Sunteți pe pagina 1din 37

PROIECT DE LECŢIE

Dată: 27.01.2022

Clasa: a IV-a B

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Topraisar

Prof. ȋnv. primar: Cojanu (Simion) Lavinia Gabriela

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învăţare: Pe aripile imaginaţiei

Subiectul lecţiei: Verbul. Numărul, persoana şi timpul verbului

Tipul lecţiei: Consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Competenţe specifice:

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare

1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate - observarea unor mărci specifice (plural/gen etc.)

Obiective operaţionale:

Ø cognitive
O1: să integreze verbe în context date;
O2: să identifice verbul și categoriile gramaticale ale acestuia;

O3: să scrie verbele potrivite, ȋn funcție de timp şi persoană;

O4: să demonstreze însușirea cunoștințelor dobândite prin rezolvarea unor sarcini;

Ø psiho-motorii
- să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul activităţii de scriere
- să manipuleze cu dexteritate instrumentele de scris
Ø afective
Dezvoltarea interesului de a participa în situaţii diverse de comunicare

Resurse: umane –17

Temporale – 40 de minute

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, brainstorming-ul

Mijloace didactice: laptop, video-proiector, fişe de lucru

Forme de organizare: frontal

Forme și tehnici de evaluare: observarea directă, aprecierea corectitudinii răspunsurilor


Bibliografie

1. Mihăescu M. (2010). Metode activ-participative aplicate în învățământul primar. București: Editura Didactica Publishing House

2. Şerdean, I.(2006) . Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar. București: Editura Corint

3. Programa pentru clasa a IV-a aprobată prin Ordin al ministrului Nr 5003/02.12.2014


SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Momentele lecţiei Ob Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare

Metode Mijloace Forme de


organizare

Se asigură un climat favorabil în


1. Momentul 2’ vederea desfăşurării în bune condiţii a conversaţia frontal
organizatoric lecţiei. Se organizează clasa, se pregătesc
materialele didactice.

Se fac referiri la păstrarea poziţiei


corecte în bancă.

Profesorul trăznit a observat că


2. Captarea atenţiei 3’
majoritatea copiilor îşi petrec foarte mult
frontal observarea
directă
timp mult timp on-line şi a hotărât să le
blocheze accesul la aplicaţiile şi jocurile conversaţia
preferate. Pentru a putea accesa jocurile
trebuie să descopere codul şi să
demonstreze acestea nu influenţează
activitatea şcolară.

Primul joc pe care îl vom debloca este


“Minecraft”.
Aritmogrif
Solicit elevilor completarea unui
explicaţia Anexa 1
aritmogrif. (pe verticală elevii vor
descoperi cuvântul “VERBUL”)

3. Anunţarea temei 1’ Se anunță tema lecției: Astăzi, la ora de


şi enunţarea limba română vom continua să discutăm
obiectivelor conversaţia frontal
despre verb, vom rezolva diferite exerciții
cu părțile de vorbire învățate și ne vom
juca.

Profesorul trăznit nu are încredere în


4. Reactualizarea şi O1 25’
oricine, aşadar vom avea de rezolvat mai
frontal aprecierea
fixarea corectitudinii
cunoştinţelor multe sarcini. conversația răspunsurilor
învăţate anterior
Reactualizarea cunoştinţelor se face
prin metoda Ciorchinelui. (elevii vor
Anexa 2
primi o fişă asemănătoare pe care o vor
completa şi o vor lipi în caiete) markere

lipici
Elevii vor primi o fişă de lucru cu ciorchinele
următoarele cerinţe:

· Subliniază verbele din următoarele Anexa 3


propoziţii şi analizează-le:
video-
Maria va merge în excursie cu colegii
de clasă.
Prietenii mei au înfiinţat un club de proiector
lectură.

Urc pe o potecă îngustă.

· Uneşte prin săgeţi verbele cu sens


opus: explicaţia
a intra a merge

a alerga a tace

a vorbi a ieşi

a îngheţa a dezlega
exerciţiul
a lega a dezgheţa

· Găseşte verbele care se pot forma


pornind de la următoarele cuvinte:
ü Ieşire
ü Iubire
ü Legătură
ü Ploaie
ü Sosire
· Trece următoarele verbe la toate
cele trei timpuri: a desena, a citi, a
cunoaşte, a spune, a găsi.

