Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Dată: 30.03.2022

Clasa: a IV-a B

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Topraisar

Prof. Inv. primar: Simion Lavinia Gabriela

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii

Disciplina: Ştiinţe ale naturii

Unitatea de învăţare: Schimbări ale caracteristicilor corpurilor și materialelor

Subiectul lecţiei: Schimbări ale caracteristicilor corpurilor și materialelor

Tipul lecţiei: Recapitulare a cunoștințelor

Competenţe specifice:

1.1 Identificarea unor relații între corpuri în cadrul unor fenomene și procese

2.4 Formularea de concluzii pe baza rezultatelor investigației proprii

Obiective operaţionale:

Ø Cognitive
O1: să identifice schimbările care au loc asupra unui corp supus unor anumite condiții
O2: să realizeze corespondenţa între propoziţie şi cuvântul cheie
O3: să completeze propoziţiile lacunare cu cuvântul potrivit
O4: să răspunde la întrebări pe baza cunoştinţelor dobândite anterior
Ø psiho-motorii
- să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul activităţii de scriere
- să manipuleze cu dexteritate instrumentele de scris
Ø afective
- să participe cu interes la oră și să aprecieze rezultatele colegilor.
Resurse: umane –18

Temporale – 40 de minute

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

Mijloace didactice: laptop, video-proiector, fişe de lucru

Forme de organizare: frontal, individual

Forme și tehnici de evaluare: observarea directă, aprecierea corectitudinii răspunsurilor

Bibliografie:

1. Programa școlară pentru disciplina științe Științe ale naturii, clasele a III-a a IV-a, Bucureşti, 2014

2. Manual de științe ale naturii, Editura Aramis, București, 2016


SCENARIUL ACTIVITĂŢII

O Strategii didactice
b.
Momentele Elemente de conţinut Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei organizare

1.Moment 1’ Se stabileşte un climat propice pentru


organizatoric desfăşurarea lecţiei.

2.Captarea 1’ Captarea atenţiei se face prin completarea


atenţiei unui aritmogrif.(Anexa 1)
Conversaţi Frontal Observarea
a sistematică

3.Anunţarea 2’ Titlul lecţiei de astăzi este “ Schimbări ale Instrument


temei caracteristicilor corpurilor și materialelor” e de scris
Conversaţi Frontal
a Caiete

4.Reactualizarea O 30 Elevii vor primi o fişă de lucru. (Anexa 2)


şi fixarea 1 ’
1.Răspunde la întrebări: Explicaţia
cunoştinţelor
învăţate anterior · Cum putem preveni ruginirea Fişa de
obiectelor din fier? lucru
Exerciţiul
· Ce anume determină alterarea? Evaluare
orală
· Ce rămâne după ardere?

2. Uneşte evenimentul cu transformarea Frontal


corespunzătoare:
Conversaţi
· Bunica a gătit vinete coapte. a

· În sobă sunt cărbuni aprinşi.

· Mustul se transformă în vin prin Exerciţiul Aprecieri


fermentare. verbale
Frontal
· Balamalele din fier ale uşilor sunt Conversaţi
roşiatice. a
O · Frunzele moarte s-au transformat în
2 îngrăşământ natural.
Tablă
(ALTERARE, RUGINIRE,
PUTREZIRE, ARDERE, COACERE) Exerciţiul

3. Realizează corespondenţa: Observare


Planşa sistematică
Coacere naturală legume
Fişa de
Coacere la cuptor fructe
lucru
Fursecuri Explicaţia
Aprecieri
Pâine verbale
Grâu Frontal

4. Completează spaţiile punctate: Caiete

O Produsul care se obţine combinând doua sau Instrument


3 mai multe substanţe se numeşte ……………. e de scris
Exerciţiul
Amestecurile pot fi: …………………. şi
………………..

Fierul este un metal care îşi schimbă culoarea


O
prin ……………
4
Cenuşa rezultată prin ………… lemnelor este
un îngrăşământ care conţine substanţe
necesare îmbunătăţirii solului.

5.Obţinerea O 5’ La finalul activităţii elevii vor avea acces la Explicaţia Video- Frontal Evaluare
performanţei 2 jocuri pe platforma Wordwall. proiector orală
Exerciţiul
https://wordwall.net/resource/8479551/ Laptop
transform%C4%83ri-ale-corpurilor-
%C5%9Fi-ale-materialelor

https://wordwall.net/ro/resource/18252152/
transform%C4%83ri-ale-corpurilor

6.Încheierea 1’ Se fac aprecieri asupra participării elevilor la Conversaţi Frontal Aprecieri


activităţii lecţie. a verbale
ANEXA 1

1.Are loc in prezenta focului.


2.Prin alterare alimentele isi pierd: ……, mirosul, culoarea

3.Intr-un mediu umed, metalele sunt supuse procesului de…

4.A prepara un aliment prin expunerea directa la actiunea focului: a …..

5.A supune un aliment actiunii frigului, pentru a-l conserva: a ….

6.Are loc in prezenta caldurii …..

ANEXA 2

.Raspunde la intrebari:

 Cum putem preveni ruginirea obiectelor din fier?


_________________________________________________________________________________________________________

 Ce anume determina alterarea?

__________________________________________________________________________________________________________

 Ce ramane dupa ardere?

_________________________________________________________________________________________________________

2. Uneste evenimentul cu transformarea corespunzatoare:

 Bunica a gatit vinete coapte. ALTERARE


 In soba sunt carbuni aprinsi. RUGINIRE
 Mustul se transforma in vin prin fermentare. PUTREZIRE
 Balamalele din fier ale usilor sunt rosiatice. ARDERE
 Frunzele moarte s-au transformat in ingrasamant natural. COACERE

3. Realizeaza corespondenta:

Coacere naturala Legume

Fructe
Fursecuri

Paine

Coacere la cuptor Grau

4. Completeaza spatiile punctate:

Produsul care se obtine combinand doua sau mai multe substante se numeste ………………………….

Amestecurile pot fi: …………………..……. si ………………………..

Fierul este un metal care isi schimba culoarea prin ……………

Cenusa rezultata prin ………………… lemnelor este un ingrasamant care contine substante necesare imbunatatirii solului.

S-ar putea să vă placă și