Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Șerban Voda


PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR : Păunescu Roxana-Minodora
DATA: 31.01.2024
CLASA: a II- a C
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Calator printre stele”
SUBIECTUL: Înmulţirea când unul dintre factori este 7
TIPUL LECŢIEI: consolidare
OBIECTIVE GENERALE:
- Formarea deprinderilor de calcul oral si scris;
-Consolidarea cunostintelor referitoare la operaţia de înmulţire ;
COMPETENŢE SPECIFICE:
Matematică şi explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-1000 prin adunari/scaderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri si simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descazut, scazator,
produs, factorii unui produs) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a+b=x, a+b+c=x în concentrul 0-1000, axb=x, a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin
în obiecte, imagini sau reprezentari schematice;
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar ;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală ;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare: ;
Dezvoltare personală:
- Comunicare şcolară eficientă;
- Comunicarea cu colegii şi cadrul didactic la clasă: anunţarea răspunsului, aşteptarea rândului, completarea răspunsurilor
colegilor după ce aceştia au încheiat, exprimarea opiniei personale, la permisiunea cadrului didactic sau prin
apăsarea ,,bulinei’’ (pictogramei) de ridicare a mâinii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul și până la sfârșitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 –să răspundă oral la întrebări, utilizând terminologia matematică. Obiectivul este considerat atins dacă toți elevii sunt capabili
să răspundă corect la majoritatea întrebărilor, folosind termenii matematici;
O2 – să efectueze corect operaţii de înmulţire când un factor este 2, 3, 4, 5, 6 sau 7. Obiectivul este atins dacă majoritatea elevilor
efectuează corect toate operaţiile de înmulţire când un factor este 2, 3, 4, 5, 6 sau 7;
O3 - să găsească factorul necunoscut din înmulţirile date. Obiectivul este considerat atins dacă toți elevii descoperă factorul
necunoscut utilizând algoritmul de calcul studiat;
O4 – să identifice operațiile corespunzatoare relaţiilor „de n ori mai mare” și „cu n mai mare”. Obiectivul este atins dacă toți
elevii descoperă toate operațiile care se folosesc în calcul expresiile matematice „de n ori mai mare” și „cu n mai mare”;
O5 - să rezolve corect problemele propuse. Obiectivul este atins dacă majoritatea elevilor rezolvă corect problemele date,
conform algoritmului învățat.
STRATEGII DIDACTICE:
a) metode şi procedee:
conversaţia, explicaţia, exemplul, observaţia, exerciţiul, jocul online, laptop si videoproiector
b) resurse materiale: caietul auxiliar - ,,Matematică şi explorarea mediului– Editura EDU, fişă cu probleme, instrumente de scris;
c) forme de organizare: , frontal (cu vizibilitate a întregului colectiv de elevi), independent (cu sarcini individuale )
d) resurse temporale: 50 min
BIBLIOGRAFIE:
 Istrate, Corina; Măcean, Dora; Koszorus, Manuela; Todoran, Nicoleta – „Matematică și explorarea mediului-Manual pentru
clasa a II-a”; Editura EDU, Târgu Mureș; 2023;
 Istrate, Corina; Măcean, Dora; Koszorus, Manuela; Todoran, Nicoleta - „O aventură educativă prin clasa a II-a”: Caiet de
creație 1, Caiet de creație 2, Clubul de lectură; Editura EDU, Târgu Mureș; 2023;
 https://wordwall.net/play/8822/641/350; https://wordwall.net/play/9145/611/768;
 https://www.youtube.com/watch?v=b6TbLjh0RQo
SCENARIUL LECȚIEI

Nr Etapele Metode şi Resurse Forma Evaluare


. lecţiei / Activitatea cadrului didactic Activitatea procedee materiale de
crt timp alocat elevilor organiza
. re
1 Moment Asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii în condiţii Pregătesc Conversaţia Manual, frontal
organizatoric optime a activităţii. materialele caiet
1 min. Solicit elevilor sa raspunda prin ridicarea mâinii. necesare în auxiliar,
timpul instrumente
desfăşurării de scris
activităţii. solicitate
2 Captarea Profesorul foloseşte o minge mică şi uşoară, Elevii devin conversaţia minge frontal aprecieri
atenţiei mingea se va arunca de un elev la altul. curioşi verbale
4 min. Elevul care aruncă mingea la alt coleg pune
acestuia o întrebare legata de tabla inmultirii
invatata pana acum. Elevul ce prinde mingea
răspunde la întrebarea pusă de coleg. Dacă
răspunde corect la întrebare, aruncă la rândul lui
mingea altui coleg, punându-i, bineînţeles, şi o
întrebare. Daca, însă, el nu ştie răspunsul, iese din
joc, cel care spune răspunsul corect fiind cel care a
pus întrebarea.
3 Anunţarea Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei (pe explicaţia frontal aprecieri
subiectului înţelesul elevilor): verbale
lecţiei Astăzi la ora de matematică vom continua să
1 min. învăţăm înmulţirea cu 6 și 7:
-vom efectua calcule cu operaţii de înmulţire
-vom rezolva probleme
- vom folosi un vocabular matematic adecvat
4. Dirijarea Calcul oral: Elevii răspund. conversaţia frontal aprecieri
învăţării ●Care este produsul nr. 7 şi 6? Sunt ajutati exerciţiul verbale
●Care este nr.de 3 ori mai mare decât 7? acolo unde e observaţia
35 min ●Care este nr. cu 2 mai mare decât 7? cazul.
●Măreşte de 5 ori nr.7!
●Mă gândesc la un nr. Îl înmulţesc cu 4 şi obţin 28.
La ce nr. m-am gândit?

Solicit elevilor să deschidă caietele speciale de Elevii scriu observaţia caiet frontal, aprecieri
MEM, pentru a rezolva câteva exerciţii şi rezultatele explicaţia auxiliar individu verbale
probleme: exerciţiilor, exerciţiul al pe
●exerciţii de înmulţire completează caietele
●să găsească factorul lipsă factorul lipsă, auxiliare
●să compare produsele rezolvă
● probleme care se rezolvă prin două operaţii problemele.

Partajez ecranul laptopului cu elevii, prezentându- Elevii vor explicaţia joc online: frontal aprecieri
le un joculeţ online: viziona joc online Wordwall verbale
https://wordwall.net/play/9145/611/768; filmuleţul conversaţia

Partajez cu elevii ecranul laptopului unde vor filmuleţ: frontal


viziona un scurt filmuleţ Youtube „Înmulţirea cu 7 Youtube
în versuri hazlii”
https://www.youtube.com/watch?v=b6TbLjh0RQo;
5. Realizarea -Ce lecţie am învăţat noi astăzi? Elevii răspund, conversaţia frontal aprecieri
feed-back- -Ce este produsul? Cum se numesc numerele dintr- apoi elevul explicaţia- verbale
ului o înmulţire? numit alege un exerciţiul
8 min. JOC: Prezentarea celor care au realizat jocuri coleg căriua îi
despre inmultire! adresează o -jocul
întrebare didactic
6. Închierea Fac aprecieri despre cum s-au comportat la Elevii apreciază Conversaţia frontal
activităţii activitate. mesajul primit. explicţia
sincron
1 min. Explic elevilor că vor continua individual de fisa de individu
rezolvat fişa „Înmulţirea cu 6 si 7” ca tema pentru lucru al
acasa.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și