Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Răcătău


Clasa: a IV-a A
Data: 15.11.2023
Prof. înv. primar: Benchea Irina
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: Trecutul și prezentul din jurul nostru
Subiect: Popoare de ieri și de azi
Tipul lecției: formare de priceperiși deprinderi
Forma de realizare: lecție integrată
Competențe specifice:
1.2 Localizarea în timp a evenimentelor istorice;
2.1 Să recunoască și să utilizeze informații dintr-o sursă istorică;
3.1 Să folosească termeni istorici în situații diverse;

Obiective operaționale:
A. Obiective cognitive:
La sfârșitul activității elevii vor fi capabili:

OC1 – Să plaseze corect pe axa timpului evenimentele istorice din trecut;

Nivel minimal Nivel mediu Nivel maximal


Va pune corect pe axă doar Va pune corect pe axă mai Va completa corect axa
un eveniment. multe evenimente. timpului.

OC2 – Să realizeze corespondența între termenii istorici și explicația acestora

Nivel minimal Nivel mediu Nivel maximal


Realizează o singură Realizează mai multe Realizează corect
corespondență. corespondențe. corespondența între termenii
istorici și le explică.

OC3 – Să identifice pe hartă teritoriile popoarelor actuale.

Nivel minimal Nivel mediu Nivel maximal


Identifică un singur teritoriu. Identifică mai multe teritorii. Identifică teritoriile și le
enumeră.
B. Obiective afectiv-aptitudinale:
OA1 - vor manifesta interes pentru activitatea propusă;
OA2 - vor interacționa cu învățătoarea și cu ceilalți colegi.

C. Obiective psihomotrice:
OPM1 - să utilizeze adecvat materialul didactic prezentat;
OPM2 - să păstreze poziția corectă în timpul sarcinilor de lucru.

Resurse:
A. Bibliografice:
A.1. Oficiale
 Programa școlară pentru disciplina Istorie, clasa – a IV-a, Ministerul Educației
Naționale, București, 2005.
 Bogdan Teodorescu, Flori Bălănescu, Corina Andrei, Mihaela Iluță (2021), Istorie–
Manual pentru clasa a IV-a, Editura Corint, București
A.2. Metodice
 Dănilă, E. Țarălungă (2021), Lecția- activitatea-lecție, în evenimente, Ghid proiectar
didactică, Editura Egal, Bacău
A.3. Digitale
www.pinterest.com
www.wordwall.ro

B. Metodologice:
a. metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, metoda ciorchinelui, jocul didactic.
b. mijloace de învăţământ: tablă, jetoane, hartă, laptop, videoproiector, fișă de lucru.
c. forme de activitate: frontală, individuală.
d. Forme și tehnici de evaluare: observare sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale.

C. Temporale:
Proxime: lecție de 45 de minute

D. Umane:
Colectivul de 16 de elevi

E. Spațiale:
Sala de clasă.
Desfășurarea activității

Secvențele Conținuturile activității Resurse


Obiective

lecției Evaluare
Activitatea învățătoarei Activitatea metode mijloace forme de
elevilor organizare

1. Captarea OA1 Pe tablă va fi afișată axa Frontală Orală


atenției timpului gradată pe secole și Elevii urmăresc la Tabla
(3 min.) jetoane ce conțin evenimente tablă și plasează Conversația
istorice. pe axa timpului Observarea
 Plasează pe axa evenimentele.
OPM2 timpului
evenimentele date :
52 î. Hr. – conflictul dintre
gali și romani
602 d. Hr. – așezarea slavilor
la sud de Dunăre
1301 d. Hr. – întemeierea
Imperiului Otoman
sec. XII – colonizarea sașilor
în Transilvania
sec. XVII – așezarea
lipovenilor pe teritoriul
românesc
842 d. Hr. – întocmirea
primului document francez
sec. XIII – cucerirea
Transilvaniei de către unguri

2. Enunțarea OA1 Se anunță tema lecției: „Astăzi Elevii scriu titlul Conversația Tabla Frontală Orală
temei și a vom continua lecția de ora în caiete. Caietele
obiectivelor trecută: « Popoare de ieri și de elevilor
(2 min.) azi » . Mi-am propus să
învățați despre următoarele
popoare : slavii, bulgarii, rușii,
sârbii, germanii, ungurii, galii
și turcii.
Se scrie titlul pe tablă.
3. (Re) OC2 Să ne reamintim! Elevii Conversația Frontală Orală
actualizarea Se prezintă un videoclip completează în Explicația Tablă
conținuturil despre greci și romani. Pe ciorchine. Metoda
or învățate tablă va fi desenat un ciorchinelui
anterior ciorchine, iar copiii vor scrie
(7 min.) OA2 cuvintele cheie care au
legătură grecii și romanii.
4. Prezentarea OPM2 Se prezintă un PowerPoint Elevii vor nota în Conversația Caietele Frontală Orală
conținutului despre popoare. caiete ideile Explicația elevilor
(3 min.) principale. Tablă