5. Obținerea O4 8’ Joc didactic: „Lanţul verbelor”- conversaţia frontal observarea


performanței
Completaţi petalele florilor cu formele explicația Anexa 4 sistematică
verbului “a învăţa” la timpul trecut şi jocul didactic
prezent, toate persoanele şi numerele.

După rezolvarea cu succes a tuturor


sarcinilor elevii primesc de la Profesorul
trăznit un plic cu codul de acces la joc.

6. Aprecieri finale 1’ Se fac aprecieri asupra modului în care au conversaţia frontal aprecieri finale
participat elevii la oră. Se notează elevii cu
cele mai bune răspunsuri. Se dă temă
pentru acasă.

ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
1.Subliniază verbele din următoarele propoziţii şi analizează-le:
Maria va merge în excursie cu colegii de clasă.

___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________

Prietenii mei au înfiinţat un club de lectură.

___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________

Urc pe o potecă îngustă.

___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________

2.Uneşte prin săgeţi verbele cu sens opus:

a intra a merge

a alerga a tace

a vorbi a ieşi

a îngheţa a dezlega

a lega a dezgheţa

3.Găseşte verbele care se pot forma pornind de la următoarele cuvinte:


ü Ieşire
ü Iubire
ü Legătură
ü Ploaie
ü Sosire
4.Trece următoarele verbe la toate cele trei timpuri: a desena, a citi, a cunoaşte, a spune, a găsi.

TRECUT PREZENT VIITOR

ANEXA 4
PROIECT DE LECŢIE

Dată: 27.01.2022

Clasa: a IV-a B

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Topraisar

Prof. Inv. primar: Cojanu (Simion) Lavinia Gabriela

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii

Disciplina: Matematică

Unitatea de învăţare: Primim şi dăruim

Subiectul lecţiei: Aflarea unui număr necunoscut dintr-o operaţie de înmulţire sau de împărţire

Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice:

2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii

5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple

Obiective operaţionale:
Ø cognitive
O1: să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale în concentrul 0-1000000;

O2: să opereze cu noţiunile matematice învăţate;

O3: să afle termenul necunoscut, folosind operaţiile învăţate;

O4: să verifice operaţiile, aplicând proba prin înmulţire şi împărţire;

Ø psiho-motorii
- să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul activităţii de scriere
- să manipuleze cu dexteritate instrumentele de scris
Ø afective
- să participe cu interes la oră și să aprecieze rezultatele colegilor.
Resurse: umane –17

Temporale – 40 de minute

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, observaţia, muncă independentă,

Mijloace didactice: laptop, video-proiector, fişe de lucru

Forme de organizare: frontal, individual

Forme și tehnici de evaluare: observarea directă, aprecierea corectitudinii răspunsurilor

Bibliografie:
1. Neacşu, I., Dascălu, Gh., Roşu, M., Radu, H., Roman, M., Tăgârţă, V., Zafiu, Gh. (1988). Metodica predării matematicii la clasele I-IV. Bucureşti:
Edidura Didactică şi Pedagogică.

2. Roşu, M. (2006). Didactica matematicii în învăţământul primar. M.E.C.

3. Programa pentru clasa a IV-a aprobată prin Ordin al ministrului Nr 5003/02.12.2014

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Strategii didactice

Momentele Ob Elemente de conţinut Metode Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei organizare

1. Moment 1’ Se stabileşte un climat propice desfăşurării lecţiei.


organizatoric Se pregătesc materialele necesare.

2.Captarea 1’ Profesorul trăznit ne-a pregătit o provocare şi Conversaţia


atenţiei pentru ora de matematică. De data aceasta a blocat
Frontal Observarea
accesul la jocul “Fortnite”, pentru a primi codul de
sistematică
acces trebuie să treceţi de toate provocările pregătite.
Fiecare erou ascunde o provocare.

