Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: COLEGIUL TEHNIC NR. 2 TG-JIU


Data: 27.05.2015
Disciplina: Chimie
Clasa: a XI-a A – TEHNICIAN ECOLOG SI PROTECTIA CALITATII MEDIULUI
Titlul lecției: AMINOACIZI. DEFINITIE. CLASIFICARE. PROPRIETATI FIZICE. CARACTER AMFOTER
Tipul lecției: LECTIE DE COMUNICARE/INSUSIRE A NOILOR CUNOSTINTE
Durata: 50 min
Profesor: BIZOCU CODRUTA NICOLETA

Competente generale
- Explicarea unor fenomene, procese, procedee
- Investigarea comportarii unor substante sau sisteme chimice
- Rezolvarea de probleme in scopul stabilirii unor corelatii relevante, demonstrand rationamente deductive si inductive

Competente specifice
1.1. Clasificarea compusilor organici in functie de natura grupei functionale
1.2. Organizarea cunostintelor legate de clasele de compusi
1.3. Explicarea comportarii unor compusi intr-un context dat

Obiective operationale cognitive. La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:


O1 : Sa defineasca aminoacizii
O2 : Sa modeleze grafic structurile aminoacizilor, conform nomenclaturii stiintifice IUPAC
O3 : Sa clasifice aminoacizii dupa diferite criterii
O4 : Sa coreleze structura aminoacizilor cu tipurile de izomerie
O5 : Sa explice proprietatile fizice ale aminoacizilor in functie de structura acestora
06 : Sa prevada proprietatile acido-bazice ale aminoacizilor tinand cont de natura grupelor functionale

Obiective operationale psiho-motorii. La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:


O1 : Sa utilizeze corect reactivii si ustensilele de laborator
O2 : Sa respecte normele SSM

Obiective operationale psiho-motorii. La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:


O1 : Sa manifeste initiativa, spirit de echipa, capacitate de colaborare in cadrul grupului

Metode didactice utilizate: conversația euristică, observatia, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijată, algoritmizarea, explicația,
experimentul de laborator, metoda activitatii cu fisele.

Resurse materiale: Manual de chimie, fișe de lucru, reactivi si ustensile de laborator, videoproiector, laptop, materiale in format electronic, flipchart

Loc de desfasurare: Laboratorul de chimie

Forme de organizare: Frontal, pe grupe de elevi

Scenariu didactic
Metode Resurse Forme de
Etapele OO Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice materiale activitate
lecției
Moment Notează absenții și asigură cadrul Se pregătesc pentru lecție. Conversația
organizatoric 2 min necesar desfășurării lecției în bune euristică Frontal
condiții.
Reactualizare O1 10 Prin dialog frontal se reactualizeaza Definesc acizii carboxilici si Conversația Tablă Individuală
a O2 min cunoștințele despre: aminele. euristică Cretă
cunoștințelor O3 - definirea acizilor carboxilici si a Scriu formule chimice de Modelarea
anterioare aminelor structura pentru acizi si amine si Explicația
- reguli de denumire pentru acizi si le clasifica dupa diferite categorii.
amine Stabilesc caracterul acido-bazic al
- caracterul acido-bazic al compusilor compusilor organici.
organici Modeleaza ecuatii chimice si le
explica din punct de vedere acido-
bazic.
- Scrie pe tablă titlul lecției: Notează în caiete titlul lecției Expunerea Tablă Frontală
Anunțarea AMINOACIZI. DEFINITIE. Explicația Cretă
temei lecției CLASIFICARE. PROPRIETATI Conversația Caiete de
și a 3 min FIZICE. CARACTER AMFOTER euristică notițe
obiectivelor Flipchart
- Prezinta pe hartie flipchart si explica
obiectivele lectiei
Prezentarea O4 30 Îndrumă activitatea de lucru conform Notează informațiile noi în Modelarea Tablă
noului O5 min fișei de instruire caietele de notițe. Explicația Cretă Frontală
continut- O6 Rezolvă sarcinile de lucru impuse Conversația Fișă de Prezentare la
conducerea de fișa de instruire. euristică instruire tablă
invatarii Problematizar
ea
Algoritmizare
a
Fixarea O4 Propune elevilor rezolvarea fișei de Rezolvă exercițiile pe caiete și la Modelarea Tablă Frontală
cunoștințelor O5 lucru tablă Algoritmizare Cretă Prezentare la
O6 10min a Fișă de tablă
Exercițiu lucru
Caiete de
notițe.