5. Dirijarea Slavii au fost o populație care Elevii notează în Observarea


învățării a migrat dinspre răsărit și a caiete. Conversația Individuală sistematică a
(12 min.) OC3 ocupat, în mileniul I d. Hr., Explicația Frontală comportamentului
întinse teritorii din estul si elevilor.
centrul Europei.

OPM1 1. Slavii de est:

 Rușii

 Ucrainienii

 Bielorușii
2. Slavii de vest:
 Cehii

 Slovacii

 Polonezii
3. Slavii de sud:

 Bulgarii

 Sârbii

 Croații

 Macedonenii

 Slovenii

 Muntenegrenii
Una dintre marile realizări ale
slavilor a fost inventarea
alfabetului chirilic.
Unii slavi s-au așezat la sud de
Dunăre, unde au năvălit peste
bulgari ,întemeind un stat.
Rușii: În sec. al IX-lea s-a
constituit primul stat rus, cu
centrul la Kiev.Mai târziu, în
jurul cetății Kremlin, s-a
format cnezatul Moscovei.
Rusia a devenit, cu timpul, un
imperiul întins și puternic. Și
astăzi se găsesc ruși (lipoveni)
în Delta Dunării.
Sârbii sunt o populație care
locuia pe țărmul Mării
Adriatice. După cucerirea
turcă, mulți sârbi s-au stabilit
în Banat, unde au trăit în bună
înțelegere cu românii.
Germaniiau trăit în centrul
Europei, pe teritorii cuprinse
între râurile Rin și Elba.
Se ocupau cu agricultura și cu
diferite meșteșuguri. Erau
războinici de temut.
Inventarea tiparului de către
Germania dus la răspândirea
culturii și dezvoltarea
învățământului în întreaga
Europă.
Influențe germane au pătruns
și în Transilvania prin
colonizarea sașilor.
Ungurii (maghiarii) s-au
așezat în vestul Transilvaniei,
în Câmpia Panonică,
întemeind primul stat în
secolul al IX-lea. Se ocupau
cu agricultura și
meșteșugurile.
Stabilirea maghiarilor în
Transilvania a influențat stilul
de viață, organizarea socială și
politică a românilor, dar și pe
cea religioasă (mulți
convertindu-se la catolicism).
Galii (celții) stăpâneau
teritoriile cuprinse între Sena,
Loara și Rin. Practicau
agricultura și meșteșugurile și
erau politeiști. Odată cu
stăpânirea francă, galii au
devenit creștini, luând treptat
naștere poporul francez.
Turcii (otomanii) erau de
origine asiatică. Ei s-au așezat
în Asia Mică, formând un stat
în secolul al XIV-lea. Se
ocupau cu agricultura și
prelucrarea metalelor.
Fiind un popor
războinic, turcii au
cucerit multe teritorii pe
care le-au transformat în
pașalâcuri (provincii
otomane). Ei au
influențat mai ales viața
românilor din Dobrogea.
6. Obținerea OA1 Elevii sunt provocați la un joc Elevii participă cu Conversația Joc wordwall Frontală Orală
performanțe wordwall:https://wordwall.net interes la Explicația
lor /ro/resource/6651993/popoare activitate.
(5 min.) -de-ieri-popoare-de-azi
7. Feedback-ul OA2 Fac aprecieri verbale cum s-au Elevii urmăresc Conversația Frontală Aprecieri verbale
(2 min.) descurcat la joculeț și voi cu atenție. Individuală
reveni cu completări.
8. Evaluarea OPM2 Muncă independentă: Fișă de Elevii lucrează. Conversația Fișă de lucru Frontală Scrisă
rezultatelor lucru Explicația Individuală
(8 min.)
9. Retenția Voi întreba elevilor ce le-a Elevii răspund. Conversația Frontal Observarea
(2 min.) OA2 plăcut la lecția de astăzi?Ce sistematică a
teritoriuli s-a părut lor mai comportamentului
interesant și de ce? elevilor.
10. Transferul Ca temă vor avea de făcut un Elevii notează Explicația Frontal Observarea
(1 min.) OPM2 proiect cu un teritoriu la tema sistematică a
alegere. comportamentului
elevilor.

S-ar putea să vă placă și