Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 17.03.2022

Clasa: a IV-a C

Prof.înv. primar: Gina-Ioana Butiuc

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Istorie

Unitatea tematică: Europa și Țările Române în Epoca Medievală

Titlul lecției: Călători și călătorii

Tipul lecţiei: Lecție de transmitere a cunoștințelor

Durata: 45 minute

Forma de realizare: activitate integrată


Discipline integrate: - Comunicare în limba română
- Arte vizuale și abilități practice
- Dezvoltare personală
Scopul lecției: Dezvoltarea capacităţii de localizare in timp și spațiu a unor evenimente
istorice prin utilizarea tehnicilor specifice e-learning.
Competențe generale vizate:

1. Localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor istorice studiate

2. Explorarea surselor relevante pentru a înțelege fapte și evenimente din trecut și din
prezent.

3. Utilizarea termenilor istorici în diferite situații de comunicare

4. Formarea imaginii pozitive despre sine și despre ceilalți

Competențe specifice vizate:

1.2 – Localizarea în timp şi spaţiu a evenimentelor istorice

2.2 – Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informaţii
variate despre trecut

4.1 – Determinarea semnificaţiei unor evenimente din trecut

Obiective operaţionale:

O1 - să localizeze în timp şi spaţiu evenimentele şi personalităţile studiate;


O2 - să selecteze informaţiile dintr-o sursă istorică urmărind o schemă dată;

O 3- să relateze evenimentele istorice studiate, folosind termeni de specialitate;

O 5 – să localizeze corect pe hartă traseele parcurse de marii exploratori;

O 6 – să identifice importanţa marilor descoperiri geografice;

Strategie didactică:

a). Resurse procedurale: conversaţia, observaţia, explicaţia, brainstorming, problematizarea,


povestirea, jocul didactic, exercițiul, munca în echipe;

b). Resurse materiale: fişe de lucru, culori/carioci, calculator, videoproiector, imagini, flip-
chart, ”Cufărul Fermecat” ce conține obiecte și imagini cu ajutorul cărora să identifice
resursele obținute din călătoriile exploratorilor;

c). Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

d). Resurse umane: 30 elevi

Bibliografie:

Ministerul Educaţiei Naţionale – Programa şcolară pentru disciplina Istorie clasa a IV-a , în
conformitate cu Anexa 1 la OMEN nr. 5003/02.12.2014

Rainer Kothe, “Mari exploratori şi călătoriile lor”, Enciclopedia rao

Marile călătorii ale exploratorilor”-Ediţia a III-a, Editura Corint Junior

Suportul de curs "Inovaţii curriculare în învăţământul primar"


Nr. Etapele lectiei Conținutul informațional, activități de Strategie didactică
crt. învățare Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare formativă -
procedee învățământ organizare metode si
instrumente
Moment organizatoric Pregătirea materialului didactic necesar pentru
1. 3 min. desfăşurarea lecţiei.

Verificarea orală a cunoștințelor referitoare la


Verificarea domnia lui Constantin Brâncoveanu și frontal Observare sistematică
cunoștințelor asimilate Dimitrie Cantemir – însemnătatea acestora, Aprecieri verbale
anterior contribuții la dezvoltarea culturii
2. 5 min. Verificarea cunoștințelor generale privind
contextul economic, social, politic, militar și Conversaţia, Harta frontal
administrativ în Evul Mediu în Țările Române brainstorming Europei în Observare sistematică
și în Europa. Evul Mediu

3. Pregătirea psihologică Li se arată elevilor harta lumii.Sunt întrebați Harta lumii


pentru transmiterea la ce se gândesc atunci când văd harta lumii, în Evul frontal
moilor cunoștințe comparativ cu harta Europei. Se evidențiază Mediu
2 min. necesitatea extinderii și diversificării
resurselor.
Elevii sunt anunțați că în cadrul orei de Explicaţia - frontal -
istorie vor învăţa despre mari exploratori ai
lumii și descoperirile lor: Marco Polo,
Anunţarea titlului şi a Cristofor Columb, Fernando Magellan, Vasco
4. obiectivelor urmărite da Gama.
1 min. Se notează titlul pe tablă și în caiete
“Călători şi călătorii”

