Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Profesor: Fabri Florina-Gabriela


Unitatea de învățămât: Colegiul de Arte ”Sabin Drăgoi” Arad
Data: 26.03.2021
Clasa: a VIII-a B
Obiectul: chimie
Titlul lecţiei: Tipuri de reacții chimice - recapitulare
Tipul de lecţie: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Competenţe specifice:
1.2. Interpretarea caracteristicilor specifice diferitelor procese
1.3. Utilizarea terminologiei specifice chimiei pentru reprezentarea substanțelor
chimice și a ecuațiilor reacțiilor chimice
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre
acestea
3.1. Aplicarea unor relații pentru efectuarea calculelor pe baza ecuațiilor reacțiilor chimice
3.2. Rezolvarea de probleme cu character practice, theoretic și aplicativ

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1: Să consolideze cunoştinţele dobândite anterior, prin reluarea materialului învăţat într-o
altă formă și în alte condiţii;
O2: Să îşi sistematizeze cunoştinţele pe baza formei problematizate a exerciţiilor din fișă.
O3: Să utilizeze informaţiile cuprinse în exerciţii, rezolvând problemele date.
O4: Să soluţioneze schema dată, sintetizând într-un tot unitar tipurile de reacţii chimice.
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, exercițiul, problematizarea, algoritmizarea,
experimentul, modelarea, descoperirea dirijată, experimentul virtual.
Mijloace şi materiale didactice: manual digital de chimie editura ArtKlett, aplicație learning
apps, fișă de lucru, sistem periodic
Scenariul activității didactice:

Strategia didactică
Etapele lecției
Activitatea Activitatea Metode de Mijloa Forme de Evaluare
profesorului elevilor învăță-mânt ce de organi-zare
Învăță- a activității
mânt
Verifică prezența
1.Moment elevilor, creează Se pregătesc Conversația Frontală
organizatoric condiţiile optime pentru lecție.
(3min) pentru desfăşurarea
activităţii.
Anunță tema lecției și Ascultă și
2.Captarea competențele devin
atenției specifice urmărite. conștienți de Conversația Frontală
(2min) competențele
urmărite.

-Verifica tema – un -prezinta


3.Recapitularea experiment din experimentul Conversatie Frontal
cunoștințelor manual: producerea pe care l-au Explicatie a
anterioare pastei de dinti pentru incarcat pe
(25min) elefanti classroom
Frontală Verificare
-Răspud la orală
-Adresează elevilor întrebările Conversația
întrebări referitoare la adresate de
noţiunile teoretice către profesor
dobândite în lecţiile -Conversează
anterioare: cu profesorul
Ce este reacţia de
combinare ? https://
Ce este reacţia de learning
descompunere ? apps.org Frontală Verificare
Ce este reacţia de / orală
înlocuire ? display?
-Un elev Exercițiul v=porr8f
-Propune un exercițiu accesează Problematizar 99j21
recapitulative, în linkul, ea
aplicația Learning prezintă Conversația
Apps și pune linkul în ecranul și
chat rezolvă
exercițiul cu -fișa de
ajutorul lucru Individuală Observare
celorlați - sistem Frontală sistematică,
colegi dacă nu Algoritmizare periodi analiza
se știe. a c răspunsurilor
Exercițiul
-Prezință fișa de lucru, -Rezolvă fișa Problematizar
instruiește elevii cu de lucru ea Frontală
privire la realizarea Comversația Chimie
sarcinilor din fișa de (edu.ro)
lucru şi conversează -Urmăresc Experimentul
cu elevii pe marginea experimentul virtual
ei. virtual
-Profesorul prezintă
online experimentul
virtual de la pagina 51
din manualul digital
ed ArtKlett despre
descompunerea apei
oxigenate.

4.Asigurarea Confirmă și apreciază Rețin Frontală


Feed-back-ului răspunsurile corecte aprecierile și Explicația Individuală
(5min) ale elevilor. explicațiile
Face observații și suplimentare.
corecții, dacă este
cazul.
5.Asigurarea Anunță tema pentru Notează tema Explicația Fișa de Frontală
retenţiei şi a acasă problema 4 din pentru acasă lucru
transferului fișa de lucru
(5min)
ANEXĂ

Fișă de lucru
Tipuri de reacții chimice

Se dă schema:
MnO2
H2O2 ==> a+ b

a ==> c + b

d + b ==> Al2O3

d + HCl ==> AlCl3 + c

Se cere :
1) Identifică substanţele notate cu litere de la a la d
2) Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice
3) Indică tipul fiecărei reacţii chimice.
4) Calculați câți moli substanță c rezulă dacă reacționează 4 moli de substanță d cu
acid clorhidric HCl.
Fișă de lucru
Tipuri de reacții chimice

REZOLVARE

1) Identifică substanţele notate cu litere de la a la d


a – H2O
b – O2
c – H2
d – Al

2) Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice


2H2O2 ==> 2H2O + O2

2H2O ==> 2H2 + O2

4Al + 3O2 ==> 2Al2O3

2Al + 6HCl ==> 2AlCl3 + 3H2

3) Indică tipul fiecărei reacţii chimice.


reacție de descompunere

reație de descompunere

reacție de combinare

reacție de substituție

4) 4 moli H2

S-ar putea să vă placă și