Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

„Structura si izomeria alcanilor ”

Tipul lecţiei: Combinată

Competenţe specifice:
1.1. Caracterizarea structurii compuşilor organici studiaţi:
1.2. Clasificarea compuşilor organici după diferite criterii;
1.4. Folosirea corectă a nomenclaturii compuşilor organici:
3.2. Aplicarea algoritmilor specifici în rezolvarea unor probleme;
5.2. Elaborarea şi susţinerea de referate în cadrul activităţilor de tip proiect.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:
O1 - să modeleze structura alcanilor şi izoalcanilor;
O2 - să scrie formulele izomerilor corespunzători unei formule date;
O3 - să compare constantele fizice ale izomerilor de catenă;
O4 - să clasifice tipurile de catene întâlnite la alcani şi cicloalcani;
O5 - să stabilească denumirile alcanilor conform regulilor IUPAC;
O6 - să modeleze ecuaţia chimică pentru reacţia de izomerizare;
O7 - să aplice cunoştinţele teoretice dobândite la lecţie în rezolvarea de probleme.

Metode si procedee didactice:


. conversaţia euristică, modelarea, explicaţia, algoritmizarea, problematizarea,
rezolvarea de exerciţii si probleme '

Mijloace de învăţământ: '


• trusa cu modele structurale, computerul, fişa de exerciţii
de recapitulare si fixare, folii cu regulile IUPAC de denumire a alcanilor, '
videoproiector.

Mod de organizare a lecţiei:


frontal si individual
Desfăşurarea lecţiei:

Secvenţa Activitatea profesorului Activitatea elevului Observ.


lecţiei
Organizarea • verifică resursele materiale
clasei pentru necesare lecţiei
lecţie • anunţă tema şi obiectivele
operaţionale
Reîmprospă- • prezintă fişa de lucru cu-prinzând exerciţii
tarea unor recapitulative . citeşte informaţiile din
cunoştinţe
Transmiterea • prezintă aspectele legate de structura fişa
• modelează cu O1
noilor tetraedrică a atomului de carbon sp3 ajutorul
cunoştinţe • modelează cu ajutorul trusei structura unor aplicaţiei structura
alcani alcani- O2,
• indică modul de operare cu aplicaţia IT lor prezentaţi de
• supune spre rezolvare următorul exerciţiu: profesor
Scrieţi cu ajutorul computerului structurile • rezolvă cerinţele
posibile pentru hidrocarburile cu formula exerci
O4
moleculară C5H12, C6H14 ţiului
• propune următoarea situaţie-problemă: • compară modelele
explicaţi pe baza structurii diferenţele de struc-
puncte de fierbere ale alcanilor izomeri n- turale ale alcanilor scrişi
O3
pentan (36° C), izopentan (27,8° C), neopentan • stabilesc corelaţiile
(9,5° C). stimulaţi de profesor O5, O6
• prezintă algoritmul de stabilire a denumirii • aplică algoritmul de
cu ajutorul foliilor la retroproiector stabilire a denumirii
• indică modul în care decurge reacţia de IUPAC pt. substanţele
izomerizare implicate în
reacţia de izomerizare

Fixarea • prezintă fişa de lucru cuprinzând exerciţii • citeşte informaţiile din O1 – O7


cunoştinţelor de fixare fişa
de lucru
Anunţarea • rezolvă
• anunţă tema pentru acasă: Scrieţi formulele pentru sarcinileoră
următoarea din O1 – O7
temei pentru şi denumiţi izomerii corespunzători for- • rezolvă tema pentru
acasă mulei C7H16 acasă
• realizaţi un eseu cu tema: • se documentează în
„Contribuţia savantului CD. Neniţescu în legă
chimia organică" tură cu activitatea prof.
Neniţescu în domeniul
chimiei organice
FiŞa de lucru (exerciţii recapitulative)

1. Pentru hidrocarburile: HC≡CH, CH3 –CH2 –CH2 –CH3, H2C=CH2, H3C -(CH2)4 –CH3 ,
H3C - CH(CH3)2 se cere:
a. indicaţi tipul atomilor de carbon din fiecare hidrocarbură;
b. indicaţi alcanii din seria dată;
c. precizaţi denumirile primelor patru hidrocarburi;
d. stabiliţi şi denumiţi omologul inferior pentru n-alcanii întâlniţi. (7 puncte)
2. Cunoscând tetravalenţa atomilor de carbon şi monovalenţa atomilor de hidrogen
indicaţi formulele Lewis corespunzătoare etanului şi ciclopropanului. (2 puncte)

Fisa de lucru 2 (exerciţii de fixare)


1. Ca adaosuri, la combustibilii pentru motoare (pentru îmbunătăţirea calităţii lor) se
adaugă hidrocarburi al căror schelet, de carbon se indică mai jos; '
C C
| |
C-C-C-C-C C-C-C-C C-C-C-C
| | | | |
C C C C C
izooctan triptan izopentan

a Indicaţi tipul atomilor de carbon;


b. Specificaţi nomenclatura IUPAC a fiecărei hidrocarburi.
2. Denumeşte hidrocarburile reprezentate prin formulele;
H 3 - CH – CH3 CH3 CH3
| | |
H 3C - CH – CH2 CH H3C – CH2 - CH – CH2 – CH2 – CH2
| / \ |

CH3 H2C - CH2 CH2 – CH2 – CH3

3. Aşezaţi în ordinea crescătoare a punctelor de fierbere hidrocarburile: hexan; 2,2-dimetil-


butan; 2-metil-pentan
Analiza rezultatelor la proba de evaluare (fisa de lucru cu exerciţii recapitulative)
Proba de evaluare s-a aplicat unui lot de 29 de elevi din clasa a X-a. a)

Tabel de rezultate:
Nota Nr.elevi % Elevi Scara de evaluare Rangul
(Frecvenţa)

4 2 6.89% Foarte slab


5 3 10,34% Slab
6 5 17,24%^
7 6 20,67% > 58,85% Mediu
8 6 20,67% J
9 5 17,24% Bun
10 2 6,89% Foarte bun
b) Prelucrarea matematică – statistică a datelor
Media aritmetică: M = [,2x4)+(3x5)+(5x6)+(6x7)+,6x8)+(5x9)+(2x10),: 29 = 7,17
Mediana: Me = 7 (nota corespunzătoare cazului 15)
Modulul : Mo =(7+8) : 2 = 7,5

c) Reprezentarea grafică - Ogiva lui Galton (curba unei bolte gotice)


Nota
10
9
8
7
6
5
4
3
2

S-ar putea să vă placă și