5. Dirijarea învăţării Elevii vor fi grupați în 4 echipe alegând câte o Povestirea Ecusoane cu Frontal Observare sistematică
30 min. corabie de o anumită culoare reprezentativă Observaţia corăbii în Aprecieri verbale
pentru fiecare echipă. Pe fiecare ecuson este patru culori
scris numele personajului despre care fiecare diferite
membru al grupei va aduna informații. Pe Conversaţia Pe grupe
verso elevii vor nota numele căpitanului care Explicaţia
va conduce corabia (reprezentantul grupei) și Exerciţiul
membrii echipei.
Se reamintesc regulile care trebuie respectate Problematiza-
în echipe: rea Fișe cu
 Imi rezolv sarcinile pentru a nu informații
depuncta echipa; despre marii În echipă
 Ascult cu răbdare răspunsurile Exerciţiul descoperitori
colegilor; ai lumii
 Ofer ajutor în realizarea sarcinilor
dacă mi se cere;
 Vorbesc in șoaptă privind colegul în Portete și
ochi. hărți
Fiecare echipă este formată din cate 7-8 elevi.
Aceștia primesc fișe cu informații despre
exploratori,puzzle cu portetul personajului și Frontal
harta cu traseul urmat de acesta.
Sarcină fiecărei echipe este să extragă
informațiile din fișa primită pentru a putea Observare sistematică
prezenta călătoria exploratorului desemnat și Aprecieri verbale
importanța acesteia:

 Anul și locul nașterii


 Traseul călătoriei
 Descoperirea făcută
 Importanța ulterioară a descoperirii
 Stiați că?.........(o singură informație
extrasă din textul primit)
După completarea în echipă a sarcinii primite,
un reprezentant al fiecărei grupe va contribui
la realizarea schiței lecției oferind informațiile
necesare din schemă.
Pe baza informațiilor prezentate, elevii extrag Joc didactic Cufăr cu frontal Observare sistematică
din ”Cufărul Fermecat” obiecte reprezentative obiecte și pe echipe Aprecieri verbale
pentru a completa pe panou rezultatele imagini cu
Obţinerea pozitive ale călătoriilor exploratorilor studiați. sjutorul
6. performanţei cărora elevii
7 min. realizează un
panou
demonstrativ

Se fac aprecieri verbale asupra modului în Explicaţia frontal


Aprecierea activităţii care au răspuns elevii. Primii trei câștigători ai
7.
2 min. jocului primesc medalia de descoperitori.
CRISTOFOR COLUMB

S-a născut în 1451, în oraşul Genova, din Italia, într-o familie de


ţesători săraci. Încă de mic se familiarizează cu comerţul. A realizat câteva
călătorii până s-a stabilit în Portugalia (la Lisabona).
Preocupat de studierea geografiei, i-a prezentat regelui portughez
proiectul unei expediţii în Asia de est. Acesta credea că, dacă va traversa
Oceanul Atlantic spre vest, va ajunge mai repede în India. Propunerea sa a fost
respinsă.
Se mută apoi în Spania. După mai multe insistenţe la regele Ferdinand şi
regina Isabela, aceştia au acceptat să finanţeze călătoria.
În august 1492, împreună cu alţi 90 de oameni s-au îmbarcat pe trei nave:
Santa Maria, Pinta şi Nina plecând astfel în prima expediţie. După trei luni de
navigat, Columb crede că a ajuns în India şi de aceea îi numeşte pe băştinaşii
de care este întâmpint indieni. În prima expediţie a descoperit câteva insule şi a
întemeiat prima colonie spaniolă “Navidad”. La întoarcere este primit ca un
erou.
În cea de a doua călătorie pleacă cu 17 nave şi 1 500 de oameni, întemeiază o
nouă colonie “Isabela”şi mai descoperă şi alte insule. Urmează a treia
expediţie, din care se întoarce în lanţuri, fiind acuzat de trădare.
Pleacă şi în a patra călătorie, sperând să ajungă în India, dar nu a găsit decât
America Centrală.
Se întoarce grav bolnav şi dezamăgit că nu a găsit bogăţiile la care spera.
A murit doi ani mai târziu (1506), convins că a ajuns în India, fără să ştie că a
descoperit o Lume Nouă.
FERNANDO MAGELLAN

S-a născut în 1480 la Porto, în Portugalia, într-o familie nobilă săracă.


La 5 ani rămâne orfan de tată. La vârsta de 10 ani ajunge paj la curtea regelui
portughez, unde este educat şi află despre marii călători.
Ajunge ofiţer în armata portugheză şi participă la mai multe lupte. Este
rănit la piciorul stâng şi rămâne şchiop pentru toată viaţa. Se dedică studiului şi
e tot mai convins că Pamântul este rotund. Cere susţinere din partea regelui
portughez pentru a pleca într-o expediţie în jurul lumii, dar nu este crezut.
Magellan se adresează şi regelui Spaniei. Acesta îi pune la dispoziţie 5 nave şi
265 de oameni. Înaintează de-a lungul Americii şi trece prin strâmtoarea
numită mai târziu după numele lui. Ajunge în oceanul pe care îl va numi
Pacific(Liniştit). Călătoria pe ocean aste mult mai lungă decât se credea.
Magellan a trebuit să facă faţă revoltelor marinarilor, furtunilor şi foametei, dar
a supravieţuit.A fost însă ucis într-o luptă cu locuitorii din insulele Filipine.
Tovarăşii de drum şi-au continuat călătoria şi au ajuns în Spania doar cu o
corabie şi 18 oameni, revenind din partea de est şi nu de unde plecaseră.
Expediţia a durat 3 ani şi a fost prima călătorie în jurul Pământului,
demonstrând că acesta este rotund. Se deschid astfel noi orizonturi cunoaşterii
geografice a lumii.
Magellan este considerat înfăptuitorul uneia dintre cele mai măreţe
fapte din istoria omenirii.
VASCO DA GAMA