3.Anunţarea 2’ Astăzi la ora de matematică vom învăţa să aflăm


temei şi a termenul necunoscut dintr-o operaţie de înmulţire sau
Conversaţia
obiectivelor de împărţire.
Explicaţia Frontal
Se scrie titlul pe tablă şi în caiete.

4.Dirijarea Pentru a vă fi uşor să rezolvaţi, Profesorul trăznit Video-


învăţării v-a lăsat şi câteva explicaţii pentru rezolvarea proiector
30’
cerinţelor.

(https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-
a/Matematica/Uy5DLiBJTlRVSVRFWFQg/) Frontal
După ce am aflat cum să rezolvăm exerciţiile, putem Evaluare orală
să ne apucăm să rezolvăm ceea ce ni s-a pregătit.
O2 Conversaţia
1. Află numărul necunoscut:
a) 8 x a =2520 Plicuri cu
indicii
b) b x 6 = 1272
Anexa 1
c) c : 25 = 31

d) d : 12= 106 Aprecieri


verbale
e) 344 : e = 4

f) 525 : f = 25 Explicaţia

2. Ştiind că produsul a două numere este 36 144,


iar unul dintre factori este 6, află celălalt
factor.

3. Află deîmpărţitul , ştiind că împărţitorul este


O3 23, iar câtul 15.

4. Dublul unui număr se adună cu 132.


Rezultatul este egal cu diferenţa dintre 569 şi
143. Află numărul necunoscut.

5. Află numerele a, b, c, d, e ştiind că: Frontal

a) a = 17 + b Exerciţiul

O1 b=c:3

c = d + 30 Observarea
sistematică
d=ex4 Exerciţiul

81 : e = 3
O3 b) a x b = 300

b=cx5 Aprecieri
verbale
c = d – 21 Exerciţiul

d=e:6 Frontal

e : 9 = 18

(în limita timpului disponibil)

5.Obţinerea O4 5’ Ultimul erou ascunde un plic cu fişe de lucru Explicaţia Fişa de Individual Evaluare scrisă
performanţei pentru fiecare elev. ( Anexa 2) lucru
Exerciţiul

6.Încheierea 1’ Se fac aprecieri legate de participarea elevilor la


activităţii lecţie.
Conversaţia Frontal Aprecieri
Tema pentru acasă. verbale

ANEXA 1
3. Află numărul necunoscut:

a) 8 x a =2520
b) b x 6 = 1272

5. Află numerele a, b, c, d, e
ştiind că:

a) a = 17 + b
4. Dublul unui număr se adună cu b=c:3
132. Rezultatul este egal cu
diferenţa dintre 569 şi 143. Află c = d + 30
numărul necunoscut.
d=ex4

81 : e = 3

ANEXA 2
PROIECT DE LECŢIE
Dată: 27.01.2022

Clasa: a IV-a B

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Topraisar

Prof. Inv. primar: Cojanu (Simion) Lavinia Gabriela

Aria curriculară: Om şi societate

Disciplina: Geografie

Unitatea de învăţare: România, geografie generală

Subiectul lecţiei: De la orizontul local la ţară

Tipul lecţiei: Recapitulare a cunoștințelor

Competenţe specifice:

1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute

3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă

Obiective operaţionale:

Ø cognitive
O1: Să recunoască semnele şi culorile convenţionale;

O2: Să utilizeze unităţile de măsură pentru timp în exerciţii;


O3: Să scrie poziţia vecinilor României pe hartă;

O4: Să realizeze fişa localităţii natale;

Ø psiho-motorii
- să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul activităţii de scriere
- să manipuleze cu dexteritate instrumentele de scris
Ø afective
- să participe cu interes la oră și să aprecieze rezultatele colegilor.
Resurse: umane –17

Temporale – 40 de minute

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

Mijloace didactice: laptop, video-proiector, fişe de lucru, harta României, planşa “Careu”,

Forme de organizare: frontal, individual

Forme și tehnici de evaluare: observarea directă, aprecierea corectitudinii răspunsurilor

Bibliografie:

1. Brie, S., Micu, A.(2016). Geografie-caiet de aplicaţii. Bucureşti: Ed Sinapsis

2. Programa pentru clasa a IV-a aprobată prin Ordin al ministrului Nr 5003/02.12.2014


SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Ob. Strategii didactice

Momentele lecţiei Elemente de conţinut Metode Mijloace Forme de Evaluare


organizare

1.Moment 1’ Se stabileşte un climat propice pentru


organizatoric desfăşurarea lecţiei.