Evaluarea 2min Acordă note elevilor care au participat


cunoștințelor la oră

Temă pentru 2 min Terminarea exercițiilor din fișa de


acasă lucru
Studierea lecției din manual și din
caietul de notițe
FIȘĂ DE INSTRUIRE
PROTEINE
Def.: Proteinele sunt combinații macromoleculare formate din resturi de α-aminoacizi, unite prin legături
amidice – NH – C –

Ce este un α-aminoacid?

Proteinele intră în compoziția oricărei celule, vegetale sau animale.

Elementele chimice care intră în compoziția proteinelor sunt: C, H, O, N, S, adesea P și unele metale (Fe,
Mg, Ca, Cu).

Prin hidroliza totală proteinele sunt transformate într-un amestec de α-aminoacizi. În procesele de
hidroliză sau identificat circa 20 de aminoacizi prezenți in mod constant.

Cum sunt clasificați acești aminoacizi? De ce s-a recurs la o astfel de clasificare? Dați exemple de
aminoacizi esențiali și neesențiali.

Clasificarea proteinelor

Complexitatea structurală și de compoziție a făcut ca încercările de clasificare să întâmpine mari


dificultăți.

I. În funcție de solubilitatea în apă:

1. Insolubile, fibroase sau scleroproteine:

 Keratina: din lână, păr, unghii

 Colagenul: component de bază a pielii

 Fibrina: din firul de mătase.

2. Solubile, globulare:

 Hemoglobina: proteina roșie din sânge

 Albuminele: proteinele din albușul de ou

 Glutinele: proteinele din cereale

II. În funcție de produșii rezultați din reacțiile de hidroloză:

1. Holoproteine: prin hidroliză formează numai aminoacizi

2. Heteroproteinele sau proteide: care pe lângă lanțul macromolecular conțin și grupe neproteice (grupe
prostetice):

 Fosfoproteide: caseina din lapte

 Lipoproteide: conțin resturi de gliceride

 Glicoproteide: conțin resturi de zaharide


 Metaloproteide: Conțin atomi de metal (exemplu pigmenții respiratori sunt proteine cu
Cu).

III. În funcție de valoarea lor biologic:

1. Proteine complete: conțin toți aminoacizii esențiali în proporție care permit sintetizarea
aminoacizilor necesari organismului. Se găsesc în lapte, brânză, carne, ouă.

2. Proteine parțial complete: conțin toți aminoacizii esențiali, dar nu în proporții optime pentru
sintetizarea proteinelor.

FIȘĂ DE LUCRU
PROTEINE

I. Completați utmătorul rebus pe verticală:

1. Colagenul este componenta de bază a …..

2. Proteinele sunt combinații…..

3. Proteinele care conțin toți aminoacizii esențiali în proporții care permit sintetizarea aminoacizilor
esențiali.

4. Proteină insolibilă în apă care se găsește în păr.

5. Proteină fosfoproteidă prezentă în lapte.

6. Tipul de legătură prin care sunt unite resturlie de α-aminoacizi în proteine.

7. Proteină solubilă în apă prezentă în albușul de ou.

8. Metal prezent în compoziția proteinelor.

1. 1 P

2 R

3 O

4 T

5 E

7 6 I

N
II. Asociaţi fiecare cifră din coloana A cu litera corespunzătoare din coloana B:
8
Coloana A E Coloana B
1. Hemoglobin a. conține resturi de zaharuri

2. Glutine b. proteina din firul de mătase

3. Fibrina c. conțin atomi de metal

4. Glicoproteide d. proteina roșie din sânge

5. Metaloproteide e. proteinele din cereale

S-ar putea să vă placă și