Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala cu clasele I-VIII Ciumeghiu


Profesor: Moldovan Irina-Denisa
Clasa: a VIII-a
Data: 18. 10. 2011
Unitatea de învăţare: Romanitatea orientală în mileniul marilor migraţii
Titlul lecţiei: Formarea poporului Român şi a limbii române
Tipul de lecţie: mixtă (înţelegerea şi interpretarea faptelor şi proceselor istorice cunoaşterea şi, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă
intelectuale)
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Competenţe generale :
1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate;
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice;
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici cronologiei, civilizaţiei preistorice, antice, medievale din spaţiul românesc;
3.1. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor din istoria românilor în Antichitate, pe baza surselor istorice;
3.5. Formularea unor opinii referitoare la un fapt istoric din istoria românilor în Antichitate sau în Evul Mediu, pe baza surselor istorice.
Concepte/obiective operaţionale:
 cognitive:
 C1 – definirea noțiunilor noi: etnogeneză, etnogeneză românească, asimilare, romanitate orientală;
 C2 - prezentarea procesului de formare al poporului român;
 C3- identificarea spaţiului de formarea a poporului român şi a limbii române;
 C4 – descrierea trăsăturilor specifice etnogenezei româneşti;
 formative :
 C5 – compararea elementelor constitutive ale etnogenezei româneşti cu cele ale altor popoare neolatine;
 C6- argumentarea rolului creştinismului în etnogeneza românească;
 atitudinale:
 C7- formularea unor opinii personale cu privire la procesul de formare al poporului român și al limbii române.
Concepte ale evaluării:
 Cognitive: OE1-operarea cu noțiunile și conceptele dobândite;
 Formative : OE2 – interpretarea şi analizarea evenimentelor istorice;
 Atitudinale : OE3 – capacitatea de a formula și susține opinii personale, de a-și asuma responsabilități.
Valori şi atitudini vizate:
 coerenţă şi rigoare în gândire şi acţiune
 gândire critică şi flexibilă
 relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
 antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei în viaţa prezentă şi ca factor de predicţie a schimbărilor
Strategii : - Dirijată (S1), Explicativ-conversativă (S2), Inductiv-deductivă (S3), Deductiv-inductivă (S4)
METODE :
 expozitiv-euristice: Expunerea (M1), Explicaţia (M2), Conversaţia euristică (M3),
 interactive: Comparația (M4), Demonstrația (M5), Problematizarea (M6), Descoperirea (M7).

INSTRUMENTE DE EVALUARE : Verificare orală (E1), Observaţia sistematică (E2).


FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII : frontală, individuală.
RESURSE : - Umane : 16 elevi
- de timp (50 minute)
- Materiale : 1. Oficiale- Programa şcolară (RM1), Proiectarea unităţii de învăţare (RM2), Manualul, Editura Teora (RM3),
2. Izvoare cartografice : Harta Romanitatea orientală (RM4), Harta României (RM5),
3. Izvoare narative : Documente istorice (RM6).
B. Demersul didactic

Secvenţele Conţinuturi vizate Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevului R.M. R.P. Ev.
didactice

Moment -Organizarea clasei


organizatoric
-Creează climatul optim pentru
desfăşurarea orei

Reactualizare Autohtoni şi migratori


a
cunoştinţelor/ Noțiuni și concepte: autohtoni, OE1 -formează motivaţia studiului -elaborează răspunsurile RM1 M3
migratori, sedentar, turanici, temei
Evaluare romanizare, creştinism, OE2 RM2 M6 E1
asimilare, romanitate - Evaluează răspunsurile şi
OE3 mediază opiniile RM4 M5
orientală, slav

