Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: LICEUL TEORETIC MIRON COSTIN PAŞCANI


Data: 4.03.2017
Disciplina: Chimie
Clasa: a XI-a C mate-info
Titlul lecției: Proteine
Tipul lecției: Lecție mixtă
Durata: 60 min
Profesor: LUPULEASA DANA ELENA

Competente generale:
- Formarea și dezvoltarea capacității elevilor de a scrie corect formulele chimice;
- Dezvoltarea capacității de exprimare și de utilizare a limbajului specific chimiei
- Dezvoltarea atenției, spiritului de observație și de investigare a realității, imaginației, gândirii creatoare

Competenţe specifice:
O1 : enumerarea proprietăților fizice ale aminoacizilor
O2 : stabilirea caracterului de amfolit al aminoacizilor
O3 : modelarea ecuațiilor reacțiilor chimice de condensare a aminoacizilor
O4 : definirea proteinele
O5 : identificarea elementelor chimice care intră în compoziția proteinelor
0 6 : stabilirea criteriilor de clasificare a proteinelor

Resurse procedurale: conversația euristică, exercițiu, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijată, algoritmizarea, explicația,
observația.

Resurse materiale: Manual de chimie, fișe de lucru


Scenariu didactic
Resurse Resurse Forme de
Etapele OO Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedurale materiale activitate
lecției
Moment Notează absenții și asigură cadrul Se pregătesc pentru lecție. Conversația
organizatoric 2min necesar desfășurării lecției în bune euristică
condiții.

Verificarea O1 10min Prin dialog frontal se sintetizează Enumeră proprietățile fizice Conversația Tablă Individuală
cunoștințelor O2 cunoștințele despre proprietățile ale aminoacizilor. euristică Cretă
anterioare O3 aminoacizilor. Stabilesc proprietățile acido- Descoperirea
bazice ale aminoacizilor. dirijată
Modelează ecuațiile reacțiilor Modelarea
chimice de condensare a Explicația
aminoacizilor
-Scrie pe tablă titlul lecției: Notează în caiete tema lecției Expunerea Tablă Frontală
Anunțarea Protein: definiție, clasificare Explicația Cretă
temei lecției -Enunță obiectivele Conversația Caiete de
și a 4min euristică notițe
obiectivelor

Comunicarea O4 30min Îndrumă activitaea de lucru conform Notează informațiile noi în Modelarea Tablă
noilor O5 fișei de instruire caietele de notițe. Explicația Cretă Frontală
cunoștințe O6 Rezolvă sarcinile de lucru Conversația Fișă de Prezentare la
impuse de fișa de instruire. euristică instruire tablă
Problematizarea
Algoritmizarea
Fixarea O4 Propune elevilor rezolvarea fișei de Rezolvă exercițiile pe caiete Modelarea Tablă Frontală
cunoștințelor O5 lucru și la tablă Algoritmizarea Cretă Prezentare la
O6 10min Exercițiu Fișă de tablă
lucru
Caiete de
notițe.

Evaluarea 2min Acordă note elevilor care au participat


cunoștințelor la oră

Temă pentru 2 min Terminarea exercițiilor din fișa de


acasă lucru
Studierea lecției din manual și din
caietul de notițe
FIȘĂ DE INSTRUIRE
PROTEINE
Def.: Proteinele sunt combinații macromoleculare formate din resturi de α-aminoacizi, unite prin legături
amidice – NH – C –

Ce este un α-aminoacid?

Proteinele intră în compoziția oricărei celule, vegetale sau animale.

Elementele chimice care intră în compoziția proteinelor sunt: C, H, O, N, S, adesea P și unele metale (Fe,
Mg, Ca, Cu).

Prin hidroliza totală proteinele sunt transformate într-un amestec de α-aminoacizi. În procesele de
hidroliză sau identificat circa 20 de aminoacizi prezenți in mod constant.

Cum sunt clasificați acești aminoacizi? De ce s-a recurs la o astfel de clasificare? Dați exemple de
aminoacizi esențiali și neesențiali.

Clasificarea proteinelor

Complexitatea structurală și de compoziție a făcut ca încercările de clasificare să întâmpine mari


dificultăți.

I. În funcție de solubilitatea în apă:


1. Insolubile, fibroase sau scleroproteine:
 Keratina: din lână, păr, unghii
 Colagenul: component de bază a pielii
 Fibrina: din firul de mătase.
2. Solubile, globulare:
 Hemoglobina: proteina roșie din sânge
 Albuminele: proteinele din albușul de ou
 Glutinele: proteinele din cereale
II. În funcție de produșii rezultați din reacțiile de hidroloză:
1. Holoproteine: prin hidroliză formează numai aminoacizi
2. Heteroproteinele sau proteide: care pe lângă lanțul macromolecular conțin și grupe neproteice (grupe
prostetice):
 Fosfoproteide: caseina din lapte
 Lipoproteide: conțin resturi de gliceride
 Glicoproteide: conțin resturi de zaharide
 Metaloproteide: Conțin atomi de metal (exemplu pigmenții respiratori sunt proteine cu
Cu).
III. În funcție de valoarea lor biologic:
1. Proteine complete: conțin toți aminoacizii esențiali în proporție care permit sintetizarea
aminoacizilor necesari organismului. Se găsesc în lapte, brânză, carne, ouă.
2. Proteine parțial complete: conțin toți aminoacizii esențiali, dar nu în proporții optime pentru
sintetizarea proteinelor.
FIȘĂ DE LUCRU
PROTEINE

I. Completați utmătorul rebus pe verticală:


1. Colagenul este componenta de bază a …..
2. Proteinele sunt combinații…..
3. Proteine solubile în apǎ.
4. Proteină insolibilă în apă care se găsește în păr.
5. Proteină fosfoproteidă prezentă în lapte.
6. Tipul de legătură prin care sunt unite resturlie de α-aminoacizi în proteine.
7. Proteină solubilă în apă prezentă în albușul de ou.
8. Proteina din sânge.

1 P

2 R

3 O

4 T

5 E

6 I

7 N

8 E

II. Asociaţi fiecare cifră din coloana A cu litera corespunzătoare din coloana B:
Coloana A Coloana B

1. Hemoglobina a. conține resturi de zaharuri


2. Glutine b. proteina din firul de mătase
3. Fibrina c. conțin atomi de metal
4. Glicoproteide d. proteina roșie din sânge
5. Metaloproteide e. proteinele din cereale

S-ar putea să vă placă și