2.Captarea atenţiei 1’ Datorită faptului că v-aţi descurcat foarte bine


până acum, Profesorul trăznit doreşte să vă
Conversaţia Frontal Observarea
cunoască. Are nevoie să îl ajutaţi să ajungă în ţara
sistematică
noastră.

3.Anunţarea temei 2’ Titlul lecţiei de astăzi este “ De la orizontul local Instrumente


la ţară”.Vom recapitula cunoştinţele învăţate până de scris
Conversaţia Frontal
acum la geografie.
Caiete

4.Reactualizarea şi O1 30’ Pentru început îl vom ajuta să recunoască


fixarea semnele şi culorile convenţionale de pe hartă.
Explicaţia
cunoştinţelor
Se prezintă elevilor o planşă cu semnele şi
învăţate anterior Planşă
culorile convenţionale învăţate, aceştia au sarcina să
spună semnificaţia fiecăruia.

Pentru a se putea încadra în timp şi a ajunge la Evaluare


noi atunci când şi-a propus trebuie să rezolvăm orală
următoarele exerciţii: Exerciţiul
1. Completează cu numere: Frontal

o oră= ______minute

o zi= _______ore

o săptămână= _______zile Conversaţia Aprecieri


verbale
un an=________luni

un an= ________zile sau _______zile Frontal

O2 2. Calculează

Dacă o oră are ____ de minute=> 3 ore= Tablă


____minute
Exerciţiul Caiete
Dacă o zi are _____de ore => o săptămână=
Instrumente
______ore
de scris Observare
Dacă un an are ____ luni=> 7 ani= _____luni sistematică

Pentru a demonstra ca stim sa ne orientam in spatiu,


trebuie sa completam traseul propus, conform
indicatiilor:
Aprecieri
Săgeata porneşte din pătratul A7, apoi
Conversaţia verbale
continuă desenul:

ü Două unităţi spre EST


Fişa de lucru
ü Două unităţi spre NORD Frontal

O3 ü O unitate spre VEST Exerciţiul

ü Patru unităţi spre NORD


ü Cinci unităţi spre EST Planşa

ü Şapte unităţi spre SUD Fişa de lucru Frontal

ü Două unităţi spre VEST

În ce pătrat ai ajuns? (Anexa 1) Explicaţia

Pentru a putea ajunge în România, Profesorul trăznit


trebuie să cunoască limitele şi vecinii ţării noastre.
Evaluare
Să îl ajutăm să completeze pe hartă vecinii ţării
orală
noastre. Caiete
Elevii primesc o fişă cu harta României şi au sarcina Instrumente Frontal
să scrie care sunt vecinii.(Anexa 2 ) de scris
O4
După ce completează harta elevii au de găsit într-un
careu numele ţărilor care se învecinează cu România Exerciţiul
şi să le scrie în ordine alfabetică.(Anexa 3)

Odată ajuns la noi în ţară, are nevoie de mai multe


indicaţii pentru a găsi localitatea noastră.

Elevii trebuie să realizeze schema localităţii:(Anexa


4)

1. Denumirea localităţii

2. Judeţ

3. Regiune

4. Tipul localităţii

5. Zonă geografică
6. Localităţi învecinate

7. Instituţii importante

5.Obţinerea O2 5’ La finalul activităţii Profesorul trăznit îi Explicaţia Video- Frontal Evaluare


performanţei recompensează pe elevi oferindu-le acces la un joc proiector orala
Exerciţiul
nou. (joc on-line pe platforma Wordwall)
Laptop

6.Încheierea 1’ Se fac aprecieri asupra participării elevilor la lecţie. Conversaţia Frontal Aprecieri
activităţii verbale
ANEXA 1

Săgeata porneşte din pătratul A7, apoi continuă desenul:


A B C D E F G H

1
ü Două unităţi spre EST
2

3 ü Două unităţi spre NORD

4 ü O unitate spre VEST

5 ü Patru unităţi spre NORD

6 ü Cinci unităţi spre EST

7 ü Şapte unităţi spre SUD


8 ü Două unităţi spre VEST

În ce pătrat ai ajuns?
ANEXA 2

Completeazã pe hartă ţãrile care se învecineazã cu România.