Trăieşte între anii 1469-1524. A fost explorator portughez.


Atunci când da Gama dădea semnalul inceperii istoricei sale călătorii, la 8
iulie 1497 a fost numit lider al expediției. Vasco da Gama, pornea in
călătoria care avea să schimbe destinele lumii și care, la finalul ei, urma să ii
asigure nemurirea. Spirit mult mai pragmatic decât Diaz, acesta și-a condus cu
o mână de fier cei 200 de membri ai echipajului cale de peste 10.000 de
kilometri, un record absolut la acea vreme si după ce a străbătut Oceanul
Indian in numai 23 de zile, atingea la 20 mai 1498 portul indian Calicut.
Ruta maritimă către Indii fusese descoperită. De acum, lumea intra intr-o
noua eră.
Vasco da Gama a fost insărcinat de către suveranul portughez să conducă
si o a doua expeditie către India, in anul 1502, de data aceasta in fruntea a
nu mai putin de 20 de nave de razboi, pentru a impune interesele țării sale in
Estul indepărtat. Recunoscut deja pentru duritatea caracterului si pentru
violența față de oponentii săi, da Gama si-a creat o reputatie de temut printre
negustorii arabi si indieni, mai ales după ce a incendiat o corabie plină cu
pelerini musulmani care se intorceau de la Mecca, si a scufundat o intreaga
flota (29 de nave) din Calicut. Un an mai tarziu, la intoarcerea in
Portugalia, Vasco da Gama primea in semn de recunostinta titlul de Duce
de Braganza, precum si drepturi feudale asupra provinciei Vidigueira.
Portughezul s-a stins din viata in 1524, in timpul celei de a treia expeditii in
India, in urma unei puternice epidemii de malarie. Trupul sau a fost repatriat si,
in prezent, se afla inmormantat in Mănăstirea Sfanta Maria din Belem,
Lisabona.
MARCO POLO

 Anul și locul nașterii  Traseul călătoriei

 Descoperirea făcută  Importanța ulterioară a descoperirii

 Stiați că?

VASCO DA GAMA

 Anul și locul nașterii  Traseul călătoriei

 Descoperirea făcută  Importanța ulterioară a descoperirii

 Stiați că?
CRISTOFOR COLUMB

 Anul și locul nașterii  Traseul călătoriei

 Descoperirea făcută  Importanța ulterioară a descoperirii

 Stiați că?

FERNANDO MAGELLAN

 Anul și locul nașterii  Traseul călătoriei

 Descoperirea făcută  Importanța ulterioară a descoperirii

 Stiați că?
Călători și călătorii
schița lecției

Contextul politic și geografic:


- în Evul Mediu lumea cunoscută de europeni se reducea la o parte din Europa
și Orient;

- începând cu sec. al XV-lea, dezvoltarea economică impune creșterea și


diversificarea resurselor – explorarea unor noi teritorii;

- europenii făceau comerț cu India și China (mărfuri rare: mătase, mirodenii,


bijuterii);

- căutau rute maritime pentru a evita obstacolul otoman;

- căutau să atragă spre creștinism cât mai multe popoare.

Cristofor Columb (1492)


Fernando Magellan (1519-1522)

Consecințele călătoriilor:
1. Pozitive:

- au descoperit teritorii necunoscute;

- au descoperit noi drumuri comerciale;

- au descoperit noi resurse (specii de plante și animale);

- dezvoltarea puternică a comerțului;

- a crescut nivelul de trai al locuitorilor Europei;

- s-au imbogațit cunoștințele geografice ale lumii.

2. Negative:

- exploatarea și exterminarea populațiilor băștinașe (amerindienii);

- Creștinarea forțată a populațiilor baștinașe;

- răspândirea unor boli pentru care aceștia nu aveau remedii;

- aducerea în Europa a unor specii de mamifere sau insecte parazite care nu


aveau dușmani naturali.

S-ar putea să vă placă și