamuri dragi. înconjurați de neamuri dragi.
o neamuri = rude o neamuri = rude
Pe baza exemplelor de mai sus vom În caiete se va nota regula de scriere
oferi regula de scriere corectă a corectă a cuvântului neam:
Explicația
cuvântului neam: Se scrie „neam” când cuvântul are
Se scrie „neam” când cuvântul înțelesul și se poate înlocui cu:
are înțelesul și se poate înlocui cu: popor, familie, rudă.
popor, familie, rudă. Elevii își vor nota și celelalte
În continuare, voi oferi enunțurile exemple de enunțuri cu ajutorul
prin care să observăm scrierea cu cărora ne vom da seama de cea de-a
cratimă a ortogramei ne-am: doua regulă de scriere corectă a
 În trecut ne-am luptat pentru ortogramei „ne-am”.
libertate.  În trecut ne-am luptat pentru
O1 Exercițiul
Ne-am bucurat de cadourile libertate.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

primite de la Moș Nicolae. Ne-am bucurat de cadourile


 Ne-am luat rămas bun și primite de la Moș Nicolae.
ne-am grăbit spre școală.  Ne-am luat rămas bun și
Pe parcursul discutării exemplelor le ne-am grăbit spre școală.
voi cere elevilor să verifice
Strategii
posibilitatea de înlocuire a
deductive
ortogramei ne-am cu cele trei Elevii, prin încercarea de înlocuire a
cuvinte: popor, familie, rudă. Vom ortogramei ne-am cu cele trei
observa că această înlocuire nu este cuvinte: popor, familie, rudă vor
O3
posibilă, descoperind astfel regula ce observa că enunțurile își pierd
permite scrierea corectă. În plus, înțelesul ceea ce înseamnă că
vom observa structura ortogramei, scrierea cu cratimă se realizează în
putând astfel să ne dăm seama că astfel de momente. De asemenea, pe Explicația
este exprimată o acțiune, iar baza explicațiilor, vor înțelege mai
cuvântul „ne” ține locul unor bine componența ortogramei nou
persoane. învățată.
Se scrie „ne-am” când sunt Se scrie „ne-am” când sunt
două cuvinte diferite care se rostesc două cuvinte diferite care se rostesc
Explicația
într-o singură silabă. într-o singură silabă.
Le voi transmite elevilor că în
minutele următoare vom vizualiza un
scurt filmuleț referitor la tema lecției Elevii urmăresc cu interes
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

noastre de limba și literatura română, videoclipul.


Reflecția Conversația
ce se regăsește la următoarea adresă:
https://www.youtube.com/watch?v=
PylEVhBFxNg
În încheierea orei le voi spune
copiilor următoarele:
- Dragi elevi, pentru a ne asigura că Sunt entuziasmați în legătură cu
Exercițiul
ați înțeles utilizarea corectă a organizarea jocului Quizizz.
cuvântului neam și a ortogramei ne-
am v-am pregătit un mic joc. Tot ce
trebuie să faceți e să accesați Citesc cu atenție enunțurile și aleg
următorul link (îl voi trimite prin varianta corectă de răspuns.
intermediul secțiunii de chat), să fiți
atenți și să alegeți variantele corecte.
O3 * Joc Quizizz: Jocul
https://quizizz.com/admin/quiz/5fcfc
d5a1f2f38001d9a0785
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
Scrierea corectă a cuvintelor „neam” și „ne-am”

Le voi mulțumi pentru atenție, voi Se bucură de aprecierile exprimate Conversația


efectua aprecierile individuale și de învățător, își notează tema și se
colective și voi oferi tema pentru pregătesc de pauză.
acasă (fișă liveworksheets:
https://www.liveworksheets.com/at14
28012ei ).

S-ar putea să vă placă și