ANEXA 3

Gãseşte în careu numele ţãrilor care se învecineazã cu România. Rescrie-le în ordine alfabeticã.

K V B E Z M N U R

B L U C R A I N A

M O L D O V A G O

Z R G H J F D A P

F H A L N W E R U

S E R B I A S I I

Y B I Q O L T A H

C V A X P P D Y J

1. _____________________________________

2. _____________________________________

3. _____________________________________

4. _____________________________________

5. _____________________________________
ANEXA 4
PROIECT DE LECŢIE

Dată: 27.01.2022

Clasa: a IV-a B

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Topraisar

Prof. Inv. primar: Cojanu (Simion) Lavinia Gabriela

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice

Unitatea de învăţare: O lume minunată

Subiectul lecţiei: Barca pe apă-colaj

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Competenţe specifice:

1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual

2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate

Obiective operaţionale:

Ø Cognitive
O1: Să folosească materialele şi instrumentele corect;
O2: Să utilizeze tehnicile de lucru prezentate;
O3: Să decupeze după contur;
O4: Să picteze cu culorile potrivite;
O5: Să folosească tehnica origami;

Ø psiho-motorii
- să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul activităţii
- să manipuleze cu dexteritate instrumentele
Ø afective
Dezvoltarea simţului estetic şi critic

Resurse: umane –17

Temporale – 40 de minute

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei.


Mijloace didactice: farfurii din carton, acuarele, pensule, pahar pentru apă, foarfecă, lipici

Forme de organizare: frontal

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică

Bibliografie:

1.Faliboga, V., Ghergu, V.(2001). Abilităţi practice – clasele I-IV – Ghid metodic, Editura Axa

2. Şerdean, I., Diţuleasca, F.(1977). Metodica activităţilor practice în ciclul primar. Bucureşti: Editura Didactică şi Pedagogică

3.Programa pentru clasa a IV-a aprobata prin Ordin al ministrului Nr 5003/02.12.2014


SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Eveniment didactic Ob. Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare


Metode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei.
organizatoric
2Captarea atenţiei După vizita în România, Profesorul trăznit plănuieşte să
viziteze Bulgaria. Vrea să călătorească pe ţărmul Mării Conversaţia Frontal
Negre. Dacă îl ajutăm să ajungă la vecinii noştri ne va da
accesul la toate aplicaţiile şi jocurile îndrăgite.
3.Anunţarea temei La ora de arte vizuale şi abilităţi practice vom picta, vom
şi a obiectivelor decupa,vom lipi şi vom realiza bărcuţe din hârtie.
Conversaţia Frontal
4.Instructajul şi Se împart materialele necesare desfăşurării lecţiei.
demonstraţia
Va fi prezentată ca model o planşă. Conversaţia
OA Se explică tehnica de lucru: Acuarele Frontal
Pensule
-Se împarte farfuria în două. Farfurii din
Demonstraţia carton Numirea
-Fiecare jumătate este pictată în alt fel. Foarfecă tehnicii de
Lipici lucru
-Cat timp este lăsată la uscat farfuria, elevii decupează
soarele şi pânzele bărcii
Individual
-Vor realiza barca prin tehnica origami
Exerciţiul
Se solicită enumerarea etapelor de lucru şi a materialelor
folosite de către un elev.
5.Desfăşurarea O1 În timp ce elevii lucrează îi urmăresc îndeaproape.
activităţii O2 După ce finalizează fiecare elev lucrarea, aceasta va fi Conversaţia Laptop
O3 expusă în faţa clasei. La finalul activităţii vom face “Turul Video-
O4 galeriei” proiector Frontal
O5 Turul galeriei
Efectuarea propriu-zisă a lucrărilor se face cu fond
muzical.
6.Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de lucru. Conversaţia Frontal
activităţii
ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și