Evocare Titlul lecţiei: -solicită elevilor să precizeze -elaborează răspunsuri: M3 E1


câteva cuvinte slave și să Dan, Dâmbovița, Bistrița
Formarea poporului român şi demonstreze că acestea nu sunt etc. RM1
a limbii române singurele cuvinte din limba
RM2 M5
română
M6
-lb. Slavă- preponderentă sau -notează în caiete
nu în formarea limbii române E2
-notează titlul pe tablă
-precizează ce vor afla, ce vor sti
să facă elevii la sfârșitul lecției
cu cele însușite
-organizează învățarea
Dobândirea Etnogeneză - proces istoric, 1.Cunoaşterea/recepta-rea/
de noi lingvistic și cultural de învăţarea
cunoştinţe formare al unui popor RM3 M7 E1
 -identifică noținile noi:
Etnogeneza românească - C1 etnogeneză, etnogeneza -identifică în doc. noile RM6 M3
procesul de formare al românească, asimilare. națiuni
C2 RM4 M2 E2
poporului român -investighează unde,când și cum -investighează doc. și
s-a format poporul român descoperă unde, când și RM6 M6
- poporul român s-a format la
nord şi la sud de Dunăre, pe C3 -demonstrează cu ajutorul cum s-a format poporul RM5 M5
teritoriul vechii Dacii, aşa cum hărţii diferenţele existente între român
aceasta a fost delimitată spaţiul de formare al limbii şi -compară M4
spațiul de
geografic pentru epoca lui poporului român şi teritoriul formare al poporului M6
Burebista, între 106 - sec. VIII, actual al României român cu teritoriul actual
prin romanizarea spaţiului al României
daco-moesian
C3
 2. Înţelegerea noilor conţinuturi
Etape:
C2  -explică contextul și etapele în RM6 M1
-etapa preliminară din sec.I care s-au format poporul şi
limba română RM6 M2
î.Hr. - 106 d.Hr.(106-Dacia
este transformată în provincie C4 -interpretează documentul
romană)  -interpretează sursele istorice istoric
 E1
-etapa romanizării propriu- 
zise(106 – 271( retragerea
aureliană ) C3  3. Analiza M4
-Antrenează elevii în realizarea -compară elementele care
-etapa postromană(271 – C6 unei comparaţii între elementele au influențat limba RM6 M6
sec.V) care au influenţat limba română română cu cele care au
C5 şi cele existente în cazul altor M3
influențat alte limbi
-răspândirea creștinismului în limbi neolatine neolatine M7
limba latină→rol important în
procesul de etnogeneză E2

Limba română-limbă
romanică

-pătrunderea slavilor în
Balcani nu au modificat
caracterul fundamental
romanic al limbii române

-etnogeneza românească se C7 M1
încadrează în procesul general
european de formare a 4. Sinteza RM4 M3
popoarelor neolatine: italian,
francez, spaniol, portughez,  -formulează opinii cu privire la -formulează opinii RM5 M6 E1
etc. procesul de formare al
poporului român și a limbii
-limba română are: române.

-un substrat daco-moesian

-un strat latin

-un adstrat slav


Stimularea C2  -solicită elevilor să justifice -analizează problema RM4 M3 E1
performanţei de ce etnogeneza românească
C3 este considerată „o insulă latină -oferă răspunsuri M6
într-o mare slavă”

Asigurarea C1 -solicită elevilor răspunsuri cu -formulează răspunsuri M3 E1


retenţiei şi a privire la înțelegerea noilor
transferului C2 achiziții M6

Evaluarea Analiza critică, laudă ,notează -se raportează la


aprecierile formulate
FORMAREA POPORULUI ROMÂN ȘI A LIMBII ROMÂNE

Etnogeneză - proces istoric, lingvistic și cultural de formare al unui popor


Etnogeneza românească - procesul de formare al poporului român
- Se încadrează în procesul general european de formare al popoarelor și limbilor neolatine

 Unde s-a format poporul român?


-la N și S de Dunăre, pe teritoriul fostei Dacii romane.
 Cum s-a format poporul român?
-prin romanizarea spațiului daco-moesian.
 Când s-a format poporul român?
-între anul 106 și secolul VIII.
Etape:
 Etapa preliminară: sec. I î.Hr – 106 d.Hr.
 Etapa romanizării propriu-zise: 106 -271
 Etapa postromană: 271 – sec. V.
-răspândirea creștinismului în limba latină → rol important în procesul de etnogeneză
Limba română – limbă romanică
-pătrunderea slavilor în Balcani nu a modificat caracterul fundamental al limbii române
-elemente care au stat la baza formării limbii române: - stratul daco-moesian
- stratul latin
- adstratul slav

S-ar putea să vă placă și